Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο σπιτι που νοικιαζω τωρα ειχα προβλημα με το σημα οταν ειχα cosmote ..

ειναι γυρω γυρω με πολυκατοικιες ειμαι πρωτο οροφο και cosmote επρεπε να παω ταράτσα να μιλησω ..

αλλαξα και πηγα vodafone γιατι ειδα τεραστια διαφορα στο σημα ..!

ολα καλα εδω και 4 μηνες ..που εκανα την αλλαγη ωσπου σημερα εντελως ξαφνικα ..τα ιδια αποτελεσματα με cosmote απο το πουθενα !:blink:

μηδεν σημα ταρατσα παλι για να μιλησω κτλ !

τι μπορει να εγινε τωρα ρε παιδες?

να υποθεσω βλαβη η καμια αφαιρεση κεραίας?

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι που νοικιαζω τωρα ειχα προβλημα με το σημα οταν ειχα cosmote ..

ειναι γυρω γυρω με πολυκατοικιες ειμαι πρωτο οροφο και cosmote επρεπε να παω ταράτσα να μιλησω ..

αλλαξα και πηγα vodafone γιατι ειδα τεραστια διαφορα στο σημα ..!

ολα καλα εδω και 4 μηνες ..που εκανα την αλλαγη ωσπου σημερα εντελως ξαφνικα ..τα ιδια αποτελεσματα με cosmote απο το πουθενα !:blink:

μηδεν σημα ταρατσα παλι για να μιλησω κτλ !

τι μπορει να εγινε τωρα ρε παιδες?

να υποθεσω βλαβη η καμια αφαιρεση κεραίας?

 

πάρε τηλέφωνο το 13840 και δήλωσε βλάβη . Μάλλον αυτό που λες είναι γιατί δεν παίρνεις το φουλ σήμα ; επίσης η γουιντ πως πάει στην πρώτο όροφο ; . Επίσης έχεις δει διαφορά να κλειδώσεις το κινητό μόνο στο 3g μηνπως πιάνει καλύτερα από το απλό σήμα που δεν πιάνεις ; διότι το εχω ζήσει αυτό για αυτό το λέω !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πάρε τηλέφωνο το 13840 και δήλωσε βλάβη . Μάλλον αυτό που λες είναι γιατί δεν παίρνεις το φουλ σήμα ; επίσης η γουιντ πως πάει στην πρώτο όροφο ; . Επίσης έχεις δει διαφορά να κλειδώσεις το κινητό μόνο στο 3g μηνπως πιάνει καλύτερα από το απλό σήμα που δεν πιάνεις ; διότι το εχω ζήσει αυτό για αυτό το λέω !

 

μπα τιποτα φιλε ...!

ουτε 3g ουτε απλο σημα ..

βρε τι παθαμε παλι ..!:mad:

και η γουιντ με θεματα ειναι εδω στην περιοχη! !

απλα πιστευα οτι με vodafone θα ειχε λυθει το θεμα μου..και ειχε λυθει! μεχρι σημερα που εντελως ξαφνικα παπαλα ..

τι να πω τωρα θα παρω να δηλωσω βλαβη αν και δεν νομιζω να βγαλω ακρη ..

 

edit πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχουν αναφορα για προβληματική κεραια και οτι το προβλημα θα διορθωθεί ..για να δουμε

θα ενημερωσω τι εγινε...

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

μπα τιποτα φιλε ...!

ουτε 3g ουτε απλο σημα ..

βρε τι παθαμε παλι ..!:mad:

και η γουιντ με θεματα ειναι εδω στην περιοχη! !

απλα πιστευα οτι με vodafone θα ειχε λυθει το θεμα μου..και ειχε λυθει! μεχρι σημερα που εντελως ξαφνικα παπαλα ..

τι να πω τωρα θα παρω να δηλωσω βλαβη αν και δεν νομιζω να βγαλω ακρη ..

 

μακαρι να εχει καποιο προβλημα ο σταθμος και να το φτιαξουνε αυτο να ευχεσαι , ιντερνετ και σταθερο εχεισ σπιτι σου; . αμα ναι κανε αιτηση για το φουλ σημα λενε οτι βολευει τωρα δεν το εχω δοκιμασει, θα το εβαζα και εγω στην κηφισια που πριν κανενα 4 χρονια ειχα προβλημα και δεν μπορουσα να αλλαξω εταιρεια επειδη και τα αλλα δικτυα τα ιδια χαλια ητανε . και τελικα εβαλαν κεραια και 3 εταιρειες μια χαρα!! αλλα δεν ειχα σταθερο και θα εβαζα το φουλ σημα, μετα εβαλα αγορασα booster και τελικα τζαμπα λεφτα ειχα δωσει μεγα λαθος τιποτα δεν εκανε μονο ενα δωματιο και αυτο μου τελειωνε τελειως η μπαταρια.Εντωμεταξυ επειδη ηθελα ιντερνετ πιο πολυ να μπαινω απο το κινητο αλλα αμα ειχα laptop και bluetooth στο λαπτοπ θα εβαζα το κινητο μου εκει που ειχε κλειδωμενο 3g και μετα θα ανοιγα bluetooth και θα εκανα χρηση του bluetooth ως προσωπικο δικτυο ιντερνετ, ελαχιστος κοσμος το ξερει οτι υπαρχει αυτο αλλα ειναι τελειο διοτι εχεις το δικο σου ασυρματο δικτυο με bluetooth που το ρυθμιζεις σε κρυφο και επειδη εχει γινει ζευξη με το λαπτοπ συνδεεται και το βρισκει και εχεις ιντερνετ μια χαρα και με την ταχυτητα του 3g οποτε μια χαρα! Αλλα τοτε που να μου κοψει εμενα , εγω εψαχνα μεσω wifi να το κανω αυτο αλλα τελικα δεν τα καταφερα επειδη δεν μπορουσα να το κλειδωσω το wifi οποτε μπορουσε να μπει οποιασδηποτε αλλα που να το ηξερα οτι μεσω bluetooth υπαρχει δυνατοτητα μεταφορας ασυρματου ιντερνετ το οποιο εμφανιζεται στον υπολογιστη ως τοπικο δικτυο . Απλα φοβερο ! και μετα θα επαιρνα ενα bluetooth για ομιλια και θα ειχα το κινητο στο σημειο που ποιανει 3g και κλειδωμενο και θα ελυνα το προβλημα μου και σε τηλεφωνο και σε ιντερνετ! ολα μαζι! Εξαλλου μην ξεχνατε οτι αμα κλειδωσετε το κινητο σας σε 3g μπορειτε και να μιλατε και να μπαινετε στο ιντερνετ απο το κινητο ταυτοχρονα! Αρα τελεια!!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου φουλ σημα ειχα οταν ειχα cosmote ξερω τι γινεται ...:)

απλα επειδη με vodadone ετυχε να ειχα σημα χωρις αυτο ελεγα να μην ξαναβαλω κεραια σπιτι μου ..:p

τεσπα ξαναπηρα τηλ μιλησα μου ειπαν οτι εχει προβλημα μια κεραια ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ να κλείσω το κινητο μου για δεκα λεπτα για να κανουν κατι ρυθμισεις απο εκει ...:rolleyes:

το εκανα το ανοιξα μετα απο ενα τεταρτο και δεν ξερω γιατι αλλα εχω λιγο καλυτερο σημα ..οχι το χαλι που ειχα πριν αλλα 2 γραμμες κτλ απο εκει που δεν ειχα καθολου ..(ισως να ειναι και placebo ολο αυτο θα φανει αυριο ...)

θα περιμενω αλλες 3 με 5 μερες να δω τι θα γινει και μετα παω για φουλ σημα κτλ...(με ειπαν το παίρνω δωρεαν ....)

θα ενημερωσω τι εγινε ...:)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αφηνω τη vodafone βαρεθηκα πια με τις τρυπες και τη καταρρεουσα ποιοτητα του δικτυου της. Ολο για αναβαθμισεις δικτυου ακουω αλλα στη πραξη δεν βλεπω καμια βελτιωση οποτε γεια σας, φευγω για cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν διαβαζεις σωστα. http://prntscr.com/4r1nf6

 

Μια χαρά διάβασα τη συζήτηση η οποία αναφέρεται σε 3G και απάντησα σε αυτό, πως θα απαντούσα για το 4G το οποίο η wind ΔΕΝ έχει ;

Link to comment
Share on other sites

Με 3G 38mbps ? :rolleyes:

 

Παμε ξανα λοιπον... Εγραψα καπου 3G εγω και 38? http://prntscr.com/4r1nf6 (οχι) αναφερθηκα απλα στο 4G .. οσο για το 3G απλα ξαναλεω οτι στο κεντρο των χανιων ειναι πανω απο 20 εκει που εκανες και συ δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα που εχει δωρεαν 1gb internet λεω θα το αξιωποιησω , εβαλα την καρτα σημ απο το καρτοκινητο σε στικακι κ3772 και με μια προεκταση usb απο 2 παυλες 3g μεσα στο σπιτι εποιασα 3g βαζωντας το στο παντζουρι. και σας επισυναπτω το τεστ 5,87 mbs download και upload 3,43mbs μιλαμε για πολυ καλες ταχυτητες!! το upload με εντυπωσιασε που σε dsl ποτε δεν βλεπεις τοσο μεγαλο!! αλλα και το download μια χαρα!! παει αμα ειχα παρει εξοπλισμο εως 21mbs θα εποιανα γυρω στο 10 ; . επισης σιγουρα παιζει ρολο και η ωρα ετσι δεν ειναι ; 8:13το πρωι το εκανα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρα με, αλλά δεν είναι και καμιά τόσο φοβερή ταχύτητα η συγκεκριμένη. Μπορεί στο σημείο που είσαι με καλό τηλέφωνο να πιάσεις αρκετά καλύτερα. Το K3772 έχει θεωρητικό μέγιστο 7.2mbps download και 5.76 upload. Που στην πράξη επιτυγχάνει χαμηλότερες ταχύτητες. Με βάση τις δοκιμές που έχω κάνει, αν βάλεις ένα απλό 3G τηλέφωνο με μέγιστο download τα 21 στο 3G, θα έχεις σχεδόν τις ίδιες ταχύτητες. Ωστόσο με κάποιο καλό τηλέφωνο που έχει Modem με δυνατότητα download 42mbps δεν αποκλείεται να δεις και διπλάσιες σχεδόν ταχύτητες(10-12mbps download).
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εδώ που τα λέμε, εδώ και 1 εβδομάδα που μετέβηκα στην Cosmote το ψιλο-μετάνιωσα...

 

Αισχρή ποιότητα ήχου όταν γίνεται μετάπτωση σε GSM δίκτυο (με δυσκολία ακούς τον άλλον, καθαρότητα μηδέν). Μπορεί η Vodafone να μην έχει HD voice αλλά τουλάχιστον έχει μια εγγυημένη, αξιοπρεπή ποιότητα ήχου είτε σε 2G είτε σε 3G. Επίσης, κάνει πολλές διακοπές και φυσήματα ο ήχος. Οκ, το HD voice καλό σε 3G, αλλά μην σου τύχει να μιλάς χωρίς HD voice...:cry:

Δεύτερον, η εξυπηρέτηση πελατών παραμένει άθλια, όπως και πριν χρόνια! Σε 2-3 θέματα που την χρειάστηκα (διαφορετικής φύσεως το καθένα) απλά δεν εξυπηρετήθηκα.

Επίσης, μετά λύπης μου διαπίστωσα πως η κάλυψη της Cosmote ΔΕΝ είναι αυτή που ήταν εποχές 2008-2012 (περίπου). Σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές τουλάχιστον που χρησιμοποιώ σίγουρα το κινητό μου, απογοητεύτηκα, καθώς με Vodaone είχα σήμα H+ ή 4G, με Cosmote πάλευα με 1 γραμμή EDGE. Και, όπως και με Vodafone, το EDGE της Cosmote είναι το ίδιο άχρηστο.. Είναι πρακτικά σαν να μην έχεις ενεργά data:p

 

Οπότε, επιστροφή ξανά στην Vodafone, με τα όποια αρνητικά της (τουλάχιστον μπορώ και ακούω τον άλλον:p) και ελπίζω με την αγορά του φάσματος στα 800 να ανοίξει μαζικά 4G και σε απομακρυσμένες περιοχές και γρήγορα..

 

Υ.Γ.: Α ρε Wind, λίγο καλύτερη κάλυψη 3G να είχες....:(

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ.: Α ρε Wind, λίγο καλύτερη κάλυψη 3G να είχες....:(

 

αν η wind ειχε λιγο καλύτερη κάλυψη όπως λες, πιστεύω οτι δεν θα είχε τις τιμές που έχει τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετείται μια κεραία και μπαίνει στις ανακοινώσεις της εταιρίας στο site .. Μετά από πόσο καιρό ενεργοποιείται?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως παίδες τέλος καλό όλα καλά...

Διορθωσανε το πρόβλημα με την κεραία και ειμαι τζετ και παλι...

Έπαθα πλάκα πάντως γιατί μόλις τους είπα ότι έχω πρόβλημα με το σήμα μου δώσανε το full σήμα με την μια....

Βέβαια το κραταω γιατί ποτέ δεν ξέρεις αλλά με κάτι τέτοια πραγματικά σε κερδίζουν.

Sent from my note3

Link to comment
Share on other sites

Όταν τοποθετείται μια κεραία και μπαίνει στις ανακοινώσεις της εταιρίας στο site .. Μετά από πόσο καιρό ενεργοποιείται?

 

Που δινονται αυτες οι ανακοινωσεις? Μπορεις να μου δωσεις τον link?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@ kotsianis7 η βονταφον εχει μεγαλυτερη συμπιεση στον ηχο ή ιδεα μου ειναι? Δηλαδη παρατηρω με την βονταφον οτι η φωνη του αλλου δεν αναγνωριζεται τοσο ευκολα οσο στη κοσμοτε, και οι ηχοι τριγυρω ειναι αρκετα αποκομμενοι. Φυσικα δεν ακουγετε κανενα φυσημα στην ομιλια, ουτε διαφοροι ηχοι, ουτε αυτες οι σπαστικες μικροδιακοπες της κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα... Πάντως συγκριτικά με την ποιότητα της Κοσμοτε σε GSM δίκτυο, θεωρώ ότι είναι καλύτερη. Στην Κοσμοτε νομίζεις ότι σου τηλεφωνεί ο άλλος απ'το πηγάδι! Πίστευα ότι τόσα χρόνια μετά θα υπήρχε βελτίωση, αλλά δεν...
Link to comment
Share on other sites

Που δινονται αυτες οι ανακοινωσεις? Μπορεις να μου δωσεις τον link?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@ kotsianis7 η βονταφον εχει μεγαλυτερη συμπιεση στον ηχο ή ιδεα μου ειναι? Δηλαδη παρατηρω με την βονταφον οτι η φωνη του αλλου δεν αναγνωριζεται τοσο ευκολα οσο στη κοσμοτε, και οι ηχοι τριγυρω ειναι αρκετα αποκομμενοι. Φυσικα δεν ακουγετε κανενα φυσημα στην ομιλια, ουτε διαφοροι ηχοι, ουτε αυτες οι σπαστικες μικροδιακοπες της κοσμοτε.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος. Δεν είμαι και τόσο σχετικός. Πάντως αναφέρονται εγκαταστασεις κεραιών χαμηλής όχλησης.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11128

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος. Δεν είμαι και τόσο σχετικός. Πάντως αναφέρονται εγκαταστασεις κεραιών χαμηλής όχλησης.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11128

 

Αυτα ειναι τα micro που δεν χρειάζονται καποια άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος. Δεν είμαι και τόσο σχετικός. Πάντως αναφέρονται εγκαταστασεις κεραιών χαμηλής όχλησης.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11128

 

παντωσ υπάρχουν και εδώ eeae.gr/index.php?pvar=php/ni/newmaps_query οι κεραίες με φωτογραφίες μετά και έχουν γίνει μετρήσεις , αλλά δεν νομίζω ότι ενημερώνεται τόσο γρήγορα το site όπως το πιο πάνω από το site της βονταφον.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανιά πάντως στα Παχιανά (περιοχή Βιοχυμ) και συγκεκριμένα στην οδο Θερίσου ενώ στο δρόμο πιάνει σήμα 3G, μόλις μπεις μέσα σε κτίριο στο ισόγειο αλλά και στον πρώτο όροφο σε κάνα δυο που δοκίμασα χάνει το 3G και σε πετάει σε GPRS /Edge και ξαναπιανει πάλι 3G όποτε του έρθει. Σαν να έχει αυξομειώσεις το σήμα 3G και χάνεται και επανέρχεται. Πάντως η Wind που δοκίμασα για λόγο αναφοράς στην ίδια περιοχή έπιανε κανονικά 3G και στους εσωτερικούς χώρους και έξω στο δρόμο. Προβληματική κεραία ίσως;;; Πάντως έχει θέμα με το σήμα στην περιοχή αυτή εδώ και 3-4 μήνες περίπου...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανιά πάντως στα Παχιανά (περιοχή Βιοχυμ) και συγκεκριμένα στην οδο Θερίσου ενώ στο δρόμο πιάνει σήμα 3G, μόλις μπεις μέσα σε κτίριο στο ισόγειο αλλά και στον πρώτο όροφο σε κάνα δυο που δοκίμασα χάνει το 3G και σε πετάει σε GPRS /Edge και ξαναπιανει πάλι 3G όποτε του έρθει. Σαν να έχει αυξομειώσεις το σήμα 3G και χάνεται και επανέρχεται. Πάντως η Wind που δοκίμασα για λόγο αναφοράς στην ίδια περιοχή έπιανε κανονικά 3G και στους εσωτερικούς χώρους και έξω στο δρόμο. Προβληματική κεραία ίσως;;; Πάντως έχει θέμα με το σήμα στην περιοχή αυτή εδώ και 3-4 μήνες περίπου...

 

To ιδιο ακριβως ειναι απο σενα προς κουμπέ (Γογονη)... εχει και 4G αλλα στην ιδια μοιρα το σημα.Σπιτι ειμαστε με 2 φουλ σημα συσκευες (Vodafone + Cosmote ) ενω υπαρχουν κεραιες στου ΟΤΕ στο εμπορικο ερμης στο νοσοκομειο στην μαλαξα και στην Κισσαμου πριν τα φαναρια του κλαδισου δεν ξερω γιατι υπαρχει αυτη κακη καλυψη εντος εσωτερικων χωρων περιμετρικα στις συνοικιες των Χανιων.

Link to comment
Share on other sites

Χανια 4G

Test Date: 20 Οκτ 2014 13:22

Download: 40.06 Mbps

Upload: 7.75 Mbps

Ping: 37 ms

Connection Type: Cellular

Server: Athens

External IP: 213.249.12.93

Internal IP: 10.87.43.138

Latitude: 35.5131

Longitude: 24.0305

http://maps.google.com/maps?f=q&q=35.513070,24.030514

A detailed image for this result can be found here: http://www.speedtest.net/my-result/i/1004823338

 

 

http://s27.postimg.org/ql45ff4pb/unnamed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χάλια σήμερα. 3G με σήμα 3/4 στον Αγ. Δημήτριο Αττικής. Speedtest στον server της Vodafone, αν και στους άλλους κοντινούς τα ίδια έβγαζε...

 

Στο καπάκι ανοίγω την my Vodafone εφαρμογή και πάω να συνδεθώ και βγάζει μήνυμα για πρόβλημα και να δοκιμάσω αργότερα. Αμέσως γυρίζω τη σύνδεση data σε cosmote (dual sim κινητό) και το log in στο my Vodafone έγινε αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...