Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σήμερα το πήρα και εγώ προς αντικατάσταση του μινι προ που κατέστρεψα:cry::cry: αφού ήθελα κάτι φθηνό,ικανό και μικρό για 2ο.

Ωραίο στο χέρι,πολύ κομψο με όμορφη οθόνη και μέτριο ηχείο.

Εχει την 2.3.4 έκδοση.Αφού δεν το έχω σετάρει, να το αναβαθμίσω σε ics λέτε?Clean install θα είναι.

Ποιά ρομ είναι η τελευταία?

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια αναβαθμιση στη .587 ειπα να το κανω και ροοτ. προσπαθω λοιπον να φλασαρω τον kernel 4.1.A.0.562 αλλα ενω επιλεγω στο flashtool "flashmode" συνδεω το κινητο στο λαπτοπ με πατημενο το volume up, και στο flashtool μου γραφει οτι συνδεθηκε σε fastboot mode και δεν κανει τιποτα αλλο...

εχει τυχει και σε αλλους? που μπορει να γινεται το λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια αναβαθμιση στη .587 ειπα να το κανω και ροοτ. προσπαθω λοιπον να φλασαρω τον kernel 4.1.A.0.562 αλλα ενω επιλεγω στο flashtool "flashmode" συνδεω το κινητο στο λαπτοπ με πατημενο το volume up, και στο flashtool μου γραφει οτι συνδεθηκε σε fastboot mode και δεν κανει τιποτα αλλο...

εχει τυχει και σε αλλους? που μπορει να γινεται το λαθος?

 

Για να φλασαρεις kernel ανοιγεις το flashtool και επιλεγεις fastboot.

Kρατας πατημενο το up-volume και συνδεεις το usb.

Eπιλεγεις το kernel που θελεις.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρεις kernel ανοιγεις το flashtool και επιλεγεις fastboot.

Kρατας πατημενο το up-volume και συνδεεις το usb.

Eπιλεγεις το kernel που θελεις.

για τον στοκ κερνελ της .562 ακολουθω αυτη τη διαδικασια?? δεν ειναι οπως στο neo v?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει Vodafone branded το ray μπορει να μου πει αν ειναι καλη η αναβαθμιση σε παγωτο η να μη μπω καν στη διαδικασια να το αναβαθμισω;
Link to comment
Share on other sites

για τον στοκ κερνελ της .562 ακολουθω αυτη τη διαδικασια?? δεν ειναι οπως στο neo v?

 

To stock kernel το περνας και φλασαροντας(flashmode) ΜΟΝΟ το κερνελ(επιλεγεις ολα τα τετραγωνακια δεξια ΕΚΤΟΣ του kernel)απο την firmware που θελεις......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

To stock kernel το περνας και φλασαροντας(flashmode) ΜΟΝΟ το κερνελ(επιλεγεις ολα τα τετραγωνακια δεξια ΕΚΤΟΣ του kernel)απο την firmware που θελεις......

Ακριβως αυτο προσπαθω να κανω αλλα εχω και σκετο το αρχειο κερνελ απο εδω.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

το αντιγραφω στο firmware του flastool και διαλεγω flashmode και συνδεω το κινητο με το pc κρατωντας το volume up. αλλα δεν αντιδρα τιποτα εκτος απο το Flashtool που εχει ενα μηνυμα που λεει οτι συνδεθηκε σε fastboot mode!!!!! επισης δεν φευγει το popup Του flashtool Που λεει να συνδεσω το κινητο. (εχω εγκαταστησει τους drivers και δεν τρεχει ταυτοχρονα κανενα αλλο προγραμμα οπως pcc kai sus!!)

Ευχαριστω,

 

edit: οκ λυθηκε! Volume down τελικα......

Edited by xristos9298
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητο και θελω να ρωτησω:

οταν εχει τα handsfree και δεχεται κληση, ακουγεται η κληση?

γενικα σαν καθαρη χρηση τηλεφωνου λειτουργει καλα?

την ιδια ερωτηση εχω και για το nokia lumia 610 και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο.

Edited by ringoray
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο προσπαθω να κανω αλλα εχω και σκετο το αρχειο κερνελ απο εδω.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

το αντιγραφω στο firmware του flastool και διαλεγω flashmode και συνδεω το κινητο με το pc κρατωντας το volume up. αλλα δεν αντιδρα τιποτα εκτος απο το Flashtool που εχει ενα μηνυμα που λεει οτι συνδεθηκε σε fastboot mode!!!!! επισης δεν φευγει το popup Του flashtool Που λεει να συνδεσω το κινητο. (εχω εγκαταστησει τους drivers και δεν τρεχει ταυτοχρονα κανενα αλλο προγραμμα οπως pcc kai sus!!)

Ευχαριστω,

 

edit: οκ λυθηκε! Volume down τελικα......

 

Αφου εχεις το κερνελ μονο του δεν κανεις flashtool το ειπαμε και παραπανω,αλλα fastboot.ΑΦΟΥ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ το usb+volume up μετα επιλεγεις κερνελ

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητο και θελω να ρωτησω:

οταν εχει τα handsfree και δεχεται κληση, ακουγεται η κληση?

γενικα σαν καθαρη χρηση τηλεφωνου λειτουργει καλα?

την ιδια ερωτηση εχω και για το nokia lumia 610 και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο.[/quote

 

Καλημέρα! Οταν έχεις συνδέσει handsfree χτυπάει κανονικά (δεν είναι σαν κάποια άλλα που μειώνεται η ένταση του ήχου) & η ποιότητα ήχου είναι πολύ καλή. Σαν χρήση τηλεφώνου αλλά & γενικά είναι πολύ καλό!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητο και θελω να ρωτησω:

οταν εχει τα handsfree και δεχεται κληση, ακουγεται η κληση?

γενικα σαν καθαρη χρηση τηλεφωνου λειτουργει καλα?

την ιδια ερωτηση εχω και για το nokia lumia 610 και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο.

 

Οταν εχεις το hands free ναι ακουγεται η κληση.Γενικα εχει καθαρο μεγαφωνο γιατι εχει το noice canselation που ακουει τον περιβαλλοντα χωρο.Επισης οταν το εχεις στο αθορυβο με hands free εχει δονηση και απο τα ακουστικα ακουγεται πολυ σιγα ο ηχος κλησης που εχεις.

 

Το ray σαν γενικη εικονα με την τιμη αυτη ειναι σουπερ σε σχεση με το 610.Σου παρεχει πολλα.Τωρα αν σε ενδιαφερει το κινητο να ειναι σμουθ κ ανετο χωρις λαγκαρισματα θα πας στο νοκια.Κανε ενα compare στο gsm με τα δυο κινητα και δες τι σου δινει το ray σε σχεση με το 610...

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3972&idPhone2=4576

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε λίγες ημέρες θα έχω το Ray και ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς άλλου τύπου handsfree από αυτό που περιλαμβάνεται στη συσκευασία. Συγκεκριμένα, αναφέρομαι σε τέτοιου τύπου:

http://imshopping.rediff.com/imgshop/200-200/shopping/pixs/4354/s/samsung-handsfree-in-ear-earphones-for-champ._samsung-galaxy-fit-s2-i9000-ace-chat-handsfree.jpg με earbuds (ή όπως λέγονται, δε θυμάμαι) και όχι στα κλασσικά:

http://imshopping.rediff.com/imgshop/200-200/shopping/pixs/4354/h/headph._samsung-stereo-hands-free-for-micro-usb.jpg

 

Αν έχει αγοράσει κανείς ας μου πει τι μοντέλο πήρε και αν δουλεύει καλά γιατί τα απλά μου πέφτουν από το αυτί και ως επί το πλείστον μιλάω με handsfree και θέλω να προβώ σε αγορά άμεσα. :)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις το κερνελ μονο του δεν κανεις flashtool το ειπαμε και παραπανω,αλλα fastboot.ΑΦΟΥ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ το usb+volume up μετα επιλεγεις κερνελ

Ενταξει.. δικο μου λαθος και των οδηγιων που διαβαζα στο xda.... το καταφερα.. volume down θελει... οχι volume up!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γίνεται και με τα 2 volume buttons, απλά δε πιάνει πάντα και θέλει δεύτερη τριτη προσπάθεια. Για ακουστικά εγώ πήρα αυτά

http://www.amazon.com/Ultimate-Ears-MetroFi-Noise-Isolating-Earphones/dp/B001NTDGQC τα είχα βρεί κάπου σε προσφορά 10€ και για μουσική και ομίλία ειναι μια χαρα, απλά δεν εχουν μικρόφωνο και πρεπει να μιλας κοντα στο τηλέφωνο

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου έκανε επαννεκινήσεις το κινητό σχεδόν κάθε μέρα,του έκανα επανεγκατάσταση με το καλώδιο & το pc. Ξαναεγκατέστησα τις εφαρμογές αλλά δε μπορώ να μπω στο internet με 3g. Κάτι δεν έχω ενεργοποιήσει ίσως...Ξέρει κάποιος να βοηθήσει? Με wifi μπαίνω κανονικά. Ευχαριστώ!!!
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου έκανε επαννεκινήσεις το κινητό σχεδόν κάθε μέρα,του έκανα επανεγκατάσταση με το καλώδιο & το pc. Ξαναεγκατέστησα τις εφαρμογές αλλά δε μπορώ να μπω στο internet με 3g. Κάτι δεν έχω ενεργοποιήσει ίσως...Ξέρει κάποιος να βοηθήσει? Με wifi μπαίνω κανονικά. Ευχαριστώ!!!

εκανες ληψη ρυθμισεων?

ρυθμισεις - xperia- ρυθμισεις ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου έκανε επαννεκινήσεις το κινητό σχεδόν κάθε μέρα,του έκανα επανεγκατάσταση με το καλώδιο & το pc. Ξαναεγκατέστησα τις εφαρμογές αλλά δε μπορώ να μπω στο internet με 3g. Κάτι δεν έχω ενεργοποιήσει ίσως...Ξέρει κάποιος να βοηθήσει? Με wifi μπαίνω κανονικά. Ευχαριστώ!!!

 

Μαλλον δεν χεις ενεργοποιησει τις ρυθμισεις παροχου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει.. δικο μου λαθος και των οδηγιων που διαβαζα στο xda.... το καταφερα.. volume down θελει... οχι volume up!

 

Για το kernel μονο ειναι up,εχω περασει καμμια 80αρια κερνελ στο ray......:lol:

 

Οταν εχεις το hands free ναι ακουγεται η κληση.Γενικα εχει καθαρο μεγαφωνο γιατι εχει το noice canselation που ακουει τον περιβαλλοντα χωρο.Επισης οταν το εχεις στο αθορυβο με hands free εχει δονηση και απο τα ακουστικα ακουγεται πολυ σιγα ο ηχος κλησης που εχεις.

 

Το ray σαν γενικη εικονα με την τιμη αυτη ειναι σουπερ σε σχεση με το 610.Σου παρεχει πολλα.Τωρα αν σε ενδιαφερει το κινητο να ειναι σμουθ κ ανετο χωρις λαγκαρισματα θα πας στο νοκια.Κανε ενα compare στο gsm με τα δυο κινητα και δες τι σου δινει το ray σε σχεση με το 610...

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3972&idPhone2=4576

 

Αν εχεις την ics πιθανον να μην παει καλα το κινητο σου αφου υπαρχει προβλημα με το συγκεκριμενο κινητο.

Αν φορας την gb ,τι ειναι ταχυτερο στα κυβικα του?

 

γεια σας και απο μενα, σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητο και θελω να ρωτησω:

οταν εχει τα handsfree και δεχεται κληση, ακουγεται η κληση?

γενικα σαν καθαρη χρηση τηλεφωνου λειτουργει καλα?

την ιδια ερωτηση εχω και για το nokia lumia 610 και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο.

 

Γενικως συγκρινεις 2 τελειως διαφορετικες συσκευες.android με windows.

1000αρη επεξεργαστη το ray,800αρη to 610.

HD camera ray vga το 610.

Mεχρι 32GB το ray,8GB MAX to 610 (επι παραδειγματι αυτην τη στιγμη εχω γεματα 8GB στο ray απο 16αρα καρτα)

το ray το σκαλιζεις μεχρι και 2GHz ταχυτητα,πολλα custom λογισμικα,γινεσαι πληρης διαχειριστης της συσκευης (root) κτλ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικως συγκρινεις 2 τελειως διαφορετικες συσκευες.android με windows.

1000αρη επεξεργαστη το ray,800αρη to 610.

HD camera ray vga το 610.

Mεχρι 32GB το ray,8GB MAX to 610 (επι παραδειγματι αυτην τη στιγμη εχω γεματα 8GB στο ray απο 16αρα καρτα)

το ray το σκαλιζεις μεχρι και 2GHz ταχυτητα,πολλα custom λογισμικα,γινεσαι πληρης διαχειριστης της συσκευης (root) κτλ.

 

το ξερω οτι συγκρινω διαφορετικα λογισμικα, αλλα παντα οταν επαιρνα κινητα ειχα το διλημα ericson η νοκια:D

Θελω ενα κινητο σταθερο που να μπορω να σερφαρω κυριως wifi αλλα και εξω σε αναγκη, να κραταει η μπαταρια του καν διμερο με ηπια χρηση αλλα βασικα να ειναι σταθερο και να μην μου σπαει τα νευρα οπως το alcatel που ειχα. Επισης μετραει και το μεγεθος δεν θελω γκουμουτσα, γενικα με εχει κερδισει το ray

Τι εννοεις ics ή gb? ice cream sandwich vs ginger bread εννοεις

 

Επισης αν τελικα μαθω να το σκαλιζω και το αφησω στην gb ειναι γρηγορο smooth και ευχαριστο στη χρηση?

Edited by ringoray
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι συγκρινω διαφορετικα λογισμικα, αλλα παντα οταν επαιρνα κινητα ειχα το διλημα ericson η νοκια:D

Θελω ενα κινητο σταθερο που να μπορω να σερφαρω κυριως wifi αλλα και εξω σε αναγκη, να κραταει η μπαταρια του καν διμερο με ηπια χρηση αλλα βασικα να ειναι σταθερο και να μην μου σπαει τα νευρα οπως το alcatel που ειχα. Επισης μετραει και το μεγεθος δεν θελω γκουμουτσα, γενικα με εχει κερδισει το ray

Τι εννοεις ics ή gb? ice cream sandwich vs ginger bread εννοεις

 

Αλλο να σερφαρεις στις 3,3 ιντσες και αλλο σε 3,7.Επισης αλλο να εχεις 16εκ χρωματα και αλλο 65χιλ.Η αναλυση του ray σε πιξελ ειναι κορυφαια 297ppi.Εκει που υπερτερει το 610 ειναι η ομαλοτητα η ανεση και γενικα ενα ξεκουραστο κινητο χωρις κολληματα.Εντελως σμουθ.Ομως χανει σε πολλα αλλα οπως μνημη καμερα(του ray σκιζει) και μπαταρια.Οσο για την εκδοση του λειτουργικου εννοουμε πως η 4.0.4 ice cream sandwich δεν εχει κατσει καλα στο ray και καλυτερα να μεινεις με την 2.3.4 ginger bread.

 

Ψαξου στο you tube για βιντεο...αλλα αν θες κυριως σερφαρισμα θα πας για 610...(θα χασεις τα υπολοιπα δυνατα μερη που ειπα πιο πανω οσο αφορα το ray)

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Αλλο να σερφαρεις στις 3,3 ιντσες και αλλο σε 3,7.Επισης αλλο να εχεις 16εκ χρωματα και αλλο 65χιλ.Η αναλυση του ray σε πιξελ ειναι κορυφαια 297ppi.Εκει που υπερτερει το 610 ειναι η ομαλοτητα η ανεση και γενικα ενα ξεκουραστο κινητο χωρις κολληματα.Εντελως σμουθ.Ομως χανει σε πολλα αλλα οπως μνημη καμερα(του ray σκιζει) και μπαταρια.Οσο για την εκδοση του λειτουργικου εννοουμε πως η 4.0.4 ice cream sandwich δεν εχει κατσει καλα στο ray και καλυτερα να μεινεις με την 2.3.4 ginger bread.

 

Ψαξου στο you tube για βιντεο...αλλα αν θες κυριως σερφαρισμα θα πας για 610...(θα χασεις τα υπολοιπα δυνατα μερη που ειπα πιο πανω οσο αφορα το ray)

 

Mε τις σωστες ρυθμισεις Web στο browser οι σελιδες ανοιγουν οπως θελεις.Κανω τα παντα στο internet χωρις προβλημα.

Πολλα ποσταρισματα σε forum γινονται απο το ray ενω το desktop ειναι διπλα! (βαρεμααααααρα να σηκωθω):lol:

 

το ξερω οτι συγκρινω διαφορετικα λογισμικα, αλλα παντα οταν επαιρνα κινητα ειχα το διλημα ericson η νοκια:D

Θελω ενα κινητο σταθερο που να μπορω να σερφαρω κυριως wifi αλλα και εξω σε αναγκη, να κραταει η μπαταρια του καν διμερο με ηπια χρηση αλλα βασικα να ειναι σταθερο και να μην μου σπαει τα νευρα οπως το alcatel που ειχα. Επισης μετραει και το μεγεθος δεν θελω γκουμουτσα, γενικα με εχει κερδισει το ray

Τι εννοεις ics ή gb? ice cream sandwich vs ginger bread εννοεις

 

Επισης αν τελικα μαθω να το σκαλιζω και το αφησω στην gb ειναι γρηγορο smooth και ευχαριστο στη χρηση?

 

Το κανεις οτι θελεις.Με την gb παει turbo,τι παραπαω να θελεις?:D Παραταυτα ναι το πας και παραπερα....;)

Eγω το εχω με custom rom στο 1GHz 3 λογισμικα πλοηγησης,18 παιχνιδια(αναμεσα τους fifa,pes) 22 εφαρμογες,και εχει 195mb

ελευθερη ram και 283 mb ελευθερα μνημη κινητου!Δες ενα βιντεακι απο το δικο μου γιατι εχεις ρωτησει τοσες φορες για ποσο smooth :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=gxsY-Mkyzvw&feature=youtu.be

Σκεψου για το γκουμουτσα που ειπες....:

νοκια 610

διαστασεις 119 x 62 x 12 mm

Βάρος 131,5 gr

 

xperia ray

διαστασεις 111 x 53 x 9.4 mm

Βάρος 100 gr

Γενικως ray-vs 610 = 100-0 :lol: :lol: :lol:

Edited by isolove
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Και γω ray θα επερνα, το εχει ενας φιλος. Εγω εχω το arc s γιαυτο μου φαινεται μικρη η οθονη (λογικο) αλλα ολα ειναι θεμα συνηθειας.

ελευθερη ram και 283 mb ελευθερα μνημη κινητου!

Πως εχεις φτασει σε αυτη την μνημη? Εχω εχω το arc s, εχει περισσοτερη εσωτερικη μνημη το ray? Γιατι και ενας φιλος μου με ray σχεδον 120mb εχει ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ray θα επερνα, το εχει ενας φιλος. Εγω εχω το arc s γιαυτο μου φαινεται μικρη η οθονη (λογικο) αλλα ολα ειναι θεμα συνηθειας.

 

Πως εχεις φτασει σε αυτη την μνημη? Εχω εχω το arc s, εχει περισσοτερη εσωτερικη μνημη το ray? Γιατι και ενας φιλος μου με ray σχεδον 120mb εχει ελευθερα.

 

Aν ασχοληθεις ολα γινονται.Ειναι custom rom,ειναι root.Eιναι με ξεκλειδωτο bootloader(για να περνας οποια custom rom θελεις).

Η rom αυτη (forsakenGB 1+1,2)εχει φαει πολυ καθαρισμα απο τον δημιουργο της απο αχρηστες εφαρμογες.Με το που την περνας εχεις 330-350mb εσωτερικη.

Eγω αφαιρεσα ομως και αλλες(μεσω root).Eπισης φροντιζω ολες οι εφαρμογες+παιχνιδια να πηγαινουν στην καρτα μνημης.Και κατι που πολλοι δεν ξερουν ειναι οτι μεσω titanium περνας στην εξωτερικη "βαρια" αρχεια οπως το igo (20mb),αν θυμαμαι καλα,που μεσω ενος προγραμαμτος,πχ 2sd,δεν πηγαινει.Και δουλευει κανονικοτατα.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...