Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα το τεστ παντως τωρα που ο βλεπω χειροτερεψε στην οθονη του screen saver η κατασταση....και μου βγαζει καθετες γραμμες ...τι στο καλο ειναι αυτο ?

 

Δεν ξέρω . Μάλλον πρέπει να πάει στο service .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω . Μάλλον πρέπει να πάει στο service .

σε ευχαριστω για την βοηθεια ....θα το παω εκει που μου ειπες η για πιο κοντα κατευθειαν στην samsung που βρηκα με λιγο ψαξιμο στην Κηφισιας...

μηπως τυχον ξερεις κανενα καλο προγραμμα να κανω σωσω εφαρμογες κλπ ωστε να τις κανω μετα παλι install ολες μαζι ..το κινητο ειναι rooted και θα το μηδενισω με το triangle....

το titanium δεν δεχω καταλαωβει πως δουλευει :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την βοηθεια ....θα το παω εκει που μου ειπες η για πιο κοντα κατευθειαν στην samsung που βρηκα με λιγο ψαξιμο στην Κηφισιας...

μηπως τυχον ξερεις κανενα καλο προγραμμα να κανω σωσω εφαρμογες κλπ ωστε να τις κανω μετα παλι install ολες μαζι ..το κινητο ειναι rooted και θα το μηδενισω με το triangle....

το titanium δεν δεχω καταλαωβει πως δουλευει :p:lol:

 

Δες και το my backup .

Ορίστε και ενας οδηγός για το πως δουλευει το titanium http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-use-titanium-backup-for-android-complete-guide/

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και πάλι δεν είδα διαφορά. Μου κόλλησε ξανά πριν από καμιά ώρα και το διαπιστωσα πριν από 5 λεπτά. Δεν μπορώ να καταλάβω εάν είναι θέμα δικτύου ή τηλεφώνου. Όταν πάω μέσω ρυθμίσεων να κάνω χειροκίνητα την επιλογή δικτύου, μου βγάζει, ότι η σύνδεση δεν είναι εφικτή. Από όσο ασχολήθηκα και διάβασα βλέπω, ότι αρκετός κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα και στο εξωτερικό.

 

Πες μου κάτι.

Στο κάνει σε συγκεκριμένη περιοχή, ή μπορεί να τύχει οπουδήποτε;

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου παρατήρησα ενα <<κοψιμο>. χρωματων. Ανεβάζω φωτο με το γνωστό μοτιβο. Αν δειτε διπλα(και κατω) απο τα συννεφα που ειναι το γκρι φοντο εχει κατι οριζόντιες κυματιστες γραμμές λιγο μοβ κτλ΄..Τι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Πες μου κάτι.

Στο κάνει σε συγκεκριμένη περιοχή, ή μπορεί να τύχει οπουδήποτε;

Καλημέρα φίλε και sorry για την αργοπορία.

Το παρουσιάζει παντού. Και το θέμα είναι ότι το κάνει απροειδοποίητα και χωρίς να έχω κάνει κάποια ειδική ενέργεια. Π.χ. χθες ενώ μιλούσα έξω κανονικά (2 διαφορετικές κλήσεις), χωρίς κανένα πρόβλημα, μετά από 1 λετπό ακριβώς, όταν ήθελα να τηλεφωνήσω και σε τρίτο άτομο, μου βγάζει και πάλι μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε και sorry για την αργοπορία.

Το παρουσιάζει παντού. Και το θέμα είναι ότι το κάνει απροειδοποίητα και χωρίς να έχω κάνει κάποια ειδική ενέργεια. Π.χ. χθες ενώ μιλούσα έξω κανονικά (2 διαφορετικές κλήσεις), χωρίς κανένα πρόβλημα, μετά από 1 λετπό ακριβώς, όταν ήθελα να τηλεφωνήσω και σε τρίτο άτομο, μου βγάζει και πάλι μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο.

 

Αν είσαι root έχω μια πρόταση να σου κάνω.Αν δε θες να το πειράξεις όμως, πήγαινε το στο service.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ήξερα που αλλού να ποσταρω θα γράψω εδώ..

 

Έχω φιλο ο οποίος κατάφερε και έσπασε το γυαλί της οθόνης. Η οθόνη παραμένει άπειραχτη αλλά το γυαλί έχει κάνει μια ρωγμή στη μέση της οθόνης.

Υπάρχει η δυνατότητα να περαστεί μόνο το gorilla glass και όχι όλο το σύστημα που ξεφεύγει σε τιμή?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ήξερα που αλλού να ποσταρω θα γράψω εδώ..

 

Έχω φιλο ο οποίος κατάφερε και έσπασε το γυαλί της οθόνης. Η οθόνη παραμένει άπειραχτη αλλά το γυαλί έχει κάνει μια ρωγμή στη μέση της οθόνης.

Υπάρχει η δυνατότητα να περαστεί μόνο το gorilla glass και όχι όλο το σύστημα που ξεφεύγει σε τιμή?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

ειχα παρομοιο προβλημα,η αντικατασταση μονο στο εξωτερικο τζαμακι ειναι εφικτη και φθηνη,ομως θελει ΜΑΕΣΤΡΟ MASTORA πιστεψε με,προτεινω αντικατασταση ολοκληρης οθονης παρολο που κοστιζει αρκετα.επισης μηνπαρει οθονη απο site(παθων ο ιδιος οπως προανεφερα),κατευθειαν λοιπον αντιπροσωπια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το θέμα είναι πως οθονη+gorilla glass εκτός εγγύησης φτάνει στα 180 ευρώ, πράγμα που παλεύει να αποφύγει..

Έχει βρει κανένας γενικά σκέτο gorilla glass για το κινητό μας πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το θέμα είναι πως οθονη+gorilla glass εκτός εγγύησης φτάνει στα 180 ευρώ, πράγμα που παλεύει να αποφύγει..

Έχει βρει κανένας γενικά σκέτο gorilla glass για το κινητό μας πουθενά?

Βρίσκεις στο ebay σκετο gorilla glass , π.χ. :

 

http://www.ebay.co.uk/itm/SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-REPLACEMENT-GLASS-SCREEN-BLACK-/271084204171?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item3f1de0b08b

 

το θέμα είναι όμως ότι Οθόνη-digitizer-gorilla glass είναι ένα "σώμα" οπότε είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσει να κάνει απλά την αλλαγή. Δεν είναι δηλαδή απλά "βγάζω gorilla σπασμένο βάζω νέο". Τσέκαρε εδώ να δεις πως βγάζει όλο το σύστημα για να βάλει νέα οθόνη-γυαλί (απλά κρατάει το πλαίσιο δλδ) :

 

 

Επίσης τσέκαρε εδώ να δεις πως είναι κολλημένα μεταξύ τους για να δεις ότι σκέτο γυαλί δεν αλλάζει (κάπου είχα διαβάσει ότι στο S3 μπορεί και να γίνεται αλλά δεν το έχω ψάξει):

 

 

Πάντως και μένα μου κάνει εντύπωση το πόσο ακριβή είναι η οθόνη. Ακόμη και η φθηνότερη (γνήσια) θέλει πάνω από 150 ευρώ όταν με 200 περίπου παίρνεις μεταχειρισμένο.

 

Κάποια στιγμή που θα γίνω πλούσιος θα μετατρέψω το μαύρο που έχω σε λευκό. Το πίσω πλαίσιο και το καπάκι της μπαταρίας δεν είναι ακριβό αλλά η οθόνη θέλει το ποσό της (και μάλιστα παραπάνω από την μαύρη).

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το GS2 περίπου 14 μήνες, αλλά δεν έχω την απόδειξη (το είχα πάρει μέσω τρίτου, ίσως από Πλαίσιο, δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος να βρεθεί). Στο κινητό βλέπω από πίσω υπάρχει IMEI και S/N.

 

Δυστυχώς εδώ και καμιά 15αριά ημέρες, μέρος της οθόνης κατά διαστήματα χάνεται και τρεμοσβήνει (δεν έχω περάσει software νέο). Το touch δουλεύει κανονικά και στο σβησμένο τμήμα.

 

Εχετε καμιά ιδέα πόσο θα κοστίσει το σερβις του ? ή πρέπει να το πετάξω ? :(

Και σε ποια διεύθυνση να απευθυνθώ για service αν είναι (Αθήνα)

Edited by BeholderX
Link to comment
Share on other sites

Εχω το GS2 περίπου 14 μήνες, αλλά δεν έχω την απόδειξη (το είχα πάρει μέσω τρίτου, ίσως από Πλαίσιο, δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος να βρεθεί). Στο κινητό βλέπω από πίσω υπάρχει IMEI και S/N.

 

Δυστυχώς εδώ και καμιά 15αριά ημέρες, μέρος της οθόνης κατά διαστήματα χάνεται και τρεμοσβήνει (δεν έχω περάσει software νέο). Το touch δουλεύει κανονικά και στο σβησμένο τμήμα.

 

Εχετε καμιά ιδέα πόσο θα κοστίσει το σερβις του ? ή πρέπει να το πετάξω ? :(

Και σε ποια διεύθυνση να απευθυνθώ για service αν είναι (Αθήνα)

Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποιο σέρβις. Αν πιάνουν όμως έστω και λίγο τα χέρια σου θα προτείνω 2 πράγματα. Τσέκαρε μία το βίντεο :

 

1) Βγάλε το πίσω μέρος (λίγες βίδες είναι και κάποια κλιπάκια). Περίπου στο 4:00+ τσεκάρει ο τύπος αν δουλεύει η οθόνη. Εσύ ΧΩΡΙΣ να προχωρήσεις στα επόμενα βήματα τσέκαρε μήπως έχει χαλαρώσει με κάποιο τρόπο (αν και το θεωρώ δύσκολο να σου πω την αλήθεια) η σύνδεση του κλιπ οθόνης-μητρικής. Δλδ βάλε μπαταρία όπως αυτός και άνοιξε το. Αφού πιέχεις καλά το βύσμα δες τι κάνει η οθόνη.

 

2) Υποψιάζομαι ότι αφού δουλεύει το touch και όχι η οθόνη ότι ενδεχομένως έχει βλάβη η οθόνη μόνη της. Όπως ανάφερα και πιο πάνω στο κινητό gorilla glass-digitizer-οθόνη είναι ένα σώμα. Αν με το βήμα 1) δεν δεις κάποια βελτίωση τότε μάλλον είσαι για οθόνη. Θα σου προτείνουν τα παιδιά εδώ κάποιο σέρβις φαντάζομαι αλλά, αν , όπως είπα, πιάνουν λίγο τα χέρια σου μπορείς να την αλλάξεις μόνο σου. Στο ebay πουλάνε είτε σκέτες οθόνες αλλά αυτό είναι περισσότερο μπελαλοδουλειά (τσέκαρε εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=k6Y6an6D2PE. Θέλει ζέσταμα κλπ) είτε σετ σασί-οθόνη μαζί. Οπότε απλά εσύ μεταφέρεις μητρική και λοιπά από το δικό σου στην καινούρια οθόνη. Πιστεύω ότι θα σου βγει φθηνότερα έτσι:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Original-Full-LCD-Display-Touch-Screen-Frame-For-Samsung-i9100-Galaxy-S-II-Black-/380446262927?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item58945d468f

 

http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-SAMSUNG-GALAXY-S2-I9100-LCD-SCREEN-DISPLAY-WITH-TOUCH-DIGITIZER-COMPLETE-/120995996373?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item1c2bec62d5

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Samsung-GT-i9100-Galaxy-S-II-2-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-Frame-Panel-UK-/271012387520?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item3f1998dac0

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το GS2 περίπου 14 μήνες, αλλά δεν έχω την απόδειξη (το είχα πάρει μέσω τρίτου, ίσως από Πλαίσιο, δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος να βρεθεί). Στο κινητό βλέπω από πίσω υπάρχει IMEI και S/N.

 

Δυστυχώς εδώ και καμιά 15αριά ημέρες, μέρος της οθόνης κατά διαστήματα χάνεται και τρεμοσβήνει (δεν έχω περάσει software νέο). Το touch δουλεύει κανονικά και στο σβησμένο τμήμα.

 

Εχετε καμιά ιδέα πόσο θα κοστίσει το σερβις του ? ή πρέπει να το πετάξω ? :(

Και σε ποια διεύθυνση να απευθυνθώ για service αν είναι (Αθήνα)

 

Κανονικά μπορούν να σου πουν αν υπάρχει εγγύηση δίνοντας τους το ΙΜΕΙ σου.

Πάρε ένα τηλέφωνο στη Smartec (Χαιδάρι).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ειχα παρομοιο προβλημα,η αντικατασταση μονο στο εξωτερικο τζαμακι ειναι εφικτη και φθηνη,ομως θελει ΜΑΕΣΤΡΟ MASTORA πιστεψε με,προτεινω αντικατασταση ολοκληρης οθονης παρολο που κοστιζει αρκετα.επισης μηνπαρει οθονη απο site(παθων ο ιδιος οπως προανεφερα),κατευθειαν λοιπον αντιπροσωπια.
Καλημέρα!Εσύ έχεις αλλάξει τελικά μόνο το τζαμάκι;Αν ναι, από που ;
Link to comment
Share on other sites

τελικα τα προβληματα καμερας και οθονης ειναι software based

γιατι εβαλα 4.0.4 aokp και οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι ροζ στη μεση και πρασινες στα ακρα.

και σε γκρι φοντο αριστερα η οθονη κιτρινιζει.

 

υπαρχει καποιο patch για aokp roms;

 

 

σαν προχειρη λυση για τις φωτογραφιες

εχω κανει αυτο το png το οποιο το βαζω απο πανω στο PS

 

ΥΓ το ανεβασα σαν png και μου το αλλαξε σε jpeg λογο μεγεθους

αν δεν παιζει σωστα, με βαση αυτο φτιατε ενα δικο σας

 

 

Pε παιδιά, μπας και εχει μπροστά στην κάμερα καμιά προστατευτική ζελατίνη που δεν φαίνεται;

Βλέπω στα unboxing να βγάζουν ζελατίνες απο παντού, εκτός απο την κάμερα, και μου κίνησε την περιέργεια που δεν προστατεύουν το φακό της κάμερας στην συσκευασία.. Μια τέτοια ζελατίνη που δεν φαίνεται, υπάρχει και στο κεντρικό κουμπί, που σε κάποιο φίλο μου, ξεκολλισε μονη της μετά μερικούς μήνες χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σαν να βλέπω τα χρώματα του κινητού λίγο ξεθωριασμένα. Είναι από τα πρώτα sii. Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σαν να βλέπω τα χρώματα του κινητού λίγο ξεθωριασμένα. Είναι από τα πρώτα sii. Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό;

 

Εγω ηδη το πήγα μία φορά και μου άλλαξαν οθόνη γι αυτό το λόγο και με βλέπω και για δεύτερη πριν τη λήξη της εγγύησης..

Δοκίμασε το screen adjuster από market και ανέβασε το δείκτη του μπλε, αν σου φαίνεται πιο normal τότε ναι θέλει αλλαγη. Θα το καταλάβεις κυρίως στο γκρι (πχ πληκτρολόγιο) που αντι για πρασινοκιτρινο θα είναι.. απλα γκρι!

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλησπερα

γιατι δε ανοιγει η καμερα του τηλεφ οταν μιλας σε γραμμη???τι κουλο ειαιαυτο το ξερει καποιος::::

επισης αν βλεπεις ενα κειμενο και το μετακινησεις ελαφρος πανω κατω και θες να κρατησειςς σταθερα το δαχτυλο σου πανω στη οθονη εχει ενα γρηγορο τρεμοπεσμα η οθονη το εχει δει καποιος:

ευχαριστω εκ τω προτερω

crisillium
Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλησπερα

γιατι δε ανοιγει η καμερα του τηλεφ οταν μιλας σε γραμμη???τι κουλο ειαιαυτο το ξερει καποιος::::

επισης αν βλεπεις ενα κειμενο και το μετακινησεις ελαφρος πανω κατω και θες να κρατησειςς σταθερα το δαχτυλο σου πανω στη οθονη εχει ενα γρηγορο τρεμοπεσμα η οθονη το εχει δει καποιος:

ευχαριστω εκ τω προτερω

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό, αλλά μόνο όταν είναι συνδεδεμένο στο φορτιστή (η οθόνη δεν ανταποκρίνεται καλά ούτως ή άλλως εκείνη την ώρα οπότε μικρό το κακό).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα απο τα πρώτα s2.. Τα κλασσικά με το λίγο ρόζ και το λίγο κιτρινο στην οθόνη (το οποιο με 4.0.4 είχα σχεδόν εξαφανιστει) αλλα γενικά τέλειο.

Το πούλησα επειδή είχε μια μικρή ρωγμή όμως και γιατί μου έδινε η αναβαθμιση ολοκαινουριο δωρο. Αρα το πήρα ξανά!!(ετσι και αλλιώς με καλ΄πτει και μαρέσει πολύ κ στα λεφτα αυτά σκίζει).

Το καινουριο λοιπόν δεν έχει ούτε κιτρινιλα ουτε ροζίλα ουτε τιποτα. Το μονο θέμα είναι ότι μπορώ να δω πιο πολύ το πλαίσιο-πλέγμα πίσω. Δηλαδή όπως κοιτάω, ειδικά σε γκρί σκούροι φαίνονται κάποιες κάθετες γραμμές. Και γενικά σε ορισμένα μενου σαν να έχει οριζόντιες πιο πρασινες π.χ. μεσα στο μπλε. Δεν ξέρω αν τολέω καλα. Παλεύω να το πετυχω σε φώτο αλλά δεν.. Και αν το προσέξω πολύ όπως αλλάζω οθόνες φαίνεται από πίσω. Είναι κλασσικό στις amoled ή λέτε ότι είναι πρόβλημα? Παντως στο προηγούμενο δεν τοβλεπα τοσο.

Πάντως όταν πατάω *#0*# στο μπλε-κοκκινο-κιτρινο δεν φαίνεται κάτι. Μονο μεσα στο σύστημα είναι το πλέγμα έντονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, έχει λίγες μέρες που αντιμετωπίζω ένα πολύ περιέργο πρόβλημα με την οθόνη της συσκευής μου. Όταν το έχω συνδεδεμένο στην πρίζα η οθόνη χάνει από πολύ μέχρι εντελώς την ανταπόκρισή της. Υπάρχουν φορές που όσο και να προσπαθώ δε νιώθει. Όταν το αποσυνδέσω όμως όλα καλά πάλι. Δεν έχω δει πουθενά αλλού τέτοιο ζήτημα. Είναι hardware? Ξέρει κανείς αν μπορώ τουλάχιστον να το ψαξω λίγο μόνος μου??

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό αυτό που σου συμβαίνει, παντού ισχύει. Η ανταπόκριση χάνεται λίγο και αυτό δεν φτιάχνεται :/
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό αυτό που σου συμβαίνει, παντού ισχύει. Η ανταπόκριση χάνεται λίγο και αυτό δεν φτιάχνεται :/

 

Aν και αποφεύγω να λειτουργώ τη συσκευή κατά τη φόρτιση αλλά επειδή μερικές φορές αυτό είναι αναγκαίο, εγώ πάλι δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον όχι κάτι που να με κάνει να ανησυχήσω ότι κάτι δεν πάει καλά.. όλα μου φαίνονται το ίδιο, τι να πω..:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...