Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μόνη απορία που έχω είναι γιατί οι rom του broodplank όταν κάνεις εκκαθάριση μνήμης χρησιμοποιούν γύρω στα 200mb ενώ με άλλες rom όπως η simplistic και η arky μετά την εκκαθάριση χρησιμοποιείται γύρω στα 170mb?

Το θέμα με το πολύ γρήγορο (σε λιγότερο από ένα λεπτό) gps lock (χρησιμοποιώντας a-gps) μου το έλυσε μόνο η arkyrom.

(επίσης γρήγορο gps lock με a-gps είχα και με τις rom που έχουν την δυνατότητα ορισμού του preconfiguration code στο EUR (Ελλάδα) )

 

Χρησιμοποιώ go launcher ex και τα 200mb σε μένα δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Με εκκαθάριση από τον go launcher στα "εκτελούνται" και από τη ram του τηλεφώνου έχω περίπου 180mb σε χρήση και αρκετές φορές λιγότερο (βλέπε συνημμένο). Για το gps δοκίμασες να επιλέξεις από το broodROM Configurator BETA4 την Ιταλία (σαν την πιο κοντινή χώρα) από το "choose a gps server"; Μόλις πριν από λίγο χρησιμοποίησα το gps και κλείδωσα σε ένα περίπου λεπτό 4 δορυφόρους.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

min 368mhz??

dafuq?!

γιατι παιδι μου? :blink:

 

Βασικά έκανα κάτι δοκιμές και ξέχασα να το αλλάξω και να φανταστείς όταν έβλεπα τα νούμερα και τα έγραφα εδώ πάλι δεν πήρα χαμπάρι... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Επειδη αντιμετωπιζω καποια θεματα με την καταναλωση της μπαταριας ειπα να το παρακολουθησω λιγο για να δω ποια εφαρμογη

ευθυνεται για την αποτομη αλαγη στην καταναλωση.

Εκτος απο τις juicedefender , easy battery saver εχετε καποια αλλη εφαρμογη να προτεινετε που να δινει αναλυτικα στοιχεια για την καταναλωση της καθε εφαρμογης?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ go launcher ex και τα 200mb σε μένα δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Με εκκαθάριση από τον go launcher στα "εκτελούνται" και από τη ram του τηλεφώνου έχω περίπου 180mb σε χρήση και αρκετές φορές λιγότερο (βλέπε συνημμένο). Για το gps δοκίμασες να επιλέξεις από το broodROM Configurator BETA4 την Ιταλία (σαν την πιο κοντινή χώρα) από το "choose a gps server"; Μόλις πριν από λίγο χρησιμοποίησα το gps και κλείδωσα σε ένα περίπου λεπτό 4 δορυφόρους.

 

Χρησιμοποιώ σε όλες τις rom που έχω χρησιμοποιήσει τον touchwiz 3 και η σύγκριση που έκανα ήταν και στις 3 rom (broodromRC4, arkyrom 1.2 , siplistic 2) με τις ιδιες εφαρμογες εγκατεστημενες. Δεν κλεινω εφαρμογες από τις:

"Ρυθμισεις" -> "Εφαρμογες" -> "Υπηρεσιες που εκτελουνται" αλλά μόνο από το "διαχειριση εργασιων" (πατωντας παρατεταμενα το κουμπι home) "εκκαθαριση μνημης" στην καρτελα RAM. Με τις siplistic και arky εχω καταφερει να εχω 132mb used μονο! Δυστυχως το 164 δεν το εχω δει ποτε μου σε καμια broodrom. Τεσπα... μικρο το κακο αφου η broodrom "πετάει"! Αλλαξα τους server σε Ιταλια αλλα και παλι τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ δοκίμασα ακόμη δύο φορές από το διαμέρισμά μου και κλείδωσα 4 δορυφόρους σε δύο λεπτά περίπου. Σήμερα το μεσημέρι δοκίμασα από ένα καφέ αλλά δεν κατάφερα κάτι. Θα το ξανατσεκάρω και θα σου πω.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια...

θα ήθελα να ρωτήσω αν με τη default rom τη 2.3.3 μπορώ να περάσω kernel για overclocking και πως?

ευχαριστώ!!!!

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα..Τσίμπισα χτες το κινητο και μπορω να πω πως αξιζε τα λευτα του,αλλα εχω καποια προβλήματα.Θέλω να στειλω μνμ και αμα ξεπερασω την μια γραμμη μου λεει Fail και παει μισο το μνμ στον παραληπτη...Κατεβασα το Go Sms και παω να εισάγω επαφη και μου την εχει απο 2 φορες την καθε μια...Να επισημανω πως οι επαφες στο κινητο ειναι απο Gmail...εχετε καμαι ιδεα πως θα φτιαξω τις επαφες και τα μυνηματα ;

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... Εχω θέμα με το ξυπνητηρι....Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ξυπνησω την επόμενη ή όχι. Κάποιες φορές χτυπάει, ενώ κάποιες άλλες χτυπάει "αθόρυβα". Δεν υπάρχει κάτι σταθερό....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια...

θα ήθελα να ρωτήσω αν με τη default rom τη 2.3.3 μπορώ να περάσω kernel για overclocking και πως?

ευχαριστώ!!!!

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις CWM (custom recovery) από εδώ. Μαζί με την cwm θα έχεις και έναν νέο kernel (τον feacore phoenix), πρόσεξε μόνο να επιλέξεις την o/c (overclocking) έκδοση του kenrnel, γιατί υπάρχει και η non o/c. Ύστερα μπορείς να κατεβάσεις το no frills από το μαρκετ και να ανεβάσεις την maximum τιμή στα 1800Mhz.

 

Παιδια καλησπέρα..Τσίμπισα χτες το κινητο και μπορω να πω πως αξιζε τα λευτα του,αλλα εχω καποια προβλήματα.Θέλω να στειλω μνμ και αμα ξεπερασω την μια γραμμη μου λεει Fail και παει μισο το μνμ στον παραληπτη...Κατεβασα το Go Sms και παω να εισάγω επαφη και μου την εχει απο 2 φορες την καθε μια...Να επισημανω πως οι επαφες στο κινητο ειναι απο Gmail...εχετε καμαι ιδεα πως θα φτιαξω τις επαφες και τα μυνηματα ;

 

Εδώ και κάποιο καιρό με το go sms έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις διπλές επαφές, όχι όμως και με την αποστολή των μηνυμάτων. Δοκίμασες να ενεργοποιήσεις την "υποστήριξη ελληνικών" από τις "τοπικές ρυθμίσεις" και να απενεργοποιήσεις από παντού τη λειτουργία της stock εφαρμογής;

 

Καλησπέρα.... Εχω θέμα με το ξυπνητηρι....Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ξυπνησω την επόμενη ή όχι. Κάποιες φορές χτυπάει, ενώ κάποιες άλλες χτυπάει "αθόρυβα". Δεν υπάρχει κάτι σταθερό....

 

Όσες φορές μου συνέβη ήταν επειδή είχα ξεχάσει να επιλέξω και την ημέρα της ειδοποίησης αν ήταν η επόμενη (νόμιζα ότι θα γινόταν αυτόματα). Και εννοείται ότι δεν κλείνουμε το τηλέφωνο.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.

Τι διαδικασία ακολουθώ για να κλείνουν οι κλήσεις ομιλίας από το power button;

Έχω ψάξει τουλάχιστον 15 σελίδες και δεν μπορώ να το βρω. Κάπου υπάρχει γιατί το είχα βρει παλιότερα και δεν το θυμάμαι.

Ευχαριστώ

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.

Τι διαδικασία ακολουθώ για να κλείνουν οι κλήσεις ομιλίας από το power button;

Έχω ψάξει τουλάχιστον 15 σελίδες και δεν μπορώ να το βρω. Κάπου υπάρχει γιατί το είχα βρει παλιότερα και δεν το θυμάμαι.

Ευχαριστώ

 

Ρυθμίσεις-Προσβασιμότητα.... τικάρεις το "τερμ. κλ.,με το πλήκτρ. ενερ"

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,,,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ,,,,ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ,,ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ SAMSUNG GALLAXY PLUS 210Ε,,ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ 24/1/2012 ΜΕ ΑΠΟΔΗΞΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ,,,,,ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ,,,,ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ????ΑΠΛΑ ΜΕ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΛΑΣ ΣΤΙΝ ΚΑΜΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ IPHONE,,,,,,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ,,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια μολις περασα την rc4 και ολα μια χαρα αλλα βασικα εχω και εγω θεμα με το gps..

απο το configurator πιο gps server περναμε και ποιο dns server για να κλειδωνει?β

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,,,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ,,,,ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ,,ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ SAMSUNG GALLAXY PLUS 210Ε,,ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟ 24/1/2012 ΜΕ ΑΠΟΔΗΞΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ,,,,,ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ,,,,ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ????ΑΠΛΑ ΜΕ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΛΑΣ ΣΤΙΝ ΚΑΜΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ IPHONE,,,,,,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ,,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Για επιλογή κινητού θα πρέπει να κοιτάξεις εδώ και για σύγκριση μεταξύ κινητών εδώ.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 5 λεπτα τη βρηκα την ακρη..βαζεις europe και open dns και κλειδωνει σφαιρα μπορω να πω!!!

 

να ρωτησο κατι αλλο τωρα?

τι διαφορά εχουνε τα kernel μεταξύ τους εκτος απο το overclocking?

και αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το adrenaline shot 13 η το thunderbolt?

Edited by tonygal3
Συνένωση Μηνυμάτων

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Τα adrenaline και thunderbolt είναι scripts που υποτίθεται ότι βελτιώνουν την απόδοση και τη λειτουργία του τηλεφώνου. Το πρώτο δίνει έμφαση στην απόδοση (γι'αυτό και θα δεις μεγαλύτερα σκορ αν το εγκαταστήσεις), το άλλο στην γενικότερη λειτουργία του τηλεφώνου (διαχείρηση μνήμης, σκρολάρισμα, μπαταρία, κλπ).

 

Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ και εδώ. Να ξέρεις μόνο ότι αν επιλέξεις για κερνελ τον SkyHigh V1.4 μην εγκαταστήσεις κανένα από τα δύο (έχει ο ίδιος ενσωματωμένα μέρη και από τα δύο script). Όσο για τα kernel τα δοκιμάζεις και βλέπεις. :happy:

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο τωρα..\

 

οταν πέρασα το andreanaline είχε αμα θελω remove απο CWM ενω οταν πέρασα το thunderbolt δεν έχει remove..

πως γίνεται remove?προτιμώ το andreanaline!!!!

ευχαριστω...

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Για να απεγκαταστήσεις το adrenaline διέγραψε ότι αρχεία υπάρχουν στο /system/etc/init.d/, καθώς και το /system/etc/sysctl.conf.

 

Για το thunderbolt πρέπει να διαγράψεις τα εξής:

 

/sdcard/bolt_scripts/*

/system/etc/init.d/*

/data/local.prop

/data/SuperChargerAdj

/data/SuperChargerMinfree

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

Απο γνησια σε rv4 κανω buckup με cwm και μετα restore τι? Για να περασω εφαρμογες και data.... το εχει κανει κανεις η θα στησω ξανα το κιν απο την αρχη? :)

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείς το backup μέσω cwm, κάνεις hard reset (*2767*3855#), εγκαθιστάς την broodrom 4, όταν ανοίξει το κινητό κάνεις το αρχικό set up, ξανά hard reset, όταν ξανανοίξει το σετάρεις και μπαίνεις recovery. Πηγαίνεις backup and restore/advanced restore/o φάκελος με το backup/restore data για να επιστρέψουν ΜΟΝΟ τα δεδομένα και οι ρυθμίσεις.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις εξωτερική καρτα sd.

σε περίπτωση που δεν εχεις, το hard reset σβηνει και την εσωτερική μνημη του τηλεφώνου

Edited by panaua13
Link to comment
Share on other sites

Για να απεγκαταστήσεις το adrenaline διέγραψε ότι αρχεία υπάρχουν στο /system/etc/init.d/, καθώς και το /system/etc/sysctl.conf.

 

Για το thunderbolt πρέπει να διαγράψεις τα εξής:

 

/sdcard/bolt_scripts/*

/system/etc/init.d/*

/data/local.prop

/data/SuperChargerAdj

/data/SuperChargerMinfree

 

μονο το sdcard/bolt_scripts βρηκα τα υπολοιπα οχι..

εχω εγκαταστημένο το andreanaline και κοίταξα ετσι απο περιέργειά στα αρχεία μου και ουτε και αυτα υπάρχουνε...

γιατι?

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

μονο το sdcard/bolt_scripts βρηκα τα υπολοιπα οχι..

εχω εγκαταστημένο το andreanaline και κοίταξα ετσι απο περιέργειά στα αρχεία μου και ουτε και αυτα υπάρχουνε...γιατι?

 

Μάλλον δεν εγκαταστάθηκαν σωστά. Μην εγκαθιστάς και τα δύο μαζί. Τέλος πάντων αφού σε ενδιαφέρει το adrenaline σβήσε ότι είπαμε κατέβασέ το από εδώ (Universal Adrenaline Shot v14-1.zip) ρίξτο στην sdcard και εγκατέστησέ το μέσω cwm αλλά πιο πριν μην ξεχάσεις να επιλέξεις mount / system (ώστε να γίνει unmount) από το mounts and storage. Για να επιβεβαιώσεις ότι εγκαταστάθηκε πηγαίνεις /system/etc/init.d/ και εκεί μέσα θα δεις κάποια αρχεία.

 

δηλαδη πριν κανω restore θα περασω τις εφαρμογες και μετα. restore

 

Κατ'αρχήν πρέπει να έχεις εξωτερική κάρτα όπου θα δημιουργηθεί το cwm backup, γιατί όπως σωστά είπε ο panaua αν δεν έχεις το hard reset θα στο σβήσει (για μεγαλύτερη ασφάλεια μετέφερέ το και στο υπολογιστή και το ξανατοποθετείς μετά στο τηλέφωνό σου). Ξαναλέω τα βήματα:

 

1) Παίρνεις backup με cwm (θα δημιουργηθεί στην εξωτερική κάρτα με την ονομασία clockworkmod)

2) Reboot και hard reset (*2767*3855#)

3) Download mode (πατώντας power, vol -, home)και εγκατάσταση της broodrom RC4 μέσω odin

4) Reboot (θα γίνει μόνο του και υπομονή γιατί θα αργήσει αρκετά) και hard reset ξανά στην εγκατεστημένη broodrom

5) Μπαίνεις cwm και επιλέγεις όχι restore αλλά restore data (για να μην επανέρθει όλη η προηγούμενη ρομ, αλλά μόνο τα δεδομένα και οι ρυθμίσεις) πηγαίνοντας: restore/advanced restore/o φάκελος με το backup/restore data

6) Reboot και αν όλα πήγαν καλά θα έχεις την καινούρια ρομ με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις όπως τις είχες πριν στο τηλέφωνό σου.

 

Αν κάτι δεν πάει καλά, ή για οποιαδήποτε άλλο λόγο, μπορείς να γυρίσεις στην παλιά ρομ, πηγαίνοντας

cwm και επιλέγοντας πλέον restore.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...