Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν αναφορές ότι υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα στην οθόνη των GSII , αφού παρουσιάζει μια κίτρινη γραμμή στο αριστερό μέρος της οθόνης. Το πρόβλημα έχει αναφερθεί και στο xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1079444&highlight=yellowish) καθώς και σε άλλα φόρουμ και απ'οτι φαίνεται από τα διαφορα posts.... δεν έχει βρεθεί κανένας ακόμα κάτοχος SGSII που να μην έχει αυτό το θέμα.

Για να το εξακριβώσετε και εσείς δείτε στο κινητό σας την παρακάτω εικόνα με μηδενική φωτεινότητα και παρατηρήστε στο αριστερό μέρος της οθόνης ένα κιτρινο ξεθώριασμα. Μπορείτε επίσης να το παρατηρήσετε αν κατεβάσετε την dropdown list (πάλι με χαμηλή φωτεινότητα) ή σε οποιοδήποτε γκρι φόντο π.χ. όταν χρησιμοποιείται το πληκτρολόγιο..

Αριστερά είναι η original εικόνα (αυτή να χρησιμοποιήσετε) και δεξια φαίνεται το πρόβλημα (τις εικόνες τις πήρα από τον φίλο giannisr που τις ανέβασε στο forum).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν αναφορές ότι υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα στην οθόνη των GSII , αφού παρουσιάζει μια κίτρινη γραμμή στο αριστερό μέρος της οθόνης. Το πρόβλημα έχει αναφερθεί και στο xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1079444&highlight=yellowish) καθώς και σε άλλα φόρουμ και απ'οτι φαίνεται από τα διαφορα posts.... δεν έχει βρεθεί κανένας ακόμα κάτοχος SGSII που να μην έχει αυτό το θέμα.

Για να το εξακριβώσετε και εσείς δείτε στο κινητό σας την παρακάτω εικόνα με μηδενική φωτεινότητα και παρατηρήστε στο αριστερό μέρος της οθόνης ένα κιτρινο ξεθώριασμα. Μπορείτε επίσης να το παρατηρήσετε αν κατεβάσετε την dropdown list (πάλι με χαμηλή φωτεινότητα) ή σε οποιοδήποτε γκρι φόντο π.χ. όταν χρησιμοποιείται το πληκτρολόγιο..

Αριστερά είναι η original εικόνα (αυτή να χρησιμοποιήσετε) και δεξια φαίνεται το πρόβλημα (τις εικόνες τις πήρα από τον φίλο giannisr που τις ανέβασε στο forum).

 

Εγώ πάντως δεν έχω τέτοιο θέμα στο δικό μου, ακόμα και με μηδέν φωτεινότητα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω τέτοιο θέμα στο δικό μου, ακόμα και με μηδέν φωτεινότητα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες (και μακάρι να ισχύει για την ακρίβεια) αλλά το ίδιο ισχυριζόταν ένα παιδί στο xda αλλά τελικά είχε άδικο όπως είπε και ο ίδιο μετα. Θα μπορούσες να βγάλεις μήπως ένα screenshot της οθόνης σου όταν εισαι σε μηδενική φωτεινότητα με αυτό το φόντο ?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την φωτο χαμήλωσα τέρμα την φωτεινότητα αλλά δεν βλέπω κατι παραξενο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

και εγω που το δοκιμασα μολις απο κινητο την εικονα μια χαρα ειναι.

 

προφανως θα υπαρχουν προβληματικες ουονες για καποιους ατυχους :S

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν φαινεται σε μαυρο η ασπρο φοντο . Προφανως και δεν φαινεται στις φωτο που ποσταρετε...

Διαβαστε προσεχτικα τι γραφω στο πρωτο ποστ. Χρειάζεται γκρι φοντο και σας δινω παραδειγματα απο πανω. Δεν γινεται να κανουν λαθος τοσοι ανθρωποι, τσεκαρετε το και εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν φαινεται σε μαυρο η ασπρο φοντο . Προφανως και δεν φαινεται στις φωτο που ποσταρετε...

Διαβαστε προσεχτικα τι γραφω στο πρωτο ποστ. Χρειάζεται γκρι φοντο και σας δινω παραδειγματα απο πανω. Δεν γινεται να κανουν λαθος τοσοι ανθρωποι, τσεκαρετε το και εσεις.

 

την φωτο που ανεβασες εβαλα και χαμηλωσα και την φωτεινοτητα αλλα δεν βλεπω κατι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν φαινεται σε μαυρο η ασπρο φοντο . Προφανως και δεν φαινεται στις φωτο που ποσταρετε...

Διαβαστε προσεχτικα τι γραφω στο πρωτο ποστ. Χρειάζεται γκρι φοντο και σας δινω παραδειγματα απο πανω. Δεν γινεται να κανουν λαθος τοσοι ανθρωποι, τσεκαρετε το και εσεις.

 

ακριβως την ανοιξα μεσα απο το κινητο, με τη πιο χαμηλη αναλυση....

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες (και μακάρι να ισχύει για την ακρίβεια) αλλά το ίδιο ισχυριζόταν ένα παιδί στο xda αλλά τελικά είχε άδικο όπως είπε και ο ίδιο μετα. Θα μπορούσες να βγάλεις μήπως ένα screenshot της οθόνης σου όταν εισαι σε μηδενική φωτεινότητα με αυτό το φόντο ?

 

Κοίτα, να σου βγάλω φωτογραφία αλλά στραβός δεν είμαι. Μηδέν φωτεινότητα, επισυναπτόμενο φόντο ανοικτό, σκοτάδι στο δωμάτιο, κιτρινίλα δεν βλέπω.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε :p είναι τόσο ανεπαίσθητη η κιτρινίλα που θα πρέπει να ΘΕΣ να το δεις αλλιώς δε φαίνεται με τίποτα. Ειδικά σε συνθήκες normal χρήσης (δηλαδή όταν η φωτεινότητα δεν είναι στο minimum :p)

 

OMG δηλαδή :D

 

Όχι τίποτε άλλο αλλά πετάγονται και οι κύριοι με τα iphone και μας δουλεύουν... :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι εαν δεν διαβαζα το παρον δεν θα καταλαβαινα τιποτα.Τωρα που το διαβασα με λεπτομερεια,και αν παρατηρησω πολυ θα το δω και εγω.Αυθυποβολη νομιζω οτι ειναι.παντως οτι δεν φαινεται χωρις να σου το επισημανει καποιος νομιζω οτι δεν δημιουργει θεμα.Ετσι δεν ειναι?

 

Φίλε μου, η δεύτερη φωτογραφία που επισυνάπτω πιστεύεις ότι δεν είναι θέμα για να το πάει κανείς για επισκευή το κινητό?Ακόμα και πολύ λιγότερο εμφανές να είναι αυτό που συμβαίνει(απ'οτι στην φωτογραφία) μπορείς να το δεχτείς για ένα προιον των 600 ευρω? Αφού λένε τα παιδιά εδώ στο φορουμ οτι δεν βλέπουν κάτι στους δικους τους γαλαξιες μήπως υπάρχουν κάποιες ελλατωματικές συσκευές και δεν είναι σε όλες η κατασκευή της οθόνης έτσι ?

 

Πηγαίνοντας το πίσω στο multirama σημερα απ΄όπου το αγόρασα μου ειπαν ότι δεν ισχύει το DOA στο multirama εφόσον εχει ανοιχτεί η συσκευή , ακόμα και αν είναι ελλαττωματική, και μου επισήμανε επίσης οτι μπορουν να το στειλουν στο σερβις της samsung αν και η samsung , η htc και η sonyerricsson τους έχουν πει ρητά ότι δεν καλύπτουν backlight bleeding και αν το θεωρήσουν ως τέτοιο στο σερβις θα έχω πρόβλημα...

Κάτι τέτοιες ώρες μου έρχεται η όρεξη να διαβάσω αστικό κώδικα όσον αφορά τις επισκευές συσκευών και την εγγύηση....

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι εαν δεν διαβαζα το παρον δεν θα καταλαβαινα τιποτα.Τωρα που το διαβασα με λεπτομερεια,και αν παρατηρησω πολυ θα το δω και εγω.Αυθυποβολη νομιζω οτι ειναι.παντως οτι δεν φαινεται χωρις να σου το επισημανει καποιος νομιζω οτι δεν δημιουργει θεμα.Ετσι δεν ειναι?

 

Ηρεμήστε :p είναι τόσο ανεπαίσθητη η κιτρινίλα που θα πρέπει να ΘΕΣ να το δεις αλλιώς δε φαίνεται με τίποτα. Ειδικά σε συνθήκες normal χρήσης (δηλαδή όταν η φωτεινότητα δεν είναι στο minimum :p)

 

OMG δηλαδή :D

 

Όχι τίποτε άλλο αλλά πετάγονται και οι κύριοι με τα iphone και μας δουλεύουν... :p

 

τα ιδια εχουν γινει με το Ν8 που μονο σε εναν και μοναδικο τονο του γκρι με χαμηλη φωτεινοτητα φαινοταν λιγο μωβ και μερικοι δεν το καταλαβαν ακομα και μετα απο αναφορα στο φορουμ αλλα στους διαξιφισμους θυμαμαι πολλα σχολια του τυπου "μην παρεις Ν8 ειναι προβληματικο, εχει θεμα η οθονη του" :rolleyes:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα flame / off topic / iphone related post μεταφέρθηκαν για ευνόητους λόγους και κλειδώθηκαν. Ας επικεντρωθούμε εδώ αποκλειστικά στο πρόβλημα του συγκεκριμένου θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φαινόμενα "bleed" σε Amoled οθόνη, κατάλαβα καλά;

Αυτό εκ φύσεως δεν είναι αδύνατον; :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι bleeding, μάλλον λάθος configuration το οποίο πιστεύω προσωπικά πως μπορεί να λυθεί....
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές ότι υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα στην οθόνη των GSII , αφού παρουσιάζει μια κίτρινη γραμμή στο αριστερό μέρος της οθόνης. Το πρόβλημα έχει αναφερθεί και στο xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1079444&highlight=yellowish) καθώς και σε άλλα φόρουμ και απ'οτι φαίνεται από τα διαφορα posts.... δεν έχει βρεθεί κανένας ακόμα κάτοχος SGSII που να μην έχει αυτό το θέμα.

Για να το εξακριβώσετε και εσείς δείτε στο κινητό σας την παρακάτω εικόνα με μηδενική φωτεινότητα και παρατηρήστε στο αριστερό μέρος της οθόνης ένα κιτρινο ξεθώριασμα. Μπορείτε επίσης να το παρατηρήσετε αν κατεβάσετε την dropdown list (πάλι με χαμηλή φωτεινότητα) ή σε οποιοδήποτε γκρι φόντο π.χ. όταν χρησιμοποιείται το πληκτρολόγιο..

Αριστερά είναι η original εικόνα (αυτή να χρησιμοποιήσετε) και δεξια φαίνεται το πρόβλημα (τις εικόνες τις πήρα από τον φίλο giannisr που τις ανέβασε στο forum).

 

Το παραπάνω θέμα το έχω ήδη αναφέρει και εγώ στο επίσημο thread

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3642198#post3642198 και

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3643492#post3643492

 

Έχω ήδη στα χέρια μου το κινητό (αγορά από πλαίσιο) και μπορώ να δηλώσω κατηγορηματικά ότι το "πρόβλημα" δεν υπάρχει στο δικό μου S II (τουλάχιστον δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτεί κανείς ότι υπάρχει πρόβλημα βλέποντας την οθόνη με την φωτογραφία που επισυνάπτεται στο παραπάνω post όση ώρα και να κοιτάξει). Με αυθυποβολή μπορεί κάποιος να φανταστεί οτι υπάρχει κάποια διαφορά, αλλά έτσι μπορεί να δει κανείς διαφορά στα πάντα γύρω του :lol:.

Προσωπικά θεωρώ την οθόνη ΚΟΡΥΦΑΙΑ.

Αν τώρα κάποιοι ψάχνουν να βρουν ψεγάδι στο κινητό καλύτερα να κοιτάξουν αλλού γιατί στο συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω οτί υπάρχει κανένα πρόβλημα. Για μένα μοναδικό ψεγάδι θα μπορούσε κάποιος να θεωρήσει την χαμηλότερη εμβέλεια του wifi σε σχέση με άλλα κινητά που θεωρώ ότι είναι θέμα επιλογής από την samsung το οποίο πιθανώς να μπορεί μελλοντικά να ρυθμιστεί, όπως άλλωστε γίνεται και σε άλλα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει τν κιτρινίλα που λέτε.... Μήπως να το πάω πίσω για αντικατάσταση?

 

Θέμα με την κιτρινιλα ειδικά σε λευκό/γκρι φόντο είχαν αρκετά Nexus S με super amoled....στην αμερική τουλάχιστον στα best buy τους τα άλλαζαν.

Link to comment
Share on other sites

 

Πηγαίνοντας το πίσω στο multirama σημερα απ΄όπου το αγόρασα μου ειπαν ότι δεν ισχύει το DOA στο multirama εφόσον εχει ανοιχτεί η συσκευή , ακόμα και αν είναι ελλαττωματική,

 

Δεν μπορω να πιστεψω οτι σου ειπαν κατι τετοιο.

Ειναι δυαντον να δει καποιος αν μια συσκευη εχει προβλημα αν δεν την ανοιξει???

 

Εκτος και αν εγινε παρανοηση μεταξυ DOA και απλης επιστροφης προιοντος.

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Και σε ενος φιλου μου που το δοκιμασα αφοτου διαβασα εδω το προβλημα δεν εχει τπτ ...δειχνει αψογα....

Το μονο οντως ενοχλητικ οστο τηλεφωνο ειναι το σημα wifi

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πιστεψω οτι σου ειπαν κατι τετοιο.

Ειναι δυαντον να δει καποιος αν μια συσκευη εχει προβλημα αν δεν την ανοιξει???

 

Εκτος και αν εγινε παρανοηση μεταξυ DOA και απλης επιστροφης προιοντος.

 

Όταν μίλησα στο παιδί στο multirama (ο οποίος ήταν πολύ εξυπηρετικός) του μίλησα για DOA και μου είπε αυτα τα ακριβή λόγια που έγραψα. Μπαίνοντας στους όρους&προυποθέσεις στο site του multirama βλέπω ότι στο multirama ίσχυε πριν κάποιο καιρό το DOA αλλά τωρα ΔΕΝ ισχύει, οπότε έχετε το υπόψη σας όσοι αγοράζετε από εκεί (εγώ σίγουρα αγοράζω για τελευταία φορά).

 

Η αλήθεια είναι πως ο αστικός κώδικας δεν υποχρεώνει τα καταστήματα να έχουν DOA και είναι στην ευχέρεια του καταστήματος αν θα προσφέρει αυτή την σημαντική υπηρεσία. Ο κώδικας λέει όμως ξεκάθαρα ότι είναι ευθύνη του τελικού μεταπωλητή για την κατάσταση του προιόντος που σου πουλάει και μας δίνει το δικαίωμα αν του το δώσουμε για επισκευή και μας το φέρει ανεπισκεύαστο να ζητήσουμε υπαναχώρηση απο τη σύμβαση που συνάπτουμε με την αγορά ενός προιόντος και να ζητήσουμε τα λεφτά μας πίσω.

 

Αυτά τα γράφω προς γνώση γιατί από το service του multirama μου έλεγαν κάτι ιστορίες του στυλ ότι η samsung τους έχει πει ότι δεν καλύπτει μικρό αριθμό καμένων pixel ή backlight bleeding κτλ και μπορει να μην ασχοληθουν με το κινητο μου...

Τα δικαιώματα των αγοραστών χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες: Αυτά που προβλέπονται απευθείας από το νόμο (σύμβαση με τελικό πωλητή) και αυτά που προβλέπονται στην εγγύηση που χορηγεί ο εκάστοτε κατασκευαστής/εισαγωγέας.

Οπότε ανεξάρτητα του τι κάνει η samsung εγώ περιμένω απο το multirama να μου φέρει πίσω επισκευασμένο το κινητό μου ή να μου τοπ αντικαταστήσει με καινούριο (ακριβή λόγια του νομοθέτη τα τελευταία). Αν θέλει το multirama βέβαια μπορεί νομιμα να χρησιμοποιήσει την εγγύηση της samsung και να το στειλει σε αυτούς να το φτιάξουν αλλά αυτά δεν είναι κάτι που ενδιαφέρει τον αγοράστή . Αυτός το θέλει πίσω το προιον που αγόρασε αψεγάδιαστο εντος εύλογου χρονικού διαστήματος όπως παντα ορίζει ο νόμος του κράτους που είναι και πανευρωπαική οδηγία ταυτόχρονα.

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά με την ευκαιρία το θεώρησα καλό να τα μοιραστώ μαζί σας ώστε όλοι να ξέρουμε τα δικαιώματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιο από τα online εν Ελλάδι καταστήματα μας καλύπτουν σε περίπτωση προβληματικής οθόνης; Απ' ό,τι λέει ο φίλος από πάνω, το Multirama δεν καλύπτει τον αγοραστή, και ευτυχώς που το διάβασα γιατί σκεφτόμουν να αγοράσω από εκεί...

 

Ισχύει το ίδιο στο Πλαίσιο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μη μπερδευετε το DOA με την επιστροφη προϊοντος και αντιστοιχα πιστωση/επιστροφη χρηματων.

Το πρωτο ειναι θεμα του κατασκευαστη, οποτε πρακτικα δε μπορουν να το αρνηθουν. Αυτο που θα γινει στην περιπτωση του φιλου, ειναι να το στειλουν στη samsung κι αυτοι να αποφανθουν. Αν υπαρχει πραγματι καποιο προβλημα, το αλλαζουν με καινουριο. Και τα multirama εχουν κανονικα DOA κι αν το προβλημα που εχει ο πελατης μπορει να αναπαραχθει επιτοπου το αλλαζουν με καινουριο. Αλλιως ελεγχο στο service τους, πριν φυγει για κεντρικα.

Επιστροφη χρηματων δεν κανουν στα multirama μονο σε κινητα πλεον (στα υπολοιπα προϊοντα κανουν κανονικα - απο laptops μεχρι αξεσουαρ), αλλα φυσικα αυτο δεν το κανει ουτε το Πλαισιο, ουτε πουθενα αλλου πλεον (με εξαιρεση τα saturn, mediamarkt, που ειναι πολυ σωστοι στις επιστροφες, αλλα στα κινητα δεν ξερω τι πολιτικη εχουν).

Τελικα, αν δεν υπαρχει καποιο ξεκαθαρο προβλημα, το μονο που θα καταφερετε ειναι να αφησετε για καποιες ωρες την καινουρια συσκευη σας σε καποιο service και να σας την επιστρεψουν ανεπισκευαστη και φυσικα, χωρις αντικατασταση...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...