Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και δεν είμαι φαν του root, unlock bootloader και όλα τα πρεμφερή πειράγματα, έκανα προχθές αναβάθμιση στο 4.0.4 και χθές έκανα επιδιόρθωση του λογισμικού απο το pc companion. Η διαδικασία βέβαια τα διέγραψε όλα από το τηλέφωνο αλλά οι επιδόσεις του βελτιώθηκαν. Έχει περισσότερο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο ελεύθερο (230 mb περίπου) και περισσότερη ram (110 mb περίπου) σε σχέση με το Gingerbread. Από ταχύτητες είμαι ευχαριστημένος. Ο νέος browser είναι πολύ ωραίος και το scrolling έχει βελτιωθεί αισθητά. Υπάρχουν κάποιες μικροκαθυστερήσεις στο άνοιγμα κάποιων εφαρμογών αλλά ας μην ξεχνάμε τις δυνατότες του τηλεφωνου σε επεξεργαστή και μνήμη και το γεγονός οτι το λειτουργικό προσαρμόστηκε σε περσυνά μοντέλα από τη Sony και έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις από τον προκάτοχό του. Edited by fireillusion
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπάρχουν πολλοί στους οποίους δεν έχει έρθει η αναβάθμιση ακόμα???? αρχίζω και ανησυχώ....

 

Μπαα... μην ανησυχεις,ουτε εγω την εχω ακομη!!!

si 1246-9535

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Στο μενού της έντασης του ήχου δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα να ορίσεις διαφορετική ένταση για τις ειδοποιήσεις, κάτι το οποίο είναι αρκετά ενοχλητικό γιατί μπορεί να θες το τηλέφωνο στην κλήση να χτυπά δυνατά, αλλά στις ειδοποιήσεις να μην σε πετά το βράδι από τον ύπνο. Κρίμα...
Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Στο μενού της έντασης του ήχου δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα να ορίσεις διαφορετική ένταση για τις ειδοποιήσεις, κάτι το οποίο είναι αρκετά ενοχλητικό γιατί μπορεί να θες το τηλέφωνο στην κλήση να χτυπά δυνατά, αλλά στις ειδοποιήσεις να μην σε πετά το βράδι από τον ύπνο. Κρίμα...

 

Για δοκιμασε το myphone settings.πατα παρατεταμένα πανω στο εικονιδιο του ηχειου και θα σου βγαλει πολλες επιλογες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ρουταρισμενο το ics ετοιμο; σε ftf?

 

Προς το παρόν δεν έχω δει κάτι. Όλα τα .ftf που κυκλοφορούν εδώ είναι:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330314

 

Μετά από αρκετές εβδομάδες συμβίωσης με τo ICS στο Arc έχω να πω ότι προσωπικά είμαι υπερ-ικανοποιημένος. Για συσκευή με μονοπύρηνο επεξεργαστή και 512ΜΒ RAM λειτουργεί εξαιρετικά. :)

Αν αφαιρέσει κανείς τα bloatware (είτε μόνος του, είτε χρησιμοποιώντας μια StockBased ROM όπως η Arconium) της Sony το κινητό λειτουργεί άψογα. Και ακόμα δεν έχω δοκιμάσει CM9 και AOKP Roms.

 

Ίσως ήθελα ακόμα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας μόνο. Προς το παρόν με kernel ArcKnight και Arconium 3.c βλέπω 40-48 ώρες με φυσιολογική χρήση. Όσοι είστε με εντελώς stock ROM τι αυτονομία έχετε?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε το myphone settings.πατα παρατεταμένα πανω στο εικονιδιο του ηχειου και θα σου βγαλει πολλες επιλογες

 

δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς....:(

 

Επίσης χάθηκε και η δυνατότητα που αποθήκευες την όποια οθόνη του κινητού

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς πως παίρνουμε screenshot ο νέος τρόπος είναι: κρατάς πατημένα ταυτόχρονα το κουμπί on/off και το volume down στο πλαϊ για 2-3 δευτερόλεπτα.

Όσο για το my phone settings και εγώ δεν το έχωκαταλάβει: είναι ξεχωριστό application ή εφαρμογή στο μενού?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς....:(

 

Επίσης χάθηκε και η δυνατότητα που αποθήκευες την όποια οθόνη του κινητού

 

 

 

 

 

 

 

Εάν εννοείς πως παίρνουμε screenshot ο νέος τρόπος είναι: κρατάς πατημένα ταυτόχρονα το κουμπί on/off και το volume down στο πλαϊ για 2-3 δευτερόλεπτα.

Όσο για το my phone settings και εγώ δεν το έχωκαταλάβει: είναι ξεχωριστό application ή εφαρμογή στο μενού?

 

Ειναι εφαρμογη απο το μαρκετ.κατεβαστε το και δειτε αυτο που λεω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χτες βραδυ εκανα το κινητακι root, εσβησα οτι εφαρμογες δε χρειαζομουν και το κινητακι πια πεταει!

αξιζει με τα χιλια η 4.0.4! :)

 

ο τροπος για να το rootαρεις ειναι εδω:

http://talk.sonymobile.com/message/178992

 

επισης εβαλα και το εξης στη notification bar (ειχα αντιστοιχο στη 2.3.4, αλλα δε δουλευε στην ics) που ειναι πολυ πολυ βολικο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1632691

 

εκανα την αναβαθμιση, ολα τελεια....το κινητο ειναι απιστευτο. thx :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εσεις με τα Ελληνικα arc,την εχεται παρει ολοι την 4.0.4?

Γιατι εγω ακομη τιποτα:(

Βεβαια το si μου(1246-9535),δεν υπαρχει ακομη στην λιστα,αλλα ενας φιλος 2-3 σελιδες πισω,λεει πως με το ιδιο si,του ηρθε η αναβαθμιση!!

Ξερει κανενας τι μπορει να παιζει?Λετε να εχει καμια σχεση το οτι ειναι αγορασμενο απο οτε?

Ευχαριστω!!!

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς πως παίρνουμε screenshot ο νέος τρόπος είναι: κρατάς πατημένα ταυτόχρονα το κουμπί on/off και το volume down στο πλαϊ για 2-3 δευτερόλεπτα.

Όσο για το my phone settings και εγώ δεν το έχωκαταλάβει: είναι ξεχωριστό application ή εφαρμογή στο μενού?

 

OK ευχαριστώ,

το ήξερα αλλά δεν πατούσα τα πλήκτρα ταυτόχρονα...

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εφαρμογη απο το μαρκετ.κατεβαστε το και δειτε αυτο που λεω!

 

μήπως λέγετε κάπως αλλιώς????

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω 2 ημέρες που έκανα την αναβαθμιση και από τότε έχω αρκετά κρασαρίσματα και παγώματα της οθόνης. Εκανα ξανά αναβάθμιση με το seus update αυτην την φορά και επιδιόρθωση (σβήσιμο εφαρμογών κ.λ.π) άλλα το πρόβλημα παραμένει. Το έχει άλλος ή κάποια ιδέα τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

μήπως λέγετε κάπως αλλιώς????

 

Ψάχνοντας στο Google play το μόνο που βρήκα να ταιριάζει είναι η εφαρμογή mysettings.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω 2 ημέρες που έκανα την αναβαθμιση και από τότε έχω αρκετά κρασαρίσματα και παγώματα της οθόνης. Εκανα ξανά αναβάθμιση με το seus update αυτην την φορά και επιδιόρθωση (σβήσιμο εφαρμογών κ.λ.π) άλλα το πρόβλημα παραμένει. Το έχει άλλος ή κάποια ιδέα τι να κάνω;

 

Μήπως να κάνεις flash μια παλιά έκδοση όπου χάνονται όλα και να αναβαθμίσεις και πάλι στην 4 με καθαρό τηλέφωνο...

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνεις flash μια παλιά έκδοση όπου χάνονται όλα και να αναβαθμίσεις και πάλι στην 4 με καθαρό τηλέφωνο...

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

 

Την 2η αναβάθμιση την έκανα επίτηδες με seus και χάθηκαν όλα (καθαρό τηλέφωνο με ice rom πλέον). Αλλα το πρόβλημα παραμένει. Για αυτό ρωτάω αν το έχει και άλλος το πρόβλημα. Θα κάνω και 1 επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και βλέπω. Και χάρηκα γιατί όντως είναι πιο γρήγορο, αλλά κάνει αυτά τα κολλήματα και παγώματα οθόνης (ice... όνομα και πράμα).

Link to comment
Share on other sites

μήπως λέγετε κάπως αλλιώς????

 

 

 

 

 

 

 

Ψάχνοντας στο Google play το μόνο που βρήκα να ταιριάζει είναι η εφαρμογή mysettings.

 

Ωχ παιδια συγχωρεστε με!!ειχα μια συζητηση για την εφαρμογη myphone explorer που κανει αλλη δουλεια!!συγχωρεστε με εκ παραδρομης το γραψα!!

Mysettings λεγεται!μπλε εικονιδιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω την 4.0.3, και δεν ειμαι ικανοποιμενος με την αποδοση του wifi (απο πλευρας εμβελειας σε σχεση με αλλες συσκευες που ειχα) και με διαφορα αλλα μικροπραγματα.

Μπορει να ειναι θεμα kernel η rom;

Το companion δεν μου βρισκει αναβαθμιση σε 4.0.4, πρεπει ο προηγουμενος κατοχος να την ειχε περασει manually με κλειδωμενο bootloader.

Τι να κανω λετε;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

χτες βραδυ εκανα το κινητακι root, εσβησα οτι εφαρμογες δε χρειαζομουν και το κινητακι πια πεταει!

αξιζει με τα χιλια η 4.0.4! :)

 

ο τροπος για να το rootαρεις ειναι εδω:

http://talk.sonymobile.com/message/178992

 

επισης εβαλα και το εξης στη notification bar (ειχα αντιστοιχο στη 2.3.4, αλλα δε δουλευε στην ics) που ειναι πολυ πολυ βολικο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1632691

 

Με αυτό τον τρόπο χάνεις την εγγύηση από τη sony;

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις root, ναι, χάνεις το root. Αν το κάνεις όμως un-root τότε κανένα πρόβλημα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις root, ναι, χάνεις το root. Αν το κάνεις όμως un-root τότε κανένα πρόβλημα.

 

Κατι δεν παει καλα με το post σου!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως! Δυο χιλιάδες χιλιόμετρα οδήγησης είναι αυτά! Όταν κάνεις root χάνεις την εγγύηση ήθελα να γράψω...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω αυτη τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537717 . αν τη περασω θα εχει ελληνικα η συσκευη κ 160 χαρακτηρες στα μηνυματα οπως τωρα με την 4.0.4 ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω αυτη τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1537717 . αν τη περασω θα εχει ελληνικα η συσκευη κ 160 χαρακτηρες στα μηνυματα οπως τωρα με την 4.0.4 ?

 

δεν γνωριζω αν υποστηριζει η οχι.. παντως αν σου αρεσει τοσο και θελεις να την φλασαρεις,μπορεις να χρησιμοποιησεις το handset sms για τα μηνυματα,ειναι ακρως παραμετροποίησημο και υποστηριζει και 160 χαρακτηρες...

αν την περασεις δωσε μας ενα feedback !

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...