Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν8 (Γενικός Σχολιασμός)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα μπορείτε να αναφέρετε - γράψετε τη γνώμη σας, το παράπονό σας σχετικά με το Ν8 αλλά τεκμηριώνοντας πάντα τα γραφόμενα σας. Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

η τιμη, τα υλικα κατασκευης, το δωρεαν GPS, το USB OTG, το FM transs, το HDMI... ειναι μερικα απο τα σημεια αναφορας του (περα απο την καμερα)

 

η τιμη -----> δε θεωρω φθηνο ενα κινητο 500 ευρω

τα υλικα κατασκευης ----->το htc legend το θεωρω πιο ποιοτικο

το δωρεαν GPS -----> το αναγνωριζω αν και πλεον οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν προγραμμα πλοηγησης

το USB OTG -----> καινοτομια και πολυ χρηστικο

το FM transs -----> χρηστικο αλλα οχι σημειο αναφορας μιας και υπαρχει στην αγορα εδω και 3-4 χρονια

το HDMI -----> καινοτομια που πλεον υπαρχει και στον ανταγωνισμο

Link to comment
Share on other sites

βρισκεις Ν8 και με 220 μτχ

 

καινουργιο με 330.

 

τα υπολοιπα, περι ορεξεως

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

η τιμη -----> δε θεωρω φθηνο ενα κινητο 500 ευρω

τα υλικα κατασκευης ----->το htc legend το θεωρω πιο ποιοτικο

το δωρεαν GPS -----> το αναγνωριζω αν και πλεον οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν προγραμμα πλοηγησης

το USB OTG -----> καινοτομια και πολυ χρηστικο

το FM transs -----> χρηστικο αλλα οχι σημειο αναφορας μιας και υπαρχει στην αγορα εδω και 3-4 χρονια

το HDMI -----> καινοτομια που πλεον υπαρχει και στον ανταγωνισμο

Το θεμα ειναι οτι για να τα εχεις ολα αυτα πρεπει 'η να εχεις το Ν8 'η 2-3 διαφορετικα κινητα!:p

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι για να τα εχεις ολα αυτα πρεπει 'η να εχεις το Ν8 'η 2-3 διαφορετικα κινητα!:p

 

το αντιστοιχο μπορεις να πεις και για το nokia.

αν εχεις το n8 χρειαζεσαι επιπλεον ενα κινητο με γρηγορο/συγχρονο λειτουργικο, ενα κινητο για περισσοτερες εφαρμογες, ενα κινητο με καλυτερη οθονη, ενα κινητο με ταχυτερη αποκριση των εφαρμογων κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

το αντιστοιχο μπορεις να πεις και για το nokia.

αν εχεις το n8 χρειαζεσαι επιπλεον ενα κινητο με γρηγορο/συγχρονο λειτουργικο, ενα κινητο για περισσοτερες εφαρμογες, ενα κινητο με καλυτερη οθονη, ενα κινητο με ταχυτερη αποκριση των εφαρμογων κ.λ.π.

 

εχει παρα πολλες εφαρμογες (Symbian ειναι)

δεν ειναι καθολου αργο (GPU)

δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα με την αποκριση:worry:

η οθονη εχει μια "καλη" αναλυση και φοβερα χρωματα (συν την υπεροχη απεικονιση του μαυρου)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εχει παρα πολλες εφαρμογες (Symbian ειναι)

δεν ειναι καθολου αργο (GPU)

δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα με την αποκριση:worry:

η οθονη εχει μια "καλη" αναλυση και φοβερα χρωματα (συν την υπεροχη απεικονιση του μαυρου)

 

δεν ξερω αν το symbian εχει περισσοτερες εφαρμογες απο apple, android

o επεξεργαστης ειναι στα 600

ταχυτητα στη διαχειριση pdf, excel κλπ που χρησιμοποιω συνεχεια στο legend ουτε για αστειο δεν τη συγκρινω με την αντιστοιχη στο n8

οθονη καλη, αλλα πλεον ξεπερασμενη σε σχεση με super amoled, retina, view κλπ

το κινητο το πληρωσα, ειμαι ευχαριστημενος για το σκοπο που το αγορασα, αλλα δεν εθελοτυφλω

Link to comment
Share on other sites

o επεξεργαστης ειναι στα 600

 

εγω μιλησα για την καρτα γραφικων (gpu) αλλα οκ, ας πουμε για την CPU

 

εχεις μια cpu στα 680ΜHZ υποβοηθουμενη απο 3d chip σε λειτουργικο Symbian ^3.

πες μου σε παρακαλω που πασχει το κινητο και το θεωρεις αυτο ως μειονεκτημα

:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

μαλλον βγηκαμε off topic.

μιλαμε για την καμερα και μαλλον εξαιτιας μου... περασαμε σε αλλα θεματα.

παντως εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ειναι τιμητικο για το καλυτερο κινητο της νοκια, να ειναι σημειο αναφορας μονο η καμερα του και να ευλογουμε τα γενια μας μονο για αυτο...

Link to comment
Share on other sites

το αντιστοιχο μπορεις να πεις και για το nokia.

αν εχεις το n8 χρειαζεσαι επιπλεον ενα κινητο με γρηγορο/συγχρονο λειτουργικο, ενα κινητο για περισσοτερες εφαρμογες, ενα κινητο με καλυτερη οθονη, ενα κινητο με ταχυτερη αποκριση των εφαρμογων κ.λ.π.

Και παλι σου λεω οτι ολα αυτα τα εχει το Ν8 ειτε πηγαινει αργα ειτε γρηγορα. Ομως πες μας ενα κινητο που τα εχει ολα αυτα που λες συν τα hdmi κτλ που εχει το Ν8? Κανενα, πες το μην το φοβασαι!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ok

το νοκια n8 τα εχει ολα και χτυπαει στα ισια τον ανταγωνισμο.

τα iphone 4, galaxy sii,desire hd, lg optimus ειναι ατελεις ως συσκευες εν συγκρισει με αυτο.

και χανουν σε ολα και επιπλεον και στην καμερα

Link to comment
Share on other sites

Σε χαρακτηριστικα μονο το galaxy s ii ειναι λιγο κοντα με το hdmi και USB OTG που εχει αλλα πλαστικουρα για το 500+ που κανει. Δεν υπαρχει τελειο κινητο ομως το Ν8 ακομα και αν δεν εχει τα τελεια χαρακτηριστικα τουλαχιστον τα εχει. Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

αντι να χαιρομαστε που τρεχει ετσι σε μικρο επεξεργαστη και εχουμε αυτονομια πανω απο 24 ωρες κλαιγομαστε... και οσο για την οθονη, που ειναι πισω? μονο η σαμσουνκ εχει καλυτερη οθονη που ναι δικια της τεχνολογια, κανενα αλλο κινητο (και ειδικα αμα δεις τα κανουργια συμπιαν πχ Ε7 με CBD) Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. βρηκα και αλλο μειον στο Ν8 σε σχεση με το αρκετα πιο ακριβο galaxy s2 ... στο xda λενε οτι με την θερμοκρασια που αναπτυσετε στο πισω μερος του πλαστικου μπορεις ανετα να τηγανισεις αυγο :) ενα απο τα καλα του διπλοπυρινου, μαζι με την μεγαλη καταναλωση μπαταριας:) ελπιζω καποια μερα να βγει εφαρμογη-τηγανι για symbian :lol: Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ακομα να μαθω γιατι η CPU ΑRM των 680 ΜΗΖ με την GPU ειναι μειονεκτημα για το κινητο?

 

ως προς τι? ονομαστικα και μονο? μπακαλιστικα δηλαδη?

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για τις λειτουργιες που επιτελει δεν ειναι καθολου μειονεκτημα. Γενικα συμπεριφερεται αρκετα καλα,αν και μετα απο καιρο μου εμφανιζει τα μικρα του lag. Οποτε ενα μικρο overclocking δε θα ηταν καθολου κακο. Αλλα τι λεμε τωρα,εμεις αλλαζουμε εικονιδια...
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινει ο κοσμακης πως η αποδοση της cpu ειναι αναλογη με το εκαστοτε λειτουργικο και το ποσο "βαρυ" ειναι.

 

δεν σημαινει πως το Ομνια Pro (wm6.5) επειδη ειναι στα 800MHZ ειναι γρηγοροτερο απο το Ν8 στα 680mhz (S^3)

μαλλον το αντιθετο.

 

ενα απλο παραδειγμα εφερα για να καταλαβετε (επιτελους ορισμενοι)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ώρες-ώρες διαπιστώνω πόσο άδικα τρωγώμαστε για τα κινητά. Κι εγώ έχω πέσει πολλές φορές στην παγίδα να «υπερασπιστώ» την εκάστοτε συσκευή που είχα. Απλά να υπενθυμίσω σε όλους ότι τη συσκευή που έχει ο καθένας την επιλέγει σύμφωνα με τις ανάγκες και τις προτεραιότητες που βάζει. Έτσι εμένα μπορεί να με βολεύει πάρα πολύ η συσκευή που έχω τώρα, ή κάποιον άλλο το Galaxy Sii ή το iPhone ή οτιδήποτε άλλο. Γι' αυτό καλό είναι να σεβόμαστε και να προσπαθούμε να κατανοήσουμε τις επιλογές των άλλων. :)

 

Όσο για το συγκεκριμένο θέμα, να διαβεβαιώσω κι εγώ όλους όσους δεν έχουν το Ν8 στα χέρια τους ότι για το λειτουργικό που έχει ο επεξεργαστής και η μνήμη που έχει είναι μια χαρά. Αν θα έπρεπε να τρέχει Android ή WP7, δε θα είχε καμία ελπίδα. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό καλό είναι να σεβόμαστε και να προσπαθούμε να κατανοήσουμε τις επιλογές των άλλων. :)

Ετσι ειναι αλλα οταν η συγκριση παει χαρακτηριστικο - χαρακτηριστικο τοτε ακουμε οτι να ναι για να βγαλουμε το Ν8 κινητο μη ανταγωνισιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

προσωπικα δεν ειχα κανενα θεμα με το κινητο εως σημερα.

για τους λογους για το οποιο το αγορασα, σχεδον με εχει ικανοποιησει...

 

απο εκει και περα...τυγχανει να χρησιμοποιω ταυτοχρονα και μια παλια android συσκευη οποτε οι συγκρισεις ειναι αναποφευκτες.

στα ματια ενος μεσου χρηστη (οπως ειμαι εγω) ειναι αργο.

μην ψαχνετε εξειδικευμενες απαντησεις π.χ. ''γιατι η CPU ΑRM των 680 ΜΗΖ με την GPU ειναι μειονεκτημα για το κινητο'' απο εναν μη μυημενο σε αυτα.

 

το φορουμ ειναι για να παραθετουμε προβληματα και να βρισκουμε λυσεις οι κατοχοι.

δεν ειναι για να πεισω τον εαυτο μου και τους αλλους οτι το κινητο μου ειναι συγχρονο, ταχυτατο....το καλυτερο

εκανα μια διαπιστωση η οποια ειναι οφθαλμοφανης.τωρα το πως και το γιατι δε με ενδιαφερει καθολου.

 

αν σε καποιον δεν αρεσει κατι στο κινητο του, το αναφερει και τελειωνει.πιθανοτατα διαμαρτυρετε και στη νοκια ωστε να το αλλαξει μελλοντικα....

σε καποιον αλλον που του αρεσει κατι πολυ, ομοιως το αναφερει και στελνει μηνυμα στη νοκια ''ειστε καινοτομοι συνεχιστε σε αυτο το δρομο''

 

φιλικα και χωρις διαθεση προσβολης σε αλλους συνφορουμιτες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. βρηκα και αλλο μειον στο Ν8 σε σχεση με το αρκετα πιο ακριβο galaxy s2 ... στο xda λενε οτι με την θερμοκρασια που αναπτυσετε στο πισω μερος του πλαστικου μπορεις ανετα να τηγανισεις αυγο :) ενα απο τα καλα του διπλοπυρινου, μαζι με την μεγαλη καταναλωση μπαταριας:) ελπιζω καποια μερα να βγει εφαρμογη-τηγανι για symbian :lol:

 

αμάν αυτή η nokia! Βάζει hdmi, usb on the go και άλλες αηδίες άλλα ούτε μια εφαρμογή για BBQ!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

προσωπικα δεν ειχα κανενα θεμα με το κινητο εως σημερα.

για τους λογους για το οποιο το αγορασα, σχεδον με εχει ικανοποιησει...

 

απο εκει και περα...τυγχανει να χρησιμοποιω ταυτοχρονα και μια παλια android συσκευη οποτε οι συγκρισεις ειναι αναποφευκτες.

στα ματια ενος μεσου χρηστη (οπως ειμαι εγω) ειναι αργο.

μην ψαχνετε εξειδικευμενες απαντησεις π.χ. ''γιατι η CPU ΑRM των 680 ΜΗΖ με την GPU ειναι μειονεκτημα για το κινητο'' απο εναν μη μυημενο σε αυτα.

 

το φορουμ ειναι για να παραθετουμε προβληματα και να βρισκουμε λυσεις οι κατοχοι.

δεν ειναι για να πεισω τον εαυτο μου και τους αλλους οτι το κινητο μου ειναι συγχρονο, ταχυτατο....το καλυτερο

εκανα μια διαπιστωση η οποια ειναι οφθαλμοφανης.τωρα το πως και το γιατι δε με ενδιαφερει καθολου.

 

αν σε καποιον δεν αρεσει κατι στο κινητο του, το αναφερει και τελειωνει.πιθανοτατα διαμαρτυρετε και στη νοκια ωστε να το αλλαξει μελλοντικα....

σε καποιον αλλον που του αρεσει κατι πολυ, ομοιως το αναφερει και στελνει μηνυμα στη νοκια ''ειστε καινοτομοι συνεχιστε σε αυτο το δρομο''

 

φιλικα και χωρις διαθεση προσβολης σε αλλους συνφορουμιτες.

 

+1000000!!!! Συμφωνώ απόλυτα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αν φαινεται αργο σε σχεση με το αργο legend, τοτε δεν ειναι καλα τα πραγματα.:worry:

Βεβαια, ολα αυτα ειναι εντελως σχετικα και μονο συγκριτικα μπορεις να βγαλεις συμπερασματα.

Για την τιμη του παντως, καλο ειναι.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ένα βίντεο με διάρκεια μισή ώρα που δείχνει τις διαφορές ανάμεσα σε PR 1.2 και την Αννούλα. Η Αννούλα παίδες είναι κοντά και φαίνεται ότι το κινητό γίνεται πολύ καλύτερο από ότι ήδη ήταν. Και μεγάλη διαφορά στον Browser.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...