Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, memoriesradio said:

Ικανοποιητική στο 4G. Και μερικά ξεσπάσματα σε κεραίες τούμπανο όπως αυτή δίπλα στον Άγιο Ανδρέα και στο Veso Mare, στο Ρίο, κτλ. Δες nPerf. Ότι βλέπεις σε συνεχόμενα τεστ ταχύτητας, είναι με 4G συσκευή.

Από περιέργεια διεύρυνα λίγο τον χάρτη του nPerf, και τελικά έχω γράψει πολύ χιλιόμετρο με μετρήσεις κάλυψης και ιδίως ταχύτητας...

Το Cellmapper το θεωρεις υποδεεστερο γενικα σε σχεση με το nPerf? 

Δεν εχω καποιο θεμα με καμια απο τις εφαρμογες απλα θα ηθελα την γνωμη σου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CamuCamu said:

Το Cellmapper το θεωρεις υποδεεστερο γενικα σε σχεση με το nPerf? 

Δεν εχω καποιο θεμα με καμια απο τις εφαρμογες απλα θα ηθελα την γνωμη σου. 

To CellMapper δείχνει ένταση σήματος και συχνότητες, αναλυτικά και με πολύ καλό ζουμ στον χάρτη.

Το nPerf δείχνει ένταση σήματος ανά τεχνολογία και χάρτη ταχυτήτων που το θεωρώ αρκετά χρήσιμο.

Από την άλλη σταθερότατο σαν εφαρμογή το CellMapper, ενώ με αρκετά θεματάκια τι nPerf.

3 ώρες πριν, Jimakos43 said:

Εγώ μένω στην Κορίνθου ευθεία πάνω από την πλατεία Νόρμαν και εκεί μέσα στο σπίτι με nova έχω 1-4 mbps down και στην καλύτερη αν πάω σε συγκεκριμένα σημείο και πάλι δύσκολα έχω 6-10 down. Γενικά μόνο σε κάποια σημεία και συνήθως σε εξωτερικό χώρο έχει καλό δίκτυο τουλάχιστον στο 4g. Και σκεφτόμουν μήπως η Vodafone είναι καλύτερα τα πράγματα και έκανα φορητότητα για εκεί τώρα που παίζει 200 gb και απεριόριστη ομιλία για 9 μήνες 

 

Γενικά πιάνω από 800αρα κεραία και στην καλύτερη που λέω από αυτή που είναι στα καινούργια ΚΤΕΛ που είναι πιο μακριά και χάνεται το σήμα. Δεν ξέρω τι παίζουν με τις κεραίες της vodafone θα το ψάξω 

Όλες οι μετρήσεις είναι σε εξωτερικό χώρο.

Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι για εσωτερικό χώρο, σε βαθμό που να αλλάζουν όλα 1-2 μέτρα πιο πέρα, γιατί υποκύπτει σε φυσικά φαινόμενα διάδοσης ραδιοκυμάτων υψηλών συχνοτήτων μέσω εμποδίων (τοίχοι, οπλισμός, κτλ). Απλά παίρνεις μια κάρτα Vodafone ή και άλλης εταιρείας και δοκιμάζεις στον χώρο σου (εσωτερικά).
Ενημερωτικά κοντά σου η Vodafone έχει μία επιπλέον κεραία σε σχέση με την Nova, την 1749 η οποία δείχνει να σε καλύπτει με ικανοποιητικό σήμα.

So simple.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

To CellMapper δείχνει ένταση σήματος και συχνότητες, αναλυτικά και με πολύ καλό ζουμ στον χάρτη.

Το nPerf δείχνει ένταση σήματος ανά τεχνολογία και χάρτη ταχυτήτων που το θεωρώ αρκετά χρήσιμο.

Από την άλλη σταθερότατο σαν εφαρμογή το CellMapper, ενώ με αρκετά θεματάκια τι nPerf.

Όλες οι μετρήσεις είναι σε εξωτερικό χώρο.

Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι για εσωτερικό χώρο, σε βαθμό που να αλλάζουν όλα 1-2 μέτρα πιο πέρα, γιατί υποκύπτει σε φυσικά φαινόμενα διάδοσης ραδιοκυμάτων υψηλών συχνοτήτων μέσω εμποδίων (τοίχοι, οπλισμός, κτλ). Απλά παίρνεις μια κάρτα Vodafone ή και άλλης εταιρείας και δοκιμάζεις στον χώρο σου (εσωτερικά).
Ενημερωτικά κοντά σου η Vodafone έχει μία επιπλέον κεραία σε σχέση με την Nova, την 1749 η οποία δείχνει να σε καλύπτει με ικανοποιητικό σήμα.

So simple.

Την εντόπισα και εγώ αυτή τη κεραία και θα πάρω μια κάρτα να το δοκιμάσω μπας και με καλύπτει ώστε να κάνω μεταφορά του αριθμού μου σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

1. Με αρκετή συγκίνηση είδα eNB "204468" από έναν σταθμό από τους 3-4 που καλύπτουν το σπίτι μου εδώ που είμαι, να τελειώνει σε "468", αριθμός που από το 1984 σαν χαρακτηριστικό ραδιοερασιτέχνη (πειρατή) στα FM και μέχρι σήμερα σαν υπογραφή και παρουσία μου σε όλα.
Anyway...

2. Τί παίζει με τα eNB (105151 & 205151, 104468 & 204468, 105823 & 205823, και φαντάζομαι πολλά και αλλού) στην περιοχή μου, και έχουν κάνει split τις μπάντες και άλλα ξεκινάνε με 1 και άλλα με 2 για τον ίδιο ακριβώς σταθμό;

Άκυρο. Cosmote τα παραπάνω eNB. Απλά κρατάμε τον αριθμό που τελειώνει...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, memoriesradio said:

1. Με αρκετή συγκίνηση είδα eNB "204468" από έναν σταθμό από τους 3-4 που καλύπτουν το σπίτι μου εδώ που είμαι, να τελειώνει σε "468", αριθμός που από το 1984 σαν χαρακτηριστικό ραδιοερασιτέχνη (πειρατή) στα FM και μέχρι σήμερα σαν υπογραφή και παρουσία μου σε όλα.
Anyway...

2. Τί παίζει με τα eNB (105151 & 205151, 104468 & 204468, 105823 & 205823, και φαντάζομαι πολλά και αλλού) στην περιοχή μου, και έχουν κάνει split τις μπάντες και άλλα ξεκινάνε με 1 και άλλα με 2 για τον ίδιο ακριβώς σταθμό;

Άκυρο. Cosmote τα παραπάνω eNB. Απλά κρατάμε τον αριθμό που τελειώνει...

Φαντάζομαι συγκίνηση αν λήγει σε 504 😉

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μετά ή δεν είμαι ο mastermind? 

Ενεργοποίησα μεσω Pixel Ims σε Pixel 7 τη λειτουργία "voWiFi when roaming" και ιδού τα αποτελέσματα όντας συνδεδεμένος σε mifi με ελληνική κάρτα 

Screenshot_20241017-112830.thumb.png.9b17114a01e948d4661758684e715be6.png

TIM WiFi calling όταν έχω σήμα, Vodafone WiFi calling όταν το βάζω σε πτήση.

Μένει να δοκιμάσω σε ιταλικό δίκτυο.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ParafronGR said:

Είμαι μετά ή δεν είμαι ο mastermind? 

Ενεργοποίησα μεσω Pixel Ims σε Pixel 7 τη λειτουργία "voWiFi when roaming" και ιδού τα αποτελέσματα όντας συνδεδεμένος σε mifi με ελληνική κάρτα 

Screenshot_20241017-112830.thumb.png.9b17114a01e948d4661758684e715be6.png

TIM WiFi calling όταν έχω σήμα, Vodafone WiFi calling όταν το βάζω σε πτήση.

Μένει να δοκιμάσω σε ιταλικό δίκτυο.

Έκλεισε μία συμφωνία τώρα πρόσφατα ο Όμιλος Vodafone και πλέον λειτουργίες που δεν ήταν διαθέσιμες σε Pixel θα είναι πλέον ενεργές 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...