Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά...

Ελπίζω να μην ζητώ λύση σε θέμα που ήδη θα έχει τεθεί...

Έχω και εγώ το Ray (St18i) και ξαφνικά έχω πρόβλημα με τη κάμερα.... Ενώ δείχνει κανονικά την λήψη που πρόκειται να κάνεις με το που πατάς την οθόνη για να πραγματοποιήσει την λήψη ΤΑΚ!!! βγαίνει ένα θαυμαστικό unknown error και τέλος! Δεν κολλάει το κινητό αλλά επανέρχεται στην αρχική οθόνη.

Έχω κάνει και αναβάθμιση και hard reset αλλά τπτ!

Ξέρουμε κάτι επι του θέματος?

Σας ευχαριστώ!

 

Εχεις κοιταξει τις ρυθμισεις τις καμερας;Ειναι ολες κομπλε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπράβο isolove, συνέχισε την εξαιρετική προσπάθεια. Παρακολουθώ αυτό το τόπικ μόνο και μόνο επειδή είσαι εσύ με το πάθος σου για το κινητάκι, που το πήρα για την αδελφή μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 3 ωρες για μια πλήρη φόρτιση (απο το 3%) είναι φυσιολογικό ;
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο δν φταιει το ρουτερ δοκιμαστηκε και απο αλλα δυο κινητα!οποτε κατι στο τηλεφωνο ειναι

ενας φιλος ειχε κανει αναβαθμιση επειδη δν του επεζαι το wifi και μετα επιασε το ιδιο εκανα και εγω αλλα τπτ

τωρα ξαναεβαλα το GB αλλα και παλι τπτ!

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

 

Εχεις δοκιμασει να κανεις reset τον router? Σε μενα οταν τρωει κολληματα οπως αυτα που αναφερεις με ενα reset του router επανερχεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 3 ωρες για μια πλήρη φόρτιση (απο το 3%) είναι φυσιολογικό ;

 

Το ray της γυναικας μου τοσο κανει.Δεν εχει καποιο θεμα με την αυτονομια.Κλασσικα καθε 2μερες το φορτιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω πρόβλημα με το σήμα του GPS που χάνεται αρκετές φορές στην δρομολόγηση. Δοκίμασα το AGPS PATCH (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1252011), το "GPS Status & Toolbox" και το "GPS Test Plus" από το Google Play Store αλλά κανένα δεν έκανε τίποτα.

Ο χρήστης jungllist κάπου ανέφερε ότι φαίνεται να παίζει ρόλο και το λειτουργικό κι ότι στη συσκευή HTC Desire HD που έχει, από τότε που έβαλε Jellybean, σταμάτησε το iGO να βγάζει μήνυμα ότι έχασε το σήμα δορυφόρων κατά την πλοήγηση και γενικά κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα.

Μπορεί κανένας να με βοηθήσει να το φτιάξω; Ή να μου ανεβάσετε το αρχείο gps.conf που σε σας δουλεύει απροβλημάτιστα.

Υ.Γ. Έχω Sony Ericsson Xperia Ray με stock rom 2.3.4 Gingerbread rooted (4.0.2.A.0.42).

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα..μιά βοήθεια..πέρασα χθες μιά custom rom(smart rom) που έχει γιά τις φωτό την εφαρμογή album που δε μου κάνει:( ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ την ορίτζιναλ που έχουν τα se του 2011(xperia φωτό)μου φαίνεται πολύ πιο εύχρηστη...ευχαριστώ..άκυρο την βρήκα την άκρη μόνος μου..το λοιπόν..μόλις έφτιαξα το πρώτο μου bootanimation και λέω να το μοιραστώ μαζί σας..μπορείτε να το κατεβάσετε από 'δώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2147877... γειά χαρά...

υ.γ.ο οδηγός γιά τη δημιουργία του δικού σας bootanimation είναι αυτός http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1852621...long live xda!!

Edited by span68
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα να βάλω στο ray μου το Cyanogenmod 10, αλλά δεν ξέρω πώς. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να μου στείλει έναν οδηγό;;; Έχω το ice cream sandwich στο κινητό μου. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα να βάλω στο ray μου το Cyanogenmod 10, αλλά δεν ξέρω πώς. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να μου στείλει έναν οδηγό;;; Έχω το ice cream sandwich στο κινητό μου. Ευχαριστώ πολύ!

 

http://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_urushi

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα Ray με τα εξής χαρακτηριστικά :

 

Kernel 2.6.32.9-perfBuilduser@Buildhost #1

Android Version 4.0.4.

Build 4.1.B.0.587

 

Θέλω να το rootάρω ώστε να μπορώ να σβήσω κάποιες εφαρμογές τις οποίες δε χρειάζομαι και οι οποίες μου τρώνε τζάμπα μνήμη (που ούτως ή άλλως έχει μικρή).

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό; Χρειάζεται να βάλω άλλη ROM, ή αρκεί να αλλάξω πυρήνα; Τα δεδομένα μου μπορώ να τα κρατήσω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα Ray με τα εξής χαρακτηριστικά :

 

Kernel 2.6.32.9-perfBuilduser@Buildhost #1

Android Version 4.0.4.

Build 4.1.B.0.587

 

Θέλω να το rootάρω ώστε να μπορώ να σβήσω κάποιες εφαρμογές τις οποίες δε χρειάζομαι και οι οποίες μου τρώνε τζάμπα μνήμη (που ούτως ή άλλως έχει μικρή).

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό; Χρειάζεται να βάλω άλλη ROM, ή αρκεί να αλλάξω πυρήνα; Τα δεδομένα μου μπορώ να τα κρατήσω;

 

Ευχαριστώ.

 

μπορεις να κανεις το ροοτ απλα,δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βέβαια τώρα Kernel 4.1.B.0.587

και εκεί αναφέρει ότι θα μπει η 4.1.B.0.431; (την οποία βέβαια από το Link που έχει δε μπορώ να την κατεβάσω - file unavailable -)

Δε μπορώ να βάλω την ίδια version kernel που έχω ή νεότερη; Έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Τελικά κατάφερα και rootαρα το RAY μου.

 

Αν θέλω τώρα να βάλω μία άλλη ROM, έχετε να μου προτείνετε κάποια η οποία να είναι stable, να μη δημιουργεί προβλήματα και να είναι όσο το δυνατόν πιο "άδεια", δηλ. να μην έχει εφαρμογές ώστε να βάλω μόνος μου όποιες θέλω;

 

Θα έχω προβλήματα με σήμα Cosmote, Wifi, 3G, cam κλπ;

 

Τέλος, έχω ακούσει ότι υπάρχουν tools για μεταφορά προγραμμάτων από τη μνήμη του κινητού στην SD? Αξίζουν, π.χ. για εφαρμογές που δουλεύουν καλά και εκτός μνήμης τηλεφώνου; Έχετε να προτείνετε κάποιο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για απλή μεταφορά του apk στην SD υπάρχει το app2SD. Για μεταφορά των apk, dalvik-cache και libs το link2sd. Το apk είναι το πρόγραμμα εγκατάστασης ενώ το dex (αυτό που υπάρχει στην dalvik-cache) το εκτελέσιμο.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Για απλή μεταφορά του apk στην SD υπάρχει το app2SD. Για μεταφορά των apk, dalvik-cache και libs το link2sd. Το apk είναι το πρόγραμμα εγκατάστασης ενώ το dex (αυτό που υπάρχει στην dalvik-cache) το εκτελέσιμο.

 

Εγκατέστησα το app2SD, αλλά από τις εφαρμογές που έχω μου είπε πως καμία δε μπορεί να μεταφερθεί στην SD. Εννοώντας καμία, εννοώ καμία από αυτές που δε μπορούσα να μετακινήσω μέσω Android επιλογής...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές συστήματος. Εάν θέλεις να μεταφέρεις το bloatware της κινητής (πχ Cosmote music και τα συναφή) τότε θα πρέπει πρώτα να μεταφέρεις την εφαρμογή από το /system/app στο /data/app και μετά να την μεταφέρεις στην SD. Επίσης το app2sd δεν μπορεί να μεταφέρει εφαρμογές που συνοδεύονται από widget γιατί τότε δεν θα μπορεί να τρέξει το widget.

To link2sd μεταφέρει τα πάντα (γι' αυτό χρειάζεται προσοχή στις εφαρμογές που μεταφέρεις) γιατί αφήνει στον φάκελο ένα link οπότε το σύστημα νομίζει πως η εφαρμογή δεν μετακινήθηκε ποτέ. Βέβαια χάνεις λίγο σε ταχύτητα ανοίγματος της εφαρμογής αλλά άμα σου λείπει χώρος δεν έχεις άλλη επιλογή.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.

 

Καταρχάς δεν μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές συστήματος. Εάν θέλεις να μεταφέρεις το bloatware της κινητής (πχ Cosmote music και τα συναφή) τότε θα πρέπει πρώτα να μεταφέρεις την εφαρμογή από το /system/app στο /data/app και μετά να την μεταφέρεις στην SD. Επίσης το app2sd δεν μπορεί να μεταφέρει εφαρμογές που συνοδεύονται από widget γιατί τότε δεν θα μπορεί να τρέξει το widget.

To link2sd μεταφέρει τα πάντα (γι' αυτό χρειάζεται προσοχή στις εφαρμογές που μεταφέρεις) γιατί αφήνει στον φάκελο ένα link οπότε το σύστημα νομίζει πως η εφαρμογή δεν μετακινήθηκε ποτέ. Βέβαια χάνεις λίγο σε ταχύτητα ανοίγματος της εφαρμογής αλλά άμα σου λείπει χώρος δεν έχεις άλλη επιλογή.

 

Bloatware θεωρείται ότι υπάρχει μέσα στο /system/app ή απλά και τα bloatware bβρίσκονται στο /system/app?

Π.χ. αν θέλω να διαγράψω Calendar, Youtube, Email, Alarms ώστε να χρησιμοποιήσω άλλα από το Play Store, μπορώ να τα σβήσω από το system/app ή θα γίνει χαμός;

Θα ήθελα π.χ. ακόμη και το Facebook να μεταφέρω στην SD, αλλά φαντάζομαι θα γίνει πανηγύρι αν το κάνω...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Facebook, Youtube, Gmail (και όχι την E-mail) και παρόμοιες μπορείς να τις μεταφέρεις. Calendar και τα συναφή καλύτερα να τα αφήσεις. Άλλωστε πολλές εφαρμογές για alarm δουλεύουν πάνω στην εφαρμογή συστήματος alarm. Επίσης δεν πειράζεις στο system/app ό,τι ξεκινά με com.

 

Bloatware βασικά είναι όλα αυτά τα "έξτρα" προγράμματα που βάζουν οι εταιρίες κινητής για να διαφημιστούν και να δείξουν πόσο γ....εχμ.... τέλειες είναι...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω το xperia ray και κάτι έπαθε και δεν ανοίγει καν...

Μερικές φορές όταν το βάζω για φόρτιση μου βγάζει το logo sony erricsson.

Καμία ιδέα ποιό είναι το πρόβλημα ή αν υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μακρυλογω ανοίγω το WiFi λέει σάρωση και μετά αποσυνδεθήκέ κάποια λυση;;

 

εχω ενα προβλημα με το wifi!δν συνδεεται λεει:σαρωση,αποσυνδεθηκε τι να κανω?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Restart το router και αλλαγή καναλιού για αρχή...

Το ρουταρα και εγώ τελικά και ξεφορτωθήκά πολύ πράγμα. Ας δούμε πως πάει πριν πάμε σε άλλη ρομ

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...