Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cosmote έχει κάποια σκαμπανευάσματα(εικάζω επειδή το σήμα παίζει συνεχώς μεταξύ 3G και H) αλλά σε γενικές γραμμές κάνεις τη δουλειά σου άνετα. Vodafone για ομιλία σε 2G/3G είναι επίσης οκ. Wind και Q που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την τελευταία βδομάδα μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι είναι ακόμη χάλια. Έβαλα double play με vdsl στη wind και δεν είχα τηλέφωνο. Κάλεσα λοιπόν από ένα F2G που έχω το 1212 για τις βλάβες που είναι δωρεάν και δεν τον άκουγα τον άνθρωπο τι μου έλεγε.

Εγω που ειμαι Θεσσαλονικη εχω 2 F2G αλλα και Q.Κανενα προβλημα σε ποιοτητα 2G/3G.Στο σπιτι μου η Cosmote ειναι καμπανα αλλα η Voda στο ισογειο και ασανσερ ειναι ΠΑΤΟΣ τελειως.Επισης εχει συγγενης μου F2G στην επαρχια και με Gprs οι κλησεις ειναι αρκετα καλες σε ποιοτητα

(Ν.Ημαθιας-Πλατυ).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα. Μια και κανείς δεν είναι παντού ο καλύτερος δεν έχει νόημα να βγάζουμε πόρισμα. Επειδή έγραψες προηγουμένως ότι η καλύτερη ποιότητα είναι στη Wind. Αθήνα(στο σπίτι μου, όχι σε όλη την πόλη) και Κυκλάδες που έχω δοκιμάσει π.χ. η Wind είναι για τα πανηγύρια. Σε ποιότητα επικοινωνίας πάντα, γιατί η ταχύτητα στο internet είναι άλλο θέμα. Αλλά φυσικά και δεν το γενικεύω γιατί ξέρω ότι αλλού μπορεί να πηγαίνει καλύτερα και να είναι ενδεχομένως χειρότερος κάποιος από τους άλλους 2.
Link to comment
Share on other sites

Μέγαρα Αττικής από εχθές εμφανίζει 4G στο κινητό. Όμως μόνο 2 παύλες. Στο βόρειο κομμάτι της πόλης έχει φουλ κάλυψη. Εδώ που είμαι εγώ εμφανίζει 1-2 παύλες. Ωστόσο παρόλο που έχω κοντά μου κεραία δεν φαίνεται να δίνει 4G η συγκεκριμένη. Ελπίζω να προστεθεί και σε αυτήν κάλυψη γιατι άλλωστε καλύπτει και το μεγαλύτερο κομμάτι της πόλης. Πάντως είναι η πρώτη που δίνει κάλυψη 4G. Η COSMOTE πέρασε και έφυγε. Θεώρησε πιο λογικό να καλύψει τα παραθαλάσσια χωριά του δήμου με κάλυψη αλλα την πολη να την αφήσει ετσι.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πόσες γραμμές σήμα είχες; ήσουν σταθερός σε ένα σημείο όταν έκανες το τεστ; Γενικά παίζουν αρκετά τα αποτελέσματα ανάλογα την ώρα που κάνεις το τεστ. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν φταίει τόσο το ασύρματο δίκτυο της vodafone, όσο η μετέπειτα σύνδεση της vodafone με το ίντερνετ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Και στην Άρτα λίγα πράγματα το 3G. Η cosmote την ίδια στιγμή "φυσάει".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και στην Άρτα λίγα πράγματα το 3G. Η cosmote την ίδια στιγμή "φυσάει".

 

αυτο το πραγμα παντως δεν μπορω να το καταλαβω. Το γιατι η cosmote ειναι τις περισοτερες φορες πιο μπροστα στο εξοπλισμο της σε σχεση με την vodafone. Πολυ θα ηθελα να ηξερα το κοστος για μια κεραια και για τον εξοπλισμο που χρειαζεται για ενα 3G σημα. Και δεν θα μιλησω καθολου για την περιπτωση στα Θερμα- Σαμοθρακης, ποστ που εκανα πριν 1-2 σελιδες, που εκει η vodafone εχει ΑΚΟΜΑ 2G (GPRS). ποσο κοστιζει δηλαδη πραγματικα θα ηθελα να ηξερα ....

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα παντως δεν μπορω να το καταλαβω. Το γιατι η cosmote ειναι τις περισοτερες φορες πιο μπροστα στο εξοπλισμο της σε σχεση με την vodafone. Πολυ θα ηθελα να ηξερα το κοστος για μια κεραια και για τον εξοπλισμο που χρειαζεται για ενα 3G σημα. Και δεν θα μιλησω καθολου για την περιπτωση στα Θερμα- Σαμοθρακης, ποστ που εκανα πριν 1-2 σελιδες, που εκει η vodafone εχει ΑΚΟΜΑ 2G (GPRS). ποσο κοστιζει δηλαδη πραγματικα θα ηθελα να ηξερα ....

 

Μα δεν είναι τόσο το κόστος για το ραδιοδίκτυο, όσο για το δίκτυο κορμού. Ας μην ξεχνάμε ότι η Cosmote έχει την ευχέρεια ανά πάσα να χρησιμοποιεί το δίκτυο του ΟΤΕ, που πουλήθηκε επί πινακίου φακής στους Γερμανούς... Σίγουρα η "μάχη" είναι αρκετά άνιση... Συν τοις άλλοις, αν σε μια περιοχή δεν υπάρχει ζητηση ή παράπονα, δεν υπάρχει και λόγος για καμία εταιρία να επωμισθεί τέτοιο κόστος για αναβάθμιση του δικτύου κορμού. Φυσικά, όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν παντού και πάντα..οπότε η Vodafone έχει μάλλον και λίγα καβουράκια στις τσέπες...:p

 

Υ.Γ.: Πριν μερικά χρόνια θυμάστε τι κράξιμο έτρωγε η Cosmote για την ποιότητα του δικτύου της; Σαν να αντιστράφηκαν σιγά-σιγά τα πράγματα...:p

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι τόσο το κόστος για το ραδιοδίκτυο, όσο για το δίκτυο κορμού. Ας μην ξεχνάμε ότι η Cosmote έχει την ευχέρεια ανά πάσα να χρησιμοποιεί το δίκτυο του ΟΤΕ, που πουλήθηκε επί πινακίου φακής στους Γερμανούς... Σίγουρα η "μάχη" είναι αρκετά άνιση... Συν τοις άλλοις, αν σε μια περιοχή δεν υπάρχει ζητηση ή παράπονα, δεν υπάρχει και λόγος για καμία εταιρία να επωμισθεί τέτοιο κόστος για αναβάθμιση του δικτύου κορμού. Φυσικά, όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν παντού και πάντα..οπότε η Vodafone έχει μάλλον και λίγα καβουράκια στις τσέπες...:p

 

Υ.Γ.: Πριν μερικά χρόνια θυμάστε τι κράξιμο έτρωγε η Cosmote για την ποιότητα του δικτύου της; Σαν να αντιστράφηκαν σιγά-σιγά τα πράγματα...:p

 

Οντως το δικτυο κορμου ειναι η διαφορα

Αυτη τη στιγμη η Vodafone αλλαζει ολο το δικτυο κορμου ωστε σχεδον ολες οι κεραιες να ειναι πανω σε high capacity

Πραγμα που θα φαινει προς το τελος του ετους.

Link to comment
Share on other sites

Οντως το δικτυο κορμου ειναι η διαφορα

Αυτη τη στιγμη η Vodafone αλλαζει ολο το δικτυο κορμου ωστε σχεδον ολες οι κεραιες να ειναι πανω σε high capacity

Πραγμα που θα φαινει προς το τελος του ετους.

Σε ολη την Ελλαδα η μονο σε 2-3 μεγαλες πολεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε "δίκτυο κορμου". Εάν εννοείτε το σύνολο του δικτύου δεν το πολύ δέχομαι και πολύ καταλαβαίνω αυτό. Γιατί ειδικά στην δική μου περίπτωση με τα Θερμά Σαμοθράκης δεν έχει λογική. Αλεξανδρούπολη που από εκεί έρχεται το σήμα, είναι 3G το κεντρικό χωριό που είναι και το λιμάνι επίσης και απλά στο ξεκάρφωμα το πιο πολυσύχναστο μέρος για τον τουρισμό (1 1/2 μήνα το χρόνο) 2G με μια κεραία που είναι σχεδόν τερματικό σε εκείνο το σημείο. Άρα δεν έχει λογική... Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο κορμού είναι το εσωτερικό δίκτυο της εταιρείας. Πως συνδέονται οι διάφοροι κόμβοι μεταξύ τους και πως το δίκτυο της vodafone γενικώς συνδέεται με το ίντερνετ. Εκεί υπάρχει μεγάλο θέμα. Όταν είσαι σε περιοχή με φουλ 3G δεν δικαιολογείται ταχύτητα κάτω από τα 10-12Mbps όσο κόσμο και να έχει η συγκεκριμένη κεραία. Προφανώς όταν εσύ μετράς και παίρνεις σαν αποτέλεσμα 3Mbps σημαίνει ότι στη διαδρομή από την κεραία μέχρι το server που γίνεται η μέτρηση υπάρχει θέμα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

χειρότερη σε ποιοτητα ηχου ειναι η vodafone και καλυτερη η wind,Η wind αν ειχε και την επιθυμητη καλυψη θα μιλαγαμε για το τελειο δικτυο..
Link to comment
Share on other sites

Σε ολη την Ελλαδα η μονο σε 2-3 μεγαλες πολεις;

 

Σε όλη την Ελλάδα.

Πλέον υπαρχει και το δίκτυο οπτικών της HOL. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την Ελλάδα.

Πλέον υπαρχει και το δίκτυο οπτικών της HOL. ;)

Να το δω και να μην το πιστεψω. Το συμβολαιο μου ληγει τον Ιουνη. Αν μεχρι τοτε δεν εχουν βλετιωθει πολυυυυ τα πραγματα, την κανω για τους πρασινους. Δεν αντεχονται αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο ημέρες όπου είχα πάει στην περιοχή του Μαραθώνα Αττικής είδα στο ταμπλετ μού στην ένδειξη του σήματος ότι υπήρχε το 4G. Μου έκανε εντύπωση να είμαι ειλικρινής και πραγματικά είχε καλή απόδοση στην ταχύτητα. Το βράδυ που επέστρεψα στο σπίτι μου στην Ηλιούπολη παρατήρησα και εδώ το ίδιο πράγμα!!

Σε άλλο σημείο δεν είδα το σήμα για νά ξέρω τι γίνεται, αλλά αναρωτιέμαι, η έγινε γενικό upgrade στις κεραίες τις Vodafone, η κάτι έχει πάθει το ταμπλέτ μου και βγάζει 4G παντου. Αύριο θα το κοιτάξω και σε αλλά σημεία και θα εχω εικόνα αλλά ξέρει κανείς άλλος κάτι; μήπως έχουν κάνει μαζικά αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν σήμα σε Μυλοποταμο,Πλάκα,Αγίους Σαράντα(παραλίες ανατολικού Πηλίου)

Cosmote έχει,έστω & ελάχιστο...& όλως παραδόξως & Wind στην Πλάκα(GPRS βέβαια)

 

Γενικά για Πήλιο η Vodafone δεν συνίσταται, μαύρα χάλια στην κάλυψη....Μαύρο από μένα πλέον,ευτυχώς έχω την Cosmote & γίνεται δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν σήμα σε Μυλοποταμο,Πλάκα,Αγίους Σαράντα(παραλίες ανατολικού Πηλίου)

Cosmote έχει,έστω & ελάχιστο...& όλως παραδόξως & Wind στην Πλάκα(GPRS βέβαια)

 

Γενικά για Πήλιο η Vodafone δεν συνίσταται, μαύρα χάλια στην κάλυψη....Μαύρο από μένα πλέον,ευτυχώς έχω την Cosmote & γίνεται δουλειά....

Δοκίμασε να τους στείλεις μύνημα στο FB να δούμε τι θα σου πουν.......:https://www.facebook.com/vodafonegreece

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε galaxy s5 με συμβολαιο vodafone, δεν εμφανιζει πουθενα την ενδειξη 4G στο κεντρο των Χανιων. Η καρτα σιμ ειναι νεα. Εκανα και ενεργοποιηση του 4G μεσω μηνυματος και μεσα σε 24 ωρες ενεργοποιηθηκε και εκανα επανεκκινηση. Η μονη ενδειξη ειναι H+. Καμια ιδεα για αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τους στείλεις μύνημα στο FB να δούμε τι θα σου πουν.......:https://www.facebook.com/vodafonegreece

 

Τι να μου πουν; προφανώς & δεν είναι περιοχές με εμπορικό ενδιαφέρον! Αλλά όταν ο βασικός σου ανταγωνιστής έχει κάλυψη είναι χαζό να μην έχεις..πόσο μάλλον όταν και ο άλλος ανταγωνιστής έχει έστω GPRS...Δεν ασχολούμαι μαζί τους,ξέρουν πού έχουν & πού δεν έχουν σήμα...εγω ξέρω ότι κάνω τη δουλειά μου & με την Cosmote. Προς ενημέρωση το γράφω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους!διαβασα και τις προηγουμενες σελιδες και εχω μπερδευτει!σκεφτομαι να φυγω απο την cosmote και απο οτε...τελικα στην Αθηνα και ιδιαιτερα στα βορεια προαστεια (χαλανδρι πιο πολυ) εχει καλο σημα? 4g υπαρχει η να μεινω εκει που ειμαι και ας πληρωνω παραπανω?
Link to comment
Share on other sites

Και στο Ελαφονησι στα Χανια τα ιδια χαλια. Οριακα το 3G αλλα ουσιαστικα μηδεν ταχυτητα.

 

Ναι γενικοτερα το ιδιο σκηνικο ειναι σε ολες τις τουριστικες περιοχες ετσι.Αγια Μαρινα Πλατανιας Κολυμβαρι και νοτια Παλαιοχωρα Σφακια ... σημα παιζει ταχυτητα μηδεν.Ισως φταιει και ο αριθμος που δεν ειναι και μικρος των τουριστων που συνδεονται και στο δικτυο της βονταφον(Μην ξεχναμε οτι συνδρομητες vodafone Aγγλιας Γερμανιας Ιταλιας κτλ κτλ συνδεονται απευθειας στο δικτυο της βονταφον στην Ελλαδα ) οπου το καλοκαιρι σερνεται παραδοσιακα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ΚΑΙ η κάλυψη. Αναφέρομαι πρωτίστως σε αγροτικές/απομακρυσμένες περιοχές. Εκεί βρίσκεται η διαφορά. Μόνο μέσα στις πόλεις δεν λέει και τίποτα. Δυστυχώς εκεί η Vodafone δεν την βλέπω να πυκνωνει το δίκτυο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...