Jump to content

[ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χανεις τπτ...

 

Δηλαδή? Κάνω κάπως update την rom και μετά το reboot είναι όλα όπως ήταν?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 645
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, απλά φλασάρεις από το CWM και κάνεις reboot. Oταν δεν αλλάζεις kernel ή rom, δε χρειάζεται να κάνεις wipe, είναι σαν update και δεν χάνεις τίποτα.
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

πάντως προσωπικά με δυο διαφορετικες μπαταριες (1200 & 1250 mah) και full wipe / format τα παντα και σωστους κυκλους φορτισης συμπ. bat stats σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση η Β17 δεν κραταει πάνω απο μερα. Γυρίζω στην Β14 που είχε οντως καλη διαρκεια.

 

3 μέρες όπως λεει ο φιλος kogo με φουλ χρήση, ουτε καν. Με φουλ χρηση το πολυ 16 ωρες. Τι να πω, μαλλον ειμαι γκαντέμης

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

πάντως προσωπικά με δυο διαφορετικες μπαταριες (1200 & 1250 mah) και full wipe / format τα παντα και σωστους κυκλους φορτισης συμπ. bat stats σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση η Β17 δεν κραταει πάνω απο μερα. Γυρίζω στην Β14 που είχε οντως καλη διαρκεια.

 

3 μέρες όπως λεει ο φιλος kogo με φουλ χρήση, ουτε καν. Με φουλ χρηση το πολυ 16 ωρες. Τι να πω, μαλλον ειμαι γκαντέμης

 

Εγώ έχω την 17 και σε μένα 1 μέρα το πολύ με μέση χρήση.

Απορώ γιατί σε άλλους κρατάει πολύ και σε άλλους όχι.

Ποιοί άλλοι παράγοντες επηρρεάζουν την διάρκεια της μπαταρίας?

Τι σημαίνει το γκαντέμης που λες δλδ, ίδιο κινητό, ίδια rom, για να υπάρχουν διαφοροποιήσεις στην διάρκεια της μπαταρίας???

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Για να φάτε την μπαταρία σε μια μέρα χρειάζεται πολύ κόπο.

Στις δυο μέρες είμαι με 25% και προσπαθώ να την αδειάζω για να κάνω πλήρη φόρτιση (όχι ότι έχει μεγάλη σημασία).

Δεν ξέρω αν βοήθησε ότι έχω να κάνω wipe από την GSF10 η 11

 

*Αν σε standby το βράδυ δεν σας τρώει πάνω από 3% της μπαταρίας (και πολύ λέω) τότε δεν νομιζω να εχει προβλημα και του πίνετε το αίμα γιατι κάνετε διαφορετική χρήση ολη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα πρώτη φορά στην GSF b19. Μία πρώτη επαφή είναι ότι δεν λαγκάρει καθόλου στα μενού και η μπαταρία δεν δείχνει να πέφτει.

Έκανα ένα ext2 partition στην sd και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος οι εφαρμογές να πηγαίνουν αυτόματα στην sd και να μην το κάνω χειροκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Για να φάτε την μπαταρία σε μια μέρα χρειάζεται πολύ κόπο.

Στις δυο μέρες είμαι με 25% και προσπαθώ να την αδειάζω για να κάνω πλήρη φόρτιση (όχι ότι έχει μεγάλη σημασία).

Δεν ξέρω αν βοήθησε ότι έχω να κάνω wipe από την GSF10 η 11

 

*Αν σε standby το βράδυ δεν σας τρώει πάνω από 3% της μπαταρίας (και πολύ λέω) τότε δεν νομιζω να εχει προβλημα και του πίνετε το αίμα γιατι κάνετε διαφορετική χρήση ολη μερα.

 

  • Εγώ αν ασχοληθώ 2-3 ωρές με το κινητό (wifi/games/market) χάνω πάνω απ το 50% της αυτονομίας.
     
     
  • Πόση ώρα κάνει η φόρτιση?
    Έκανα wipe τα battery stats, είχα 13% και το έβαλα να φορτίσει χρησιμοποιώντας την εφαρμογή battery stats για να μετράω τον χρόνο και είμαι στις 2 ώρες και 20 λεπτά φόρτισης και έφτασε στο 64% μόλις, χωρίς φυσικά να κάνω κάτι άλλο στο κινητο.
     
     
  • Το φορτίζω με usb απ το pc. Έχει διαφορά από το ρεύμα?
     
     
  • Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μετράει για το κάθε app ξεχωριστά πόση μπαταρία κατανάλωσε?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ασχοληθώ 2-3 ωρές με το κινητό (wifi/games/market) χάνω πάνω απ το 50% της αυτονομίας.

 

Πόση ώρα κάνει η φόρτιση?

Έκανα wipe τα battery stats, είχα 13% και το έβαλα να φορτίσει χρησιμοποιώντας την εφαρμογή battery stats για να μετράω τον χρόνο και είμαι στις 2 ώρες και 20 λεπτά φόρτισης και έφτασε στο 64% μόλις, χωρίς φυσικά να κάνω κάτι άλλο στο κινητο.

 

Το φορτίζω με usb απ το pc. Έχει διαφορά από το ρεύμα?

 

απο τον υπολογιστη φορτιζει πολυ πιο αργα, αλλα δεν παιζει σημασια στην εκφορτιση...

Link to comment
Share on other sites

απο τον υπολογιστη φορτιζει πολυ πιο αργα, αλλα δεν παιζει σημασια στην εκφορτιση...

 

Πράγματι για το υπόλοιπο 36% έκανε μόνο 44 λεπτά ενω για το 51% είχε κάνει 201 λεπτά.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Εγώ αν ασχοληθώ 2-3 ωρές με το κινητό (wifi/games/market) χάνω πάνω απ το 50% της αυτονομίας.

 

Ε, λογικό δεν είναι να μη σου κρατάει ούτε μια μέρα; Το WiFi τρώει αρκετά, πόσο μάλλον όταν το έχεις ανοιχτό για κάνα τρίωρο.

 

Ενημερωτικά, εγώ αυτήν την στιγμή είμαι με την b18, 1η φόρτιση, 25 λεπτά GPS+10 λεπτά περίπου WiFi στις 6 ώρες μετά την αφαίρεση του φορτιστή και έχω πέσει στο 86%.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ε, λογικό δεν είναι να μη σου κρατάει ούτε μια μέρα; Το WiFi τρώει αρκετά, πόσο μάλλον όταν το έχεις ανοιχτό για κάνα τρίωρο.

 

Ενημερωτικά, εγώ αυτήν την στιγμή είμαι με την b18, 1η φόρτιση, 25 λεπτά GPS+10 λεπτά περίπου WiFi στις 6 ώρες μετά την αφαίρεση του φορτιστή και έχω πέσει στο 86%.

 

ε πλέον δεν ξέρω τι είναι λογικό και τι όχι γιατί ακούω πολλα διθυραμβικα σχόλια για την εν λόγω ρομ.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδια έχει μεγάλη διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας απο τη b16 και πάνω.Νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.Η για κάποιο λόγο οι αλλαγές που γίναν μετα τη b16 (δεν είμαι και ειδικός) αναγκάζουν το κινιτό να χρειάζεται πιο πολύ μπαταρία.Προσωπικά εκτος οτι δούλεψα τη gsf απο b13 μέχρι b15, και μπορώ να πω πως η διάρκεια ήταν πολυ καλή..(2-3 μέρες άνετα), έχω μέτρο σύγκρισης που το βλέπω καθημερινα.Μετά τη B15 γυρισα στην blue ginger, η οποία βασίζεται στη gsf b14,full wipe format κλπ,μου κρατάει εύκολα 3 μέρες με αρκετη χρήση ειδικά σε κλήσεις(60-90 λεπτα την ημέρα).Έχω και 2ο blade το οποίο χρησιμοποιεί η γυναίκα και το μόνο που κάνει είναι κλήσεις το πολύ 40-60 λεπτά την ημέρα.Σε αυτό πέρασα τη b17 και δυστυχώς δε κρατάει πάνω απο 1-1.5 μέρα.

THL W200

Huawei Honor

Ideos X5/Cyanogen 2.3.5/1.5Ghz

Zte Blade/512Ram/Blue Ginger V5

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδια έχει μεγάλη διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας απο τη b16 και πάνω.Νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.Η για κάποιο λόγο οι αλλαγές που γίναν μετα τη b16 (δεν είμαι και ειδικός) αναγκάζουν το κινιτό να χρειάζεται πιο πολύ μπαταρία.Προσωπικά εκτος οτι δούλεψα τη gsf απο b13 μέχρι b15, και μπορώ να πω πως η διάρκεια ήταν πολυ καλή..(2-3 μέρες άνετα), έχω μέτρο σύγκρισης που το βλέπω καθημερινα.Μετά τη B15 γυρισα στην blue ginger, η οποία βασίζεται στη gsf b14,full wipe format κλπ,μου κρατάει εύκολα 3 μέρες με αρκετη χρήση ειδικά σε κλήσεις(60-90 λεπτα την ημέρα).Έχω και 2ο blade το οποίο χρησιμοποιεί η γυναίκα και το μόνο που κάνει είναι κλήσεις το πολύ 40-60 λεπτά την ημέρα.Σε αυτό πέρασα τη b17 και δυστυχώς δε κρατάει πάνω απο 1-1.5 μέρα.

 

εγω παντως παιδια με 2-3 ωρες τουλαχιστον wifi καθε μερα με την 18αρα βγαζω δυο μερες ανετα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

πρέπει να κάνεις decompile το framework.apk, να αλλάξεις τα αρχεία stat_sys_edge_*, stat_sys_gsm_*, stat_sys_hspa_*, και μετά να το κάνεις compile και να το φλασάρεις, χωρίς να πειράξεις βέβαια τα άλλα εικονίδια... Δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά πολύ κόπος για μια τόσο μικρή λεπτομέρεια... Α, και θα χάσεις τα G, E, H πάνω από την μπάρα φυσικά. Αν θες έτοιμα εικονίδια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το stat_sys_signal_* από την blue ginger και να το μετονομάσεις σε stat_sys_edge_*, stat_sys_gsm_*, stat_sys_hspa_* και να το κάνεις μετά compile

 

Με ποιο προγραμμα κανω compile decompile το framework.apk ;

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

με το apktool: http://code.google.com/p/android-apktool/

 

p.s.: από αύριο καλές μου διακοπές, οπότε τα ξαναλέμε σε 3 εβδομάδες

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ξανανεβάζω το θέμα της Ginger Stir Fry με αλλαγμενη την μπαρα του σηματος δικτυου , σε μπλε χρωμα, ωστε να συμβαδιζει με το υπολοιπο θεμα. Απλα τωρα δεν θα εμφανιζονται τα σηματα G,E και H πανω απο την μπαρα.

GSF beta18 colour theme v1.1 (MD5:BA9F30C426C46D6B4E6D44B3E35CEEC9)

Το θέμα ειναι συμβατο και με την beta19.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Ξανανεβάζω το θέμα της Ginger Stir Fry με αλλαγμενη την μπαρα του σηματος δικτυου , σε μπλε χρωμα, ωστε να συμβαδιζει με το υπολοιπο θεμα. Απλα τωρα δεν θα εμφανιζονται τα σηματα G,E και H πανω απο την μπαρα.

GSF beta18 colour theme v1.1 (MD5:BA9F30C426C46D6B4E6D44B3E35CEEC9)

Το θέμα ειναι συμβατο και με την beta19.

 

φιλε συνεχισε την πολυ καλη δουλεια..την εχω την παπατζα σου και ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει...το μονο που με ξενερωνει ειναι το σημα της μπαταριας..θα ηθελα κατι διαφορετικο γιατι με νευριαζει το ανθρωπακι...κατα τα αλλα βλεπω ελυσες με την μπαρα σηματος..μπραβο...

 

edit και ισως καποια αλλη μπαρα wifi θα ηταν καλυτερη..

Edited by three_brothers1
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα:

 

Λυπούμαστε υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής GMAIL (διαδικασία com.google.ansroid.gm) Προσπαθήστε ξανα.

 

Αυτό προέκυψε από τότε που αποφάσισα να διαγράψω την εφαρμογή GMAIL που ήταν εφαρμογή του συστήματος. Μετά έβαλα μια εφαρμογή από το market που λεγόταν GMAIL αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

Τί μπορώ να κάνω για να μην βγαίνει το μήνυμα?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Το "gmail" που πέρασες απο το μάρκετ να φανταστώ οτι ειναι η πιό πρόσφατη εκδοση του gmail της google; αν ναι,

 

τότε κάνε "κουμπι Μενου>Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχείριση εφαρμογών>καρτέλα "Ολα">Gmail>Αναγκαστική διακοπή και μετά Εκκαθάριση δεδομένων.

 

Κάνε μια επαννεκίνηση και ανέφερε αποτελέσματα (please).:D

 

 

_______________________________________________________

 

Για την φόρτιση:

 

Εχουμε πει ήδη οτι το κινητό απο την USB φόρτιση "τραβάει"400mA μέγιστο (μπορεί και 350) ενώ απο τον φορτιστή 800. Αυτό το αναγνωρίζει απο τις 2 γραμμές δεδομένων του USB (D- και D+) Οταν αυτές ειναι βραχυκυκλωμένες μεταξύ τους, ο ενσωματωμένος φορτιστής της μπαταρίας λιθίου δημιουργεί εναν φόρτο περίπου στα 6 Ωμ (5V ~800mA) στην πηγή ρευματος. Αν τωρα ο φορτιστής ειναι "φτηνιάρικος" και παρουσιάσει πτώση τάσης (δεν μπορεί να δώσει τόσο ρευμα στα 5V) τότε πάλι η φόρτιση καθυστερεί.

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

Το "gmail" που πέρασες απο το μάρκετ να φανταστώ οτι ειναι η πιό πρόσφατη εκδοση του gmail της google; αν ναι,

 

τότε κάνε "κουμπι Μενου>Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχείριση εφαρμογών>καρτέλα "Ολα">Gmail>Αναγκαστική διακοπή και μετά Εκκαθάριση δεδομένων.

 

Κάνε μια επαννεκίνηση και ανέφερε αποτελέσματα (please).:D

 

Να κάνω τι ακριβώς εκεί? Να διαγράψω την εφαρμογή που έβαλα? Μα την έβαλα για να μην βγάζει το μήνυμα σφάλματος επειδή είχα διαγράψει την εφαρμογή gmail του συστήματος, αλλά τπτ.

Δοκίμασα βέβαια να την διαγράψω ξανλα και αυτή αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

 

Καμιά ιδεά?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Το "gmail" που πέρασες απο το μάρκετ να φανταστώ οτι ειναι η πιό πρόσφατη εκδοση του gmail της google; αν ναι,

 

τότε κάνε "κουμπι Μενου>Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχ/ση εφαρμογών>καρτέλα "Ολα">Gmail>Αναγκαστική διακοπή και μετά Εκκαθάριση δεδομένων.

 

Κάνε μια επαννεκίνηση και ανέφερε αποτελέσματα (please).:D

 

 

_______________________________________________________

 

Για την φόρτιση:

 

Εχουμε πει ήδη οτι το κινητό απο την USB φόρτιση "τραβάει"400mA μέγιστο (μπορεί και 350) ενώ απο τον φορτιστή 800. Αυτό το αναγνωρίζει απο τις 2 γραμμές δεδομένων του USB (D- και D+) Οταν αυτές ειναι βραχυκυκλωμένες μεταξύ τους, ο ενσωματωμένος φορτιστής της μπαταρίας λιθίου δημιουργεί εναν φόρτο περίπου στα 6 Ωμ (5V ~800mA) στην πηγή ρευματος. Αν τωρα ο φορτιστής ειναι "φτηνιάρικος" και παρουσιάσει πτώση τάσης (δεν μπορεί να δώσει τόσο ρευμα στα 5V) τότε πάλι η φόρτιση καθυστερεί.

 

edit: τί "κουλό" ειναι αυτό πάλι? γράφω με τον Chrome διαχείριση και σταματά στο διάχ(!)

Link to comment
Share on other sites

Το "gmail" που πέρασες απο το μάρκετ να φανταστώ οτι ειναι η πιό πρόσφατη εκδοση του gmail της google; αν ναι,

 

τότε κάνε "κουμπι Μενου>Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχ/ση εφαρμογών>καρτέλα "Ολα">Gmail>Αναγκαστική διακοπή και μετά Εκκαθάριση δεδομένων.

 

Κάνε μια επαννεκίνηση και ανέφερε αποτελέσματα (please).:D

 

Ναι είναι η τελευταία της google από το market. Πήγα στην διαχείρηση αλλά δεν είναι ενεργά τα πλήκτρα αναγκαστικής διακοπής και εκκαθάρισης δεδομένων. Το μόνο ενεργό είναι ένα που λέει "Καταργηση εγκατάστασης ενημερώσεων".

 

Εγώ δεν την θέλω την εφαρμογή, αν μπορώ να την ξεφορτωθώ τόσο το καλύτερο.

Το ζητούμενο είναι να να μην βγαίνει το μήνυμα στην εκκίνηση.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

GSF beta19 colour theme (MD5:9720387AAFBF63492A5A1138F78FD47F)

Αλλαγες: εικονιδιο μπαταριας, window animation,popup window colour.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

GSF beta19 colour theme (MD5:9720387AAFBF63492A5A1138F78FD47F)

Αλλαγες: εικονιδιο μπαταριας, window animation,popup window colour.

 

Την "τσίμπησα" και πετάει, πολύ καλύτερα τώρα :up:

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...