Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από την αναβάθμιση της Jelly Sandwich, η οποία έκανε το UI πανάσχημο, την άλλαξα με την Xperia Ultimate HD, από την οποία μετά από δυο εβδομάδες συμβίωσης είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τελείως stock look, δείχνει ελαφριά και γρήγορη για ICS ROM. Για μένα που μου αρέσει οπτικά η ICS και δεν θέλω να γυρίσω στην Gingerbread, ειναι πολύ ικανοποιητική.

 

Και μια συμβουλή που τη διάβασα στο thread του Arc και την έκανα και στο Ray και είδα διαφορά: Ξηλώστε την επίσημε εφαρμογή του Facebook, επιβαρύνει πολύ την απόδοση του κινητού. Μόλις την εβγαλα το κινητό έχει ελαφρύνει πολύ και αντιδρά πολύ καλύτερα.

 

Είτε μπαίνετε από τον browser, είτε από μια άλλη εφαρμογή για social media. Μια πολύ καλή που ανακάλυψα πρόσφατα ειναι το Scope:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alphascope&feature=search_result#?t=W10.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η ΗD rom δεν ειναι αυτη που πατας ρυθμισεις και βγαινουν πανω....δεξια;παντελως αβολο!δεν υπαρχει γρηγορη custom ics για το ray.....:-)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άβολο με τις ρυθμίσεις, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς..

Κοίταξε, δεν είναι η Rom που θα σπάσει τα κοντέρ, αλλά είναι μια χαρά σε καθημερινή χρήση. Δεν νοσταλγώ τη gingerbread πλέον, ούτε έχω δει ενοχλητικά lags.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,καλησπέρα..μου χάρισαν ενα ray με gb rom..θέλω να περάσω στην ics αλλά και να το ρουτάρω..ποιός είναι ο καλύτερος και πιό εύκολος τρόπος..πρώτα root και μετά αναβάθμιση ή το αντίστροφο...καθώς από τα λίγα που γνωρίζω η ics και ειδικά η .587 είχε θέμα με το ρουτάρισμα(είχα ένα mini με την ics .587 και είχα χάσει τη μπάλα με το θέμα root)..και όποια άλλη συμβουλή γιά το ray καλοδεχούμενη..:)
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά το αντίθετο. Αν κάνεις πρώτα root αυτό θα χαθεί μετά την αναβάθμιση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει τρόπος γιά root στην ics .587 γιά το συγκεκριμένο τηλέφωνο(ray);γιατί είχα ένα mini με αυτή την έκδοση και μου είχε φανεί βουνό το ρουτάρισμα-δεν είμαι και ο πλέον ειδικός...-ή θα ήταν καλύτερο να το κάνω με κάποια έκδοση της ics πριν την .587;ευχαριστώ όπως και να 'χει...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάπου ρύθμιση για την προβολή των επαφών κατά ΕΠΩΝΥΜΟ και όχι κατ' όνομα στο Ray; Θα είναι γελοίοι αν έχουν πετσοκόψει αυτήν τη ρύθμιση από τον τηλεφωνικό κατάλογο στα Xperia...
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μας λες έκδοση android και αν μιλάς για την stock υποθέτω ότι είσαι σε ICS και αναφέρεσαι στην stock.

Επαφές --> Κουμπί ιδιοτήτων --> Φίλτρο --> Ταξινόμηση λίστας κατά

 

Άλλαξε και την Προβολή επαφής ως και τα έχεις όλα με βάση το επώνυμο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει τρόπος γιά root στην ics .587 γιά το συγκεκριμένο τηλέφωνο(ray);γιατί είχα ένα mini με αυτή την έκδοση και μου είχε φανεί βουνό το ρουτάρισμα-δεν είμαι και ο πλέον ειδικός...-ή θα ήταν καλύτερο να το κάνω με κάποια έκδοση της ics πριν την .587;ευχαριστώ όπως και να 'χει...

 

Στον οδηγο για αρχαριους στο android θα βρεις τις απαντησεις.

χοντρικα θα περασεις kernel προηγουμενης εκδοσης,θα το κανεις root και μετα το τελευταιο kernel παλι.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μας λες έκδοση android και αν μιλάς για την stock υποθέτω ότι είσαι σε ICS και αναφέρεσαι στην stock.

Επαφές --> Κουμπί ιδιοτήτων --> Φίλτρο --> Ταξινόμηση λίστας κατά

 

Άλλαξε και την Προβολή επαφής ως και τα έχεις όλα με βάση το επώνυμο.

 

Είμαι με .62 gb. Να υποθέσω ότι δε γίνεται εδώ, ε; Τυχαία περιεργαζόμουν ένα Miro χθες βράδυ με ics (γιατί ο κάτοχός του είχε ένα πρόβλημα με το πέρασμα των επαφών του από ένα παλιό τηλέφωνο) και την είδα την επιλογή εκεί... Είμαι σίγουρος ότι η επιλογή υπήρχε σε pure gb (στο Nexus πχ) άρα καταλαβαίνω ότι την έκοψαν στα Xperia, έτσι;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

το call recorder του galaxy S2 και S3 τρεχει νερακι στο ray.Eιναι πολυ δυνατη εφαρμογη,και ενοειτε τοπ ποιοτητας.

(Εκτος απο call recorder ειναι kai voice recorder)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα ενα ray ...θελω να μου πειτε τι να κανω σχετικα με αναβαθμισεις κλπ για να δουλευει ρολοι..
Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχοντας διαβάσει πρώτα ολόκληρο το thread πριν το αγοράσω, ΔΕΝ αναβάθμισα το λειτουργικό σε Ice Cream Sandwich, γιατί πολλοί έγραψαν ότι λαγκάρει. Τις εφαρμογές όμως αναβάθμισέ τις ελεύθερα. Όποτε μπεις στο Market αυτό θα βρει τις αναβαθμίσεις και θα τις κάνει.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα ενα ray ...θελω να μου πειτε τι να κανω σχετικα με αναβαθμισεις κλπ για να δουλευει ρολοι..

 

Ειμουνα προβληματισμένος για την ics αλλά τελικά την έβαλα.Εκανα backup και την περάσα καθαρά με επαναφορά εργοστασιακών πριν κ μετα.

Το κινητό έχει άλλο αέρα.Καλυτερο κατα την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμουνα προβληματισμένος για την ics αλλά τελικά την έβαλα.Εκανα backup και την περάσα καθαρά με επαναφορά εργοστασιακών πριν κ μετα.

Το κινητό έχει άλλο αέρα.Καλυτερο κατα την γνώμη μου.

 

Εχουνε μεγαλη διαφορα στην μνημη ram gb και ics.

Eτσι και βαλεις εναν launcher στην ics,κρεμασε!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εχουνε μεγαλη διαφορα στην μνημη ram gb και ics.

Eτσι και βαλεις εναν launcher στην ics,κρεμασε!

 

Ε ενταξει, του πεταει τον νοβα και ειναι μια χαρα πιστευω. Εγω παντως και με go δεν ειχα προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει, του πεταει τον νοβα και ειναι μια χαρα πιστευω. Εγω παντως και με go δεν ειχα προβλημα.

 

Μου το πήρες απο το στόμα.Είπα να βάλω τον νόβα στη γυναικα κ το εκανα.Μια χαρά είναι το κινητό.Αναγγενημενο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω τα φωτα σας..το κινητο ειναι στην εκδοση 4.0.4....επειδη ομως εβγαζε πολλες διαφημισεις απο το μαρκετ ακολουθησα ενα οδηγο να το κανω ροοτ για να βαλω το adfree αλλα το δοκιμασα μετα και παλι τιποτα..τι να κανω?

 

και κατι αλλο?υπαρχει καμια εφαρμογη οταν ερχεται μηνυμα να ανοιγει η οθονη η κατι παρομοιο?

 

να τονισω πως ειμαι καινουριος και δεν γνωριζω πολλα..

Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω τα φωτα σας..το κινητο ειναι στην εκδοση 4.0.4....επειδη ομως εβγαζε πολλες διαφημισεις απο το μαρκετ ακολουθησα ενα οδηγο να το κανω ροοτ για να βαλω το adfree αλλα το δοκιμασα μετα και παλι τιποτα..τι να κανω?

 

και κατι αλλο?υπαρχει καμια εφαρμογη οταν ερχεται μηνυμα να ανοιγει η οθονη η κατι παρομοιο?

 

να τονισω πως ειμαι καινουριος και δεν γνωριζω πολλα..

 

Το adfree το χρησιμοποιησες σωστα? Πατας boot normally και οταν σου βγαλει new hostnames, πατας download and install hostnames.

 

Δοκιμασε το noled

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει, του πεταει τον νοβα και ειναι μια χαρα πιστευω. Εγω παντως και με go δεν ειχα προβλημα.

 

To να δουλευε καλα σε σχεση με τι?Με gb δεν γινεται εκ φυσεως.

απο xda για ποια απο τις 2 rom δουλευει καλυτερα στο ray:

"The speed and the performance from gb is a lot better although the UI of ICS is better one.

Just to compare, when you turn on your phone in gingerbread, you get ~220MB of ram. In ics you get not more than 160MB. The lags when playing hd games makes me get a terrible headache"

"Gingerbread is much smoother in general and games have better performance and run more smoothly. ICS has more features and arguably the UI looks better. I'm staying on GB until someone manages to make ICS run at least as smooth as GB"

Το θεμα ειναι ποσο δουλευεις το κινητο και αν σε καλυπτει για αυτα που θες......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν επαιζα και δεν παιζω HD games για να εκφερω γνωμη για τη συγκεκριμενη κατηγορια σχετικα με τις δυο εκδοσεις. Οσον αφορα στη ραμ, ποιος ο λογος να ακουσω/διαβασω τι λεει καποιος στους xda οταν εγω ο ιδιος βλεπω με τα ματια μου; οταν ξερεις τι περνας, απο που το περνας, τι σβηνεις, τι κρατας, τι απενεργοποιεις και πως φλασαρεις, τοτε δεν εχεις να φοβασαι κανενα λαγκ. Και δεν μιλαω για μηνυματα και τηλεφωνα αλλα για ταυτοχρονη χρηση facebook, im+, browsing με 5-6 καρτελες (οντας editor σε site μεχρι και αρθρα ανεβαζα απο το ray) και λοιπα. Δεν σου λεω οτι η ics ειναι πιο ελαφρυα απο την gb αλλα εχοντας για πολυ καιρο και τις δυο, το κινητο δεν μασαγε με καμια. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν επαιζα και δεν παιζω HD games για να εκφερω γνωμη για τη συγκεκριμενη κατηγορια σχετικα με τις δυο εκδοσεις. Οσον αφορα στη ραμ, ποιος ο λογος να ακουσω/διαβασω τι λεει καποιος στους xda οταν εγω ο ιδιος βλεπω με τα ματια μου; οταν ξερεις τι περνας, απο που το περνας, τι σβηνεις, τι κρατας, τι απενεργοποιεις και πως φλασαρεις, τοτε δεν εχεις να φοβασαι κανενα λαγκ. Και δεν μιλαω για μηνυματα και τηλεφωνα αλλα για ταυτοχρονη χρηση facebook, im+, browsing με 5-6 καρτελες (οντας editor σε site μεχρι και αρθρα ανεβαζα απο το ray) και λοιπα. Δεν σου λεω οτι η ics ειναι πιο ελαφρυα απο την gb αλλα εχοντας για πολυ καιρο και τις δυο, το κινητο δεν μασαγε με καμια. :)

 

+1.

Παρατηρησα στο ray με το παγωτο οτι μασαει περισσοτερο απο την gb.

Δεν παιζει η γυναικα μου παιχνιδια (respect στους xda δεν αντιλεγω) αλλα αυτα που κανει , τα κανει πιο προθυμα απο την προηγουμενη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επαιζα και δεν παιζω HD games για να εκφερω γνωμη για τη συγκεκριμενη κατηγορια σχετικα με τις δυο εκδοσεις. Οσον αφορα στη ραμ, ποιος ο λογος να ακουσω/διαβασω τι λεει καποιος στους xda οταν εγω ο ιδιος βλεπω με τα ματια μου; οταν ξερεις τι περνας, απο που το περνας, τι σβηνεις, τι κρατας, τι απενεργοποιεις και πως φλασαρεις, τοτε δεν εχεις να φοβασαι κανενα λαγκ. Και δεν μιλαω για μηνυματα και τηλεφωνα αλλα για ταυτοχρονη χρηση facebook, im+, browsing με 5-6 καρτελες (οντας editor σε site μεχρι και αρθρα ανεβαζα απο το ray) και λοιπα. Δεν σου λεω οτι η ics ειναι πιο ελαφρυα απο την gb αλλα εχοντας για πολυ καιρο και τις δυο, το κινητο δεν μασαγε με καμια. :)

 

Δεν αναφερονται μονο στα παιχνιδια "Gingerbread is much smoother in general and games".

Oυτε εγω ειμαι φαν παιχνιδιων,αλλα το βλεπω σαν τεστ.

Φοραγα την ics και με αλλα kernel,και διαγραφοντας οτι περιτο,και ολες τις custom rom ics δοκιμασα με διαφορα kernel παλι,το ιδιο αποτελεσμα,εφτανε η στιγμη του "κλαταρισματος".

Το ομορφοτερο interface και τα παραπανω καλουδια της ics προσθετουν και 102mb σαν λογισμικο,και απαχολουν 25% παραπανω ram.Aν τωρα λεγεται διαχειριση μνημης στην ics να μπορεις να ενεργοποιειες/απενεργοποιειες 3 εφαρμογες απο το μενου......:)

Σε custom rom gb ειδα το εκπληκτικο 263mb σε ram μετα απο επανεκινηση,(απλα η συγκεκριμενη ειχε προβλημα με τα Ελληνικα),οταν στην καλυτερη ics ειδα 178mb.....

http://talk.sonymobile.com/thread/35983?start=0&tstart=0

 

KAI META ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 1000 ΜΗΝΥΜΑΤΑ!

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Με οφισιαλ gb και οφισιαλ ics ποση διαφορα στη ραμ ειχες?

 

40 με 50mb (μολις εγκαταστησω και τις 2,χωρις τιποτε αλλο)Δεν εκανα και αλλη δουλεια ενα διαστημα :lol:.Για να βαλεις μια custom rom σωστα πρωτα εγκαθιστας την αναλογη γνησια rom.Οποτε εκανα ενα τσεκ στη μνημη.

Και πριν τσεκαρω μια νεα custom ics και μονο που εβλεπα πχ 160-170mb της γνησιας,και ξερωντας οτι η gb εφτανε 210-220mb,"ξενερωνα" και παντα γυριζα στην gb.

Μιλαω εκ....πειρας και αρκετου ψαξιματος,τουλαχιστον για το συγκεκριμενο κινητο.

Παραθετω και μια φωτο με μερικες απο τις custom rom που εχω τσεκαρει,και μερικα kernel :lol::lol::lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...