Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι έσεις με τις custom roms, έχετε δει διαφορά στην αυτονομία σε σχέση με την stock ;

 

Επίσης, κάτι κουλό, δε ξέρω αν είναι bug ή όχι : Ανοίγω το μπλέ δόντι όσο φόρτιζε το κινητό, και δεν εμφάνιζε τη λίστα με τις συσκευές. Με το που βγάζω το φορτιστή, ξαφνικά εμφανίστηκαν όλες ! Έχει τύχει σε καναν άλλον ; Stock 2.3

Edited by Patates
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όλοι έσεις με τις custom roms, έχετε δει διαφορά στην αυτονομία σε σχέση με την stock ;

 

Επίσης, κάτι κουλό, δε ξέρω αν είναι bug ή όχι : Ανοίγω το μπλέ δόντι όσο φόρτιζε το κινητό, και δεν εμφάνιζε τη λίστα με τις συσκευές. Με το που βγάζω το φορτιστή, ξαφνικά εμφανίστηκαν όλες ! Έχει τύχει σε καναν άλλον ; Stock 2.3

 

Προσωπικα ειδα οτι stock rom με πειραγμενο kernel αποδιδουν καλυτερα.

Πειραματιζομαι τωρα με την kermel aire στο 1.4GHz max,και δειχνει μια χαρα,σε 9,5 ωρες με 2 κλησεις,3 sms και wi-fi ανοιχτο εχει κατεβει στο 93%.

Εντυπωσιακη rom ειναι η ST18i_REPACK4PDA_6 η οποια εχει ελευθερη εσωτερικη μνημη 370mb(εχουν αφερεσει οτιδηποτε της google).Απλα ψαχνεσαι πως θα επικοινωνησεις με google play.....πρεπει να βρεις σε .apk τα αρχεια google.

Λογικα θα ειναι και η πιο οικονομικη σε καταναλωση.....

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος . Γιατί ενώ κλειδώνω το Ray και όλα είναι σβηστά μετά από λίγο αρχίζει αναβοσβήνει η οθόνη 3-4 φορές??? δηλαδή είναι σβηστεί και ξαφνικά ανάβει και μου δείχνει το μοτίβο ξεκλειδώματος για δύο δευτερόλεπτα και σβήνει , μετά από 5 δεύτερα πάλι τα ίδια , 3-4 φορές και σταματάει για κανένα μισάωρο η μια ώρα και μετά πάλι τα ίδια ... ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

stock rom 4.0.4 και kernel flykernel0_8 (1.6GHz) εδειξε στο anTuTu benchmark 4382

Παραταυτα δεν ειναι smooth.......:(

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος . Γιατί ενώ κλειδώνω το Ray και όλα είναι σβηστά μετά από λίγο αρχίζει αναβοσβήνει η οθόνη 3-4 φορές??? δηλαδή είναι σβηστεί και ξαφνικά ανάβει και μου δείχνει το μοτίβο ξεκλειδώματος για δύο δευτερόλεπτα και σβήνει , μετά από 5 δεύτερα πάλι τα ίδια , 3-4 φορές και σταματάει για κανένα μισάωρο η μια ώρα και μετά πάλι τα ίδια ... ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καποια εφαρμογη στο κανει.εχεις τον εκατομμυριουχο? Καποιο live walpaper?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω το εξης θεμα : πριν απο ενα μηνα περιπου κατεβασα 3-4 launchers ετσι ωστε να δω ποιος με βολευει, ακόμα κατεβασα το home switcher για πιο ευκολη διαχειριση... παρόλο που όριζα το default home app από το home switcher όταν πατούσα το κουμπί που μας βγαζει απ'ευθείας στην αρχική οθόνη μου ανοιγε ενα παραθυρο για να διαλέξω ποιου launcher την αρχικη οθόνη θέλω. Μετά απο 5-6 φορές που βαρέθηκα επέλεξα ενα launcher και ''τικαρα" στο κάτω μέρος του παραθύρου χρήση απο προεπιλογη (ή κατι παρόμοιο) για να μην μου το ξαναβγάλει... Τώρα θέλω να αλλάξω launcher αλλά κάθε φορά που πατάω το κουμπί με οδηγει αυτόματα στον launcher που είχα διαλέξει με την παραπάνω διαδικασία...

Μήπως γνωρίζει κάποιος που πρέπει να πάω για να ακυρώσω αυτή την προεπιλογή??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω το εξης θεμα : πριν απο ενα μηνα περιπου κατεβασα 3-4 launchers ετσι ωστε να δω ποιος με βολευει, ακόμα κατεβασα το home switcher για πιο ευκολη διαχειριση... παρόλο που όριζα το default home app από το home switcher όταν πατούσα το κουμπί που μας βγαζει απ'ευθείας στην αρχική οθόνη μου ανοιγε ενα παραθυρο για να διαλέξω ποιου launcher την αρχικη οθόνη θέλω. Μετά απο 5-6 φορές που βαρέθηκα επέλεξα ενα launcher και ''τικαρα" στο κάτω μέρος του παραθύρου χρήση απο προεπιλογη (ή κατι παρόμοιο) για να μην μου το ξαναβγάλει... Τώρα θέλω να αλλάξω launcher αλλά κάθε φορά που πατάω το κουμπί με οδηγει αυτόματα στον launcher που είχα διαλέξει με την παραπάνω διαδικασία...

Μήπως γνωρίζει κάποιος που πρέπει να πάω για να ακυρώσω αυτή την προεπιλογή??

Ευχαριστώ

 

Πας ρυθμισεις-εφαρμογες, βρισκεις τον launcher που εχει γινει μονιμος και πατας εκκαθαριση προεπιλογων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμισεις-εφαρμογες, βρισκεις τον launcher που εχει γινει μονιμος και πατας εκκαθαριση προεπιλογων

 

Το βρηκα!! Ευχαριστω φιλε!

Link to comment
Share on other sites

ΟΠάντως εγώ κουράστηκα με την αργοπορία και τις καθυστερήσεις του stock Ics, μου την έδωσε χθες που έκανε μισό λεπτό να κάνει μια κλήση από τον κατάλογο. Ξεκλείδωσα bootloader, πέρασα custom kernel και έβαλα custom Rom, την Jellysandwich 5. Δεν ήθελα να γυρίσω στην Gingerbread, μου φαίνεται πιο "φτωχή" σε σχέση με την Ics.

Μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένος, το κινητό ελάφρυνε πολύ!

Κι έχει και τον βελτιωμένο launcher του Xperia S..

Edited by alkis

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο ενα χρονο χρησης περιπου με το κινητο αυτο τι εχετε διαπιστωσει? Γινεται αργο?

Επισης παιρνει την εκδοση ice cream sandwich 4? Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο miro που θα κυκλοφορησει σε λιγο.. καποια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο miro που θα κυκλοφορησει σε λιγο.. καποια γνωμη?

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΠάντως εγώ κουράστηκα με την αργοπορία και τις καθυστερήσεις του stock Ics, μου την έδωσε χθες που έκανε μισό λεπτό να κάνει μια κλήση από τον κατάλογο. Ξεκλείδωσα bootloader, πέρασα custom kernel και έβαλα custom Rom, την Jellysandwich 5. Δεν ήθελα να γυρίσω στην Gingerbread, μου φαίνεται πιο "φτωχή" σε σχέση με την Ics.

Μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένος, το κινητό ελάφρυνε πολύ!

Κι έχει και τον βελτιωμένο launcher του Xperia S..

 

Eχει βγει η 5.1 jallysandwich.Στο δικο μου η καμερα,στην 5.0, εδειχνε αναποδα,τωρα ολα οκ.

Στο 1.0GHz παει πολυ γρηγορα,στο 1.2 το ιδανικο.....Και κρατει η μπαταρια οσο η μαμα gb η ics.....

Παντως η πλουσιοτερη rom,απο οσες δοκιμασα,ειναι μακραν η JJHybrid_ROM_3.3,αλλα πιο αργη απο Jellysandwich.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κατεβάζω την 5.1. Νομιζω ότι ειναι η πιο καλή επιλογή για να εχεις την ICS χωρις τα εκνευριστικά lags της Sonyericsson.

Πάντως με την 5.0 δεν είχα θέμα με την κάμερα!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω βρε παιδες.Εγω το ειχα αγορασει παραεισαγωγης και ειναι γερμανικο.Προφανως δεν υποστηριζει τους 160 χαρακτηρες.Στο build.prop τι νουμερα βαζω για να το γυρισω σε ελληνικο?Θα πρεπει να το συνδεσω μετα στο SEUS για να πιασουν οι αλλαγες?Επισης η Jellysandwich υποστηριζει ελληνικα ή τα εχουν βγαλει απο μεσα?Και κατι ακομα,αν περασω μια ρομ απο το flash tool μπορω να κρατησω τα δεδομενα του τηλ?Γιατι το συνδεσα στο SEUS και δε μου εβγαλε επιλογη να ξανα κανω και καλα αναβαθμιση(επιδιορθωση).Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα τωρα εχω αρχισει και ψαχνομαι..
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας δυο νούμερα στο build.prop δεν γυρνάει αυτομάτως στα Ελληνικά. Απλά ξεγελάς το pc companion και σου κάνει αναβάθμιση σε Ελληνική έκδοση. Αντί να κάθεσαι να πειράζεις το build.prop και να μπλέκεις με αναβαθμίσιες γιατί δεν κάνεις αυτό για να έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων; Ή ακόμα καλύτερα βάλε το handcent και τελειώνει η φασαρία.

 

Όλες οι εκδόσεις του Android υποστηρίζουν Ελληνικά ως γλώσσα στον γραφικό περιβάλλον του χρήστη, αν εννοείς αυτό.

Τα δεδομένα του τηλεφώνου σου μπορείς να τα κρατήσεις κάνοντας backup και να τα επαναφέρεις αφού τελειώσεις με το φλασάρισμα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οποτε με τα νουμερα απλα ενημερωνω το τηλ στην ελληνικη ρομ.Επισης επειδη εινια γερμανικο και δεν ξερω ποια ρομ εχει μεσα,ειχα δοκιμασει αυτο που εινια στον οδηγο που ειπες αλλα δεν επιασε.Δεν ξερω αν παιζει ρολο για το αν θελει αποκλειστικα την Nordic.Επισης πειραξα και το build.prop για να γυρισω σε ελληνικη αλλα παλι εξοικονομηση δεν ειχα.Τεσπα δε με πειραζει τοσο απλα για να πειραματιστω πιο πολυ.Ναι για γραφικο περιβαλλον εννοω και ρωταω επειδη ειχα τυχει να δω μια custom rom που ειχαν αφησει ορισμενες γλωσσες μεσα.Ευχαριστω παντως!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τη Jellysandwich 5.1 και το κινητό είναι τέλειο. Έκανα και αυτό που πρότεινε η isolove, overclock στα 1.2 Ghz και το τηλέφωνο πετάει!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τη Jellysandwich 5.1 και το κινητό είναι τέλειο. Έκανα και αυτό που πρότεινε η isolove, overclock στα 1.2 Ghz και το τηλέφωνο πετάει!

 

Μπορείς να μου πεις την διαδικασία για να το κανω κι εγώ 5.1 απο 4.0.4 που είναι τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τη Jellysandwich 5.1 και το κινητό είναι τέλειο. Έκανα και αυτό που πρότεινε η isolove, overclock στα 1.2 Ghz και το τηλέφωνο πετάει!

 

Και στο 1.0GHz παει σφαιρα,:lol:

Το δοκιμασα σημερα με αλλο kernel στο 1.6GHZ και εδειξε στο antutu 4444

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο καταραμενος fastboot driver γιατι δε λεει να μπει με τιποτα?αλλιως δε μπορω να κανω unlock!
Link to comment
Share on other sites

αυτος ο καταραμενος fastboot driver γιατι δε λεει να μπει με τιποτα?αλλιως δε μπορω να κανω unlock!

 

Την ωρα που συνδεεις το usb πατας το ΠΑΝΩ πληκτρο της εντασης.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο κανω αλλα δε λεει να μπει.λεει δε βρεθηκε.ουτε χειροκινητα μπαινει παλι το ιδιο λεει...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις την διαδικασία για να το κανω κι εγώ 5.1 απο 4.0.4 που είναι τώρα???

 

Θα σου πω πως το εκανα εγω.

 

1. Ξεκλείδωσα bootloader, οδηγίες υπάρχουν στη σελίδα της Sonyericsson

2. Πέρασα custom kernel με το flashtool, νομίζω οτι εχει αναλυτικές οδηγίες στον οδηγό του zxr

3. Φλάσαρα την custom rom Jellysandwich 5.1. από το XDA με το CWM recovery.

Προσοχή: αυτές οι ενέργειες ακυρώνουν δια παντός την εγγύηση!

 

Ωστόσο το κινητό εχει μεταμορφωθεί, αντιδρά ταχύτατα!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο το κινητό εχει μεταμορφωθεί, αντιδρά ταχύτατα!

 

Από αυτονομία ; Θερμοκρασίες ;

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάτι μέρες αναβάθμισα το Ray μου σε ANDROID 4.0.4 αλλά παρ' όλα αυτά διαπίστωσα ότι και πάλι όταν πάω να γράψω ένα μήνυμα με πάει σε δεύτερο SMS στους 80 περίπου χαρακτήρες... Υπάρχει κάποιος τρόπος να το πάω στους 160 χαρακτήρες; :lost: :help:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...