Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν θυμαμαι καλα,που μεσω ενος προγραμαμτος,πχ 2sd,δεν πηγαινει.Και δουλευει κανονικοτατα.....

Βασικα και γω ειμαι roοt και εχω σβησει μονο λιγα πραγματα οσα μπορουσε το 2sd. Περιμενω να μεινω απο μνημη για να δοκιμασω custom rom.:p Καμια καλη rom εχει βγει για ics 'η δεν αξιζει η ics?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βασικα και γω ειμαι roοt και εχω σβησει μονο λιγα πραγματα οσα μπορουσε το 2sd. Περιμενω να μεινω απο μνημη για να δοκιμασω custom rom.:p Καμια καλη rom εχει βγει για ics 'η δεν αξιζει η ics?

 

Τις δοκιμασα ολες τις custom της ics.

Πολυ λιγοτερη μνημη ΠΑΝΤΑ,και ποτε smooth.

Για να καταλαβεις την διαφορα η forsakenGB 1 ειναι αρχειο 153MB και η ICS Jelly_Sandwich_7.4 320MB.......

Γενικα οτι εχει σχεση με ICS δεν εχει κατσει καλα για το συγκεκριμενο κινητο.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η ics μονο για τα εφε και τα θεματα μου αρεσει και με την gb καλα ειμαι μεχρι τωρα. Ευχαριστω για τις απαντησεις!:)
Link to comment
Share on other sites

Mε τις σωστες ρυθμισεις Web στο browser οι σελιδες ανοιγουν οπως θελεις.Κανω τα παντα στο internet χωρις προβλημα.

Πολλα ποσταρισματα σε forum γινονται απο το ray ενω το desktop ειναι διπλα! (βαρεμααααααρα να σηκωθω):lol:

 

 

 

Το κανεις οτι θελεις.Με την gb παει turbo,τι παραπαω να θελεις?:D Παραταυτα ναι το πας και παραπερα....;)

Eγω το εχω με custom rom στο 1GHz 3 λογισμικα πλοηγησης,18 παιχνιδια(αναμεσα τους fifa,pes) 22 εφαρμογες,και εχει 195mb

ελευθερη ram και 283 mb ελευθερα μνημη κινητου!Δες ενα βιντεακι απο το δικο μου γιατι εχεις ρωτησει τοσες φορες για ποσο smooth :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=gxsY-Mkyzvw&feature=youtu.be

Σκεψου για το γκουμουτσα που ειπες....:

νοκια 610

διαστασεις 119 x 62 x 12 mm

Βάρος 131,5 gr

 

xperia ray

διαστασεις 111 x 53 x 9.4 mm

Βάρος 100 gr

Γενικως ray-vs 610 = 100-0 :lol: :lol: :lol:

 

Βουτυρο πραγματικα! αρα απο θεμα smoothness δεν παιζει! Παντως στο τεννις εισαι σκραπας:lol:

Αποκλειω το νοκια λουμια 610. το ray ειδα οτιεχει σχετικα υψηλη sar 0.96, μου εχουν μπει ιδεες για samsung omia wi 8350 με sar 0.38, αλλα βγαινω off topic και σταματαω εδω. Σε ευχαριστω πολυ, βοηθησες παρα πολυ και μου φυγαν οι αμφιβολιες για το κινητακι, με βλεπω να το τσιμπαω

Link to comment
Share on other sites

Βουτυρο πραγματικα! αρα απο θεμα smoothness δεν παιζει! Παντως στο τεννις εισαι σκραπας:lol:

Αποκλειω το νοκια λουμια 610. το ray ειδα οτιεχει σχετικα υψηλη sar 0.96, μου εχουν μπει ιδεες για samsung omia wi 8350 με sar 0.38, αλλα βγαινω off topic και σταματαω εδω. Σε ευχαριστω πολυ, βοηθησες παρα πολυ και μου φυγαν οι αμφιβολιες για το κινητακι, με βλεπω να το τσιμπαω

 

Το sar δεν παιζει κανενα ρολο.Να σε επηρεασω και σε αυτο γραφοντας τη περιληψη ,αλλα παραθετω και ολο το κειμενο που μαλλον θα σε αποτρεψει γενικως να παρεις κινητο....!!!!!

"• Τα σύγχρονα κινητά τηλέφωνα διαθέτουν εξελιγμένο σύστημα ρύθμισης της ισχύος που εκπέμπουν, ανάλογα με την ποιότητα του σήματος (αδύνατο σήμα – μεγάλη εκπεμπόμενη ισχύς) και τη λειτουργία(όταν μιλάμε, η εκπεμπόμενη ισχύς είναι υψηλότερη). Ετσι, ανεξάρτητα από την τιμή SAR που διαθέτει από τον κατασκευαστή, η ισχύς της ακτινοβολίας θα μεταβάλλεται ανάλογα με τις παραπάνω παραμέτρους, χωρίς να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή ποια είναι η τιμή αυτής της έντασης. Αρα δεν βοηθάει να επιλέξουμε κινητό με μικρή τιμή SAR."

http://kanali.wordpress.com/2010/01/08/xray_mh_ionizoysa/

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξερφορτωθώ αυτή τη γκρίζα μπάρα που έχει το κάτω μέρος της home screen στη 2.3 (στοκ πάντα)

Δε νομίζω οτι έχει κανείς έτοιμη λύση, οπότε αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει προς ποιά κατευθυνση να ψάξω (χώρις κίνδυνο να κάνω το κινητό #$@$@%)

 

ΔΕΝ θέλω να βάλω άλλο Launcher. Ayta !

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σνομπαρα τους launcher αλλά τελικά έβαλα τον go launcher και το κινητό πετάει

 

Η αληθεια ειναι οτι ολοι οι launchers τρωνε κ ραμ κ μπαταρια αλλα το συγκεκριμενο κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια κ δε χαμπαριαζει.Εγω εχω τον Nemus που εχει κ τασκ μανατζερ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ολοι οι launchers τρωνε κ ραμ κ μπαταρια αλλα το συγκεκριμενο κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια κ δε χαμπαριαζει.Εγω εχω τον Nemus που εχει κ τασκ μανατζερ.

 

Και το go launcher έχει τασκ μάνατζερ! Αυτο το nemus δεν το εχω ξανακουσει καλο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Και το go launcher έχει τασκ μάνατζερ! Αυτο το nemus δεν το εχω ξανακουσει καλο είναι?

 

Το ξερω αλλα τρωει περισσοτερο ραμ απο το nemus.Δοκιμασε το κ πες μου.Τον θεωρω κορυφη βεβαια δεν εχει τα εφε του go αλλα ειναι αρκετα παραμετροποιησιμος.Δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο isolove

έβαλα για πρώτη φορά μετά από τις καλές σου εντυπώσεις custom rom την forsaken v3. Το κινητό πετάει αλλά η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου. Δεν την βλέπω να βγάζει μέρα με τίποτα ενώ πρίν με την μαμίσια ρομ έβγαζα 1 1/2 -2 μέρες. Έκανα κάτι λάθος ή έτσι είναι?

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω πάντως στον go έχω γύρω στα 150-170-180 free ram εσύ ποσα έχεις?

 

180-190 καπου εκει.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο isolove

έβαλα για πρώτη φορά μετά από τις καλές σου εντυπώσεις custom rom την forsaken v3. Το κινητό πετάει αλλά η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου. Δεν την βλέπω να βγάζει μέρα με τίποτα ενώ πρίν με την μαμίσια ρομ έβγαζα 1 1/2 -2 μέρες. Έκανα κάτι λάθος ή έτσι είναι?

 

Ειναι θεμα kernel.Kατεβασε τον παρακατω.

99% ειναι αυτο.Μολις το περασεις πρεπει να σου γραφει στο "σχετικα με το τηλεφωνο" εκδοση Kernel "2.6.32.9-perfroot@2d2#17"

Χθες περασα την v3 χωρις να πειραξω το kernel.Eπισης επελεξε "λειτουργια δικτυου "μονο GSM"

http://www.2shared.com/file/xw2bRhA6/bootuv5.html

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

To πηρα!!!!!:)

177 ευρω και με χαρτες, θα το ψαξω λιγο και αργοτερα θα δω πως μπορω να το βελτιωσω σε θεμα μνημης, ταχυτητας

thanks για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

To πηρα!!!!!:)

177 ευρω και με χαρτες, θα το ψαξω λιγο και αργοτερα θα δω πως μπορω να το βελτιωσω σε θεμα μνημης, ταχυτητας

thanks για τη βοηθεια!

 

Aν συνεβαλα κατα ελαχιστο,χαιρομαι!:lol::lol::lol: .πηρες αστερι τηλεφωνο.....καλοριζικο......

Στην πορεια θα δεις πολυ καλυτερα προγραμματα πλοηγησης......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα kernel.Kατεβασε τον παρακατω.

99% ειναι αυτο.Μολις το περασεις πρεπει να σου γραφει στο "σχετικα με το τηλεφωνο" εκδοση Kernel "2.6.32.9-perfroot@2d2#17"

Χθες περασα την v3 χωρις να πειραξω το kernel.Eπισης επελεξε "λειτουργια δικτυου "μονο GSM"

http://www.2shared.com/file/xw2bRhA6/bootuv5.html

 

Θα το τσεκαρω αμεσα!

Ευχαριστω

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω αμεσα!

Ευχαριστω

 

προσωπικα τσεκαρω την 3.ειμαι επιφυλακτικος διοτι βασιζεται σε αλλη εκδοση gb.η v1+1,2 σε συνδιασμο με το παραπανω kernel εφτανε 2 με 2,5 μερες με χρηση αρκετη.Μπορεις να φλασαρεις το οριτζιναλ kernel με το flashtool

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το kernel τελικά και θα δούμε. Για να το έχω πρόχειρο αν μπορείς στείλε μου και το original κερνελ. Edited by somade
sotiris
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το kernel τελικά και θα δούμε. Για να το έχω πρόχειρο αν μπορείς στείλε μου και το original κερνελ.

 

αν εχεις την οριτζιναλ gb εχεις και το kernel.οταν φλασαρεις τσεκαρεις τα κουτακια εκτος του kernel

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι νέος δεν το κατάλαβα αυτό. Έχω κάνει bootloader unlock. Μετά πέρασα kernel, CWM και μέσω της sd card το ζιπ με την ρομ.

Μετά άλλαξα μόνο kernel. Πως μπορω να παω στο stock kernel τώρα?

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι νέος δεν το κατάλαβα αυτό. Έχω κάνει bootloader unlock. Μετά πέρασα kernel, CWM και μέσω της sd card το ζιπ με την ρομ.

Μετά άλλαξα μόνο kernel. Πως μπορω να παω στο stock kernel τώρα?

 

Με το flashtool φλασαρεις την οριτζιναλ ρομ gb θα την βρεις εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092789#post4092789

Επιλεγεις ολα τα κουτακια δεξια ΕΚΤΟΣ του kernel.

Φλασαρεις.Ως νεος ψαξε εδω,θα σου λυθουν πολλες αποριες....:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Με το flashtool φλασαρεις την οριτζιναλ ρομ gb θα την βρεις εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092789#post4092789

Επιλεγεις ολα τα κουτακια δεξια ΕΚΤΟΣ του kernel.

Φλασαρεις.Ως νεος ψαξε εδω,θα σου λυθουν πολλες αποριες....:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Δοκιμάζω σήμερα και την RayOnium V7. Θα δούμε. Πάντως θέλω τις εντυπώσεις σου σχετικά με την αυτονομία του τηλεφώνου με την Forsaken

sotiris
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση για να μη διαβαζω 90+ σελιδες! αγορασα προχθες ενα xperia ray και του εκανα κατευθειαν αναβαθμιση στο ics 4.04. τα θεματα ειναι 2:

1 δεν δουλευει το widget για τον καιρο που εχει το τηλεφωνο και συνεχεια βγαζει Η ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ

2 η μπαταρια του κραταει ελαχιστα παραδειγμα βγηκε απ τον φορτιστη 5 το πρωι και μεχρι τις 2 το μεσημερι ειναι κατω απο 10% με παρα πολυ νορμαλ χρηση (2-3 τηλ λιγο ψαξιμο το πως δουλευει κλπ και κανενα 10λεπτο ιντερνετ)! πρεπει μηπως να ρυθμισω κατι?τρεχει κατι στο παρασκηνιο?δεν εχω καθολου πειρα απο android τηλεφωνα

ola kala!!!!
Link to comment
Share on other sites

1) Σε ποια περιοχή είσαι; Αν είσαι Αθήνα τότε δοκίμασε να ψάξεις με το όνομα "Αθήναι"

2) Σίγουρα κάτι τρέχει στο παρασκήνιο. Root και ξήλωμα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...