Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν8 (Γενικός Σχολιασμός)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχει εγκαταστησει καποιος την belle για να ρωτησω κατι για το phoenix που δεν μου κανει σωστα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε εμένα απο ελληνικότατο pr1.2 , γύρισαν τα πάντα στα αγγλικά αλλά τα ελληνικα υπάρχουν κανονικά σαν input.

 

Όταν λες "ελληνικότατο" εννοείς απλά ότι είχε ελληνικό μενού όταν το αγόρασες. Αυτό απλά σημαίνει ότι είχαν περάσει τα ελληνικά με το φοίνικα πριν το αγοράσεις, αλλά το κινητό έχει ξένο product code (π.χ. γερμανικό) γι'αυτό και χάθηκε το ελληνικό μενού με την αναβάθμιση μέσω υπολογιστή. Κι εγώ έχω ένα C6-01 pr1.2 αγορασμένο με ελληνικά πλήρη, αλλά ξέρω ότι έχω γερμανικό product code.

Επειδή όμως με ενδιαφέρει να δοκιμάσω την Anna έστω και με αγγλικό μενού, να σε ρωτήσω τα παρακάτω μιας και την έβαλες:

- Μπορείς να γράψεις ελληνικά κανονικά στα sms ακόμα και με Τ9;

- Βλέπεις κανονικά στα ελληνικά τα sms που υπήρχαν πριν την αναβάθμιση; Και τα ονόματα στον τηλεφωνικό κατάλογο;

- Σε αφήνει να δημιουργήσεις νέα επαφή με ελληνικά;

- Όταν πατάς κλήση από την αρχική οθόνη, μπορείς να ψάξεις με ελληνικά;

- Γενικά υπάρχουν ελληνικά σε οποιαδήποτε εισαγωγή χαρακτήρων στο κινητό;

Ευχαριστώ.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Θα παραλαβω το n8 την τριτη πως μπορω να το κανω update απο τον υπολογιστη απο το ovi suite πρέπει να κατεβασω τίποτα;Επίσης υπαρχει περιπτωση να μην εχει ελληνικά επιδη τα παραγγειλα απο αμερικη

 

 

Ευχαριστώ

Edited by MrLefterisxeliou
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζουμε το forum πριν αρχίσουμε να ρωτάμε αυτό που ρωτάνε όλοι εδώ και αρκετές σελίδες. :wacko:

 

Φιλε μου λιγη διακριτικη ευγενεια δεν βλαπτει.

Απλα εκανα και εγω μια παρατηρηση οπως ολοι οι αλλοι.

Το τι θα κανουμε ηταν ρητορικο ερωτημα.

Ευχαριστω παντως τον φιλο που μου εγραψε απαντηση.

Edited by pipisf
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει εγκαταστησει καποιος την belle για να ρωτησω κατι για το phoenix που δεν μου κανει σωστα?

 

Αν μπορω να βοηθήσω...?

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "ελληνικότατο" εννοείς απλά ότι είχε ελληνικό μενού όταν το αγόρασες. Αυτό απλά σημαίνει ότι είχαν περάσει τα ελληνικά με το φοίνικα πριν το αγοράσεις, αλλά το κινητό έχει ξένο product code (π.χ. γερμανικό) γι'αυτό και χάθηκε το ελληνικό μενού με την αναβάθμιση μέσω υπολογιστή. Κι εγώ έχω ένα C6-01 pr1.2 αγορασμένο με ελληνικά πλήρη, αλλά ξέρω ότι έχω γερμανικό product code.

Επειδή όμως με ενδιαφέρει να δοκιμάσω την Anna έστω και με αγγλικό μενού, να σε ρωτήσω τα παρακάτω μιας και την έβαλες:

- Μπορείς να γράψεις ελληνικά κανονικά στα sms ακόμα και με Τ9;

- Βλέπεις κανονικά στα ελληνικά τα sms που υπήρχαν πριν την αναβάθμιση; Και τα ονόματα στον τηλεφωνικό κατάλογο;

- Σε αφήνει να δημιουργήσεις νέα επαφή με ελληνικά;

- Όταν πατάς κλήση από την αρχική οθόνη, μπορείς να ψάξεις με ελληνικά;

- Γενικά υπάρχουν ελληνικά σε οποιαδήποτε εισαγωγή χαρακτήρων στο κινητό;

Ευχαριστώ.

 

Για να μην τα πολυλογώ έχω ελληνικα σε ολα τα inputs που ανεφερες μονο σε swype landscape. Portrait δεν έχω ελληνικά πουθενά. Προφανώς αυτο συμβαινει επειδη ειχα προεγκατεστημενο swype με greek dictionary.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτο συμβαινει επειδη ειχα προεγκατεστημενο swype με greek dictionary.

 

Αυτό είναι σίγουρα!

Τελικά το product code σου πιο είναι? (κάνεις κλήση το *#0000# για να το δεις).

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει γραφτεί πολλές φορές στο φόρουμ, όσοι έχουν κινητό παραεισαγωγής, ΔΕΝ πρέπει να κάνουν αναβαθμίσεις με μέσω υπολογιστή γιατί θα χαθούν τα ελληνικά.

 

Το 0599774 (balkans DG με ελληνικά παντού) θεωρείται "παραεισαγωγή"? Μου το έστειλαν απο τα κεντρικά της nokia σε αντικατάσταση ενός χαλασμένου.

 

Θα έχω πρόβλημα αν κάνω αναβάθμιση μέσω ovi suite?

 

p.s. πάντως ακόμα δεν εμφανίζεται η ενημέρωση ούτε μέσω ota ούτε μέσω ovi, παρόλο που βλέπω οτι ένας φίλος εδω την έχει λαβει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πως παει το ν8 απο βιντεο,καμερα,αξιοπιστια,ηχεια,κλπ?γενικα ειναι καλο σαν τηλεφωνο?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το 0599774 (balkans DG με ελληνικά παντού) θεωρείται "παραεισαγωγή"? Μου το έστειλαν απο τα κεντρικά της nokia σε αντικατάσταση ενός χαλασμένου.

 

Θα έχω πρόβλημα αν κάνω αναβάθμιση μέσω ovi suite?

 

p.s. πάντως ακόμα δεν εμφανίζεται η ενημέρωση ούτε μέσω ota ούτε μέσω ovi, παρόλο που βλέπω οτι ένας φίλος εδω την έχει λαβει...

 

Όπως γράφει εδώ (product codes) το balkans έχει μέσα του την ελληνική γλώσσα.

Όσο για το ότι δε την έλαβες ακόμα, δε το ξέρω, και δεν ανακοίνωσαν τίποτα για Ελλάδα ακόμα.

Το balkans θεωρείται από τα κύρια πακέτα γλωσσών και κανονικά παίρνει αναβαθμίσεις πολύ γρήγορα (και ΟΤΑ).

Φαίνεται ότι με την Anna επικεντρώθηκαν στις χώρες και ίσως τα βγάλουν όλα μαζί.

Πιστεύω πάντως ότι θα το λάβεις πριν πάρουμε εμείς που το έχουμε με Country Variant GR ή Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=7ZePeLU_VZ8

 

περιμενουμε ολοι αυτες τις μερες την αννα ενω δειτε ποσο πιο ωραιο θα γινοταν το κινητο με την μπελε.....

 

υπαρχει καποιος που την εχει βαλλει;;;

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρα!

Τελικά το product code σου πιο είναι? (κάνεις κλήση το *#0000# για να το δεις).

 

ο κωδικος ειναι 0599762. Το αστειο τωρα ειναι οτι στο ovi τα ελληνικα τα παιρνει στην αναζητηση αλλα τα αποτελεσματα και οι οι χαρτες ειναι στα αγγλικά. Επισης φων. καθοδηγηση βαζεις ελλ. χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πως παει το ν8 απο βιντεο,καμερα,αξιοπιστια,ηχεια,κλπ?γενικα ειναι καλο σαν τηλεφωνο?ευχαριστω.

 

βίντεο και κάμερα είναι κορυφή, ηχείο καλό και δυνατό αν και λίγο λάθος θέση, τρομερή κατασκευή και γενικά πολύ καλό κινητο με αρκετά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά πχ fm transmitter, hdmi out, usb on the go κτλ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πως παει το ν8 απο βιντεο,καμερα,αξιοπιστια,ηχεια,κλπ?γενικα ειναι καλο σαν τηλεφωνο?ευχαριστω.

 

Σε σε ολα τελειο (συν τα καλουδια που επισημαινει και ο φιλος απο πανω μου), εγω απλα θα προσθεσω και τους τελειους και δωρεαν GPS χαρτες "Nokia Maps", την πολυ καλη (για τα δεδομενα των smartphones) αυτονομια, το ισχυρο σημα wifi, τα ποιοτικά υλικα κατασκευης, τις επερχομενες αναβαθμισεις Anna & Belle, και την καρτα γραφικων (οποτε και στα 3d παιχνιδια θα εισαι αρχοντας).

 

Μοναδικο μειον για εμενα ειναι η μετρια εμπειρια πλοηγησης στο ιντερνετ.

Στην αρχη ηταν κακη, στην πορεια βελτιωθεικε... τωρα ακουμε πως με την Belle θα γινει ακομα καλυτερη.

 

Και μην ξεχνας τον Opera , οι μελλοντικες εκδοσεις του οποιου θα συνεχισουν να ειναι συμβατες με τα Symbian ^3 κινητα. Το αναφερω αυτο γιατι ο Οpera συνεχως βελτιωνεται.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε σε ολα τελειο (συν τα καλουδια που επισημαινει και ο φιλος απο πανω μου), εγω απλα θα προσθεσω και τους τελειους και δωρεαν GPS χαρτες "Nokia Maps", την πολυ καλη (για τα δεδομενα των smartphones) αυτονομια, το ισχυρο σημα wifi, τα ποιοτικά υλικα κατασκευης, τις επερχομενες αναβαθμισεις Anna & Belle, και την καρτα γραφικων (οποτε και στα 3d παιχνιδια θα εισαι αρχοντας).

 

Μοναδικο μειον για εμενα ειναι η μετρια εμπειρια πλοηγησης στο ιντερνετ.

Στην αρχη ηταν κακη, στην πορεια βελτιωθεικε... τωρα ακουμε πως με την Belle θα γινει ακομα καλυτερη.

 

Και μην ξεχνας τον Opera , οι μελλοντικες εκδοσεις του οποιου θα συνεχισουν να ειναι συμβατες με τα Symbian ^3 κινητα. Το αναφερω αυτο γιατι ο Οpera συνεχως βελτιωνεται.

 

εγω ενα εχω να πω,βλεποντας τωρα ενα βιντεακι με την belle,οτι το τελειο κινητο μας θα γινει απλα ο,τι καλυτερο θα υπαρχει για πολυ καιρο..και για τον μεσο χρηστη οπως εγω που μονο 5-10 εφαρμογες τρεχω,φωτογραφιες (γιαυτο αλλωστε επελεξα Ν8) και τα καλουδια usb OTG, HDMI ,δε νομιζω οτι υπαρχει αλλο κινητο που να σου προσφερει κατι καλυτερο στο συνολο..τωρα αν εχεις απαιτησεις που ακουω κατα καιρους οι οποιοες μονο θεωρητικες ειναι,στην πραξη δε θα τα κανεις ποτε,οκ ισως να μην ειναι το καλυτερο..κατα ταλλα ομως απο αυτο το κινητο δεν λειπει τιποτα και σε κανεναν τομεα!ακομα και στο ιντερνετ που ολοι λενε,γιαυτο υπαρχει ο οπερα,αλλιως δε θα λεγονταν εξυπνα κινητα.τον βαζεις και τελειωνεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ο κωδικος ειναι 0599762. Το αστειο τωρα ειναι οτι στο ovi τα ελληνικα τα παιρνει στην αναζητηση αλλα τα αποτελεσματα και οι οι χαρτες ειναι στα αγγλικά. Επισης φων. καθοδηγηση βαζεις ελλ. χωρις προβλημα.

 

Κωδικός 0599762 : Euro2_dg_germany

Ε... μόλις έρθει και το ελληνικό, θα μπορέσεις να βάλεις ελληνικά παντού.

Τώρα από όσο κατάλαβα γράφεις ελληνικά επειδή έχεις το swype.

 

εγω ενα εχω να πω,βλεποντας τωρα ενα βιντεακι με την belle,οτι το τελειο κινητο μας θα γινει απλα ο,τι καλυτερο

 

Αν δεν υπήρχαν τα προβλήματα συμβατότητας με προγράμματα, θα την έβαζα.

Αλλά αν δε δούμε το τελικό αποτέλεσμα δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι.

Πάντως σύμφωνα με το video, η χρηστικότητα του τηλεφώνου σαν smartphone απογειώνεται.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πως παει το ν8 απο βιντεο,καμερα,αξιοπιστια,ηχεια,κλπ?γενικα ειναι καλο σαν τηλεφωνο?ευχαριστω.

 

στο θεμα καμερας παιζει χωρις αντιπαλο!:)

ηχεια πολυ δυνατα για μενα!

σαν τηλεφωνο(ΤΗΛΕΦΩΝΟ) ειναι δυναμη!

gps απαιχτο! fm transmiter λατρεμενη λειτουργια και μου λειπει απιστευτα:)(την εκανα χρηση παντου ας ειναι καλα το n900 τωρα...)

στο ιντερνετ αστο καλυτερα! για να κανεις τα βασικα μεχρι εκει το πολυ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=7ZePeLU_VZ8

 

περιμενουμε ολοι αυτες τις μερες την αννα ενω δειτε ποσο πιο ωραιο θα γινοταν το κινητο με την μπελε.....

 

υπαρχει καποιος που την εχει βαλλει;;;

 

εμενα γιατι μου φαινεται οτι η μπελε παει προς android..."ρομποτιζει" αγρια δηλαδη...:)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν υπήρχαν τα προβλήματα συμβατότητας με προγράμματα, θα την έβαζα.

Αλλά αν δε δούμε το τελικό αποτέλεσμα δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι.

Πάντως σύμφωνα με το video, η χρηστικότητα του τηλεφώνου σαν smartphone απογειώνεται.

 

ναι οκ σιγουρα με τις εφαρμογες δεν ειναι τοσο ανετο.αλλα τα παιδια οσο πανς την φτιαχνουν και καλυτερη την belle.

τωρα εβαλα και τον opera mini (ενταξει δυστυχως δεν μπορουμε ακομα τον κανονικο αλλα οκ κανουμε την δουλεια μας και με τον μινι).

και μεχρι στιγμης δεν με νοιαζει και τιποτε αλλο.παιχνιδια οκ δεν παιζω.οποτε αυτα που με αφορουν απο οτι εχω δει λειτουργουν αψογα.

δεν το περιμενα παντως τοσο καιρο που περιμενα τιην αννα οτι θα την προσπερνουσα ετσι....:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ σιγουρα με τις εφαρμογες δεν ειναι τοσο ανετο.αλλα τα παιδια οσο πανς την φτιαχνουν και καλυτερη την belle.

τωρα εβαλα και τον opera mini (ενταξει δυστυχως δεν μπορουμε ακομα τον κανονικο αλλα οκ κανουμε την δουλεια μας και με τον μινι).

και μεχρι στιγμης δεν με νοιαζει και τιποτε αλλο.παιχνιδια οκ δεν παιζω.οποτε αυτα που με αφορουν απο οτι εχω δει λειτουργουν αψογα.

δεν το περιμενα παντως τοσο καιρο που περιμενα τιην αννα οτι θα την προσπερνουσα ετσι....:p:p:p:p

 

εγώ αν και δεν έχω βάλει την άννα ακόμα, το σκέφτομαι σοβαρά να βάλω την μπελ...αξίζει τον κόπο πιστεύεις;το μόνο που με κρατάει είναι ότι φοβάμαι μη με πιάσει καμιά γκαντεμιά και μπρικάρω το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν και δεν έχω βάλει την άννα ακόμα, το σκέφτομαι σοβαρά να βάλω την μπελ...αξίζει τον κόπο πιστεύεις;το μόνο που με κρατάει είναι ότι φοβάμαι μη με πιάσει καμιά γκαντεμιά και μπρικάρω το τηλέφωνο

 

εγω πιστευω αξιζει.αλλα σου ειπα και αναλογα τι χρησιμοποιεισ εσυ.αν θες οπωσδηποτε ελληνικα και kati skype ktl μην την βαλεις ακομα.

οχι οτι δεν λειτουργει τπτ.μια χαρα λειτουργει σαν τηλεφωνο απλα καποιες εφαρμοφγες δεν.

κατα τα αλλα τα σπαει.

αν ακολουθησεις τις οδηγιες σωστα δεν θα το μπρικαρεισ.δλδ ειναι δυσκολο.

εχτες εμενα με επιασε και φλασαρα 500 φορεσ.τι να σου πω leaked anna εβαλα , κανονικη ξενη εβαλα.ποσες βελλες εχω αλλαξει.

σε μια φαση το μπρικαρα κι εγω αλλα το ξεμπρικαρα μονος μου:p......... go on

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σας πω την αλήθεια φοβάμαι να κάνω "πειραματόζωο" ένα κινητό τέτοιας αξίας... θα μου πείτε βέβαια αν συμβεί κάτι και δεν μπορείς να το επαναφέρεις το πας στη Nokia και στο κάνουν αυτοί! Δεν θέλω να μπλέξω όμως με φλασαρίσματα, service κλπ. Τόση υπομονή κάναμε, ας κάνουμε λίγη ακόμη να πάρουμε την περιβόητη Anna και ύστερα την Belle που πιστεύω ότι και αυτή θα την έχουμε μέσα στο φθινόπωρο! Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι μου φαινεται οτι η μπελε παει προς android..."ρομποτιζει" αγρια δηλαδη...:)

 

Δε σου φαινεται μονο εσενα...Κι οχι απλα αγρια. Ειναι σαν μια καλουτσικη αντιγραφη του android πλεον,ειδικα το notification bar ειναι τρομακτικα ολοϊδιο με του android,η δε διαταξη των notifications και των πανω συντομευσεων ειναι επισης μια αντιγραφη του gingerbread με διαφορετικα εικονιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου φαινεται μονο εσενα...Κι οχι απλα αγρια. Ειναι σαν μια καλουτσικη αντιγραφη του android πλεον,ειδικα το notification bar ειναι τρομακτικα ολοϊδιο με του android,η δε διαταξη των notifications και των πανω συντομευσεων ειναι επισης μια αντιγραφη του gingerbread με διαφορετικα εικονιδια.

 

εγω παντως εβαλα και ελληνικα και ειναι πολυ κομπλε.. οςο για ενα φιλο που κοροιδευε για το οτι ειχα πει πως εβαλα το αννα, προβλημα του, εγω δοκιμαζω πολλα και πειραματιζομαι.;-)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εβαλα και ελληνικα και ειναι πολυ κομπλε.. οςο για ενα φιλο που κοροιδευε για το οτι ειχα πει πως εβαλα το αννα, προβλημα του, εγω δοκιμαζω πολλα και πειραματιζομαι.;-)

 

ελληνικα πως εβαλες???

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Δε σου φαινεται μονο εσενα...Κι οχι απλα αγρια. Ειναι σαν μια καλουτσικη αντιγραφη του android πλεον,ειδικα το notification bar ειναι τρομακτικα ολοϊδιο με του android,η δε διαταξη των notifications και των πανω συντομευσεων ειναι επισης μια αντιγραφη του gingerbread με διαφορετικα εικονιδια.

 

:):):):)

ετσι ακριβως!

ειναι σαν να βλεπεις android σε νοκια αλλα οχι επίσημο...:)

αντε νοκια τι το παιδεύεις καντο...:p

περιμενω να δω πως θα καταλήξει ολο αυτο ...

εχω μεγαλη περιέργεια..πραγματικα.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...