Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τρόπος έκφρασης ήταν, γιατί ποτέ δεν θυμάμαι πάροχο να λέει πχ 90%. Όλοι ξέρουν οτι πρέπει να δείχνουν μεγάλα νούμερα και φυσικά τα παραλένε. Βρήκα τον κώδικα δεοντολογίας της ΕΕΤΤ στον οποίο υπάρχουν πολλά παραπτώματα της βόνταφον για την δική μου περίπτωση.. Αν θέλει να κάνουμε κόντρα ο τύπος που θα με πάρει τηλέφωνο σε μερικές μέρες καλή του τύχη! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δεί διαφήμιση της Vodafone που να λέει ότι έχει 99,9% κάλυψη.Μέχρι στιγμής μόνο η Cosmote και η Q λένε στις διαφημίσεις τους ότι έχουν 99,6% κάλυψη.:)

 

Η πληθυσμιακή κάλυψη θεωρείται πλέον δεδομένη, το ζήτημα είναι μόνο η γεωγραφική κάλυψη.

 

H Vodafone προφανώς κι έχει τουλάχιστον την ίδια πληθυσμιακή κάλυψη αλλά ο λόγος που δεν το ανακοινώνει είναι γιατι απλά .. Κρατάει επίπεδο. Αν προσέξεις είναι η εταιρεία με την πιο "ειλικρινή" επικοινωνιακή πολιτική, με τα λιγότερα αστεράκια.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω παρατηρησει και εγω. η καλυψη ειναι αυτονοητη! (το εχει πει και η wind!!!) :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τα παλληκάρια της vodafone κάλυψαν το ''κενό'' που είχε το κόκκινο δίκτυο στα λιμανάκια της Βουλιαγμένης.Τα άλλα δυο δίκτυα είχαν καλυψει εδώ και καιρό τα συγκεκριμένα σημεία.Πρέπει να φιλοξενούνται οι κεραίες στον Αστέρα Βουλιαγμένης.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Επειγόντως πρέπει να κάνει κάτι και στον Βόλο!Είναι τραγική η κατασταση στο 3g!Δεν υπάρχει πουθενά δίκτυο! :cry: Στα μουλωχτά δεν μπορεί να γίνει κάτι ρε παιδιά;Τόσα χιλιόμετρα κεραίες τοποθετήσατε σ'όλη την Ελλάδα,κάντε κατι και γι'αυτήν την πόλη που είναι πίσω απ'τον ήλιο,λόγω νοοτροπίας κατοίκων :X

 

Απορία:στην Πάτρα παρατηρώ ότι το 3g ενώ είναι καλό(έχει γενικά κάλυψη σχεδόν σε όλη την πόλη,χωρίς υπερβολή),κάνει εναλλαγή σε gsm ακόμη κι αν το 3g είναι αρκετά καλό,ακόμη και στην αναμονή!Μου προξένησε εντύπωση δεδομένου οτι σε όσες άλλες περιοχές έχω βρεθεί δε γίνεται τόσο "αυστηρή" εναλλαγή σε gsm,ενώ το 3g μπορεί να διεκπεραιώσει με άψογο τρόπο ομιλία και μετάδοση data!Στην Πάτρα παρ'όλα αυτά είχα αυτήν την αίσθηση!Και δεν είναι η 1η φορά!Ούτε συμβαίνει τώρα τελευταία!Τα κινητά δηλαδή "κάθονται" πάνω σε gsm κανάλι,ακόμη κι αν το 3g είναι ισχυρό ή κάνουν εναλλαγή πανεύκολα από 3g σε gsm γενικά και διατηρούν το gsm πάρα πολύ! :confused: Δοκιμασμένο με SE,Nokia,Samsung!Δεν μπορεί να είναι θέμα συσκευής!Και το αναφέρω επειδή μόνο στην Πάτρα παρατήρησα τόσο "δύστροπη" συμπεριφορά 3g δικτύου!Σα να μη θέλουν οι συσκευές να κάτσουν σε wcdma κανάλι! :p

Link to comment
Share on other sites

Επειγόντως πρέπει να κάνει κάτι και στον Βόλο!Είναι τραγική η κατασταση στο 3g!Δεν υπάρχει πουθενά δίκτυο! :cry: Στα μουλωχτά δεν μπορεί να γίνει κάτι ρε παιδιά;Τόσα χιλιόμετρα κεραίες τοποθετήσατε σ'όλη την Ελλάδα,κάντε κατι και γι'αυτήν την πόλη που είναι πίσω απ'τον ήλιο,λόγω νοοτροπίας κατοίκων :X

 

Απορία:στην Πάτρα παρατηρώ ότι το 3g ενώ είναι καλό(έχει γενικά κάλυψη σχεδόν σε όλη την πόλη,χωρίς υπερβολή),κάνει εναλλαγή σε gsm ακόμη κι αν το 3g είναι αρκετά καλό,ακόμη και στην αναμονή!Μου προξένησε εντύπωση δεδομένου οτι σε όσες άλλες περιοχές έχω βρεθεί δε γίνεται τόσο "αυστηρή" εναλλαγή σε gsm,ενώ το 3g μπορεί να διεκπεραιώσει με άψογο τρόπο ομιλία και μετάδοση data!Στην Πάτρα παρ'όλα αυτά είχα αυτήν την αίσθηση!Και δεν είναι η 1η φορά!Ούτε συμβαίνει τώρα τελευταία!Τα κινητά δηλαδή "κάθονται" πάνω σε gsm κανάλι,ακόμη κι αν το 3g είναι ισχυρό ή κάνουν εναλλαγή πανεύκολα από 3g σε gsm γενικά και διατηρούν το gsm πάρα πολύ! :confused: Δοκιμασμένο με SE,Nokia,Samsung!Δεν μπορεί να είναι θέμα συσκευής!Και το αναφέρω επειδή μόνο στην Πάτρα παρατήρησα τόσο "δύστροπη" συμπεριφορά 3g δικτύου!Σα να μη θέλουν οι συσκευές να κάτσουν σε wcdma κανάλι! :p

 

Και εγω το εχω παρατηρησει στη δικια μου νεα κεραια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω παρατηρησει στη δικια μου νεα κεραια. ;)

 

Κάτι θες να πεις εσύ,αλλά είναι πολύ πρωί και δε σε πιάνω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η vodafone τα σπάει!!!Πάει και τελείωσε.

Βρισκόμαστε στο χωριό μου στα σύνορα και ξαφνικά έρχεται μήνυμα ( σε 2 άτομα με βοντα) απο σκοπιανό δίκτυο welcome κλπ.

Μετά από λίγο στέλνει και η βόνταφον και εύχεται καλή διαμονή στο εξωτερικό!!!!!:wacko:

Στο ελλάντα είμαστε....

Κάλυψη θα δούμε εμείς ή μόνο λόγια και αποχαιρετιστήρια μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θες να πεις εσύ,αλλά είναι πολύ πρωί και δε σε πιάνω...

 

Και εγω στη νεα μου κεραια, παρολο που εχω full 3g, σχεδον ολες τις φορες πρεπει να το επιλεξεις, γιατι προτιμα το 1800. Αλλα αν το επιλεξεις, δεν φευγει και παρεμενει σε 3g.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα προτεραιοτητων που θετονται!

Γενικα τελευταια προτεινεται ανοιχτα η αποφυγη ενεργοποιησης του 3G ακομα και απο το CC της Vodafone.

 

Ενεργοποιηση μονο κατα τη χρηση υπηρεσιων 3G.

Πως το κρινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Νεκροταφείο Σχιστού (φτου φτου) και γενικότερα στο σχιστό σήμα σχεδόν μηδέν. Οι άλλες δύο cosmote και wind σήμα φουλ. Και αυτό σε ανοικτό χώρο και ψηλά προς το βουνό. Μάλλον νομίζουν στη voda ότι μόνο πεθαμένους έχει εκεί το μέρος.
Link to comment
Share on other sites

την γκαφα της vodafone εδω πανω σας την ειπα?

 

λοιπον πηγανε καλυψανε 3 χωρια στα κρουσια νομου κιλκις και αφησανε 10 χωρια ακαλυπτα γιατι πολυ απλα πηγανε βαλανε ενα bts προσφατα σε ενα σιταροχωραφο(επεσε πολυ σκαψιμο) ενω γυρω γυρω η περιοχη ειναι ολο υψωματα,αφου να φανταστεις οτι σε καποια φαση κατεβαινεις κατηφορα με το αμαξι και φαινεται η κεραια μεσα στη λακα,μπραβο στα παιδια της vodafone τα καταφερανε παλι,η πλακα θα ειναι να κολησει και η wind οποτε θα κανουμε double

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί διάφορες τέτοιες. Είσαι σίγουρος οτι το βάλανε για να έχει σημα η περιοχή απλα η υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έλαβες υπ' όψιν?

 

 

 

Sorry που το επαναφέρω αλλα με τον όρο ειδική θήκη στο κινητό ενοείτε κάτι θήκες με σίτες κλπ που προτείνουν διάφοροι καραγκιοζοκαράφλες δήθεν καθηγητές που ναι μεν κόβει το σήμα αλλα έχει σαν αποτέλεσμα το ALC της συσκευής να γκαζώνει τέρμα την ισχύ για να πιάσει αναγκαστικά σήμα?

Φοβερή προστασία...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί διάφορες τέτοιες. Είσαι σίγουρος οτι το βάλανε για να έχει σημα η περιοχή απλα η υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έλαβες υπ' όψιν?

 

Παρεμβολές από Σκοπιανά δίκτυα ίσως; :X Δε μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο,ακόμα και από περίθλαση το σήμα "κόβεται" πολύ γρήγορα στην εν λόγω περίπτωση. Μερικές φορές η εμβέλεια είναι ανεπιθύμητη αλλά σε επαρχιακό μέρος; Γιατί να γίνει κάτι τέτοιο;:shifty: σίγουρα υπάρχει λόγος αλλά ποιος:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά στα σύνορα γίνεται οίκος ανοχής (να μήν το πώ αλλιώς).

Χωρια που μπορεί να έχει μερικά HOP εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η vodafone τα σπάει!!!Πάει και τελείωσε.

Βρισκόμαστε στο χωριό μου στα σύνορα και ξαφνικά έρχεται μήνυμα ( σε 2 άτομα με βοντα) απο σκοπιανό δίκτυο welcome κλπ.

Μετά από λίγο στέλνει και η βόνταφον και εύχεται καλή διαμονή στο εξωτερικό!!!!!:wacko:

Στο ελλάντα είμαστε....

Κάλυψη θα δούμε εμείς ή μόνο λόγια και αποχαιρετιστήρια μηνύματα;

Ποια συνορα.. εδω στην ροδοπολη πας και εκει που περιμενεις οτι θα πιασεις κανα βουλγαρικο Δικτυο ... σου ερχετε το "Welcome to Republic Of Macedonia" απο τα βρωμοσκοπια !!!!!!!!!! Θα επρεπε να ντρεπετε η Βοδιφον να μην εχει καθολου καλυψη σε εκεινη την περιοχη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια συνορα.. εδω στην ροδοπολη πας και εκει που περιμενεις οτι θα πιασεις κανα βουλγαρικο Δικτυο ... σου ερχετε το "Welcome to Republic Of Macedonia" απο τα βρωμοσκοπια !!!!!!!!!! Θα επρεπε να ντρεπετε η Βοδιφον να μην εχει καθολου καλυψη σε εκεινη την περιοχη!!!!!!!!!

 

Με τη voda δεν ειδες τιποτα,που να δεις και τη wind,απαραδεκτη σε ολο το νομο,ενα ματσο χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Με τη voda δεν ειδες τιποτα,που να δεις και τη wind,απαραδεκτη σε ολο το νομο,ενα ματσο χαλια.

Για το Κιλκίς εννοείς??Γιατι Σέρρες ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση η WIND εδω και χρονια (Και ας μην ειχα ποτε αλλο δικτυο εκτος βοδιφον).Τελευταια κατι αρχισε να γινετε και με την καλυψη 3G για να δουμε ..

Link to comment
Share on other sites

Για το Κιλκίς εννοείς??Γιατι Σέρρες ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση η WIND εδω και χρονια (Και ας μην ειχα ποτε αλλο δικτυο εκτος βοδιφον).Τελευταια κατι αρχισε να γινετε και με την καλυψη 3G για να δουμε ..

 

H WIND δε πιανει εξω απο το κιλκις αλλα δεν πιστευω η βοντα να ναι τοσο χαλια στο νομο Σερρων,εχεις νετμονιτορ?

Link to comment
Share on other sites

H WIND δε πιανει εξω απο το κιλκις αλλα δεν πιστευω η βοντα να ναι τοσο χαλια στο νομο Σερρων,εχεις νετμονιτορ?

 

Oταν στην Ροδοπολη περνεις sms περιαγωγης απο τα σκοπια χρειαζεσαι και netmonitor για να καταλαβεις οτι η βοδιφον ειναι ανυπαρκτη??Γιατι οι αλλες δυο εχουν δυνατο σημα και η βοδιφον κα8ολου?Δεν ξερω απο φετος τι γινετε γιατι δεν πηγα εκει πανω αλλα οποτε πηγα τις προηγουμενες φορες η περιοχη δεν εχει κα8ολου καλυψη!

Link to comment
Share on other sites

Oταν στην Ροδοπολη περνεις sms περιαγωγης απο τα σκοπια χρειαζεσαι και netmonitor για να καταλαβεις οτι η βοδιφον ειναι ανυπαρκτη??Γιατι οι αλλες δυο εχουν δυνατο σημα και η βοδιφον κα8ολου?Δεν ξερω απο φετος τι γινετε γιατι δεν πηγα εκει πανω αλλα οποτε πηγα τις προηγουμενες φορες η περιοχη δεν εχει κα8ολου καλυψη!

 

Ειδικα στη Ροδοπολη, vodafone και Wind εκπεμπουν απο τα ιδια σημεια. Πως ειναι δυνατον να εχει καλυτερο σημα η Wind? Τοσο καιρο ημουν εκει, τετοιο πραγμα δεν ειχα δει.

Μονο η Cosmote ειχε καλυτερη καλυψη λογω του ΟΤΕ Ροδοπολης.

Link to comment
Share on other sites

Oταν στην Ροδοπολη περνεις sms περιαγωγης απο τα σκοπια χρειαζεσαι και netmonitor για να καταλαβεις οτι η βοδιφον ειναι ανυπαρκτη??Γιατι οι αλλες δυο εχουν δυνατο σημα και η βοδιφον κα8ολου?Δεν ξερω απο φετος τι γινετε γιατι δεν πηγα εκει πανω αλλα οποτε πηγα τις προηγουμενες φορες η περιοχη δεν εχει κα8ολου καλυψη!

 

Οι σκοπιανοι εκπεμπουν με full power αφου εχει βαλει η mobimak (προσφατα mobiltel) μια κεραια πανω στο βουνο με αποτελεσμα να υπαρχουν παρεμβολες σε ολη την κεντρικη μακεδονια,oταν ημουνα στο κτημα το ειχα χειροκινητα στη vodafone παρ'ολα αυτα μου ηρθε μηνυμα απο τη mobiltel welcome to republic of makedonia κτλπ οτι θυμουνται χαιρονται,αυτο δε σημαινει οτι η voda ηταν χαλια,ειχε σημα αλλα υπαρχουν παρεμβολες απο σκοπιανικα δικτυα,με τη wind η κατασταση ειναι χειροτερη αφου σου λεω δε πιανει στα βορεια δυτικα

 

Ειδικα στη Ροδοπολη, vodafone και Wind εκπεμπουν απο τα ιδια σημεια. Πως ειναι δυνατον να εχει καλυτερο σημα η Wind? Τοσο καιρο ημουν εκει, τετοιο πραγμα δεν ειχα δει.

Μονο η Cosmote ειχε καλυτερη καλυψη λογω του ΟΤΕ Ροδοπολης.

 

ναι περιπου απο τα ιδια σημεια αν και μου φαινεται οτι η vodafone εχει ενα σταθμο παραπανω και στα περισσοτερα σημεια ειναι με colocation,γνωριζω 5 κεραιες της βοντα που ηρθε και κολλησε η wind

 

οπως και να το κανουμε τη δευτερη καλυτερη καλυψη στην Ελλαδα την εχει η vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μετα τον Γεναρη παρατηρησα οτι στους Αμπελκηπους (αθηνα) σενα συγκεκριμενο σημειο που επιανε καμπανα τωρα πιανει μονο 2 γραμμες....ξερει κανεις τι γινεται???
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Στην Αρτα στο χωριο Αμμοτοπος δεν εχει σημα, πρεπει να το βαζω σε παραθυρο η να τρεχω δεξια αριστερα μεχρι να βρει σημα.

 

Λετε να επιασε τοπο το ποστ μου;

 

Προσφατα που επισκεφτηκα το χωριο ειχε φουλ σημα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτουν τρύπες,αυτό είναι όλο!Και καλά κάνουν...Μπορούν να παρέχουν καλύτερη κάλυψη και απ'την Κοσμοτέ,αν θέλουν και τους το "επιτρέπουν" οι γνωστοί-άγνωστοι!Ένας ακόμη λόγος που ίσως δεν παρέχουν κάλυψη σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές είναι ο οικονομικός!Αν δεν έχουν απόσβεση και πελάτες σε μια περιοχή,γιατί να τοποθετήσουν ιστό;Για μένα είναι λάθος λογική βέβαια,αλλά για μια πολυεθνική είναι απόλυτα λογικό!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...