Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ...θα ηθελα μια βοηθεια, το κιν μ απο την ωρα που το πηρα μοθ βγαζει το εξης προβλημα: πολυ συχνα οταν μιλαω κλεινει η κληση και δειχνει οτι χανει το σημα τοθ στιγμαια και γενικα οταν μιλαω...εχω και θεμα με το σήμα...!!σημερα το πηγα στο sony service center και μ ειπαν οτι θελει αναβαθμιση...την οποια και μου εκαναν...αλλα και παλι το ιδιο προβλημα παρουσιαζει. Τι μου προτείνεται να κανω? να παω και να τους πω τι γινεται και γιατι δε το κοιτανε καλυτερα? εσεις μηπωσ εχετε γνωση απο καποιο παρομοιο προβλημα να μου πειτε αν υπαρχει τροπος επισκευης επιτελους?

 

Μήπως εχεις επιλέξει στις κλήσεις 3G κ είσαι σε περιοχή που δεν έχει κεραίες με 3G δίκτυο κ γι αυτό χάνεται το σήμα;

 

Τσεκαρε το στις ρυθμισεις-περισσοτερα-δικτυα-2G,3G.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδια η forsaken υποστηριζει 160 χαρακτηρες ή θα πρεπει να αλλαξω τον κωδικα στο xml οπως λεει ο οδηγος?Και επισης παιζει ρολο τι στοκ ρομ θα εχω πριν παω για forsaken(εννοω 0.42,.062 UK,CE κτλ)?
Link to comment
Share on other sites

ναι,δεν εχει 160 χαρακτηρες η forsaken.με τον root explorer ειναι 1-2 λεπτα υποθεση.Καλο ειναι να περασεις την rom που φτιαχτηκε η custom.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστο το θεμα του wi-fi στην ics,ενα απο τα αρκετα κουσουρια της.

Για δοκιμασε την forsaken v3.5: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4435098#post4435098 ,ειναι και για κλειδωμενο bootloader.

Aπολυτα σταθερη,πολυ καλη αυτονομια.εχει στοιχεια απο gb και ics,και απο ταχυτητα οση θες.......

To σημαντικοτερο μπορεις να το δεις στην φωτο κατω δεξια 242mb ram,με 32 εφαρμογες & παιχνιδια στην συσκευη......

Επισης Καλη custom rom ics δειχνει να ειναι η SUPERLEGGERA,η πρωτη ics που υποσχετε μπολικη ram(δεν την εχω τεσταρει)

 

Ποιες εφαρμογες μου συμβουλευεις να παγωσω(παγωμα ή οριστικη διαγραφη) για να κερδισω και περισσοτερη ram?απ'οτι βλεπω στο screenshot τρεχουν μονο 3 βασικες διεργασιες.επισης αν μια εφαρμογη την κανω απο user app σε system app κερδιζω κατι?εννοω θα καταλαμβανει μνημη απο τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης ή υπαρχει ενας συγκεκριμενος χωρος συστηματος καποιου μεγεθους(πχ γυρω στα 100mb,νομιζω κατι τετοιο ειχα διαβασει καπου).Με forsaken ειμαι..Επισης εχεις κανει τπτ αισθητικες αλλαγες οπως πχ να αλλαξεις lockscreen?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εφαρμογες μου συμβουλευεις να παγωσω(παγωμα ή οριστικη διαγραφη) για να κερδισω και περισσοτερη ram?απ'οτι βλεπω στο screenshot τρεχουν μονο 3 βασικες διεργασιες.επισης αν μια εφαρμογη την κανω απο user app σε system app κερδιζω κατι?εννοω θα καταλαμβανει μνημη απο τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης ή υπαρχει ενας συγκεκριμενος χωρος συστηματος καποιου μεγεθους(πχ γυρω στα 100mb,νομιζω κατι τετοιο ειχα διαβασει καπου).Με forsaken ειμαι..Επισης εχεις κανει τπτ αισθητικες αλλαγες οπως πχ να αλλαξεις lockscreen?

 

Τα παντα ολα υπαρχουν!

Αν εισαι με την forsakenGB v3.5 final εχουν ηδη αφαιρεσει αχρηστες εφαρμογες τα παιδια που την φτιαξανε,χαρακτηριστικο ολων των custom rom.

αφαιρεις η παγωνεις youtube,χαρτες,φωνητικη κληση,φωνητικη αναζητηση,προγραμμα εγγραφης ηχου,οδηγο ρυθμισης,αγαπημενα και αρχειο κλησεων,street wiew,quick panel setings,music player 2,gmail.

ΜΟΝΟ ΠΑΓΩΝΕΙΣ ,ληψεις 2.3.4,service menu,mtp app.

Aλλα ειναι κομπλε η 3.5 σε χωρο και εσωτερικης μνημης και ram......

lockscreen launcers κτλ δεν ασχολουμαι διοτι ειναι χαζο να αφαιριες 10 εφαρμογες να κερδισεις 15mb μνημη και να βαζεις μια εφαρμογη που θα σου απασχoλει 40mb...........

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εφαρμογες μου συμβουλευεις να παγωσω(παγωμα ή οριστικη διαγραφη) για να κερδισω και περισσοτερη ram?απ'οτι βλεπω στο screenshot τρεχουν μονο 3 βασικες διεργασιες.επισης αν μια εφαρμογη την κανω απο user app σε system app κερδιζω κατι?εννοω θα καταλαμβανει μνημη απο τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης ή υπαρχει ενας συγκεκριμενος χωρος συστηματος καποιου μεγεθους(πχ γυρω στα 100mb,νομιζω κατι τετοιο ειχα διαβασει καπου).Με forsaken ειμαι..Επισης εχεις κανει τπτ αισθητικες αλλαγες οπως πχ να αλλαξεις lockscreen?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092792#post4092792

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρονιά σε όλους!

Όταν με καλούν στο τηλέφωνο κ μιλάω,δεν ακούγεται κατειλημμένο σε αυτόν που καλεί. Ακούγεται σα να μην το σηκώνω. Είναι θέμα δικτύου ή ρύθμισης στη συσκευή? Ευχαριστώ!!!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρονιά σε όλους!

Όταν με καλούν στο τηλέφωνο κ μιλάω,δεν ακούγεται κατειλημμένο σε αυτόν που καλεί. Ακούγεται σα να μην το σηκώνω. Είναι θέμα δικτύου ή ρύθμισης στη συσκευή? Ευχαριστώ!!!

Δεν έχει να κάνει με τη συσκευή, απλά έχεις ενεργοποιημένη την αναμονή στο δίκτυο κινητής σου.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

 

Εχει custom rom,οποτε οι περισσοτερες του οδηγου σου εχουνε αφαιρεθει απο τους xda :)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου την ζήτησε κάποιος και την ανέβασα, την μοιράζομαι και εδώ.

ftf για την επίσημη ελληνική έκδοση ICS 4.1.B.0.587 (1252-3310) Ray:

ST18i_4.1.B.0.587_GREEK_1252-3310

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου την ζήτησε κάποιος και την ανέβασα, την μοιράζομαι και εδώ.

ftf για την επίσημη ελληνική έκδοση ICS 4.1.B.0.587 (1252-3310)

 

πως μπορώ να πάρω την επίσημη έκδοση του arc (Από τη συσκευή μου)

Αλλάζοντας kernel αλλάζει και η έκδοση, θα φαίνεται σαν παρεισαγωγή, ανάλογα από που είναι ο kernel, ή αυτό συμβαίνει μόνο με τη room.

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ το έκανα προς ενημέρωση για όποιον το κάνει στα 7win η διαδρομή είναι: C:\Program Files (x86)\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs. Το βημα 8 δεν το εκανε αλλα το αρχειο εγινε :up: Με την αλλαγή kernel μόνο, αλλάζει η ''χώρα'' του κινητού;

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά με υγεία !!!

Έχω δύο ερωτήσεις να κάνω και παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει :

1. Από το IMEI της συσκευής (μικρότερος αριθμός = παλιότερη συσκευή)

μπορούμε να καταλάβουμε εάν μια είναι παλιότερης κατασκευής από μία άλλη ;

Αν όχι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ;

και

2. Όταν συνδέομαι στο ίντερνετ μου εμφανίζετε πάνω στην οθόνη (στην κατάσταση που δείχνει την

φόρτιση της μπαταρίας και το σήμα του δικτύου ) ένας φάκελος σαν να έχει έρθει μήνυμα από κάπου

και είναι μια εφαρμογή στα Κινέζικα και με ρωτάει να την κατεβάσω ή όχι (έχει δυο επιλογές στα Κινέζικα) !!!

Συνεχώς ατό το πράγμα !!! Με έχει κουράσει !!!! Πως μπορώ να το απεγκαταστήσω αυτό για να μην με ζαλίζει ; :(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το έκανα προς ενημέρωση για όποιον το κάνει στα 7win η διαδρομή είναι: C:\Program Files (x86)\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs. Το βημα 8 δεν το εκανε αλλα το αρχειο εγινε :up: Με την αλλαγή kernel μόνο, αλλάζει η ''χώρα'' του κινητού;

 

 

Με τον ίδιο τρόπο γίνεται και ο kernel;

 

στη ταμπελίτσα της συσκευής σου θα δεις ένα νούμερο, 11w47 αυτό είναι το δικό μου. Το πρώτο είναι ο χρόνος κατασκευής και το δεύτερο η εβδομάδα αν δεν κάνω σοβαρό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

2. Όταν συνδέομαι στο ίντερνετ μου εμφανίζετε πάνω στην οθόνη (στην κατάσταση που δείχνει την

φόρτιση της μπαταρίας και το σήμα του δικτύου ) ένας φάκελος σαν να έχει έρθει μήνυμα από κάπου

και είναι μια εφαρμογή στα Κινέζικα και με ρωτάει να την κατεβάσω ή όχι (έχει δυο επιλογές στα Κινέζικα) !!!

Συνεχώς ατό το πράγμα !!! Με έχει κουράσει !!!! Πως μπορώ να το απεγκαταστήσω αυτό για να μην με ζαλίζει ; :(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!

 

Eχεις εγκατεστημενη καποια εφαρμογη που στο κανει.

Ψαξε ποια τρεχεις και εμφανιζει αυτο το μηνυμα.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά :)

 

Έχω το εξής πρόβλημα, καθώς δουλεύω το κινητό (τρέχει το android 4) και το οποίο λειτουργεί κανονικά, μόλις σταματήσω να το δουλεύω και ο φωτισμός της οθόνης φυσιολογικά απενεργοποιηθεί μετά από κάποιο διάστημα, η οθόνη αν προσπαθήσω να την ξανά-ενεργοποιήσω δεν επανέρχεται. Δηλαδή πατάω το πάνω κουμπί για να το επαναφέρω σε κατάσταση πλήρους λειτουργίας από την κατάσταση αναμονής στην οποία βρισκόταν αλλά παρόλο που επανέρχεται ο φωτισμός και ακούγετε ο ήχος των πλήκτρων το περιβάλλον εργασίας του κινητού εμφανίζει μια μαύρη οθόνη.

 

Για να ξανά-λειτουργήσει κανονικά το κινητό, θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία για κανένα λεπτό εν συνεχεία να το ενεργοποιήσω αλλά και πάλι μόλις απενεργοποιηθεί ο φωτισμός το πρόβλημα θα επανέλθει.

Έκανα "επιδιόρθωση τηλεφώνου" μέσω του pc companion αλλά δεν βρέθηκε λύση.

Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Όταν έρχεται νέα αναβάθμιση λογισμικού, πρέπει μετά να κάνουμε κάποια ενέργεια;

Ευχαριστώ.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Όταν έρχεται νέα αναβάθμιση λογισμικού, πρέπει μετά να κάνουμε κάποια ενέργεια;

Ευχαριστώ.

 

Μιλαμε για μεγαλη αναβαθμιση ή minor bug update;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στη ταμπελίτσα της συσκευής σου θα δεις ένα νούμερο, 11w47 αυτό είναι το δικό μου. Το πρώτο είναι ο χρόνος κατασκευής και το δεύτερο η εβδομάδα αν δεν κάνω σοβαρό λάθος.

 

Ευχαριστώ φίλε μου το είδα και εγώ !!!!

 

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά :)

 

Έχω το εξής πρόβλημα, καθώς δουλεύω το κινητό (τρέχει το android 4) και το οποίο λειτουργεί κανονικά, μόλις σταματήσω να το δουλεύω και ο φωτισμός της οθόνης φυσιολογικά απενεργοποιηθεί μετά από κάποιο διάστημα, η οθόνη αν προσπαθήσω να την ξανά-ενεργοποιήσω δεν επανέρχεται. Δηλαδή πατάω το πάνω κουμπί για να το επαναφέρω σε κατάσταση πλήρους λειτουργίας από την κατάσταση αναμονής στην οποία βρισκόταν αλλά παρόλο που επανέρχεται ο φωτισμός και ακούγετε ο ήχος των πλήκτρων το περιβάλλον εργασίας του κινητού εμφανίζει μια μαύρη οθόνη.

 

Για να ξανά-λειτουργήσει κανονικά το κινητό, θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία για κανένα λεπτό εν συνεχεία να το ενεργοποιήσω αλλά και πάλι μόλις απενεργοποιηθεί ο φωτισμός το πρόβλημα θα επανέλθει.

Έκανα "επιδιόρθωση τηλεφώνου" μέσω του pc companion αλλά δεν βρέθηκε λύση.

Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στην οθόνη και το έστειλα στην ARVATO που είναι υπεύθυνη για το service των κινητών

sony στην Ελλάδα !!! Το "πιάσανε" στην εγγύηση μιας και δεν είχε κάποιο πρόβλημα που να το προκάλεσα εγώ !!! αλλά δεν είχαν οθόνη και περίμεναν από την sony να τους στείλει !! Τελικά πήρα κατ' ευθείαν την sony και μου αντικατέστησε την συσκευή με άλλη καινούρια !!!!

 

Eχεις εγκατεστημενη καποια εφαρμογη που στο κανει.

Ψαξε ποια τρεχεις και εμφανιζει αυτο το μηνυμα.

Τελικά έσβησα τα cookies και δεν μου το ξανάβγαλε !!! Θα δούμε ... !!!!

 

Αλλά ένα "καινούριο" που μου κάνει σήμερα (γιατί το έχω πειράξει" φαίνεται : -->

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4096876#post4096876 )

είναι το Google play store που μου βγάζει σφάλμα και δεν μπορώ να μπω και να κατεβάσω εφαρμογές ή να

"πάρει" ενημερώσεις !!!

Τι έχω κάνει ;;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για μεγαλη αναβαθμιση ή minor bug update;

 

Ναι για μεγάλη, αλλά τι γίνεται και στην άλλη περίπτωση;

Ευχαριστώ.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Ναι για μεγάλη, αλλά τι γίνεται και στην άλλη περίπτωση;

Ευχαριστώ.

 

Για μεγαλη αναβαθμιση κανεις clean install. Δηλαδη πατας μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και καθαριζεις την καρτα μνημης απο τα παντα. Μετα αφου εχεις κατεβασει το seus και το χεις κανει εγκατασταση στο πισι, το τρεχεις και ακολουθεις τις οδηγιες για αναβαθμιση και επαναφορα ρυθμισεων.

Εγω για να μαι σιγουρος οταν ανοιξω το κινητο ξανακανω μια επανφορα ρυθμισεων με την νεα εκδοση εγκατεστημενη.

 

Για μια απλη αναβαθμιση, εγω την περναω απο πανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στην οθόνη και το έστειλα στην ARVATO που είναι υπεύθυνη για το service των κινητών

sony στην Ελλάδα !!! Το "πιάσανε" στην εγγύηση μιας και δεν είχε κάποιο πρόβλημα που να το προκάλεσα εγώ !!! αλλά δεν είχαν οθόνη και περίμεναν από την sony να τους στείλει !! Τελικά πήρα κατ' ευθείαν την sony και μου αντικατέστησε την συσκευή με άλλη καινούρια !!!!

Σου εδωσαν καινουριο Ray?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσαν καινουριο Ray?

 

 

Έτσι φαίνεται !!! πίσω γράφει στην ετικέτα κάτω από την μπαταρία = 12W37 (Δηλαδή έτος=2012 εβδομάδα 37) !!!

Αλλά όχι του κουτιού που λέμε !!! Το στείλανε στο κουτί το παλιό που τους έστειλα εγώ το δικό μου το χαλασμένο τηλέφωνο

και η μπαταρία και το καπάκι πίσω πρέπει να είναι από το παλιό τηλέφωνό μου !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...