Jump to content

[Επίσημο] Nokia 500


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να γραψω και εγω την αποψη μου για το κινητο που ηρθε σαν δωρο για την κοπελα μου...

 

Λοιπον το κινητο εμφανισιακα ειναι πολυ ομορφο και χαριτωμενο.. καιρο ειχα να δω καπακια που αλλαζουν με αλλα χρωματα... το μπλε ειδικα πολυ ομορφο... ανοιγουμε το κινητο και εκει που περιμενα να ενθουσιαστω με την μπελλ εφαγα το πρωτο 'ξενερωμα' γτ μοιαζει απελπιστικα με το υι του παλιου μου νοκια 5800.. παρολα αυτα για καποιο λογο χαρηκα που επιασα ξανα νοκια στα χερια μου μετα απο καιρο... η οθονη τωρα δεν την λες και πολυ φωτεινη ενω το συστημα για να βαζεις widgets και γενικα για να διαμορφωσεις τις κυριες οθονες ειναι απλα σπαστικο.. ενω τα τρια εικονικα κουμπια ειναι σχεδον αχρηστα.. ελπιζω να μας ερθει συντομα η Αννα γιατι απο βιντεακια που εχω δει ειναι πολυ πιο λειτουργικη και ομορφη...

 

Τωρα θλεω να σας ρωτησω κατι.. το κινητο εχει ενσωματωμενη μνημη 2γιγα.. το 90% το πιανει το συστημα πλοηγησης και οι χαρτες απ'οτι ειδα.. αν παρω μια καρτα μνημης θα μπορω να τα μεταφερω εκει η δεν θα δουλευει? Και κατι τελευταιο οταν εγκαθιστας μια εφαρμογη εχει επιλογη να μετακινηται σε εξωτερικη καρτα μνημης????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να γραψω και εγω την αποψη μου για το κινητο που ηρθε σαν δωρο για την κοπελα μου...

 

Λοιπον το κινητο εμφανισιακα ειναι πολυ ομορφο και χαριτωμενο.. καιρο ειχα να δω καπακια που αλλαζουν με αλλα χρωματα... το μπλε ειδικα πολυ ομορφο... ανοιγουμε το κινητο και εκει που περιμενα να ενθουσιαστω με την μπελλ εφαγα το πρωτο 'ξενερωμα' γτ μοιαζει απελπιστικα με το υι του παλιου μου νοκια 5800.. παρολα αυτα για καποιο λογο χαρηκα που επιασα ξανα νοκια στα χερια μου μετα απο καιρο... η οθονη τωρα δεν την λες και πολυ φωτεινη ενω το συστημα για να βαζεις widgets και γενικα για να διαμορφωσεις τις κυριες οθονες ειναι απλα σπαστικο.. ενω τα τρια εικονικα κουμπια ειναι σχεδον αχρηστα.. ελπιζω να μας ερθει συντομα η Αννα γιατι απο βιντεακια που εχω δει ειναι πολυ πιο λειτουργικη και ομορφη...

ποια belle? το κινητό έρχεται ήδη με anna (μια απ τις πρώτες εκδόσεις της),και σε λίγο καιρό λογικά θα πάρει belle

Τωρα θλεω να σας ρωτησω κατι.. το κινητο εχει ενσωματωμενη μνημη 2γιγα.. το 90% το πιανει το συστημα πλοηγησης και οι χαρτες απ'οτι ειδα.. αν παρω μια καρτα μνημης θα μπορω να τα μεταφερω εκει η δεν θα δουλευει? Και κατι τελευταιο οταν εγκαθιστας μια εφαρμογη εχει επιλογη να μετακινηται σε εξωτερικη καρτα μνημης????

πόσες χώρες έχει περασμένες και πιάνει τόσο πολύ?? οι χάρτες για ελλάδα είναι γύρο στα 300ΜΒ, δεν ξέρω πάντως αν μπορείς να τους περάσεις στη καρτα μνημης.τις εφαρμογές πάντως μπορεις να επιλέξεις πού θα εγκατασταθούν μέσα απ το nokia store

Link to comment
Share on other sites

ποια belle? το κινητό έρχεται ήδη με anna (μια απ τις πρώτες εκδόσεις της),και σε λίγο καιρό λογικά θα πάρει belle

 

ουπς τα μπέρδεψα.. το αντίθετο ήθελα να πώ :O:lol:

 

πόσες χώρες έχει περασμένες και πιάνει τόσο πολύ?? οι χάρτες για ελλάδα είναι γύρο στα 300ΜΒ, δεν ξέρω πάντως αν μπορείς να τους περάσεις στη καρτα μνημης.τις εφαρμογές πάντως μπορεις να επιλέξεις πού θα εγκατασταθούν μέσα απ το nokia store

 

ελα ντε... πιάνει νομίζω 1.3 gb μπορεί και παραπάνω

δεν θυμάμαι ακριβώς... και δεν έχω κατεβάσει τίποτα απο το κουτί του έτσι ήταν....

Link to comment
Share on other sites

ουπς τα μπέρδεψα.. το αντίθετο ήθελα να πώ :O:lol:

 

 

 

ελα ντε... πιάνει νομίζω 1.3 gb μπορεί και παραπάνω

δεν θυμάμαι ακριβώς... και δεν έχω κατεβάσει τίποτα απο το κουτί του έτσι ήταν....

 

Για να βρεις ποιες χώρες είναι περασμένες μέσα, με το νούμερο που λες μάλλον θα είναι αρκετές, ανοίγεις την εφαρμογή των χαρτών, πηγαίνεις στις ρυθμίσεις -> πρόσθετα -> Εφαρμογή φόρτωσης χαρτών και εκεί βλέπεις ποιές χώρες είναι περασμένες και σβήνεις όσες δε χρειάζεσαι ή προσθέτεις και άλλες. Επίσης πηγαίνωντας ρυθμίσεις -> πρόσθετα -> ρυθμίσεις -> γενικά εκεί θα βρείς και την "Επιλογή μνήμης" αν θες να περνάς χάρτες σε κάρτα μνήμης.

 

Επίσης στο nokia store πηγαίνεις στο τελευταίο εικονίδιο που λέει το περιεχόμενό μου, πάς προτιμήσεις εγκατάστασης και εκεί επιλέγεις που θές να γίνεται η εγκατάσταση των εφαρμογών στην κύρια μνήμη ή σε κάρτα μνήμης.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις το C6-01 στα €220 προτίμησέ το, αν σε ενδιαφέρει η συνολική ποιότητα του κινητού. Το C6-01 έχει γυάλινη οθόνη, flash, καλύτερη κάμερα και συνολικά καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Αλλά στα μαγαζιά που ψάχνεις, λογικά δεν θα το βρεις σε αυτήν την τιμή.

Το 500 μπορεί να μην έχει αντίστοιχα περιφερειακά, αλλά ο ισχυρότερος επεξεργαστής του κάνει την διαφορά.

 

Το 500 σήμερα που το είδα και το έπιασα στα χερια δεν με ενθουσίασε καθόλου ήταν και σε άσπρο με μπορντό καπάκι πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για εμενα σε εμφάνιση.Στις φωτογραφίες φαίνεται διαφορετικό.Όντως σε σχέση με το C6- 01 είναι πολύ κατώτερο σε εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

γενικα το κινητο δινει την εηυπωση πως ειναι αφημενο στη μοιρα του.

 

και οταν υπαρχει το 700 και το C6-01 , δεν βρισκω λογο να παει καποιος στο 500.

θα παρει Belle? αμφιβαλω

 

και η Αννα που εχει πρεπει να ειναι απο τις πρωιμες

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

γενικα το κινητο δινει την εηυπωση πως ειναι αφημενο στη μοιρα του.

 

και οταν υπαρχει το 700 και το C6-01 , δεν βρισκω λογο να παει καποιος στο 500.

θα παρει Belle? αμφιβαλω

 

και η Αννα που εχει πρεπει να ειναι απο τις πρωιμες

 

απαράδεκτη η στάση της νόκια στα φθηνά smartphones της (κατω των 200€)..

τις πρώτες προβληματικές εκδόσεις της άννα έχει παρει μονο,η καλήτερη δυσφήμιση για το symbian

Link to comment
Share on other sites

απαράδεκτη η στάση της νόκια στα φθηνά smartphones της (κατω των 200€)..

τις πρώτες προβληματικές εκδόσεις της άννα έχει παρει μονο,η καλήτερη δυσφήμιση για το symbian

 

Σωστα συμφωνω απολυτα και μαλιστα τη στιγμη που υπαρχουν στα 150 με 200 ευρω κινητα επωνυμα με πολυ δυνατα χαρακτησριστικα οπως το Νeo v

Αλλα και το 701 που πρεπει να πω οτι μου ειχε αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις απ ολα τα συμπιαν κινητα που ειχα ειναι απαραδεκτο να ειναι στα 360 ευρω(μιλαω για οχι παραεισαγωγης μιας και ακομα τα συμπιαν εχουν θεμα σε αυτο με τη γλωσσα κυριως)

 

Θελει σαφως καλυτερη πολιτικη τιμων πλεον

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σωστα συμφωνω απολυτα και μαλιστα τη στιγμη που υπαρχουν στα 150 με 200 ευρω κινητα επωνυμα με πολυ δυνατα χαρακτησριστικα οπως το Νeo v

Αλλα και το 701 που πρεπει να πω οτι μου ειχε αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις απ ολα τα συμπιαν κινητα που ειχα ειναι απαραδεκτο να ειναι στα 360 ευρω(μιλαω για οχι παραεισαγωγης μιας και ακομα τα συμπιαν εχουν θεμα σε αυτο με τη γλωσσα κυριως)

 

Θελει σαφως καλυτερη πολιτικη τιμων πλεον

 

καλα τα 360€ είναι ληστεία των ελληνικων καταστημάτων. το βρίσκεις στα 240€ σε καλά καταστήματα κι απλά του κανεις αναβαθμισεις μονο μεσω wifi και δν χανεις ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

καλα τα 360€ είναι ληστεία των ελληνικων καταστημάτων. το βρίσκεις στα 240€ σε καλά καταστήματα κι απλά του κανεις αναβαθμισεις μονο μεσω wifi και δν χανεις ελληνικα

 

Ληστεία είναι σίγουρα αλλά μήπως δε βοηθά κ η Nokia Hellas?

Σίγουρα επίσης με ένα skroutzαρισμα το βρίσκεις αλλά είπαμε,στο πολύ κόσμο που θα πάει στο πλαίσιο η στο γερμανό η σε Nokia μαγαζί τα θαβει και είναι κρίμα μιας κ η belle με το 701 είναι πολύ καλός συνδιασμός.

 

Όσο για το 500αρακι δε θα το πρότεινα για αγορά smartphone τη παρούσα στιγμή παρά μόνο σε ανθρώπους που δε πολύασχολούνται με το σπορ και θέλουν απλά ένα τηλέφωνο με τατς

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ληστεία είναι σίγουρα αλλά μήπως δε βοηθά κ η Nokia Hellas?

Σίγουρα επίσης με ένα skroutzαρισμα το βρίσκεις αλλά είπαμε,στο πολύ κόσμο που θα πάει στο πλαίσιο η στο γερμανό η σε Nokia μαγαζί τα θαβει και είναι κρίμα μιας κ η belle με το 701 είναι πολύ καλός συνδιασμός.

 

Όσο για το 500αρακι δε θα το πρότεινα για αγορά smartphone τη παρούσα στιγμή παρά μόνο σε ανθρώπους που δε πολύασχολούνται με το σπορ και θέλουν απλά ένα τηλέφωνο με τατς

 

δν ξέρω,τι ν κανει η νοκια ελλας αν τα δημοφιλή καταστήματα το πουλάνε με 100-150€ κέρδος??

Link to comment
Share on other sites

γενικα το κινητο δινει την εηυπωση πως ειναι αφημενο στη μοιρα του.

 

και οταν υπαρχει το 700 και το C6-01 , δεν βρισκω λογο να παει καποιος στο 500.

θα παρει Belle? αμφιβαλω

 

και η Αννα που εχει πρεπει να ειναι απο τις πρωιμες

 

Σύμφωνα με την Νοκια θα πάρει...

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

To τηλέφωνο απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό, σε ανθρώπους που θέλουν ένα βασικό smartphone ή σε αυτούς που πρώτη φορά παίρνουν ένα τέτοιο. Πέρα από την "χαριτωμένη" εμφάνιση και την καλή (για την κατηγορία του) ποιότητα κατασκευής, εγώ ίσως δεν μπορώ να του βρω πολλά ακόμη πλεονεκτήματα, η γυναίκα μου όμως έχει μείνει με το στόμα ανοιχτό!

Πάντως εχθές το βράδυ που το έπαιζα το βρήκα αρκετά ευχάριστο και ικανό, το hardware του δεν είναι του πεταματού και τα κάνει όλα, απλά δεν έχει το κάτι παραπάνω. Σε μία τιμή γύρω στα €150 δεν είναι καθόλου κακή επιλογή, ιδίως όταν πάρει την belle.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

To τηλέφωνο απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό, σε ανθρώπους που θέλουν ένα βασικό smartphone ή σε αυτούς που πρώτη φορά παίρνουν ένα τέτοιο. Πέρα από την "χαριτωμένη" εμφάνιση και την καλή (για την κατηγορία του) ποιότητα κατασκευής, εγώ ίσως δεν μπορώ να του βρω πολλά ακόμη πλεονεκτήματα, η γυναίκα μου όμως έχει μείνει με το στόμα ανοιχτό!

Πάντως εχθές το βράδυ που το έπαιζα το βρήκα αρκετά ευχάριστο και ικανό, το hardware του δεν είναι του πεταματού και τα κάνει όλα, απλά δεν έχει το κάτι παραπάνω. Σε μία τιμή γύρω στα €150 δεν είναι καθόλου κακή επιλογή, ιδίως όταν πάρει την belle.

 

σαν υλικό είναι πολύ καλό,το προβλημα είναι ότι είναι παρατημένο απ την νόκια με την πρώτη έκδοση της αννα,αν είχε παρει την τελευταία θα ταν πολύ καλο,μακάρι να πάρει την belle,αλλά μέχρι τότε..

Link to comment
Share on other sites

σαν υλικό είναι πολύ καλό,το προβλημα είναι ότι είναι παρατημένο απ την νόκια με την πρώτη έκδοση της αννα,αν είχε παρει την τελευταία θα ταν πολύ καλο,μακάρι να πάρει την belle,αλλά μέχρι τότε..

Συμφωνω απολυτα..προσωπικα το εχω λατρεψει το κινητο ειναι για τα λεφτα του πολυ καλο..οταν θα λυθει το θεμα της επανεκινησης στον browser με την αναβαθμηση θα ειναι αψογο..

Κατα την ταπεινη μου αποψη στην κατηγορια των χρηματων του δεν το αλλαζα με κανενα android..εχω πολυ κακη εμπειρια με τα low budjet android..

 

edit: βρηκα απο το κινητο απο τις ρυθμισεις νεας συσκευης και εκανα μια ενημερωση...ενω μεσω updater και νοκια suite δεν υπαρχει..

ειχα την εκδοση 010.029 και τωρα εχω την 010.032

προφανως και δεν αλλαζει τιποτα απο οτι καταλαβα και λογικα το θεμα με τις επανεκινησεις δεν λυθηκε...

Edited by laziokos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους!

 

κατοχος για πρωτη φορα smartphone (στα γεραματα :lol: ) με το συγκεκριμενο τηλεφωνο!

 

μπορω να πω αρκετα ικανοποιημενος με την συσκευη αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω αν ειναι ο καταλληλος χωρος για να το παραθεσω αλλα μετα απο μια γρηγορη αναζητηση δεν βρηκα αλλο νημα που να βοηθαει.

 

στο προκειμενο λοιπον : οταν προσπαθω να κανω αναβαθμιση τους χαρτες , και ενω ειναι να κατεβουν ~300mb η συσκευη κανει επανεκιννηση στην αρχη του download (peripoy 25mb). δοκιμασα ασυρματη συνδεση με wifi , καθως και με το καλωδιο usb και το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο.

 

οταν επισης προσπαθω να ανοιξω τους χαρτες (χωρις A-GPS και χωρις συνδεση σε wifi σε ανοιχτο χωρο) βγαζει μηνυμα οτι η συνδεση απετυχε-προσβαση αδυνατη.

 

οι ρυθμισεις μου ειναι στον εντοπισμο θεσης : μεθοδοι εντοπισμου θεσης ->ενσωματωμενο GPS και wifi/δικτυο

 

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη και καλοδεχουμενη.

 

αν δεν ειναι το καταλληλο μερος για την αναρτηση mods feel free to act as you must :O

"I'm also not very analytical. You know I don't spend a lot of time thinking about myself, about why I do things." George W. Bush, aboard Air Force One, June 4, 2003
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κλειδώνει εύκολα και γρήγορα δορυφόρους αλλά χωρίς το A-GPS και χωρίς άλλη βοήθεια, δηλαδή σε κατάσταση off line.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

εχω το νοκια 500 και οταν παω να ανοιξω την καμερα μου γραφει: "μνημη πληρης!κλειστε καποιες εφαρμογες και ξανα δοκιμαστε."

τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω.

 

μετα απο περιπου 1 μηνα που το εχω μου το εκανε και μενα..πρεπει να ειναι το μπαγκ που κανει και επανεκινηση οταν εισαι στο διαδικτυο..λογω ραμ νομιζω...δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο απο το να περιμενουμε την αναβαθμιση...το κακο ειναι οτι βλεπω να καλοκαιριαζει μεχρι να ερθει..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχει το κινητακι ενας φιλος μου και μου ειπε να του κατεβασω κατι παιχνιδια οπως angry birds και κατι αλλα

εγω ημουν σιγουρος οτι ειχε το angry birds στο nokia store μιας και το ειχα δει για n8 με την anna

αλλα τελικα ειδα οτι δεν υπαρχει στο store διαθεσιμο για το nokia 500

τι ακιρβως γινεται? καποια παιχνιδια κανουν για καποιες συσκευες και και για καποιες αλλες οχι? υπενθυμιζω οτι αναφερομαι και για το n8 και για το 500 με anna

δεν ειναι ενιαιο οικοσυστημα το symbian?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχει το κινητακι ενας φιλος μου και μου ειπε να του κατεβασω κατι παιχνιδια οπως angry birds και κατι αλλα

εγω ημουν σιγουρος οτι ειχε το angry birds στο nokia store μιας και το ειχα δει για n8 με την anna

αλλα τελικα ειδα οτι δεν υπαρχει στο store διαθεσιμο για το nokia 500

τι ακιρβως γινεται? καποια παιχνιδια κανουν για καποιες συσκευες και και για καποιες αλλες οχι? υπενθυμιζω οτι αναφερομαι και για το n8 και για το 500 με anna

δεν ειναι ενιαιο οικοσυστημα το symbian?

 

εννοείς ότι στο nokia store λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη για το 500?

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι στο nokia store λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη για το 500?

 

αυτο ακριβως :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως :)

 

δεν νομίζω να μην μπορεί το angry birds να τρέξει στο 500 (ίσως έλειψης 3D επιτάχυνσης ίσως),καλύτερα κατεβασε το από αλλού και δοκίμασε να δεις

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μην μπορεί το angry birds να τρέξει στο 500 (ίσως έλειψης 3D επιτάχυνσης ίσως),καλύτερα κατεβασε το από αλλού και δοκίμασε να δεις

 

δεν εχω ιδεα απο αλλου μπορω να το βρω γιατι εχω χρονια να ασχοληθω με symbian

μου φαινεται ομως πολυ περιεργο που το 500 εχει τα ιδια specs με το 701, τρεχει την anna οπως το N8, το εχουν και τα 2 το angry birds πχ αλλα το 500 δεν το εχει

και φανταζομαι οπως δεν εχει το angry birds αλλα και το fruit ninja ετσι δεν θα εχει και αλλες...

δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα απο αλλου μπορω να το βρω γιατι εχω χρονια να ασχοληθω με symbian

μου φαινεται ομως πολυ περιεργο που το 500 εχει τα ιδια specs με το 701, τρεχει την anna οπως το N8, το εχουν και τα 2 το angry birds πχ αλλα το 500 δεν το εχει

και φανταζομαι οπως δεν εχει το angry birds αλλα και το fruit ninja ετσι δεν θα εχει και αλλες...

δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει...

 

ουτε καν,το 500 δεν έχει 3D επιτάχυνση και κατώτερο τσιπ γραφικών. παρόλα αυτά ψάχνοντας στο google είδα ότι τελικά τρέχει,παρόλο που η εταιρία δεν το παρέχει για το 500. αν δεν καταφέρεις να το βρεις αλλού πες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εδω και μια βδομαδα ειμαι κατοχος του κινητου...

το θεμα ειναι οτι το κινητο ειναι αγορασμενο απο καταστημα γερμανο και εχει σαν ντιφολτ την χρηση ιντερνετ απο κοσμοτε..

εγω ομως εχω σι γιου οπου εχω και προσφορα ΜΒ σε χρηση. πως μπορω να κανω χρηση του ιντερνετ; εννοω ρυθμισεις κλπ; με αναβαθμιση γινεται κατι ;

 

 

ευχαριστω

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...