Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χανιά η Cosmote έχει αναβαθμίσει σχεδόν όλη την πόλη.Στο σπίτι μου χαρακτηριστικά πριν 2 χρονια έπαιζε στα ίδια επίπεδα με vf 50-60 αλλα με μια γραμμή σήμα μέσα και σε ισόγεια γυρνούσε και σε edge.Τους τελευταίους 6 μήνες εχει ξεφύγει με διαφορά σχεδόν σε όλη την πόλη σε θέμα ταχυτήτων η vf πλέον πάει με πατερίτσες και όταν ανοίξει η σεζόν για τα καλά θα βλέπουμε μονοψήφια.

IMG_4022.thumb.png.04721cb5b1a30b5fd58ead75290ccd1a.png

 

IMG_4024.thumb.png.f310885580bea3167466fbe66b634680.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει το ίδιο τροπάριο, με το οποίο η Cosmote μου είπε με τις ευλογίες της, πως μπορώ να φύγω από το δικό της δίκτυο πριν 1.5 χρόνια. Λόγο κακού σχεδιασμού του δικτύου μου είχαν πει στην εξυπηρέτηση. Όλα πήγαν καλώς, εφόσον όλα είχαν καταγραφει (both sides). Ούτε πρόστιμο, ούτε τίποτα. 

 

Ανεξάρτητα από την κάθε εταιρεία, αυτό που ενδιαφέρει πλέον, είναι η αξιοπιστία. Πέρασε η ηλικία του φανατισμού, της αδυναμίας και της ευκαιριακής κατάστασης, σε κάθε εταιρεία.

 

Υπάρχουν θέματα υποδομής, τα οποία έπρεπε να έχουν λυθεί τουλάχιστον εδώ και 10 χρόνια. Τα χρήματα σίγουρα δεν είναι το πρόβλημα για τις εταιρείες. 

 

Δουλεύω σε υπηρεσία όπου οι "τεχνικοί" της, είναι απόφοιτοι του '80 με γνώσεις του '60. Σε θέματα αναβάθμισης,  πάντα σκαλώνει στις γνώσεις τους αυτή, η όποια αναβάθμιση (τα βρίσκουν πάντα στο δημόσιο). Έχω συνηθίσει. 

 

Στον ιδιωτικό τομέα όμως, γνωρίζω πως υπάρχουν τσακάλια τεχνικοί. Δεν φταίει σίγουρα  αυτός ο τομέας. Η τακτική του περισσότερου κέρδους, δυστυχώς είναι η αιτία του να μην μας παρέχουν, υπηρεσίες τις οποίες έχουμε,  ήδη πληρώσει. 

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Βονταφοναρα στο χωριό με λατρεμενη συνήθεια β20ονλι εγγυηση

Screenshot_20240317_222220_Speedtest.jpg

Screenshot_20240317_220329_NetMonster.jpg

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, μια χαρά παίζει η βονταφον.

Κάνεις τα πάντα με αυτές τις ταχύτητες, επομένως θεωρώ ότι υπερβάλλεις.

Πάντα φιλικά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Φίλε, μια χαρά παίζει η βονταφον.

Κάνεις τα πάντα με αυτές τις ταχύτητες, επομένως θεωρώ ότι υπερβάλλεις.

Πάντα φιλικά.

Δεν υπερβάλλω πουθενα απλά ανέβασα μετρήσεις από την αγαπημένη μπαντ 20 ονλι της βονταφοναρας.Εννοείται μια χαρά ειναι αυτές οι ταχύτητες.. 

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Φίλε, μια χαρά παίζει η βονταφον.

Κάνεις τα πάντα με αυτές τις ταχύτητες, επομένως θεωρώ ότι υπερβάλλεις.

Πάντα φιλικά.

Θα μπορούσε και καλύτερα, αλλά είναι σε χωριό. 
Υποψιν στην 2899 παίζει και η Nova με μονοψήφια που έχει ανεβάσει ο @Nickchris36  κατά καιρούς. 

2 ώρες πριν, Nickchris36 said:

Βονταφοναρα στο χωριό με λατρεμενη συνήθεια β20ονλι εγγυηση

Screenshot_20240317_222220_Speedtest.jpg

Screenshot_20240317_220329_NetMonster.jpg

Δύναμη η Vodafone, μια χαρά είσαι. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Θα μπορούσε και καλύτερα, αλλά είναι σε χωριό. 
Υποψιν στην 2899 παίζει και η Nova με μονοψήφια που έχει ανεβάσει ο @Nickchris36  κατά καιρούς. 

Δύναμη η Vodafone, μια χαρά είσαι. 

Καλή Σαρακοστή,οταν θα μπει 2100 και Ν28 θα γινει ακομα.πιο κορυφή.😊

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

πώς θα καταλάβω ότι ήρθε 5g στην περιοχή μου ,δεν έχω τηλέφωνο 5g

https://www.speedtest.net/my-result/a/9989262188

IMG_20240319_234204.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, akalos said:

πώς θα καταλάβω ότι ήρθε 5g στην περιοχή μου ,δεν έχω τηλέφωνο 5g

https://www.speedtest.net/my-result/a/9989262188

IMG_20240319_234204.jpg

Πατά στις κλήσεις *#*#3646633#*#* και θα σε βάλει σε ένα menu με τις μπάντες. Θα από επιλέξεις όλες τις μπάντες εκτός από την B1. Εν έχεις 4G από B1 πιθανότατα εχει 5G η κεραία. Αν σε φταίει σε 2G τότε δεν έχει ακόμα. Για να δουλέψει αυτό πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία προγραμματιστή από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Πατά στις κλήσεις *#*#3646633#*#* και θα σε βάλει σε ένα menu με τις μπάντες. Θα από επιλέξεις όλες τις μπάντες εκτός από την B1. Εν έχεις 4G από B1 πιθανότατα εχει 5G η κεραία. Αν σε φταίει σε 2G τότε δεν έχει ακόμα. Για να δουλέψει αυτό πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία προγραμματιστή από τις ρυθμίσεις.

ευχαριστώ αλλά δεν μου βγάζει κανένα μενού να διαλέξω ,μήπως σε σιαομι είναι αλλο

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, akalos said:

πώς θα καταλάβω ότι ήρθε 5g στην περιοχή μου ,δεν έχω τηλέφωνο 5g

https://www.speedtest.net/my-result/a/9989262188

IMG_20240319_234204.jpg

Στο cellmapper (εφαρμογή που δείχνει τις κεραίες και τις συχνότητες που εκπέμπει η καθεμία) η κεραια που σε καλύπτει φαινεται να έχει όλο το σετ των συχνοτήτων του 4G της Vodafone, μεταξύ των οποίων και η μπάντα που χρησιμοποιείται και για το 5G. 

Εκτος απροόπτου έχει 5G. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, panos.k2 said:

Στο cellmapper (εφαρμογή που δείχνει τις κεραίες και τις συχνότητες που εκπέμπει η καθεμία) η κεραια που σε καλύπτει φαινεται να έχει όλο το σετ των συχνοτήτων του 4G της Vodafone, μεταξύ των οποίων και η μπάντα που χρησιμοποιείται και για το 5G. 

Εκτος απροόπτου έχει 5G. 

έχει?

IMG_20240320_130656.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, akalos said:

έχει?

IMG_20240320_130656.jpg

Βλέποντας αυτό που έστειλες κάποιος θα έλεγε πως όχι δεν έχει. 
Το κινητό σου δεν φαινεται να συνδεεται στην Β1 που χρησιμοποιείται και στο 4G και στο 5G. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα, οπως στο ότι η χρήση σου δεν το απαιτεί. 

Σου ειπα ομως και πριν οτι στο αρχείο και τους χάρτες του cellmapper, ο σταθμός φαινεται αναβαθμισμένος και υπάρχει η μπάντα 2100(Β1-Ν1) που χρησιμοποιείται και στο 5G. IMG_2428.thumb.jpeg.76b4caabbeeb351342e2c306fcc91169.jpeg

Ακολούθησε και τη συμβουλή του συμφορουμιτη @Gv2008να δεις και κει τι λέει. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panos.k2 said:

Βλέποντας αυτό που έστειλες κάποιος θα έλεγε πως όχι δεν έχει. 
Το κινητό σου δεν φαινεται να συνδεεται στην Β1 που χρησιμοποιείται και στο 4G και στο 5G. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα, οπως στο ότι η χρήση σου δεν το απαιτεί. 

Σου ειπα ομως και πριν οτι στο αρχείο και τους χάρτες του cellmapper, ο σταθμός φαινεται αναβαθμισμένος και υπάρχει η μπάντα 2100(Β1-Ν1) που χρησιμοποιείται και στο 5G. IMG_2428.thumb.jpeg.76b4caabbeeb351342e2c306fcc91169.jpeg

Ακολούθησε και τη συμβουλή του συμφορουμιτη @Gv2008να δεις και κει τι λέει. 

Ε αυτό λέω το έκανα αλλά δεν μου ανοίγει το μενού να την επιλέξω αλλά δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει 

Screenshot_2024-03-20-13-39-55-225_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, akalos said:

ευχαριστώ αλλά δεν μου βγάζει κανένα μενού να διαλέξω ,μήπως σε σιαομι είναι αλλο

Για xiaomi συσκευές είναι αυτό που σου ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Gv2008 said:

Για xiaomi συσκευές είναι αυτό που σου ανέφερα.

έχω ανοικτά τα developer options αλλά δεν ανοίγει το μενού που αναφέρεις ,τι να σε πω τωρα,edit αυτό μας έφαγε ,προφανώς εννοείς πέφτει σε 2g,οπότε ναι πέφτει άρα δεν έχει 5g ακόμα 

IMG_20240320_191628.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, akalos said:

έχω ανοικτά τα developer options αλλά δεν ανοίγει το μενού που αναφέρεις ,τι να σε πω τωρα,edit αυτό μας έφαγε ,προφανώς εννοείς πέφτει σε 2g,οπότε ναι πέφτει άρα δεν έχει 5g ακόμα 

IMG_20240320_191628.jpg

Ναι ακριβώς. Πέφτει εννοούσα 

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2024 at 12:19 ΜΜ, memoriesradio said:

Καλημέρα από Αθήνα (Φάληρο, Ζωγράφου, Μαρούσι, Ηλιούπολη).

Μεσημέρι ξεμπερδεύω από τις δουλειές και όσοι πιστοί προσέλθετε για καφέ φαγητό.

Ειχες έρθει και Φάληρο, είχες πάει και στα λημέρια μου στο Ναύπλιο και γω τώρα βλεπω τα ποστ. Πρέπει να γίνω πιο βονταφονακιας να σε διαβάζω πιο συχνά εδώ μέσα 😏🤣

On 14/3/2024 at 11:41 ΜΜ, memoriesradio said:

Θα σε καλύψει. Σήμερα είχε πολύ κόσμο. Από αύριο όμως που θα καταφθάσουν οι ορδές των βαρβάρων, τι θα γίνει; Μόνο με πολλά βαν από όλες τις εταιρείες θα σωθεί λίγο η κατάσταση. Θα βουλιάξει η πόλη το Σ/Κ λόγω του καρναβαλιού. Από αύριο και το Σάββατο κάθε 5 λεπτά θα έρχεται λεωφορείο του ΚΤΕΛ. Λίγο παραέξω από το κέντρο σήμερα οι ταχύτητες ήταν νορμάλ (25-50Mbps). Στο 5G δεν είχα εικόνα λόγω συσκευής.

Πάτρα είναι σκέτη απογοήτευση και οι δύο. Ειδικά η nova 😢. 5G μόνο στον πύργο της Cosmote καθώς μπαίνεις στον λόφο αριστερά σου που έχουν συνεγκατασταση όλες. (Προάστιο λέγεται η περιοχή). Και φοβάμαι ένα sector μόνο οι δύο μαζί 😢

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ειχες έρθει και Φάληρο, είχες πάει και στα λημέρια μου στο Ναύπλιο και γω τώρα βλεπω τα ποστ. Πρέπει να γίνω πιο βονταφονακιας να σε διαβάζω πιο συχνά εδώ μέσα 😏🤣

Πάτρα είναι σκέτη απογοήτευση και οι δύο. Ειδικά η nova 😢. 5G μόνο στον πύργο της Cosmote καθώς μπαίνεις στον λόφο αριστερά σου που έχουν συνεγκατασταση όλες. (Προάστιο λέγεται η περιοχή). Και φοβάμαι ένα sector μόνο οι δύο μαζί 😢

Κυκλοφορώ κάθε Τρίτη στα περίπτερα αλλά και σε ηλεκτρονική μορφή.

Τώρα χτυπάω σουβλάκια στην Άνω Τούμπα (Θεσσαλονίκη).

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ειχες έρθει και Φάληρο, είχες πάει και στα λημέρια μου στο Ναύπλιο και γω τώρα βλεπω τα ποστ. Πρέπει να γίνω πιο βονταφονακιας να σε διαβάζω πιο συχνά εδώ μέσα 😏🤣

Πάτρα είναι σκέτη απογοήτευση και οι δύο. Ειδικά η nova 😢. 5G μόνο στον πύργο της Cosmote καθώς μπαίνεις στον λόφο αριστερά σου που έχουν συνεγκατασταση όλες. (Προάστιο λέγεται η περιοχή). Και φοβάμαι ένα sector μόνο οι δύο μαζί 😢

Λοιπόν, για Πάτρα εχω να πω πως η Nova είναι για τα πανηγύρια. Θέλει δουλειά, η μισή πόλη ήταν με 4G την τελευταία φορά που πέρασα. Η Vodafone αξιοπρεπής σε γενικές γραμμές.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Λοιπόν, για Πάτρα εχω να πω πως η Nova είναι για τα πανηγύρια. Θέλει δουλειά, η μισή πόλη ήταν με 4G την τελευταία φορά που πέρασα. Η Vodafone αξιοπρεπής σε γενικές γραμμές.

Ναι την έχω "φάει στη μάπα" με το κιλό. Μακριά και αγαπημένοι απλά 😏🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...