Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έπαθα πολιτισμικό σοκ. Μένω μόνιμα Άμφισσα έχει 4G μόνο η Cosmote. Εμείς έχουμε πολύ καλό 3G. Σήμερα πήγα Παρνασσό και συγκεκριμένα μετά το Λιβάδι μέσα στο δάσος. Κοιτάω να δω αν είχα σήμα καθώς 2 χρόνια πριν δεν είχαμε ούτε για δείγμα. Είδα 4G και ανατρίχιασα. Μέσα στη μέση του πουθενά είχα 4G. Θεώρησα πως έβαλε κεραία η εταιρία για τους πλούσιους Αθηναίους που έχουν σπίτια εκεί. Το απόγευμα κατεβήκαμε Ιτέα για παγωτό. Απέχει 13χλμ από εμάς και έχει το 1/3 του πληθυσμού μας. Και προς μεγάλη μου έκπληξη και εκεί 4G. Λέω και εγώ επιτέλους σήμερα αργία και έδωσαν παντού 4G. Γύρισα Άμφισσα και είδα H και άρχισα να κατεβάζω καντήλια. Σαν πρωτεύουσα νομού με όλες τις υπηρεσίες εδώ και το σήμα μια γενιά πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Στη Μαρτιου ειναι το Βαφοπουλειο.

 

Το Βαφοπούλειο βρίσκεται στον τρίτο κύκλο της εικόνας.

 

http://prntscr.com/70fw73

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπαθα πολιτισμικό σοκ. Μένω μόνιμα Άμφισσα έχει 4G μόνο η Cosmote. Εμείς έχουμε πολύ καλό 3G. Σήμερα πήγα Παρνασσό και συγκεκριμένα μετά το Λιβάδι μέσα στο δάσος. Κοιτάω να δω αν είχα σήμα καθώς 2 χρόνια πριν δεν είχαμε ούτε για δείγμα. Είδα 4G και ανατρίχιασα. Μέσα στη μέση του πουθενά είχα 4G. Θεώρησα πως έβαλε κεραία η εταιρία για τους πλούσιους Αθηναίους που έχουν σπίτια εκεί. Το απόγευμα κατεβήκαμε Ιτέα για παγωτό. Απέχει 13χλμ από εμάς και έχει το 1/3 του πληθυσμού μας. Και προς μεγάλη μου έκπληξη και εκεί 4G. Λέω και εγώ επιτέλους σήμερα αργία και έδωσαν παντού 4G. Γύρισα Άμφισσα και είδα H και άρχισα να κατεβάζω καντήλια. Σαν πρωτεύουσα νομού με όλες τις υπηρεσίες εδώ και το σήμα μια γενιά πίσω.

 

Ενδεχομένως έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον αυτές οι περιοχές λόγω μεγαλύτερου τουρισμού

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον αυτές οι περιοχές λόγω μεγαλύτερου τουρισμού

 

Για το Λιβάδι Παρνασσού να το καταλάβω. Αλλά για την Ιτέα; Είναι σαν να έχει το Αίγιο και να μην έχει η Πάτρα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα να έχουμε!! Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για την παρακάτω μέτρηση από Vodafone Mobile Broadband 10GB, στην περιοχή του Κερατσινίου. Είναι ικανοποιητική για 3G ή να κλαίω???

http://beta.speedtest.net/result/4332526941

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα να έχουμε!! Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για την παρακάτω μέτρηση από Vodafone Mobile Broadband 10GB, στην περιοχή του Κερατσινίου. Είναι ικανοποιητική για 3G ή να κλαίω???

http://beta.speedtest.net/result/4332526941

 

τι συσκευή χρησιμοποιείς ; παίζει ρόλο και η συσκευή σου έχεις για την ταχυτητα. Πάντως η ταχυτητα είναι αρκετα καλή τα 5mbs άλλοι έχουν 2 και παραπονιούνται !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η συσκευή είναι το στικάκι Κ4203 με μέγιστη θεωρητική 21 mbp/s!! Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι η κοσμοτέ έχει ξεφύγει σε ίντερνετ οπότε θέλω να ξέρω που βρίσκεται η απόδοση....!! Σκέφτομαι επίσης να αγοράσω στικάκι 4G στα 50 ευρώ αλλά δε ξέρω αν αξίζει. Θα δω κανένα 40άρι download ή τσάμπα τα λεφτά?
Link to comment
Share on other sites

Εχει μπει σε λειτουργια η κεραια στην Γαυδο.Ειναι ηδη εγκατεστημενη 50μ απο την κεραια της κοσμοτε στην τοποθεσια Βαρδια.πέντε (5) κεραίες που εκπέμπουν στα 900MHz, στα 1.800MHz και στα 2.100MHz (Έως δεκαπέντε (15) μικροκυματικές)

Επισης στα Σφακια στο χωριο Καλλικρατης μπηκανε 6 κεραιες στα 900 & 1800MHz. Αυτη η κεραια ειναι απο κοινου με την Wind.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση zerokill ;)

 

Δηλαδή στην Γαύδο , υπάρχει 3G και από την Vodafone ? Γιατί εγώ ήξερα ότι υπάρχει ΜΟΝΟ από την COSMOTE .

Link to comment
Share on other sites

Εχει μπει σε λειτουργια η κεραια στην Γαυδο.Ειναι ηδη εγκατεστημενη 50μ απο την κεραια της κοσμοτε στην τοποθεσια Βαρδια.πέντε (5) κεραίες που εκπέμπουν στα 900MHz, στα 1.800MHz και στα 2.100MHz (Έως δεκαπέντε (15) μικροκυματικές)

Επισης στα Σφακια στο χωριο Καλλικρατης μπηκανε 6 κεραιες στα 900 & 1800MHz. Αυτη η κεραια ειναι απο κοινου με την Wind.

 

Πως ανακάλυψες το τι κεραίες μπήκανε στο νησί?Ποιός εχει το εννιακοσάρι και τι εκπέμπει?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Να υποθέσω οτι τα 900άρια στη Γαύδο είναι 3G+?Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί ''ρίξανε'' και 1800αρια στο νησί

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

speedtest Η+ στο Δασκαλειο Κερατεάς http://www.speedtest.net/my-result/a/1271914953 . Ηθελα να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν μπορώ και έχω βγάλει και από άλλες περιοχές με στιγμιότυπο οθόνης αλλά δεν με αφήνει να το ανεβάσω. Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

speedtest Δασκαλειο Κερατεάς http://www.speedtest.net/my-result/a/1271914953 ήθελα να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν μπορώ και έχω βγάλει και από άλλες περιοχές με στιγμιότυπο οθόνης αλλά δεν με αφήνει να το ανεβάσω.

 

Η μέτρηση ήταν με σήμα 4G ή με 3G; Ρωτάω γιατί στην εικόνα δεν αναφέρει τι σήμα έδωσε την μέτρηση.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση ήταν με σήμα 4G ή με 3G; Ρωτάω γιατί στην εικόνα δεν αναφέρει τι σήμα έδωσε την μέτρηση.

 

 

3G είναι συνήθως τέτοιες ταχύτητες. Σε 4G θα βλέπαμε σίγουρα μεγαλύτερη ταχύτητα στο upload.

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση ήταν με σήμα 4G ή με 3G; Ρωτάω γιατί στην εικόνα δεν αναφέρει τι σήμα έδωσε την μέτρηση.

 

ναι με 3g έχει γίνει η μέτρηση. 4g δεν πιάνει η Vodafone αλλά με αναζήτηση μόνο στην κόσμοτε εμφανίζει 4g , ενώ αντίστοιχα στο κέντρο της Κερατεας έχει 4g και η Vodafone! αλλά η wind και πάλι όχι.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους συμφορουμίτες από Αρτα. Τι παίζει η Vodafone από 3g στην Αμφιθέα; Μιλάω για την περιοχή από Αρτα palace μέχρι Λιμίνι.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία και θα ήθελα τα φώτα σας.

Πως ειναι δυνατόν σε μια περιοχή που γενικότερα έχει κάλυψη 4g να μη μπορείς να μιλάς στο τηλ με 3G η Ε ?

Και για να γίνω πιο σαφής,στο σπίτι ενός φίλου στο Μαρούσι δε έχει σημα(200 μέτρα απο το mall αλλά ας μην το σχολιάσω) όποτε πάω εκεί το τηλ ειναι πάντα εκτός δικτύου και το iPad με μια γραμμουλα Edge φορτώνει και δε φορτώνει το Google.

Πριν μερικές μέρες ενεργοποίησα το 4g και δεν πίστευα πως απο τη μια είχα σφαιρατο ιντερνετ και απο την άλλη το κινητό μου ήταν εκτός δικτύου.

Τι ακριβώς γίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Το 4G μεταφέρει μόνο δεδομένα, όχι φωνή. Για τη φωνή το κινητό πρέπει να είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο 2G ή 3G.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτό όμως με το lumia 925 και 4gσήμα στο ίδιο ακριβώς σημείο μιλάω άνετα. Ενώ το δικό μου δεν έχει καν σήμα. Θα το δοκιμάσω με 2g to lumia να δω.
Link to comment
Share on other sites

δεν ακουω καλα τον συνομιλητη μου,τι ποιοτητα ειναι αυτη??? ο ηχος ειναι φουλ μπασο κι οταν ο αλλος μιλαει χαμηλοφωνα δεν ακουω τιποτα,τοσο χαλια δεν περιμενα απο τη vodafone,πρεπει να κοιταξει πολυ την κωδικοποιηση και να βαλει HD voice,δεν ακουω καλα..
Link to comment
Share on other sites

δεν ακουω καλα τον συνομιλητη μου,τι ποιοτητα ειναι αυτη??? ο ηχος ειναι φουλ μπασο κι οταν ο αλλος μιλαει χαμηλοφωνα δεν ακουω τιποτα,τοσο χαλια δεν περιμενα απο τη vodafone,πρεπει να κοιταξει πολυ την κωδικοποιηση και να βαλει HD voice,δεν ακουω καλα..

Ναι αλλα εισαι σιγουρος οτι και ο συνομιλητης σου ειναι σε δικτυο 3G/4G και εχει συσκευη που υποστηριζει ΗD Voice? Βασικα δεν θυμαμαι αν πρεπει να ειναι και στο ιδιο δικτυο η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευτικά αποτελέσματα αυτή την στιγμή στην καμάρα με φουλ σήμα 4G. [ATTACH]60930[/ATTACH]

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευτικά αποτελέσματα αυτή την στιγμή στην καμάρα με φουλ σήμα 4G. [ATTACH]60930[/ATTACH]

Τοσο χαλια σαν την Wind εγινε.Μαλλον φταιει η κοινη χρηση του δικτυου γιατι γενικως η Καμαρα εχει πολυ κοσμο ολη την ημερα αλλα και το βραδυ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...