Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

Εγώ θέλω μία συμβουλή. Να πως έχουν τα πράγματα:

 

είμαι γύρο στα 15 και ήξερα μία κοπέλα που την θεώρησα σαν (φίλη) αρχικά. Όταν με πρωτοείδε μου έκανε κοπλιμέντο για την ενδυμασία μου και τίποτα άλλο. Απο τότε και μετα και για περίπου 2 εβδομάδες ανταλάσαμε ένα γειά. Όσπου κάποια μέρα συναντιθήκαμε έξω απο το σχολείο τυχάια και ανταλάξαμε 2-3 κουβεντούλες και (κοπλιμέντα απο τη μεριά της) παραπάνω. την επόμενη μέρα στο σχολείο και μιλήσαμε για γενικά πράγματα και στο τέλος με δικιά της πρόθεση ανταλάξαμε ένα φιλί στο μάγουλο.

τότε άρχισα να καταλαβένω ότι κάτι συμβάινει και ανταλάξαμε κάποια sms (εγώ της λέω ότι μου έλειψε και της πρωτίνω cafe και η απάντηση που πέρνω είναι ότι επειδή τώρα έχει πέσει εξεταστική περίοδο να βγούμε μετά τις εξετάσεις) και όλα αυτά χωρίς κάποιο ενδιαφέρον που να κάνει φανερό.

 

Μπορεί να φτενε και οι γονεις τις επειδή δεν την αφίνουν να βγεί τώρα

 

Δεν ξέρω τι να πώ. Και δεν ξέρω τι να υποθέσω και ουτε κάν πως με βλέπει

 

Επειδή δεν έχω πολυασχοληθεί με κορίτσια και είμε λίγο ντροπαλός. Θα ήθελα να μου δώσετε μία συμβουλή και να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

THANX

εξετασεις εχει η κοπελα(κι εσυ υποθετω).περιμενε να περασουν και τοτε ξαναπροτεινε να πατε για καφε.

ως τοτε φυσικα μη ριξεις μαυρη πετρα πισω σου..στελνε που και που κανα σμου μου σου για να δειξεις πως ενδιαφερεσαι για το πως ειναι και πως παει στις εξετασεις.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H επαφή ειναι το κυριότερο αλλά άφησε το χρόνο να κυλήσει όμορφα και να ανακαλύψεις τον εαυτό σου, απο εκεί και περα θα κάνεις γνωριμίες που μερικές θα σου αφήσουν πικρή γεύση και ελάχιστες όμροφα συναισθήματα...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω για να ξεκινήσω μία συζήτηση μέσω sms τι να γράψω στο πρώτο μύνημα???

 

ήδη σε προηγούμενα sms ξεκινάω και λέω τι γίνετε? ολα καλά?? ή γειά σου τι κάνεις??

 

Η ερώτηση μου είναι πώς να ξεκινήσω ομαλά τη κουβέντα.

 

THANX

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω για να ξεκινήσω μία συζήτηση μέσω sms τι να γράψω στο πρώτο μύνημα???

 

ήδη σε προηγούμενα sms ξεκινάω και λέω τι γίνετε? ολα καλά?? ή γειά σου τι κάνεις??

 

Η ερώτηση μου είναι πώς να ξεκινήσω ομαλά τη κουβέντα.

 

THANX

Αν δεν μας πεις με ποιον θες να ξεκινήσεις κουβέντα, γιατί, και πόσο καλά γνωρίζεστε, δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις με ποιον θες να ξεκινήσεις κουβέντα, γιατί, και πόσο καλά γνωρίζεστε, δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε...:rolleyes:

 

είμαι γύρο στα 15 και ήξερα μία κοπέλα που την θεώρησα σαν (φίλη) αρχικά. Όταν με πρωτοείδε μου έκανε κοπλιμέντο για την ενδυμασία μου και τίποτα άλλο. Απο τότε και μετα και για περίπου 2 εβδομάδες ανταλάσαμε ένα γειά. Όσπου κάποια μέρα συναντιθήκαμε έξω απο το σχολείο τυχάια και ανταλάξαμε 2-3 κουβεντούλες και (κοπλιμέντα απο τη μεριά της) παραπάνω. την επόμενη μέρα στο σχολείο και μιλήσαμε για γενικά πράγματα και στο τέλος με δικιά της πρόθεση ανταλάξαμε ένα φιλί στο μάγουλο.

τότε άρχισα να καταλαβένω ότι κάτι συμβάινει και ανταλάξαμε κάποια sms (εγώ της λέω ότι μου έλειψε και της πρωτίνω cafe και η απάντηση που πέρνω είναι ότι επειδή τώρα έχει πέσει εξεταστική περίοδο να βγούμε μετά τις εξετάσεις) και όλα αυτά χωρίς κάποιο ενδιαφέρον που να κάνει φανερό.

 

Μπορεί να φτενε και οι γονεις τις επειδή δεν την αφίνουν να βγεί τώρα

 

 

 

 

 

 

<<Γενικά η κατάσταση έχει παραμείνει στο στάδιο της Γνωριμίας και αυτό αφού εμπλέκονται στη μέση οι εξετάσεις

 

 

ήδη σε προηγούμενα sms ξεκινάω και λέω τι γίνετε? ολα καλά?? ή γειά σου τι κάνεις??

 

Η ερώτηση μου είναι πώς να ξεκινήσω ομαλά τη κουβέντα. Έχουμε μιλήσει για θέματα όπως η μουσική αλλα όχι και πολλά>>

 

THANX

Link to comment
Share on other sites

Εκθεση εγραφε η γ λυκειου πανελληνιες.Αλλα και παλι ρωτα την πως εγραψε στο μαθημα που δωσατε και γενικως ρωτα την πως παει το διαβασμα και τετοια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκθεση εγραφε η γ λυκειου πανελληνιες.Αλλα και παλι ρωτα την πως εγραψε στο μαθημα που δωσατε και γενικως ρωτα την πως παει το διαβασμα και τετοια.

 

Τελικές εξετάσεις στα Γερμανικά έγραψε η κοπέλα και μάλιστα στις 14 του μήνα.:(

 

ΥΓ: δευτέρα Γυμνασίου Πηγαίνει

Link to comment
Share on other sites

Τελικές εξετάσεις στα Γερμανικά έγραψε η κοπέλα και μάλιστα στις 14 του μήνα.:(

 

ΥΓ: δευτέρα Γυμνασίου Πηγαίνει

 

δεν χρειαζεται να ντρεπεσαι. στειλε της μηνυμα και ρωτα την τι κανει. δεν χρειαζεται να βρεις και προσχημα απο την στιγμη μαλιστα που(απ οτι διαβασα δλδ) η κατασταση εχει προχωρισει....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

είμαι γύρο στα 15 και ήξερα μία κοπέλα που την θεώρησα σαν (φίλη) αρχικά. Όταν με πρωτοείδε μου έκανε κοπλιμέντο για την ενδυμασία μου και τίποτα άλλο. Απο τότε και μετα και για περίπου 2 εβδομάδες ανταλάσαμε ένα γειά. Όσπου κάποια μέρα συναντιθήκαμε έξω απο το σχολείο τυχάια και ανταλάξαμε 2-3 κουβεντούλες και (κοπλιμέντα απο τη μεριά της) παραπάνω. την επόμενη μέρα στο σχολείο και μιλήσαμε για γενικά πράγματα και στο τέλος με δικιά της πρόθεση ανταλάξαμε ένα φιλί στο μάγουλο.

τότε άρχισα να καταλαβένω ότι κάτι συμβάινει και ανταλάξαμε κάποια sms (εγώ της λέω ότι μου έλειψε και της πρωτίνω cafe και η απάντηση που πέρνω είναι ότι επειδή τώρα έχει πέσει εξεταστική περίοδο να βγούμε μετά τις εξετάσεις) και όλα αυτά χωρίς κάποιο ενδιαφέρον που να κάνει φανερό.

 

Μπορεί να φτενε και οι γονεις τις επειδή δεν την αφίνουν να βγεί τώρα

 

 

 

 

 

 

<<Γενικά η κατάσταση έχει παραμείνει στο στάδιο της Γνωριμίας και αυτό αφού εμπλέκονται στη μέση οι εξετάσεις

 

 

ήδη σε προηγούμενα sms ξεκινάω και λέω τι γίνετε? ολα καλά?? ή γειά σου τι κάνεις??

 

Η ερώτηση μου είναι πώς να ξεκινήσω ομαλά τη κουβέντα. Έχουμε μιλήσει για θέματα όπως η μουσική αλλα όχι και πολλά>>

 

THANX

Καλό είναι να μην βιαστείς και ειδικά τώρα που γράφετε εξετάσεις, πιστεύω ότι προέχει αυτό! Αν όντως σου αρέσει μπορείς να κάνεις λίγη υπομονή...

Σκέψου ότι δεν είσαι Γ' Λυκείου, πράγμα που θα σήμαινε ότι πιθανόν και να μην την ξαναέβλεπες ποτέ, οπότε μπορείς τώρα όταν βρίσκεις ευκαιρία να της μιλάς, να δείχνεις το ενδιαφέρον σου, χωρίς να είσαι πιεστικός, και από εκεί και πέρα να κάνεις απλά υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνυμα είναι λίγο παλιό απο τις 14 του μήνα είναι γραμμένο.

 

Αλλο??

 

Έλα...συμβουλή,όταν δεν έχεις τι να πεις με μια κοπελιά γίνε το Cosmopolitan της,τι εννοώ,δεν σου λέω να της μιλήσεις για μόδα και τέτοιες μπούρδες αλλά από κάθε θέμα να συγκρατείς αυτό που πρέπει π.χ ρώτα για την οικογένεια της,αν την δεις να ανοίγεται συνέχισε αλλιώς άλλαξε,μίλα της για πτυχία,πανεπιστήμια και ξένες γλώσσες αν είναι του διαβάσματος,γενικά μάθε τι της αρέσει και σπούδασε το,μην ρωτάς την ίδια γιατί θα χάσεις το στοιχείο του αιφνιδιασμού.Γενικά αυτό που κάνουν οι περισσότεροι (και εγώ πολλές φορές χεχε) είναι η υπερβολή,δλδ πολλά πειράγματα,πολύ σαχλαμάρα,πολύ εξυπνάδα,πολύ οικειότητα ενώ δεν υπάρχει,πολύ ''είμαι άνετος μωρό'' αλλά δεν υπάρχει επίσης,αν όλα αυτά μπορέσεις να τα περιορίσεις και μείνεις τελικά απλά ο εαυτός σου και δεν περηφανευτείς που έφτασες σε αυτό το σημείο,τότε θα συγκεντρωθείς σε αυτήν και τα κομπλιμέντα δεν θα είναι τεχνητά αλλά φυσικά και αυθόρμητα τότε όλα θα στρώσουν,η γλώσσα θα λυθεί και θα συζητήσετε για πολλά πράγματα που ούτε το περίμενες:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η φιλία είναι προϋπόθεση για έναν πραγματικό έρωτα και με διάρκεια! Αν τον άλλον δεν τον νιώσεις κομμάτι του εαυτού σου, αν δεν αισθανθείς ότι σας ενώνουν πολλά, ότι είστε πλασμένοι για να ζείτε μαζί, αλλά τα βρίσκετε μόνο στο κρεβάτι, τότε δεν μιλάμε για πραγματικό έρωτα...

 

Όσο για το αν γίνεται να οδηγηθεί κάποιος από τον έρωτα στην φιλία...δεν το νομίζω! Κι αυτό γιατί συνήθως ο ένας από τους 2 μπορεί να έχει ακόμη συναισθήματα και δεν είναι εύκολο να αποδεχθεί μια καινούρια σχέση σου! Προσωπικά είχα μια τέτοια εμπειρία πέρυσι...ευτυχώς θα έλεγα!...

Link to comment
Share on other sites

Έλα...συμβουλή,όταν δεν έχεις τι να πεις με μια κοπελιά γίνε το Cosmopolitan της,τι εννοώ,δεν σου λέω να της μιλήσεις για μόδα και τέτοιες μπούρδες αλλά από κάθε θέμα να συγκρατείς αυτό που πρέπει π.χ ρώτα για την οικογένεια της,αν την δεις να ανοίγεται συνέχισε αλλιώς άλλαξε,μίλα της για πτυχία,πανεπιστήμια και ξένες γλώσσες αν είναι του διαβάσματος,γενικά μάθε τι της αρέσει και σπούδασε το,μην ρωτάς την ίδια γιατί θα χάσεις το στοιχείο του αιφνιδιασμού.Γενικά αυτό που κάνουν οι περισσότεροι (και εγώ πολλές φορές χεχε) είναι η υπερβολή,δλδ πολλά πειράγματα,πολύ σαχλαμάρα,πολύ εξυπνάδα,πολύ οικειότητα ενώ δεν υπάρχει,πολύ ''είμαι άνετος μωρό'' αλλά δεν υπάρχει επίσης,αν όλα αυτά μπορέσεις να τα περιορίσεις και μείνεις τελικά απλά ο εαυτός σου και δεν περηφανευτείς που έφτασες σε αυτό το σημείο,τότε θα συγκεντρωθείς σε αυτήν και τα κομπλιμέντα δεν θα είναι τεχνητά αλλά φυσικά και αυθόρμητα τότε όλα θα στρώσουν,η γλώσσα θα λυθεί και θα συζητήσετε για πολλά πράγματα που ούτε το περίμενες:)

 

χμ τα παιδια ειναι μικρα αρα ειναι λιγο δυσκολο να πιασουν συζητησεις για πολλα απ' αυτα π λες.. κ εφοσον το παιδι ρωταει πως να αρχισει ενα μηνυμα στο κινητο δν νομιζω να βρει τοσο ευκολα οικιοτητα για πειραγματα, κτλ, αυτη αποκτιεται με τον καιρο...

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η φιλία είναι προϋπόθεση για έναν πραγματικό έρωτα και με διάρκεια! Αν τον άλλον δεν τον νιώσεις κομμάτι του εαυτού σου, αν δεν αισθανθείς ότι σας ενώνουν πολλά, ότι είστε πλασμένοι για να ζείτε μαζί, αλλά τα βρίσκετε μόνο στο κρεβάτι, τότε δεν μιλάμε για πραγματικό έρωτα...

 

Όσο για το αν γίνεται να οδηγηθεί κάποιος από τον έρωτα στην φιλία...δεν το νομίζω! Κι αυτό γιατί συνήθως ο ένας από τους 2 μπορεί να έχει ακόμη συναισθήματα και δεν είναι εύκολο να αποδεχθεί μια καινούρια σχέση σου! Προσωπικά είχα μια τέτοια εμπειρία πέρυσι...ευτυχώς θα έλεγα!...

 

Συμφωνω.Απο τη στιγμη που εισαι φιλος με καποιον ξερεις τι χαρακτηρας ειναι οποτε αν συμφωνειτε σε πολλα πραγματα ειναι πολυ ευκολο να δημιουργηθει μια σοβαρη σχεση με διαρκεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι συμβουλες....

λοιπον εχει μια κοπελα στο γυμναστηριο που παω που μου αρεσει και συνηθως κανει γυμναστικη σε διπλανα οργανα και καποτε κοιταζει προς το μερος μου ,πως την προσεγγιζω?

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

την χαιρετας οταν μπαινεις.και οταν κατσει σε διπλανο οργανο(ποδηλατο πχ) της πιανεις την κουβεντα

 

"ερχεσαι καιρο εδω"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Της λες να σου φουσκώσει το ποδήλατο. :lol:

 

Η να ρωτησει αν εχει τρομπα να του δανεισει! :p

Link to comment
Share on other sites

Η να ρωτησει αν εχει τρομπα να του δανεισει! :p

 

;)μπα απλα μου αρεσει να ειμαι διακριτικος σε τετοια πραγματα μονο ετσι μπορεις να εισαι ενταξει ,εξαλλου δεν θελω να φανω και ανοητος ......

απλα μια παρατηρηση με ετσι ατακες δεν πας μακρια:shifty:

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

;)μπα απλα μου αρεσει να ειμαι διακριτικος σε τετοια πραγματα μονο ετσι μπορεις να εισαι ενταξει ,εξαλλου δεν θελω να φανω και ανοητος ......

απλα μια παρατηρηση με ετσι ατακες δεν πας μακρια:shifty:

 

Που να πας...αστα...μπορει και να σε ξαπλωσει κατω και να σε αρχισει στο ξυλο!

 

Η Φρικ εδωσε νορμαλ συμβουλη. :)

 

Αν παντως θες να ειναι επεισοδιακη η γνωριμια μπορεις να κανεις οτι πνιγεσαι/λιποθυμας/εμφραγμα ή κατι τετοιο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η ατάκα για το γυμναστήριο

(με ψιλή φωνή)

"Γνωριζόμαστε απο κάπου;"

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Που να πας...αστα...μπορει και να σε ξαπλωσει κατω και να σε αρχισει στο ξυλο!

 

Η Φρικ εδωσε νορμαλ συμβουλη. :)

 

Αν παντως θες να ειναι επεισοδιακη η γνωριμια μπορεις να κανεις οτι πνιγεσαι/λιποθυμας/εμφραγμα ή κατι τετοιο. ;)

 

:D για ξυλο δυσκολο 1.80 74 κιλα γυμνασμενος και κατοχος μαυρης ζωνης

:cool θα ειστε ενημεροι αν πετυχει καλως:shifty:

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα παιδια. μια συμβουλη θα ηθελα.... το καλοκαιρι γνωρισα μια κοπελα και τρελαθηκα. εντομεταξυ μ'αυτη συναντιωμαστε συχνα, 1-2 φορες την εβδομαδα, φιλικα.. εχουμε γινει φιλαρακια και τα παμε και και πολυ καλα μαλιστα. μου αρεσει πολυ η παρεα της. το θεμα ειναι οτι εγω το βλεπω για κατι περισσοτερο αλλα δεν ξερω πως να της το πω γιατι δεν ξερω πως θα αντιδρασει και δεν θελω να την χασω σαν φιλη....????????????????????????????????????????????????:( τι να κανω???
Ο σοφός γνωρίζει ότι καμία επιτυχία, όπως και καμία αποτυχία, δεν είναι οριστική.
Link to comment
Share on other sites

Για χαρα παιδια. μια συμβουλη θα ηθελα.... το καλοκαιρι γνωρισα μια κοπελα και τρελαθηκα. εντομεταξυ μ'αυτη συναντιωμαστε συχνα, 1-2 φορες την εβδομαδα, φιλικα.. εχουμε γινει φιλαρακια και τα παμε και και πολυ καλα μαλιστα. μου αρεσει πολυ η παρεα της. το θεμα ειναι οτι εγω το βλεπω για κατι περισσοτερο αλλα δεν ξερω πως να της το πω γιατι δεν ξερω πως θα αντιδρασει και δεν θελω να την χασω σαν φιλη....????????????????????????????????????????????????:( τι να κανω???

Πρώτα απ' όλα, έχεις καταλάβει εάν της αρέσεις, ή αν σε βλέπει απλώς σαν φίλο;

Αν ισχύει το πρώτο, καλό είναι να μην βιαστείς και να γνωριστείτε πρώτα καλύτερα, να δείτε και οι 2 αν υπάρχουν κοινά σημεία που να σας δένουν...

Αν ισχύει το δεύτερο, καλό είναι να μην τη φέρεις σε δύσκολη θέση, και να της δείχνεις ότι μπορείς να αρκεστείς και στη φιλία της, άλλωστε δεν είναι και λίγο αυτό στις μέρες μας...

 

Σε κάθε περίπτωση να είσαι διακριτικός μαζί της για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις, επειδή απ' ότι κατάλαβα σου αρέσει πολύ...:wink:

 

Καλή επιτυχία...:D

 

παιδια χρειαζομαι συμβουλες....

λοιπον εχει μια κοπελα στο γυμναστηριο που παω που μου αρεσει και συνηθως κανει γυμναστικη σε διπλανα οργανα και καποτε κοιταζει προς το μερος μου ,πως την προσεγγιζω?

 

Τα ίδια θα συμβούλευα και σένα...πάνω απ' όλα να είσαι διακριτικός, αποφεύγοντας τις κοινότυπες ή χυδαίες ατάκες (μπορεί να έχει κι αυτή μαύρη ζώνη...:ninja:), που θίγουν την προσωπικότητα μίας γυναίκας, οπότε οποιαδήποτε αντίδραση από μέρους της θα είναι δικαιολογημένη...

 

Και σε περίπτωση που δεις ότι δεν ανταποκρίνεται, καλό είναι να υποχωρήσεις και να μην την πιέσεις...

 

Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλή επιτυχία (με αναίμακτη έκβαση!:lol:)...:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...