Jump to content

[Επίσημο] Nokia 500


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο με κουράσατε με τα android σας, χειρότεροι και από τους iphonάδες έχετε γίνει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει ήδη γίνει μια ενημέρωση από το moderator ότι εδώ μιλάμε για το Nokia 500. Το τι κάνουν άλλες συσκευές και άλλα λειτουργικά δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο θέμα.

 

Οποιοδήποτε μήνυμα το οποίο δεν έχει σχέση με το 500 θα διαγράφεται άμεσα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το κινητό. Πάνω κάτω ξέρω που υπερέχει η Νόκια των Android. Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι το εξής : όταν πηγαίνω στο Νοκια store και βάλω σαν κινητό το Νοκια 500 οι συμβατές εφαρμογές είναι ελάχιστες. Νόμιζα ότι υπήρχε συμβατότητα με τις παλιότερες εφαρμογές. Κάνω κάτι λάθος?

 

Τα Νοκια 500 που είναι επίσημη εισαγωγή έρχονται με την Belle ή την Αnna? (δεν θα ήθελα να σετάρω το κινητό με διευθύνσεις και ημερολόγιο-γενέθλια κτλ για να πρέπει να τα ξαναβάλω μετά την αναβάθμιση σε belle)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να ρωτήσω κάτι: Μια συσκευή από Vodafone (επιδότηση) θα διαφέρει από το να το πάρεις από άλλο κατάστημα???

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Στην ανακοίνωση που έβγαλε η Νοκια για το Φεβρουάριο για το Νοκια Βεlle δεν έχει μέσα το Νοκια 500. Δεν θα πάρει τελικά την αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τα δώρα ανοίχτηκαν και έτσι μπόρεσα να πιάσω το κινητό και να αναφέρω τις εντυπώσεις μου.

Καταρχάς, ό,τι πω το λέω για ένα κινητό των €200, το οποίο απευθύνεται σε άνθρωπο που δεν έχει (και δεν θέλει να έχει) καμία σοβαρή σχέση με κινητά, την γυναίκα μου, η οποία απλά ήθελε ένα όμορφο κινητό όπου θα μπορεί να κάνει τα βασικά-κλήσεις και λίγα μηνύματα-αλλά να έχει αρκετές φώτο και τραγούδια μέσα.

Το κινητό σαν συσκευή είναι ποιοτικό. Ευχάριστα στην αφή υλικά, άψογη συναρμολόγηση, ωραία εμφάνιση. Από εκεί και πέρα, σαν αίσθηση μαρτυρά την κατηγορία του, είναι ελαφρύ και όχι ιδιαίτερα στιβαρό. Πάντως τίποτα δεν τρίζει και τίποτα δεν κουνιέται.

Η απόκρισή του είναι άριστη, απλά πετάει και δεν ζορίζεται πουθενά, άλλωστε το hardware του δεν είναι και για πέταμα. Ο ήχος του είναι μέτριος. Έχει αρκετή ένταση, αλλά το ηχείο του δεν είναι και ό,τι πιο ποιοτικό, πάντως την δουλειά του την κάνει μια χαρά. Η φωτογραφική του δεν έχει φλας, αλλά δεν τράβηξα καμία φωτό, και μάλλον το κινητό δεν θα βγάλει ποτέ καμία φωτογραφία, ο χρήστης του δεν ασχολείται...Γενικά δεν έχω και μεγάλη εκτίμηση σε φωτογραφίες από κινητά, δεν τα χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ για αυτήν τη δουλειά, σχεδόν όλες οι φωτό έχω στο κινητό μου προέρχονται από μεταφορά από την compact μου. Η οθόνη του είναι καλή, τίποτα το εξαιρετικό, αλλά την δουλειά της την κάνει πολύ καλά.

Η anna, λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι πίσω με τα σημερινά δεδομένα. Λίγα widgets, μικρή παραμετροποίηση, γενικά πρέπει εσύ να προσαρμοστείς σε αυτήν και όχι αυτή σε εσένα. Δεν είχα δουλέψει σχεδόν καθόλου S60 V5 ως τώρα, όσα τέτοια τηλέφωνα είχα, τους πετούσα πάνω τους αμέσως το mobile shell και έβρισκα την υγειά μου, αυτό όμως είπα να το αφήσω έτσι στη γυναίκα μου, όσο πιο απλό, τόσο καλύτερα. Η Anna τα βασικά τα κάνει παραπάνω από καλά, αν όμως θελήσεις να ασχοληθείς σοβαρά με το κινητό, τότε ανακαλύπτεις τα μειονεκτήματά της, η Belle όντως είναι πολύ πιο ευέλικτη και εύχρηστη. Παρόλα αυτά, το ξανατονίζω, το κινητό μπορεί να στηθεί με τέτοιο τρόπο που ακόμη και κάποιος αδαής μπορεί να το χειριστεί με ευχαρίστηση.

Χαρακτηριστικό είναι ότι από την στιγμή που το έπιασα μέχρι την ώρα που το παρέδωσα στην γυναίκα μου πλήρως λειτουργικό και ρυθμισμένο χρειάστηκα λιγότερο από 2 ώρες, η συνεργασία του με το Nokia suite, το πέρασμα και η ρύθμιση των εφαρμογών, ο συγχρονισμός επαφών, φωτό, μουσικής, email, όλα ήταν εντελώς απροβλημάτιστα και απλά. Όταν τέλειωσα μαζί του, το βρήκα ιδιαίτερα γοητευτικό και ευχάριστο για τις δουλειές που καλείται να κάνει. Και ίσως όλη αυτή η απλότητά του να είναι και το όπλο του, δεν τρομάζει τον χρήστη με πολύπλοκα μενού και επιλογές. Όλα είναι εκεί, αρκεί να τα χρειαστείς και να τα αναζητήσεις.

Για εμένα, το ισοζύγιο της συσκευής είναι πολύ θετικό. Είναι ένα ποιοτικότατο τηλεφωνάκι με πολύ εύχρηστο μέγεθος και με ικανοποιητικές δυνατότητες που υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις ενός απλού χρήστη. Δεν είναι και πολύ φτηνό, αλλά είναι ποιοτικό και η αισθητική του είναι προσεγμένη. Γενικά θα έλεγα ότι το τηλέφωνο είναι μία πολύ καλή πρόταση στην κατηγορία του, για ορισμένες δε ομάδες χρηστών θα πρέπει να είναι από τις πρώτες επιλογές.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

ωραίος. μια σημίωση όμως,το τηλέφωνο το βρίσκεις πολύ πιο κάτω απ τα 200€
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά ήμουν με επιδότηση, οπότε...

Γιατί στα €150 περίπου που βρίσκεις την συσκευή αλλού, η κατάσταση είναι ακόμη περισσότερο υπέρ του 500 και γίνεται πια εξαιρετική πρόταση.

 

Και μία τελευταία παρατήρηση, σχετικά με όσα διάβαζα αυτόν τον καιρό σε ξένα fora σχετικά με κολλήματα, επανεκκινήσεις και άλλα προβλήματα που παρουσίασε το κινητό, στην περίπτωσή μου δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα μετά από μία μέρα ενασχόλησης. Αν παρατηρήσω κάτι στο μέλλον, θα επανέλθω.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

μια ερώτηση προς τον Voodooman αλλά και όποιον άλλο ξέρει να απαντήσει: Με μέτρια χρήση, πόσο κρατάει η μπαταρία του?? Έχω ένα LG Optimus One P500 και κρατάει μόλις 1-1,5 μέρα......

 

ΥΓ: Το βρίσκω με 120 ευρώ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ και το θεώρησα ευκαιρία....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

μια ερώτηση προς τον Voodooman αλλά και όποιον άλλο ξέρει να απαντήσει: Με μέτρια χρήση, πόσο κρατάει η μπαταρία του?? Έχω ένα LG Optimus One P500 και κρατάει μόλις 1-1,5 μέρα......

 

ΥΓ: Το βρίσκω με 120 ευρώ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ και το θεώρησα ευκαιρία....

 

120??:blink::worry::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για την διάρκεια της μπαταρίας δεν μπορώ να πω ακόμη, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Οθόνη 3.2" και όχι από τις πολύ φωτεινές, CPU στα 1GHz, μπαταρία 1110 mAh. Με νορμάλ χρήση πιστεύω ότι θα φτάνει και τις 2.5 μέρες;
Link to comment
Share on other sites

120??:blink::worry::wacko:

 

Ναι, είναι κινητό φίλου από αναβάθμιση συσκευής και δεν το χρειάζεται...

 

Για την διάρκεια της μπαταρίας δεν μπορώ να πω ακόμη, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Οθόνη 3.2" και όχι από τις πολύ φωτεινές, CPU στα 1GHz, μπαταρία 1110 mAh. Με νορμάλ χρήση πιστεύω ότι θα φτάνει και τις 2.5 μέρες;

 

Ευχαριστώ....μακάρι διότι απελπίστηκα από το P500.... σε γενικές γραμμές είναι ίδιας κατηγορίας με το P500 ?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι κινητό φίλου από αναβάθμιση συσκευής και δεν το χρειάζεται...

 

 

 

Ευχαριστώ....μακάρι διότι απελπίστηκα από το P500.... σε γενικές γραμμές είναι ίδιας κατηγορίας με το P500 ?

 

Το optimus είδα ότι έχει 1500 mAh μπαταρία και 600άρη επεξεργαστή, δεν θα έπρεπε να σου αδειάζει τόσο γρήγορα την μπαταρία, εκτός και αν του κάνεις βαριά χρήση. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, ενδεικτικά να σου πω ότι το δικό μου 701 με 1300άρα μπαταρία μου πάει 3 μέρες και κάτι ψιλά, αλλά δεν κάνω και τρελή χρήση.

Ναι, θα έλεγα ότι είναι στην ίδια κατηγορία. Το Nokia έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά, πολύ πιο ισχυρή CPU, αλλά την μισή RAM.

Αν είσαι χρήστης που το σκαλίζει πολύ το κινητό του, δεν θα πρότεινα το Nokia, δεν σου δίνει πολλές δυνατότητες. Αν θέλεις όμως μία γρήγορη, ποιοτική συσκευή που όπως την πάρεις, έτσι περίπου θα την δουλέψεις, χωρίς τις άπειρες εφαρμογές και widgets, τότε δεν θα χάσεις. Και όταν το τηλέφωνο θα πάρει κατά τον Φεβρουάριο-Μάρτιο την Belle, τότε θα του λείπουν ακόμη λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει, το διάβασα εχθές.

 

πού το διάβασες? ανεπίσημα πολλά λένε, όπως κ στο twitter η ίδια η νόκια, αλλά επίσημα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα και εγω κατοχος του 500..

90 ευρω με την επιδοτηση του (αδαη απο τεχνολογια αδερφου)

αν θελετε εντυπωσεις μπορω να ποσταρω ενα σεντονι αργοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει όμως Belle ή όχι? :/

 

oλες οι S^3 θα παρουν Belle

 

τοσο απλα

 

όπως κ στο twitter η ίδια η νόκια, αλλά επίσημα τίποτα

 

εμ...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να γραψω πολλα για το 500..κυριως να το εκθειασω..

Αλλα μου εκανε πρωτη μερα 2 επανεκινησεις και με ξενερωσε..εκει που ημουν στο οπερα κολησε η οθονη εγινε μωβ και ξανανοιξε..απλα τραγικο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

από εχθές κι εγώ κάτοχος του, μιας και πούλησα το LG P500 τελικά....

 

Τα αρνητικά κατά τη χρήση (προσωπική άποψη με τα δικά μου "θέλω"), επιγραμματικά:

 

..από ευκολία χρήσης - μετά από μερικούς μήνες με Android - είναι πολύ πιο δύσχρηστο...

 

..browser πολύ χειρότερος από Android...

 

..επιβεβαιώνω κι εγώ το κόλλημα του κινητού με τη χρήση του Opera...

 

..με την ίδια χρήση που έκανα με το LG, διαρκεί λιγότερο η μπαταρία...

 

..μικρά κουμπιά πληκτρολόγησης για σύνταξη SMS...

 

..η προσθήκη επαφών στην αρχική οθόνη για άμεση κλήση, γίνεται με το όνομα να αναγράφεται πρώτα, οπότε δεν ξέρεις ποιος είναι...

 

..αδυνατώ να ρυθμίσω το Wlan να μην συνδέεται αυτόματα (στο σπίτι μου)...

 

..πρέπει να πατήσεις 3-4 φορές σε επιλογές για να δεις τις κλήσεις (αναπάντητες, εισερχόμενες κτλ.)

 

.......τα υπόλοιπα - μαζί με τα θετικά - αύριο.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

..αδυνατώ να ρυθμίσω το Wlan να μην συνδέεται αυτόματα (στο σπίτι μου)...

το ιδιο προβλημα ειχα..εκανα καμια ωρα να το βρω και τα καταφερα..αμα ψαξεις συνδεσιμοτητα ρυθμισεις wifi θα το βρεις...

 

..επιβεβαιώνω κι εγώ το κόλλημα του κινητού με τη χρήση του Opera...

 

..με την ίδια χρήση που έκανα με το LG, διαρκεί λιγότερο η μπαταρία...

 

1ον πρωτες φορτισεις ειναι...

2ον απο οτι καταλαβα ειχες το wifi συνεχεια ανοιχτο..

3ον το πειραζες για να το ρυθμισεις λογικο...

 

δωστου 2-3 πληρεις φορτισεις αποφορτισεις και βλεπεις..

 

οσο για το οπερα δεν νομιζω οτι φταιει αυτο για το κολλημα..την αλλη φορα μου το εκανε στην αναπαραγωγη mp3...

και εχω παρατηρησει οτι στον πλοηγο που τον δοκιμασα καινει πολλα τρελα....κατι παιζει...

 

το οπερα το περιεργο ηταν οτι δεν μπορουσα με τιποτα να το βαλω απο το market κολλαγε στην εγκατασταση ..εβγαζε σφαλμα συνεχεια...και δεν εβγαινε και απο το market γιατι δεν ειχε ολοκληρωθει!!!

το περασα απο το getjar.com

Link to comment
Share on other sites

περίεργα αυτά που λετε,ποια έκδοση της άννα έχουν οι συσκευές σας??
Link to comment
Share on other sites

 

..μικρά κουμπιά πληκτρολόγησης για σύνταξη SMS...

 

..η προσθήκη επαφών στην αρχική οθόνη για άμεση κλήση, γίνεται με το όνομα να αναγράφεται πρώτα, οπότε δεν ξέρεις ποιος είναι...

 

..αδυνατώ να ρυθμίσω το Wlan να μην συνδέεται αυτόματα (στο σπίτι μου)...

 

..πρέπει να πατήσεις 3-4 φορές σε επιλογές για να δεις τις κλήσεις (αναπάντητες, εισερχόμενες κτλ.)

 

.......τα υπόλοιπα - μαζί με τα θετικά - αύριο.....

 

Σχετικά με το πληκτρολόγιο θα πρότεινα να το γυρίσεις σε αλφαριθμητικό, έχει μεγάλα πλήκτρα και μπορείς να ενεργοποιησεις και το t9 για να γράφεις γρήγορα SMS.

Για να βλέπεις κατευθείαν τις αναπάντητες, εισερχόμενες κλπ πατάς το αριστερό πλήκτρο κάτω απο την οθόνη, επίσης μπορείς να σε μια απο τις κεντρικές οθόνες να βάλεις σαν συντόμευση το μητρώο ώστε να πηγαίνεις να βλέπεις αμέσως ακόμα περισσότερες πληροφορίες.

Τελος αν θες ρίξε μια ματιά στην ενότητα Symbian 3 που υπάρχουν πληροφορίες και για το τι να κανείς για να μη σου συνδέεται μόνο του στο wifi.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...