Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανερχόμενος στο θέμα που είχα με την πολύ αργή απόκριση του τηλεφώνου σε εισερχόμενες κλήσεις με ταυτόχρονη αλλαγή του orientation της οθόνης, θα ήθελα να σας αναφέρω τα ευρήματά μου μέχρι τώρα.

Μόλις σήμερα βρήκα χρόνο να πάρω back-up των δεδομένων του τηλεφώνου και να του κάνω hard-reset. Τώρα βλέπω καλύτερα πού οφείλεται το πρόβλημα που είχα. Όχι, δεν έγινε πιο γρήγορη η περιστροφή της οθόνης, αλλά προηγουμένως, για όση ώρα γινόταν η περιστροφή, η οθόνη ήταν μαύρη. Έτσι, έπρεπε να περιμένω να ολοκληρωθεί η περιστροφή για να μπορέσω να δω ποιος καλεί και να απαντήσω. Τώρα ποιά εφαρμογή μου το προκαλούσε αυτό.. δεν ξέρω (ακόμα :p ).

Θα αρχίσω σιγά, σιγά να βάζω ξανά τα βασικά για να δω τι φταίει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξέρει κανένας εάν η δεύτερη θέση πίσω στο 701 για το ηχείο που είναι κενή έχει επαφές σε αναμονή για να βάλω δεύτερο ηχείο η δεν έχει τίποτα:!:
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας εάν η δεύτερη θέση πίσω στο 701 για το ηχείο που είναι κενή έχει επαφές σε αναμονή για να βάλω δεύτερο ηχείο η δεν έχει τίποτα:!:

 

Χαχαχαχα θα πάιξεις μπάλα ενισχυτές κτλ? Πλάκα κάνω, δε ξέρω αν και τι έχει. Βασικά αν πιάνουν τα χέρια σου που για να αναρωτιέσαι αν έχει επαφές θα πιάνουν , γιατί δε γεφυρώνεις στο πρώτο τις επαφές του δέυτερου? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πως μπορω να συγχρονισω σημειωσεις με το pc γιατι θελω να κανω μια επαναφορα το κινητο και να της ξαναπερασω. Edited by komatias
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να συγχρονισω σημειωσεις με το pc γιατι θελω να κανω μια επαναφορα το κινητο και να της ξαναπερασω.

 

Μέσω nokia suite, αρκεί να έχεις εγκατεστημένο και το outlook, οι σημειώσεις σου φαίνονται και στο outlook.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι, το nokia suite δεν με άφηνε να συγχρονίσω τίποτα, αν δεν είχα εγκατεστημένο το outlook. Αλλά δεν το είχα ψάξει και πολύ, μου το ζήτησε και το εγκατέστησα. Ίσως και να υπάρχει άλλος τρόπος.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το outlook express και δε με αφήνει να συγχρονίσω. Δοκίμασα και το συγχρονισμό με gmail , αλλά ενώ στέλνει κάθε καινούρια εγγραφή από το ημερολόγιο του gmail στο κινητό , το ανάποδο -ότι υπήρχε στο ημερολόγιο του κινητού προς το ημερολόγιο του gmail- δε γίνεται. Υπάρχει έστω καμιά εφαρμογή για αυτό? Μεγάλη πατάτα της Νόκια (εκτός αν από τότε γλυκοκοίταζε την Microsoft)
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω hack το κινητο μου για εγκατασταση sis με ποιον τροπο γινετε?φοραει την belle feature pack 2.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! Ειμαι κάτοχος ενος 701 για ενα χρονο περιπου και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος . Αν παρω υποψη μου οτι το πηρα για 199 ευρω τοτε ειμαι πολυ ευχαριστημενος. ΑΠο χθες εχω ενα προβλημα με το nokia suite δεν "βλεπει" το τηλεφωνο οταν το συνδεω. Εχει μονιμα την ενδειξη conect device παρολο που το κινητο ειναι συνδεδεμενο με usb καλωδιο. Σημειωτεον οτι τα windows το βλεπουν. Το ιδιο συμβαινει και με το παλιο 5800 που εχω. Το λειτουργικο ειναι W7 και μεχρι προσφατα δεν ειχα προβλημα.Σε ενα netbook που εχει λειτουργικο xp το nokia suite δουλευει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

ΑΠο χθες εχω ενα προβλημα με το nokia suite δεν "βλεπει" το τηλεφωνο οταν το συνδεω. Εχει μονιμα την ενδειξη conect device παρολο που το κινητο ειναι συνδεδεμενο με usb καλωδιο. Σημειωτεον οτι τα windows το βλεπουν.

 

Κάποιο πρόβλημα με τους drivers που φορτώνει η εφαρμογή θα είναι.

Αν απεγκαταστήσεις το nokia suite , κάνεις reboot και το εγκαταστήσεις, διορθώνει?

 

Αν όχι δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ότι έχει σχέση με nokia.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα με τους drivers που φορτώνει η εφαρμογή θα είναι.

Αν απεγκαταστήσεις το nokia suite , κάνεις reboot και το εγκαταστήσεις, διορθώνει?

 

Αν όχι δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ότι έχει σχέση με nokia.

 

Το ελυσα!! Απλη απεγκατασταση και εγκατασταση μετα δεν ελυνε το προβλημα. Κατεβασα ενα free προγραμματακι το nokia pc suite cleaner καθαρισα τη registry απο καθε ιχνος nokia , εγκατεστησα ξανα το nokia pc suite Και ολα δουλεψαν τελεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξεθαβω λιγο το θρεντ μετα απο καιρο για να ρωτησω: Θυμαστε που λεγαμε για το update που εγινε οτι χαθηκε το κουμπακι στην καμερα -τιποτα σπουδαιο- και η πολλαπλη επιλογη στην εκθεση-μεγαλη μπουρδα-. Ε λοιπον καιρο ειχα να δω για ενημερωσεις και βλεπω οτι εχει 3 μεταξυ αυτων μια που λεει για καμερα και εκθεση κατα πασα πιθανοτητα φτιαχνει αυτα τα σφαλματα. Κανω ενημερωση και τα 2 γινονται και αυτο που με ενδιαφερει κιολας - τα αλλα ειναι μπουρδες για twitter κλπ- δεν ολοκληρωνεται. Μου λεει οτι παρουσιαστηκε σφαλμα στην ληψη της ενημερωσης δοκιμαστε αργοτερα. Το χω δοκιμασει αρκετες φορες και τιποτα. Καμμια προταση τι να κανω??? Χειροκινητα μηπως γινεται? Μεσω wifi παντα οτι ειπα.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! ειμαι προσφατα κατοχος ενος νοκια 701.επσαχνα αρκετο καιρο να βρω αυτο το τηλεφωνο και τελικα το πηρα ελαφρος μεταχειρισμενο!!!εως εδω ολα καλα!! το τηλεφωνο εχει αναβαθμιστη σε belle fp2 με αποτελεσμα να μην υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισεις σε αρκετες εφαρμογες οπως π.χ η καμερα!!! πως μπορω να επαναφερω το τηλεφωνο στις αρχικες του ρυθμισεις πριν το belle fp2 σε belle fp1 ισως???? η εστω να λυθουν αυτα τα προβληματα με καποιο αλλο τροπο??? ενα soft η hard reset θα εχει αποτελεσμα??? προκαταβολικα ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum. :)

Αν μπορείς περιέγραψε λίγο πιο αναλυτικά τα προβλήματα που εμφανίζονται.

Να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση λογισμικού δεν μπορείς.

Ρίξε μια ματιά εδώ Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 Hardware FAQ και εδώ Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Symbian^3 & S60 5th Edition FAQ καθώς θα βοηθηθείς σε κάποιες από τις απορίες-ερωτήσεις που ίσως έχεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

π.χ πως μπορω να κανω ριπη με την καμερα( 5 φωτογραφιες μαζι)??πως μπορω να φτιαξω ενα νεο αλμπουμ στην εκθεση για βιντεο η φωτογραφιες??? πως ενεργοποιω η απενεργοποιω την αυτοματη εστιαση στα προσωπα?? συγνωμη που μπορει να σας ζαλιζω λιγο με τις χαζες ερωτησεις μου, αλλα επειδη δεν ειχα το τηλεφωνο απο την αρχη να ξερω πως ηταν και τι εχει αλλαξει μου φαίνεται λιγο περιεργος ο χειρισμος του!!! μηπως υπαρχει καποιο manual την εκδοση fp2???? και παλι ευχαριστω για το εδιαφερον σας
Link to comment
Share on other sites

Νεο άλμπουμ στην έκθεση το ξεχνάμε, δυστυχώς, δε γίνετε. .

Ούτε η ριπή ή burst mode απο μαμά δε το κάνει.

Αν δίνεις τόση βάση στις φωτογραφίες και στη κάμερα γενικά μάλλον λάθος τηλέφωνο πήρες φίλε μου :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αποτι καταλαβα δεν πεφτει καμμια ιδεα στο τραπεζι ετσι? για το update το τελευταιο για καμερα και εκθεση που δεν ολοκληρωνεται... Να συμπληρωσω οτι δοκιμασα με suite αλλα και κει πεταγε ποσα σφαλματα το ιδιο το προγραμμα δεν ολοκληρωνεται η εγκατασταση οποτε...

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και γω πρόσφατα πήρα ένα εξαιρετικό μεταχειρισμένο 701.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, φοβερή οθόνη, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.

 

Το μόνο μειονέκτημα, το οποίο είναι για μένα πολύ εκνευριστικό είναι το εξής:

όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη και έχω εισερχόμενη κλήση, η οθόνη "ξεκλειδώνει" από μόνη της και εμφανίζονται τα πλήκτρα απάντησης και απόρριψης κλήσης.

Το πρόβλημα είναι ότι αν, π.χ., έχω το κινητό κλειδωμένο στην τσέπη και χτυπήσει, προσπαθώντας να το βγάλω θα πατηθεί ένα από τα δύο κατά λάθος!

Στο παλιό μου C5-03, όταν ηταν κλειδωμένο, για να απαντήσεις έπρεπε να κάνεις slide.

 

Αυτή η ρύθμιση δεν υπάρχει στο belle; Εσείς το έχετε αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει τρόπος να αλλάξει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα!!! παιχνιδια της προκοπης για symbian belle που να μην χρειαζετε να πληρωσεις που βρισκουμε ρε παιδια??? μπορει να με βοηθησει καποιος αν ξερει???
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 701 από πέρσι το καλοκαίρι και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος από την επιλογή μου...

 

Προ ημερών συνδέθηκα με το Nokia Suite το οποίο με ενημέρωσε ότι υπήρχαν αναβαθμίσεις για το 701 στις οποίες και εγκατέστησα. Όλα καλά και κάποια πράγματα (π.χ εισαγωγή PIN και χειρισμός κάμερας) βελτιώθηκαν.

Αυτά που δεν μου άρεσαν μετά από την αναβάθμηση είναι 2 :

1. Πλέον το πληκτρολόγιο είμαι μόνο τύπου qwuerty - όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις για να το αλλάξω, δεν βρήκα τίποτα - και αυτό εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Ίσως να είναι θέμα συνήθειας αλλά και πάλι προτιμώ το κλασσικό πληκτρολόγιο. Το μόνο καλό είναι ότι εμφανίζει σε μια πάνω γραμμή τις λέξεις που πιθανόν θέλεις να πληκτρολογήσεις (αφού πατήσεις 1-2 αρχικά ράμματα) και αυτό κάποιες φορές εξυπηρετεί..

και 2. Τώρα έχω την εντύπωση ότι η κάμερα για να ενεργοποιηθεί θέλει περισσότερη ώρα από την ώρα που θα πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης...

Έχει κανείς να κάνει κάποιο σχόλιο ή να προσφέρει τα φώτα του στα ανωτέρω ?

 

ΥΓ Έκδοση λογισμικού : 113.010.1506 και προσαρμοσμένη έκδοση 113.010.1506.06.01

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 701 από πέρσι το καλοκαίρι και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος από την επιλογή μου...

 

Προ ημερών συνδέθηκα με το Nokia Suite το οποίο με ενημέρωσε ότι υπήρχαν αναβαθμίσεις για το 701 στις οποίες και εγκατέστησα. Όλα καλά και κάποια πράγματα (π.χ εισαγωγή PIN και χειρισμός κάμερας) βελτιώθηκαν.

Αυτά που δεν μου άρεσαν μετά από την αναβάθμηση είναι 2 :

1. Πλέον το πληκτρολόγιο είμαι μόνο τύπου qwuerty - όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις για να το αλλάξω, δεν βρήκα τίποτα - και αυτό εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Ίσως να είναι θέμα συνήθειας αλλά και πάλι προτιμώ το κλασσικό πληκτρολόγιο. Το μόνο καλό είναι ότι εμφανίζει σε μια πάνω γραμμή τις λέξεις που πιθανόν θέλεις να πληκτρολογήσεις (αφού πατήσεις 1-2 αρχικά ράμματα) και αυτό κάποιες φορές εξυπηρετεί..

και 2. Τώρα έχω την εντύπωση ότι η κάμερα για να ενεργοποιηθεί θέλει περισσότερη ώρα από την ώρα που θα πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης...

Έχει κανείς να κάνει κάποιο σχόλιο ή να προσφέρει τα φώτα του στα ανωτέρω ?

 

ΥΓ Έκδοση λογισμικού : 113.010.1506 και προσαρμοσμένη έκδοση 113.010.1506.06.01

 

Καθυστέρηση στην κάμερα δεν κατάλαβα, εκτός αν μιλάς για κλάσματα δευτερολέπτου. Θέλει (και ήθελε) γύρω στο ένα δευτερόλεπτο να ανοίξει.

Το πληκτρολόγιο φυσικά και αλλάζει- μάλιστα δεν πειράξανε καθόλου τις επιλογές.

Πας Ρυθμίσεις> Τηλέφωνο> Γλώσσα> Γλώσσα γραφής και εκεί σε κάθε γλώσσα επιλέγεις το πως θέλεις να γράφεις.

Δοκίμασε το.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου που το έχει, παρουσιάζει αρκετη καθυστέρηση στο ανοιγμα της κάμερας και μερικα κολλήματα (τελευταίο, του κόλλησε το φλας αναμένο και μάλιστα χωρίς να το έχει χρησιμοποιήσει. Επανήλθε με επανεκκίνηση). Και απο μπαταρία δεν τα πάει πολυ καλά. Συχνά δεν βγαζει μέρα (με αρκετά ήπια χρήση).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...