Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν8 (Γενικός Σχολιασμός)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κι εγώ πιστεύω πως αν χρησιμοποιήσεις όπερα δεν θα ξαναχρησιμοποιήσεις μαμα.

Μιας και λέμε διάφορα, σίγουρα η μεγάλη οθόνη είναι πιο ευχάριστη για νετ, βίντεο και ότι άλλο αλλά προσωπικα ο όγκος τού γαλαξία με χαλάει απίστευτα. Θέλω να "πετάω" το κινητό στην κωλότσεπη και να είμαι άνετος "ειδικά το καλοκαίρι που δεν παίζει μπουφάν). Το Ν9 είναι ίσως το ιδανικό τηλέφωνο και οι 3.9 ίντσες είναι υπεραρκετές. Στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις είναι (νομίζω) το 800άρι αλλά με 3.7 ίντσες. Νομίζω πως μιλάμε για τα τελεία εμφανισιακα τηλέφωνα. Προσωπική άποψη και βάσει των προσωπικών αναγκών

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω παντως τον μαμα broswer μονο για τον flash τον εχω, για ολα τα αλλα τον οπερα.

Σωστός, μόνο που εγώ βαριέμαι απίστευτα και τον Opera, δεν έχει την ταχύτητα και την αμεσότητα του Mini. Προσωπικά, στο 90% των περιπτώσεων χρησιμοποιώ μόνο τον Opera Mini. Άσε που κάνει οικονιμία συμπιέζοντας τις σελίδες και γλιτώνεις πολύτιμα MBs από το 3G. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εκανα ενα τεστ με την αννα κ την βελλε..

 

και η εκτη φωτο

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα ενα τεστ με την αννα κ την βελλε..

 

και η εκτη φωτο

μπορώ να πω ότι είναι αρκετά πιο γρήγορη η belle!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε διάφορα, σίγουρα η μεγάλη οθόνη είναι πιο ευχάριστη για νετ, βίντεο και ότι άλλο αλλά προσωπικα ο όγκος τού γαλαξία με χαλάει απίστευτα.

 

Κι ομως εχεις αδικο...

Ογκος Νοκια Ν8 : 113.5 x 59.1 x 12.9 mm δηλαδη --> 86 cc

Ογκος Galaxy S II : 125.3 x 66.1 x 8.5 mm δηλαδη --> 70 cc

 

Το Galaxy S II εχει λοιπον μικροτερο αγκο απο το Ν8. Oχι οτι εχει ιδιαιτερο νοημα αυτο, αλλα τουλαχιστον να μη λενε αθελα μας λαθος πραγματα.

 

Απο σημερα το απογευμα θα ειμαι κι εγω κατοχος Νοκια Ν8 (σε πορτοκαλι).

Ετσι για να δω ποσο εχει προοδευσει το Symbian!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα το δεις καλυτερα σε ενα 701. λογω μεγαλυτερης ram κυριως, cpu και καρτας γραφικων.

 

παντως το SGS2 ενει πολυ μεγαλυτερο του Ν8.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

παντως το SGS2 ενει πολυ μεγαλυτερο του Ν8.

 

Ειναι κατα πολυ λεπτοτερο του N8 ομως και βολευεται καλυτερα στις εμπρος τσεπες ακομα και σε σχεση με το iPhone. ;)

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατα πολυ λεπτοτερο του N8 ομως και βολευεται καλυτερα στις εμπρος τσεπες ακομα και σε σχεση με το iPhone. ;)

 

ενταξει διαφωνω, αλλα ο καθενας εχει τις αναγκες του.

εγω κοιταω υψος και πλατος παντα.

αυτα με δυσκολευουν. το παχος (αν ειναι σε λογικα πλαισια) βοηθαει στο να κρατας τη συσκευη σωστα. αν ειναι λεπτο απλα δεν το νιωθω καλα.

 

στους 3 παραγοντες (υψος,πλατος,παχος) το Ν8 ειναι πολυ μικροτερο στους 2.

 

αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα , οποτε...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Το ποσο καλα βολευεται ενα κινητο στην τσεπη μας ειναι κατι αντικειμενικο και εκτος φυσικα απο τα ξερα νουμερα των διαστασεων (και του βαρους) σημαντικο ρολο παιζει και το σχημα.

Π.χ. το iPhone ειναι μικροτερο σε μηκος και πλατος απο το S II, εχει σχεδον το ιδιο υψος αλλα δεν βολευεται τοσο καλα γιατι δεν εχει τις στρογγυλεμενες ακρες που εχει το S II.

Τεσπα ο καθενας εχει την αποψη του, δε θα επιμεινω.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ, ουτε εγω επιμενω.

 

συμφωνουμε πως διαφωνουμε και πως ειναι καθαρα υποκειμενικο ; )

 

 

-----------------------------------

edit:megatron: +1

-----------------------------------

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι το chatting και οι συγκρίσεις συσκευών δεν επιτρέπονται.

Παρακαλώ πολύ μείνετε στο αντικείμενο του topic.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Aπο σημερα το απογευμα θα ειμαι κι εγω κατοχος Νοκια Ν8 (σε πορτοκαλι).

Ετσι για να δω ποσο εχει προοδευσει το Symbian!

 

Πορτοκαλί άρα παραεισαγωγής. Άρα σου προτείνω να βάλεις του lagoskon με phoenix. Ότι θέλεις ρώτα, γίνεται έυκολα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,δε ξερω αν πρεπει να το βαλω εδω η οχι,αν ειναι ας μετακινηθει.επαθα πλακα με τα handsfree του ν8!!!τα ειχα μεσα σε μια μπλουζα η οποια μπηκε πλυντηριο και πλυθηκαν κανονικα με το μαλακτικο τους,το αποσκληρυντικο του,το στεγνωμα τους,κομπλε λεμε,απ ολα!!!τα βγαζω απ το πληντυριο και δουλευαν κανονικοτατα!!!ολες οι λειτουργειες τους μια χαρα.ασε που νομιζω μαλακοσαν οι σιλικονες τουσ λιγο λογο μαλακτικου!!!:lol::lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,δε ξερω αν πρεπει να το βαλω εδω η οχι,αν ειναι ας μετακινηθει.επαθα πλακα με τα handsfree του ν8!!!τα ειχα μεσα σε μια μπλουζα η οποια μπηκε πλυντηριο και πλυθηκαν κανονικα με το μαλακτικο τους,το αποσκληρυντικο του,το στεγνωμα τους,κομπλε λεμε,απ ολα!!!τα βγαζω απ το πληντυριο και δουλευαν κανονικοτατα!!!ολες οι λειτουργειες τους μια χαρα.ασε που νομιζω μαλακοσαν οι σιλικονες τουσ λιγο λογο μαλακτικου!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Lenor να βάζεις... και μυρίζουν καλύτερα και εχεις και πιο καθαρό ήχο!!:lol::lol:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως εχεις αδικο...

Ογκος Νοκια Ν8 : 113.5 x 59.1 x 12.9 mm δηλαδη --> 86 cc

Ογκος Galaxy S II : 125.3 x 66.1 x 8.5 mm δηλαδη --> 70 cc

 

Το Galaxy S II εχει λοιπον μικροτερο αγκο απο το Ν8. Oχι οτι εχει ιδιαιτερο νοημα αυτο, αλλα τουλαχιστον να μη λενε αθελα μας λαθος πραγματα.

 

Απο σημερα το απογευμα θα ειμαι κι εγω κατοχος Νοκια Ν8 (σε πορτοκαλι).

Ετσι για να δω ποσο εχει προοδευσει το Symbian!

 

Δεν φταις εσυ αλλά εγώ που δεν το διατύπωσα σωστά. Όταν λέω όγκο εννοώ μήκος και πλάτος. Αυτό βέβαια δεν είναι ο συνολικός όγκος όπως σωστά αναφέρεις αλλά φανταστικά πως θα γίνω κατανοητός στο που αναφέρομαι.

Το διευκρίνισε βέβαια και ο thePRODIGY.

Στο Ν8 υπάρχει αρκετά χαμένος όγκος (εννοώ επιφάνεια για να μην τα ξαναλέμε) με την περιττή (για τον χρήστη) κορνίζα. Μακάρι να είχε την ίδια επιφάνεια αλλά με μεγαλύτερη οθόνη. Τέλος πάντων.

Αλήθεια, εκτός από το 808 θα έρθει κάτι άλλο (ανταγωνιστικό) σύντομα?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

All hail megatr0n,

για πες, πως το βλεπεις το νεο σου Ν8?!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Καταρχας ανοιγοντας τη συσκευσασια, αντικρυσα ο,τι ποιοτικοτερο και πληρες εχω δει τα τελευταια χρονια και εξηγουμαι:

καλωδιο usb, usb otg, hdmi, φορτιστης, handsfree, ολα εμοιαζαν και ηταν ποιοτικα κανοντας τα αντιστοιχα Apple και Samsung να μοιαζουν κινεζιες.

Σαν συσκευη -κατασκευαστικα- ειναι επισης οτι ποιοτικοτερο εχω πιασει (ακομα καλυτερο και απο το Ν9) και, ΝΑΙ, ειναι ανωτερο του iPhone (προσωπικη μου αποψη αυτο).

Το ηχειο του ειναι παρα πολυ καλο (καμια σχεση με το τραγικο ηχειο του Ν9).

 

Παμε τωρα στο λειτουργικο...

Ανοιγει γρηγορα, κλεινει γρηγορα, πραγμα το οποιο με εξεπληξε ευχαριστα! (το iPhone μοιαζει καρβουνιαρης σε αυτο το θεμα).

Στις απλες λειτουργιες οπως τα μηνηματα, τηλεφωνα, μητρωο, ρυθμισεις κτλ ειναι σβελτο με 0 lag.

Οταν πας να τρεξεις Ovi Store, Facebook, Shazam κτλ ειναι αισθητα (και δικαιολογημενα) πιο αργο σε σχεση με τα κορυφαια Android και iPhone (και πώς να μην ηταν αφου η cpu ειναι αργη).

Η ασχημη σε αναλυση οθονη του με ψιλοξενερωσε αμεσως με το που το ανοιξα, αλλα η σωστη αποδοση χρωματων μου αρεσει ιδιαιτερα. Αυτη ακριβως η οθονη αδικει την εκπληκτικη καμερα. Οι φωτο που τραβας φαινονται αρκετα κατωτερες απο τις αντιστοιχες στο SGS II και το iPhone OTAN τις βλεπεις στην οθονη. Οταν ομως τις περασεις στο PC νομιζεις οτι οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο μια ψηφιακη καμερα. Αριστα λοιπον σε αυτον τον τομεα!

 

Αυτο που μου εκανε τη μεγαλυτερη θετικη εντυπωση και πραγματικα δεν το πιστευα ειναι το γεγονος οτι σε σημεια της δουλειας μου που δεν ειχα καλο σημα, η επικοινωνια στο τηλεφωνο ηταν αψογη (οπως του SGS II, το iPhone ειναι τραγικο) αλλα το κυριοτερο οτι ειχα 3G και φορτωνα email εκει που με το iPhone ιδρωνα.

Αριστα λοιπον και στον τομεα "κινητο" τηλεφωνο.

 

Web browsing δεν εχω δοκιμασει ακομα, αν και κατεβασα τον Opera mobile, αλλα η εμπειρια μου απο τα email ειναι αρνητικη γιατι δυστυχως για να διαβασεις ενα πρεπει να σκρολλαρεις την οθονη 10 φορες πανω-κατω, αριστερα-δεξια.

 

Επανερχομαι με περισσοτερες εντυπωσεις απο μπαταρια και web browsing.

 

Υ.Γ. Μην πεσετε να με φατε :p

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

@megatr0n: Καλορίζικο φίλε. :)

Τι έκδοση τρέχει το Ν8 σου; Anna ή Belle;

Έχεις ακόμα τα άλλα δύο κινητά που ανέφερες; (SGS2 και iPhone)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Thanks... Ειχε απο τη μανα του Anna, εβαλα την επισημη Belle, αλλα επειδη ειναι παραεισαγωγης μου εβαλε την ξενη εκδοση χωρις ελληνικα με αποτελεσμα να περασω το fw του Lagoskon! To SGS II και το iPhone 4S τα πουλησα.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Thanks... Ειχε απο τη μανα του Anna, εβαλα την επισημη Belle, αλλα επειδη ειναι παραεισαγωγης μου εβαλε την ξενη εκδοση χωρις ελληνικα με αποτελεσμα να περασω το fw του Lagoskon! To SGS II και το iPhone 4S τα πουλησα.

Η belle πως σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση βοηθεια αρκετων παιδιων εδω μεσα...

Μπορει με καποιους να ειχαμε ψιλοαρπαχτει σε παλιοτερα threads αλλα τουλαχιστον εγω προσωπικα δεν κραταω κακιες και ταυτοχρονα αποδεικνυω οτι δεν ειμαι κολλημενος με καμια μαρκα/πλατφορμα/ομαδα.

 

Την Anna δεν προλαβα να την "δω" καθολου γιατι εκανα αμεσως αναβαθμιση σε Belle.

Κοιτα, δεν εχει αλλαξει και πααααρα πολυ απο το S60v5, αλλα αυτο που εκτιμησα ειναι οτι δεν ειναι "βαρια".

Η cpu του Ν8 δειχνει να τα καταφερνει μια χαρα στα περισσοτερα tasks και αυτο ειναι πολυ ευχαριστο.

Η ληψη της κεραιας του ειναι εκπληκτικη, το πηγα στα πιο "δυσκολα" μερη και ομως ουτε μια διακοπη, ουτε μια dropped call...

Απλα αυτο το περιβλημα ειναι ιδιαιτερα γλιστερο και οταν παω να το πιασω κανω κατι "ζεμπεκιες" μεχρι να το κρατησω.. :lol:

 

Σαν λειτουργια τηλεφωνου ειναι μακραν το καλυτερο που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα και η καμερα του ειναι οντως η καλυτερη της αγορας.

Σε λειτουργιες οπως web surfing, emails ειναι μετριοτατο. Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο γιατι νομιζω οτι δεν ειναι και ο χαρακτηρας της συγκεκριμενης συσκευης.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτο το περιβλημα ειναι ιδιαιτερα γλιστερο και οταν παω να το πιασω κανω κατι "ζεμπεκιες" μεχρι να το κρατησω.. :lol:

 

Μωρέ, αν μείνεις στις ζεμπεκιές καλα θα είσαι.. Μην αρχίσεις τις τούμπες είναι το θέμα... :cry: Όχι ότι καταλαβαίνει τίποτα, αλλά έχει πάει και έχει έρθει η καρδιά μου μερικές φορές.. :p Αλλά, σκυλί το άτιμο! :D

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Την Anna δεν προλαβα να την "δω" καθολου γιατι εκανα αμεσως αναβαθμιση σε Belle.

Κοιτα, δεν εχει αλλαξει και πααααρα πολυ απο το S60v5, αλλα αυτο που εκτιμησα ειναι οτι δεν ειναι "βαρια".

.

Έχει αλλάξει άπο άποψη κολημάτων, ταχύτητας, smooth κτλ. Όσο περισσότερο το δουλέυεις θα δεις ότι δεν έχει σχέση με το s60, είτε στα μηνύματα είτε στις ρυθμίσεις. Μοιάζει αλλά έχει βελτιωθεί. Μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα (customization) και τα widgets δίνουν άλλο αέρα (όχι μόνο τα μαμίσια). Θα έλεγα έχει διατηρήσει τη σταθερότητα όσο αφορά τον τηλεφωνικό τομέα και έχει προσθέσει πολλά σε touch interface.. Ωστόσο στο internet υστερεί και το κατάλαβα όταν είδα κάποιο καλό android να σερφάρει. Προσωπικά με καλύπτει γιατί δε σερφάρω σα τρελός στο κινητό. Ο opera νάναι καλά.

 

Επίσης το gps του δε ξέρω αν το δοκίμασες. Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ gps, είτε γιατί το χρειάζομαι είτε γιατί απλά μου αρέσει να βλέπω που είμαι κτλ. ΜΕ σύνδεση κλειδώνει απευθείας, χωρίς μετράς μέχρι το 10. Βάλε και sygic aura για gps, εκτός του nokia maps.

 

Τα custom εφέ τα έβαλες?

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

ε βασικα ναι, εχει αλλαξει πααααρα πολυ το Symbian απο S60 5th σε Belle

 

it's over 9000

--------------------

 

ο μονος τομεας που αλλαξε λιγοτερο ειναι το internet browsing

και ναι, χωλαινει και ο Opera. οχι οσο ο "web" αλλα χωλαινει.

 

τωρα το καταλαβαινω πιο πολυ που σερφαρω με Ν9.

αλλα και πριν με Ν900 και ιδια hw specs με τα πρωτα S^3... η διαφορα στο ιντερνετ ειναι χαοτικη.

 

*για τα S^3 με 512mb ram & 1ghz δεν εχω αποψη

 

Τα custom εφέ τα έβαλες?

 

Οντως, πηγαινε στα θεματα και ενεργοποιησε τα εφφε θεματων.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...