Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορούμε (σε 4.04 ) να απενεργοποιησουμε την προεπιλογη να συνδεεται σε δικτυο 3G αλλά σε σκέτο GSM όταν ανοίγουμε το κινητό μετά απο απενεργοποίηση ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια ενς φιλος μου εχει το ray και τις πιο πολλες φορεςσ οταν τον καλουνε κλεινει το κινητο. τι παιζει?? εχει πανω την μαμισια icecream και δεν εχει σπασει. τα φωτα σας :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε (σε 4.04 ) να απενεργοποιησουμε την προεπιλογη να συνδεεται σε δικτυο 3G αλλά σε σκέτο GSM όταν ανοίγουμε το κινητό μετά απο απενεργοποίηση ;

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Δεν αλλάζει η ρύθμιση όταν το έχεις επιλέξει εξ αρχής.

παιδια ενς φιλος μου εχει το ray και τις πιο πολλες φορεςσ οταν τον καλουνε κλεινει το κινητο. τι παιζει?? εχει πανω την μαμισια icecream και δεν εχει σπασει. τα φωτα σας :happy:

Ας κάνει μια επιδιόρθωση με το SEUS

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να εξαιρεσω καποιους φακελους με φωτο απο το να φαινονται στο αλμπουμ ;

Κατι ειχα διαβασει για αρχεια nomedia ,αλλα δεν το θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά,

 

ήθελα να ρωτήσω για προστασία οθόνης (ζελατίνα) για το ray.

 

έχω δοκιμάσει δύο, από δύο διαφορετικά καταστήματα και οι δύο βγήκαν λάθος σε διαστάσεις. Η μία κοντή η άλλη απειροελάχιστα πιό μεγάλη (κάτι που την έκανε να ξεκολλάει σιγά-σιγά).

 

έχετε να προτείνετε καμία καλή και δοκιμασμένη λύση (ιδίως από ελλάδα, όχι ebay)?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να εξαιρεσω καποιους φακελους με φωτο απο το να φαινονται στο αλμπουμ ;

Κατι ειχα διαβασει για αρχεια nomedia ,αλλα δεν το θυμαμαι καλα.

 

Μπορεις να το κανεις με την βοηθεια καοιας εφαρμογης.εγω χρησιμοποοω το vaulty

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Εδώ και λίγες μέρες, όταν θέλω να "ανοίξω το Ray μου (εννοώ, να περάσω στην οθόνη κλειδώματος, είτε με το power είτε με το home button) η οθόνη δεν εμφανίζεται, και παρουσιάζει ένα "φωτεινό" μαύρο και καμία απόκριση. Συνήθως μετά από 3-4 λεπτά, μπορώ να το ξεκλειδώσω, πολλές φορές όμως αναγκάζομαι να βγάλω τη μπαταρία. Έχω την 4.0.4, δεν είμαι root και δεν έχει υπάρξει κάποια πτώση. Any ideas?
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το GPS της συσκευής. Και δεν λέω ότι είναι του προγράμματος γιατί τόσο με το iGO Primo 2.0 αλλά και με το Ginius Don't Panic μου χάνει το σήμα περίπου κάθε 5 λεπτά άλλες φορές επανέρχεται αμέσως κι άλλες καθυστερεί περισσότερο να επανέλθει ασχέτως σημείου που βρίσκομαι. Δοκίμασα με το GPS Status αλλά και το GPS Test να κατεβάσω δεδομένα αλλά δεν διόρθωσε τίποτα. Έχω Gingerbread 2.3.4 root. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Εδώ και λίγες μέρες, όταν θέλω να "ανοίξω το Ray μου (εννοώ, να περάσω στην οθόνη κλειδώματος, είτε με το power είτε με το home button) η οθόνη δεν εμφανίζεται, και παρουσιάζει ένα "φωτεινό" μαύρο και καμία απόκριση. Συνήθως μετά από 3-4 λεπτά, μπορώ να το ξεκλειδώσω, πολλές φορές όμως αναγκάζομαι να βγάλω τη μπαταρία. Έχω την 4.0.4, δεν είμαι root και δεν έχει υπάρξει κάποια πτώση. Any ideas?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα. Εδώ και λίγες μέρες, όταν θέλω να "ανοίξω το Ray μου (εννοώ, να περάσω στην οθόνη κλειδώματος, είτε με το power είτε με το home button) η οθόνη δεν εμφανίζεται, και παρουσιάζει ένα "φωτεινό" μαύρο και καμία απόκριση. Συνήθως μετά από 3-4 λεπτά, μπορώ να το ξεκλειδώσω, πολλές φορές όμως αναγκάζομαι να βγάλω τη μπαταρία. Έχω την 4.0.4, δεν είμαι root και δεν έχει υπάρξει κάποια πτώση. Any ideas?

 

Δεν ξερω τι θα μπορουσε να εχει προκαλεσει αυτη την αντιδραση στο κινητο σου.Εγω θα εκανα επαναφορα με seus για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θα μπορουσε να εχει προκαλεσει αυτη την αντιδραση στο κινητο σου.Εγω θα εκανα επαναφορα με seus για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε, αυτό βλέπω ως λύση.

Link to comment
Share on other sites

Λογισμικό το οποίο παρέχει η Sony για τις αναβαθμίσεις των κινητών της.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Εχω διαβάζει πάρα πολλά post αυτού του topic και αναρωτιέμαι εάν τελικά αξίζει κάποιος να αγοράσει αυτό το android.

Πρώτη φορά ασχολούμαι με τέτοιου τύπου κινητά και σκοπεύω να αγοράσω android κινητό λόγω εμπειρίας από tablet.

Πείτε μου μερικές από τις εμπειρίες σας με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Εχω διαβάζει πάρα πολλά post αυτού του topic και αναρωτιέμαι εάν τελικά αξίζει κάποιος να αγοράσει αυτό το android.

Πρώτη φορά ασχολούμαι με τέτοιου τύπου κινητά και σκοπεύω να αγοράσω android κινητό λόγω εμπειρίας από tablet.

Πείτε μου μερικές από τις εμπειρίες σας με αυτό...

 

Τι ζητας απο ενα κινητο,να σου πουμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα φωτογραφικής καλή από 5 megapixel και πάνω (να τραβάει και φωτογραφίες εν κινήσει χωρίς θόρυβο), λήψη video επίσης καλή) και εάν είναι δυνατόν καλή εσωτερική μνήμη για να μην τρέχουμε για κάρτες.

Επίσης να υποστηρίζει πολλές extension για ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα φωτογραφικής καλή από 5 megapixel και πάνω (να τραβάει και φωτογραφίες εν κινήσει χωρίς θόρυβο), λήψη video επίσης καλή) και εάν είναι δυνατόν καλή εσωτερική μνήμη για να μην τρέχουμε για κάρτες.

Επίσης να υποστηρίζει πολλές extension για ταινίες.

 

Λοιπον. Η καμερα του για την κατηγορια του ειναι αρκετα καλη. Βεβαια εχει ενα θεμα με τις βραδυνες. Δεν ειναι το δυνατο του σημειο. Επισης, το φλας μενει μονιμα αναμενο οταν θες να τραβηξεις φωτο. Αλλα αν κατεβασεις το vignette εχει επιλογη για auto flash.

Οσον αφορα στο βιντεο, αξιολογο για 720p αλλα η σονυ με ξενερωσε με την ics γιατι πλεον δεν τραβαει βιντεο με πολυφωνικο ηχο οπψς στην ginger. Δεν ξερω αν θα φτιαχτει με αναβαθμιση. Χλωμο το βρισκω. Οπως και ναχει αν σε ενδιαφερει ο ηχος στο βιντεο και δεν θες μονοφωνικο, μενεις στην ginger η οποια τρεχει νερακι και απροβληματιστα.

Λοιοον. Η εσωτερικη μνημη ειναι ικανοποιητικη αναλογως τις αναγκες σου. Εγω ειχα 75 εφαρμογες και ημουν με 70mb ελευθερα. Αλλα δεν ειχα παιχνιδια και ειχα κανει ρουτ ωστε να ξηλωσω τη σαβουρα της σονυ.

Καρτα λογικα θα εχει 4gb μεσα οποτε θα μπορεις να μεταφερεις στην sd οσες εφαρμογες το επιτρεπουν. Αλλα να θυμασαι οτι δεν μεταφερεται ολοκληρη η εφαρμογη στην καρτα. Μερικα mb παραμενουν στο τηλ.

Οσον αφορα στα φορμα των ταινιων, παιζει πολλα με αναλογο προγραμμα απο το play store.( mx player π.χ.) αλλα αν δεν κανω λαθος, 1080p δεν μπορει να παιξει. Μεχρι 720p.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το GPS της συσκευής. Και δεν λέω ότι είναι του προγράμματος γιατί τόσο με το iGO Primo 2.0 αλλά και με το Ginius Don't Panic μου χάνει το σήμα περίπου κάθε 5 λεπτά άλλες φορές επανέρχεται αμέσως κι άλλες καθυστερεί περισσότερο να επανέλθει ασχέτως σημείου που βρίσκομαι. Δοκίμασα με το GPS Status αλλά και το GPS Test να κατεβάσω δεδομένα αλλά δεν διόρθωσε τίποτα. Έχω Gingerbread 2.3.4 root. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Εμένα το GPS λειτουργεί σωστά μόνο όταν έχω κλειστα WIFI και BLUETOOTH. Δεν ξέρω το γιατί...

sotiris
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια!

μολις το αγορασα και το εβαλα για φορτιση.

εχω διαβασει μερικα πρωτα στοιχεια.

εμπειρικα μπορει να μου πει καποιος ποσο να το αφησω για πρωτη φορτιση?

 

επισης να κανω καποια αναβαθμιση?

δεν το εχω ανοιξει ακομη να δω ποια εκδοση εχει...:rolleyes:

 

ευχαριστω πολυ!

 

φιλικα

Γιωργος

everything counts...
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!

Αστο μεχρι να παει 100% η φορτιση.Να το αφησεις τις πρωτες 2-3 φορες να αδειασει τελειως η μπαταρια αν ειναι εφικτο.

Πηγαινε ρυθμισεις/σχετικα με το τηλεφωνο και δες τι γραφει στο "εκδοση android".

Aν λεει 2.3.4 εισαι οκ,μεινε σε αυτη.Αν λεει 4.0.4(ics) γενικως θα εχεις καθυστερησεις σαν συσκευη και οι πιο πολλοι γυρνανε την 2.3.4....Aλλα αυτο θα το κρινεις εσυ......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Θα κανω μια χαζη,μαλλον,ερωτηση τωρα..Φωτογραφιες μπορω να τραβηξω και πατωντας μονο πανω την οθονη αντι για το κουμπι που εχει εξωτερικα?
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!

Αστο μεχρι να παει 100% η φορτιση.Να το αφησεις τις πρωτες 2-3 φορες να αδειασει τελειως η μπαταρια αν ειναι εφικτο.

Πηγαινε ρυθμισεις/σχετικα με το τηλεφωνο και δες τι γραφει στο "εκδοση android".

Aν λεει 2.3.4 εισαι οκ,μεινε σε αυτη.Αν λεει 4.0.4(ics) γενικως θα εχεις καθυστερησεις σαν συσκευη και οι πιο πολλοι γυρνανε την 2.3.4....Aλλα αυτο θα το κρινεις εσυ......

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

ναι την 2.3.4 εχει το ελεγξα.

οκ.

θα το κανω ετσι με την μπαταρια!

πολυ ομορφη η οθονη του.

ευχομαι να αντεξει οσο το mini pro (μετα απο 3 χρονια και πτωσεις,πιτσιλισματα με νερα κ.λ.π. αντεχει)

 

φιλικα

Γιωργος

everything counts...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

ναι την 2.3.4 εχει το ελεγξα.

οκ.

θα το κανω ετσι με την μπαταρια!

πολυ ομορφη η οθονη του.

ευχομαι να αντεξει οσο το mini pro (μετα απο 3 χρονια και πτωσεις,πιτσιλισματα με νερα κ.λ.π. αντεχει)

 

φιλικα

Γιωργος

 

Aστο στην 2.3.4

κατεβασε το 2sd απο το android για να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα μνημης και να διαγραψεις καποια αχρηστα αρχεια οπως το McAfee,uefa κτλ.

Μια σκληρη θηκη ειναι οτι πρεπει(το δικο μου εφαγε 2 τουμπες,εσπασε η θηκη το κινητο αθικτο)και scren προστασια που νομιζω οτι υπαρχει απο το εργοστασιο.....

Ειναι "σκυλι" το κινητο,του εχω αλλαξει τα φωτα στο σκαλισμα με φλασαρισματα,κερνελ,overclocking μερχι 2GHz,κτλ και δουλευει ρολοι......:lol:

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Θα κανω μια χαζη,μαλλον,ερωτηση τωρα..Φωτογραφιες μπορω να τραβηξω και πατωντας μονο πανω την οθονη αντι για το κουμπι που εχει εξωτερικα?

 

εχει κουμπι εξωτερικα?

Link to comment
Share on other sites

εχει κουμπι εξωτερικα?

 

Όχι, το κινητό δεν έχει φυσικό πλήκτρο για φωτογραφίες. Βγάζει φωτό μόνο πατώντας στην οθόνη.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ως νέος στο Android: ξέρετε πως μπορώ να δω τα περιεχόμενα της εσωτερικής μνήμης; Μέσω του PC ή με τον Astro File Manager μπορώ να δω μόνο τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...