Jump to content

[Επίσημο] Nokia 500


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia 500

(RM-750)

 

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-500-1.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

1 Αυγούστου 2011

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia 500 is a powerful combination of internet, social networking and entertainment with Symbian Anna operating system. The device features compact and colorful design, 3.2" capacitive TFT touch display, 5 megapixel Full Focus camera and A-GPS with Nokia Maps. Additional features include Qt 4.7, Java MIDP 2.1, Bluetooth 2.1+EDR and Flash Lite 4.0.

 

Code name:

Fate

______________________________________

 

Αρχικό λειτουργικό σύστημα:

Symbian^3 PR2 "Anna"

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

111.021.0028 (Nokia Belle Refresh)

 

Δείκτης SAR:

1,18 W/kg

 

Ελληνικό product code:

059G739 (Black Black) / 059H019 (White Silver)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά (GSMArena)

Φωτογραφίες (GSMArena)

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by Alex_tz

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Γιατί το κινητό αυτό εχει εξαφανιστεί απο παντού? δν το βρίσκω πουθενά στην ελλάδα. το βρήκα πάντως στ εξωτερικο αλλά δν μπορώ να βρω το ελληνικο product code! εδώ δν το αναφερετε ούτε στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3349364#post3349364

Μπορεί να με βοηθέσει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/a35d1d3049a14336b025ffe210840b54/productinfo.aspx

 

Άμεσα διαθέσιμο, παραεισαγωγής.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

δν μου είπε κανεις, γνωρίζουμε το product code του ελληνικού?
Link to comment
Share on other sites

Στην επίσημη σελίδα της Nokia για το Symbian Belle,

κάτω-κάτω, έχει τα κινητά που ήδη κυκλοφορούν (με Symbian Anna αυτή τη στιγμή),

& τα οποία είναι συμβατά με το νέο λειτουργικό & θα αποκτήσουν την αναβάθμιση:

N8, E6, E7, C6-01, C7, X7.

Πού είναι το 500?

Ωεω?

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

δν μου είπε κανεις, γνωρίζουμε το product code του ελληνικού?

 

059G739 balkans black

059H019 balkans silver

059L6Z0 Cosmote black

059L8N4 Cosmote white

059K5N1 Vodafone black

 

Στην επίσημη σελίδα της Nokia για το Symbian Belle,

κάτω-κάτω, έχει τα κινητά που ήδη κυκλοφορούν (με Symbian Anna αυτή τη στιγμή),

& τα οποία είναι συμβατά με το νέο λειτουργικό & θα αποκτήσουν την αναβάθμιση:

N8, E6, E7, C6-01, C7, X7.

Πού είναι το 500?

Ωεω?

 

Μήπως το 500 δεν έχει "πλήρη" έκδοση Άννας; Στα 6 τηλέφωνα που ανέφερες η έκδοση της Άννας είναι η 22.14. Στο 500 είναι η 10.29. Περίεργη διαφορά.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το 500 δεν έχει "πλήρη" έκδοση Άννας; Στα 6 τηλέφωνα που ανέφερες η έκδοση της Άννας είναι η 22.14. Στο 500 είναι η 10.29. Περίεργη διαφορά.

 

Βρήκα & αυτό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βασιστεί κάποιος σε 1 απάντηση στο twitter.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς αν υπάρχει θήκη σιλικόμης και προστατευτικό οθόνης γι αυτό το κινητό;;;

 

http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories?phoneid=25363 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από σήμερα είναι διαθέσιμη η ενημέρωση software για cosmote Nokia 500 η 010.032 (ήδη κυκλοφορεί από χτές η 011.033 για άλλα product codes) η οποία είναι 271Mb!Μετά την εγκατάσταση δεν είδα καμμιά απολύτως διαφορά εγώ πάντως! Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα για την γυναίκα μου το λευκό. Δυστυχώς προορίζεται για δώρο Χριστουγέννων και έτσι δεν το έχω καν ανοίξει.

Στο GSMarena διάβασα άσχημα λόγια για την απόδοσή του, έχει πράγματι κακή απόδοση και κολλήματα ή είναι υπερβολές;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πήρε χθες η φίλη μου σε λευκό από Cosmote. Πραγματικά πολύ όμορφο.

Αλλά..

Το κινητό είναι πραγματικά δύσχρηστο.

Για όποιον έχει περάσει από τα χέρια του κάποιο Android (δεν αναφέρω καν το iPhone),

θα απορήσει για το πόσο πιο μπερδεμένα μπορούν να γίνουν τα πράγματα..

Δεν μιλάω απλά για lag στο χειρισμό (η οποία δεν απέχει τρομερά από φτηνιάρικα Android κινητά).

Η πλοήγηση στην κεντρική οθόνη & στο menu έχει μείνει αρκετά χρόνια πίσω.

Ο χειρισμός των εφαρμογών & των widgets είναι πραγματικά δύσκολη υπόθεση.

Έλεγα ότι τα Windows Phone έχουν λίγες εφαρμογές, αλλά στα Symbian δεν υπάρχει πραγματικά τίποτα.

Απλά χαίρομαι που δεν είναι δικό μου.

Για να μην είμαι εντελώς αφοριστικός, το κινητό ίσως είναι καλή επιλογή,

για κάποιον που δοκιμάζει για πρώτη φορά οθόνη αφής & smartphone.

& για κάποιον που έχει κόλλημα με τα Nokia επίσης..

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα Android κινητά, σε αυτή την κατηγορία τιμής, ή & φτηνότερα.

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα κάνεις ένα review για κινητό, έστω και γρήγορο, θα μπορούσες να είσαι και λίγο αντικειμενικός!..

Αγορά ποιοτικού android (σε ποιότητα κατασκευής και αισθητική) στα €200 μοιάζει με ανέκδοτο.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε χθες η φίλη μου σε λευκό από Cosmote. Πραγματικά πολύ όμορφο.

Αλλά..

Το κινητό είναι πραγματικά δύσχρηστο.

Για όποιον έχει περάσει από τα χέρια του κάποιο Android (δεν αναφέρω καν το iPhone),

θα απορήσει για το πόσο πιο μπερδεμένα μπορούν να γίνουν τα πράγματα..

Δεν μιλάω απλά για lag στο χειρισμό (η οποία δεν απέχει τρομερά από φτηνιάρικα Android κινητά).

Η πλοήγηση στην κεντρική οθόνη & στο menu έχει μείνει αρκετά χρόνια πίσω.

Ο χειρισμός των εφαρμογών & των widgets είναι πραγματικά δύσκολη υπόθεση.

Έλεγα ότι τα Windows Phone έχουν λίγες εφαρμογές, αλλά στα Symbian δεν υπάρχει πραγματικά τίποτα.

Απλά χαίρομαι που δεν είναι δικό μου.

Για να μην είμαι εντελώς αφοριστικός, το κινητό ίσως είναι καλή επιλογή,

για κάποιον που δοκιμάζει για πρώτη φορά οθόνη αφής & smartphone.

& για κάποιον που έχει κόλλημα με τα Nokia επίσης..

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα Android κινητά, σε αυτή την κατηγορία τιμής, ή & φτηνότερα.

 

lag? με 1GHz επεξεργαστεί λαγκάρει?(το δικό μου με 680MHz δεν λαγκάρει παντως)

για κάποιος μπερδεμμένο είναι το android, για άλλους το symbian,γούστα είναι αυτά

Πού έψαξες εφαρμογές και δεν βρήκες???

Link to comment
Share on other sites

Ο χειρισμός των εφαρμογών & των widgets είναι πραγματικά δύσκολη υπόθεση. ???????? ΤΙ ακριβώς σε δυσκόλεψε?
Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχω κ εγω το κινητο εδω και 2-3 βδομαδες.πραγματικα σαν smartphone ειναι πολυ λιγο μπροστα στα android που στα ιδια λεφτα παιρνεις ενα xperia mini(το καινουριο) για να μην αναφερω το Neo v που ειναι πολυ καλυτερο απο το 500..σε συγκριση με τα android παντως οι χαρτες που λειτουργουν offline ειναι μεγαλο + αλλα κατα τα αλλα browsing αθλιο,εφαρμογες λιγες και οχι κατι το ιδιαιτερο,η καμερα ειναι χαλια κ χωρις φλας κ η μπαταρια ειναι οπως και στα android για μια μερα.

.α και η συνταξη μηνυματος δυσκολη..επισης πολλες επανεκινησεις.ισως συγκρινεται με τα πολυ φθηνα android στα 100-120 ευρω.με κινητα οπως xperia Neo v,huawei x5 pro που ειναι στα ιδια λεφτα δεν συγκρινεται με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

To xpreria V είναι το καλύτερο κινητό σε αυτήν την κατηγορία για κάποιον που βλέπει το κινητό ως χόμπυ. Υπάρχουν πολλοί χρήστες που θέλουν κάτι πιο συμμαζεμένο, πιο εμφανίσιμο, που να μπορούν να κάνουν τα πάντα-αν τα χρειαστούν ποτέ. Το 500 είναι ένα όμορφο, ποιοτικό, ικανό κινητό μέσης κατηγορίας που, όταν πάρει και την belle, δεν θα έχει να ζηλέψει πολλά από τα αντίστοιχα android σε θέματα ευχρηστίας. Ναι, δεν είναι experia neo V, αλλά δεν πειράζει, αλλού απευθύνεται.

Για το huwaei ας μη σχολιάσω, ιδίως όταν μιλάμε για γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γυρνάει όλο το σύμπαν γύρω από το Android, πρέπει να το καταλάβετε. Καταντάει κουραστική η συνεχής αναφορά του λειτουργικού αυτού σε κάθε thread. :rolleyes:

 

Στο θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειμαι φανατικος των android απλα οταν μιλαμε για smartphone ενοειται οτι θελουμε καλο browser,gpu που δεν εχει το 500 και σερνεται κτλ.πιστευω και η νοκια αν εβγαζε ενα κινητο με 1 ghz,αξιοπρεπη gpu,μια ανετη οθονη και belle θα ηταν αξιοπρεπες αλλα το 701 που εχει περιπου αυτα τα specs κανει 360 ευρω οχι 200.το 500 που κανει 200 ευρω κανει συνεχεια επανεκινησεις,δεν κανει για ιντερνετ ουτε παιχνιδια κ σε αποκριση ειναι πολυ χειροτερο κ απο το χ10 μινι το παλιο που εχω..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...