Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσωπικά κάνω wipe cache και wipe dalvik cache

 

Προφανώς με wipe cache και wipe dalvik cache δε χάνουμε apps και ρυθμίσεις (?)

Πάντως και χωρίς wipe κάθισαν καλά τα updates...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την ics οταν συνδεω το κινητο στο pc και παταω ενεργοποιηση χωρου αποθηκευσης usb μου βγαζει μονο την εξωτερικη sd 16gb και οχι και την εσωτερικη των 2gb.ξερει κανεις τι φταιει?

 

Λοιπόν, το δοκίμασα και το κάνει και με την 1.11. Μπορείς να κάνει αυτό, από εδώ:

 

vold.fstab - CHANGE THE DEFAULT SDCARD: -thanks to julle131


There is this file named vold.fstab at your /system/etc/ folder, which controls which of your sdcards (Internal/External) will be mounted when you connect your phone to the PC. The last 2 lines are the only that matter. These are the two possibilities:

EXTERNAL SDCARD MOUNTED (DEFAULT):

dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/msm_sdcc.4/mmc_host
dev_mount emmc /mnt/sdcard1 14 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host

INTERNAL SDCARD MOUNTED:

dev_mount sdcard /mnt/sdcard 14 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host
dev_mount emmc /mnt/sdcard1 auto /devices/platform/msm_sdcc.4/mmc_host

change them as you wish with a root explorer or before flashing.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Πέρασα την ics αλλά δεν μπορώ να κάνω με τπτ restore τους χάρτες.. Ξέρει κανείς τι φταίει;

 

Μιας και βλέπω ότι ίσως να μην ξέρει κάποιος τι φταίει να θέσω κάπως διαφορετικά την ερώτηση.. Οι χάρτες έχουν γίνει restore σε όλους όσους έβαλαν την ics;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλέπω ότι ίσως να μην ξέρει κάποιος τι φταίει να θέσω κάπως διαφορετικά την ερώτηση.. Οι χάρτες έχουν γίνει restore σε όλους όσους έβαλαν την ics;Ευχαριστώ!

 

Πήγαινε στο titanium backup, preferences, restore backup settings, internal.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο titanium backup, preferences, restore backup settings, internal.

Σ' ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να γίνεται κάτι..μου κολλάει εκεί που λέει επαναφορά..περίμενα κανά 10λεπτο αλλά τπτ!Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνει;

Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να γίνεται κάτι..μου κολλάει εκεί που λέει επαναφορά..περίμενα κανά 10λεπτο αλλά τπτ!Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνει;

 

Πήγαινε στα preferences και άλλαξε το app processing mode σε indirect. Μπορεί να είναι αυτό που σου κολάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν μετα απο το update σε 2.3.5 με aurora ics 1.12 εχετε προβλημα με το launcher..

 

αφου εκανα την διαδικασια κ ξεκινησα το κινητο τα homescreen κ γενικα ολο το interface του κινητου lagαρει υπερβολικα πολυ σε σχεση με την 2.2.1 που ειχα

 

δοκιμασα κ εβαλα το ιδιο launcher που ειχε κ πριν αλλα το ιδιο(το default της συσκευης ηταν αυτο που εβγαινε με την wind),δεν αλλαξε κ τιποτα,καμια ιδεα?

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν μετα απο το update σε 2.3.5 με aurora ics 1.12 εχετε προβλημα με το launcher..

 

αφου εκανα την διαδικασια κ ξεκινησα το κινητο τα homescreen κ γενικα ολο το interface του κινητου lagαρει υπερβολικα πολυ σε σχεση με την 2.2.1 που ειχα

 

δοκιμασα κ εβαλα το ιδιο launcher που ειχε κ πριν αλλα το ιδιο(το default της συσκευης ηταν αυτο που εβγαινε με την wind),δεν αλλαξε κ τιποτα,καμια ιδεα?

Εμένα προσωπικά συμπεριφέρεται άψογα. Έχω και εγώ την 1.12 στα 1.2Ghz αλλά με τον δικό της launcher και πέρα το αρχικό lagάρισμα, αμέσως μετά το άνοιγμα του κινητού μέχρι να φορτώσει στη ραμ τα απαραίτητα, δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο.

Μπορείς να δοκιμάσεις την 1.13 στην οποία ο dzo έχει βάλει την δυνατότητα να χρησιμοποιήται η 2d αντί της 3d κάρτας γραφικών του κινητού, με αποτέλεσμα καλύτερα γραφικά και καλύτερη απόκριση στα μενού, καθώς και χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Λέω να την περάσω και εγώ άμα βρώ καθόλου χρόνο το απόγευμα.

Edited by manoysos1175
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά συμπεριφέρεται άψογα. Έχω και εγώ την 1.12 στα 1.2Ghz αλλά με τον δικό της launcher και πέρα το αρχικό lagάρισμα, αμέσως μετά το άνοιγμα του κινητού μέχρι να φορτώσει στη ραμ τα απαραίτητα, δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο.

Μπορείς να δοκιμάσεις την 1.13 στην οποία ο dzo έχει βάλει την δυνατότητα να χρησιμοποιήται η 2d αντί της 3d κάρτας γραφικών του κινητού, με αποτέλεσμα καλύτερα γραφικά και καλύτερη απόκριση στα μενού, καθώς και χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Λέω να την περάσω και εγώ άμα βρώ καθόλου χρόνο το απόγευμα.

 

σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες να με βοηθησεις

 

βασικα εμπλεξα με το modding γιατι ειχα ενα προβλημα με το ηχειο κ ελεγα μηπως λυθει αλλα χλωμοτατο

τωρα για την προταση σου με τη ρομ ετσι θα πρεπει να περναμε ρομ καθε δυο μερες :/

 

οποτε ερωτηση γιατι χθες ξεκινησα το mod,αν περασω τωρα αλλη ρομ θα πρεπει να ξαναπερναω εφαρμογες κ τα παντα απο την αρχη?

 

επισης εχει κανεις κατα νου τι μοντελο ειναι το ηχειο του κινητου?το εξωτερικο γιατι τα επαιξε κ θελω να παραγγειλω ενα αλλα δεν μπορω με την καμια να βρω ποιο ειναι

 

κ μια τελευταια ερωτηση,επειδη δεν πολυκυνηγαω επιδοσεις αν περασω το setcpu κ του κραταω χαμηλα τη ταχυτητα θα εξοικονομει μπαταρια ή την παρακαμπτει η ρομ κ ειναι το ιδιο κ το αυτο?

Edited by SSJGR

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

sos παιδιά!

 

Έβαλα την aurora 1.13 με το cwm 5.5.0.4 από την εσωτερική sd, αφού έκανα wipe data, cache και dalvik.

 

To κάνω επανεκκίνηση αλλά κολλάει στο κινούμενο logo AURORA

 

update 1.

OK ξεκόλλησε μετά από αρκετά reboot. To wifi δείχνει ότι είναι ενεργό αλλά δεν συνδέεται και στις ρυθμίσεις δεν βγάζω άκρη. Ακόμα δε βλέπει την εξωτερική sd για να κάνω restore με το titanium backup.

 

update 2 :Bugs

Βλέπει περιστασιακά την εξωτερική sd.

Δυστυχώς δεν δουλεύει το ραδιόφωνο. Η εφαρμογή δουλεύει (όχι πολύ σταθερά - κάνει force close αρκετά συχνά) αλλά δεν έχω καθόλου ήχο.

To lgcamera δεν δουλεύει για βίντεο.

To wifi έπαιξε μόνο αφού φόρτωσα το αντίγραφο ασφαλείας με τα σημεία πρόσβασης με το titanium backup.

Η κάμερα γράφει720p με h264 30fps, ενώ από ήχο έχουμε AAC 48khz και 156kbps. O ρυθμός διαμεταγωγής είναι πάνω από 12 mbit!!!!!!!!! Όμως κολλάει αψυχολόγητα μετά από μερικά λεπτά. Κρασάρει ο launcher...

Κατά τα άλλα το τηλέφωνο πύραυλος!!!

Οι φωτογραφίες στη συλλογή ανοίγουν με πλήρη λεπτομέρεια.

 

Τα παιχνίδια παίζουν αβίαστα χωρίς προβλήματα.

Αύριο θα δοκιμάσω το gps.

Να δούμε πως θα πάει και με την μπαταρία...

 

Έχει κανείς σώσει την εφαρμογή ρολόι Καιρού στην έκδοση που βρισκόταν στην επίσημη 2.3.5

Είχα μια παλαιότερη έκδοση του Totemweather αλλά ως widget δεν φορτώνει.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση για MIUI 1.12.16(ret4rt). έχω περάσει περίπου 20 εφαρμογές και έχω αρχίσει να έχω μηνύματα ότι απομένει ελάχιστος χώρος και είναι κρίμα μιας και η 16άρα external sd δεν είναι ούτε στην μέση. μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι να κάνω default για εγκατάσταση εφαρμογών κλπ την εξωτερική?

αυτό ίσως http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1263311

 

 

External to Internal SD Mod [Latest 1.12.30, Updated 02/01/12] This mod mounts the external SD card as main storage and adds link to the internal SD within that. It resolves the SD mount issues that freeze the phone. I will update this weekly as it requires amending the build.prop. The idea originally came by imperticus (I think) who posted this for the 1.7.29 release. [Flash by CWM]

 

Download all from here:

http://www.mediafire.com/?lxte8690011rp

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το Χ5 με το android οπως το αγόρασα 2.2.1 και ειδα απο την σελιδα http://www.huaweidevice.com/worldwide/productFeatures.do?pinfoId=2914&treeId=3745&directoryId=6001&tab=0 για αναβαθμιση στο 2.3.

Το εχει κανει κανεις? Να το κανω? Υπαρχει αναβαθμιση σε ανωτερη εκδοση?

 

Εκανα οτι λελε οι οδηγιες δηλαδη παταω ταυτοχρονα volume +, -, on/off αλλα τιποτα!. Μου βγαζει μια ροζ? οθονη!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου backup πηρες?? σβηνει να τα παντα η αναβαθμιση σε 2.3.5.... βαλε το usb στον υπολογιστη σου, και συνδεσε το χ5 σου με αυτο, και ετσι λογικα θα ξεκινισει η αναβαθμιση (αν τα εχεις κανει σωστα..μονο τον φακελο dload στην καρτα μνημης)

 

παντως να ξερεις εχουνε παρουσιαστει προβληματα ασταθειας στην 2.3.5..., αν εισαι ευχαριστημενος με την 2.2.1 που εχεις τωρα και δεν θελεις να πειραματιστεις ( αρκετοι κανανε την αναβαθμιση σε 2.3.5 για να περασουν custom rom) μεινε καλυτερα στην στοκ της wind.

Αν δεν εχεις απαιτησεις μια χαρα δουλευει και αυτη!

 

edit: κοιτα εδω στο forum στο θεμα modding ideos x5 πως περνουμε backup το imei. εχουνε χαθει imei μερικες φορες,μετα την αναβαθμιση και καλο ειναι να το κανεις. Επισεις καλο ειναι να συνεχισουμε τις οποιες αποριες στο θεμα modding ideos x5, για να μην ανοιγουμε καινουριο τοπικ,οταν δεν χρειαζεται.

φιλικα.

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εφ οσον εισαι σε 2.3.5 και μαλιστα root εκγατεστησε τον root explorer (δεν ειναι δωρεαν) η τον es explorer,μαζι με το Remount app απο μαρκετ. πρεπει να περασεις το custom recovery CWM μεσα στον φακελο cust_backup/image. το recovery που υπαρχει εκει μετονομασε το σε π.χ. σε recovery.img.backup και το CWM αν δεν ειναι ηδη, ονομασε το recovery.img

το wipe που αναφερω ειναι μεσα απο το μενου του CWM και πριν βαλεις οποιοαδηποτε custom rom πρεπει να κανεις wipe data και wipe cache και wipe dalvik cache επιλεγοντας advance για το τελευταιο! αφου κανεις τα παραπανω, επιλεγεις το ζιπ αρχειο οπως ειναι απο την sd πηγαινοντας τον επιλογεα πανω κατω με το volume,επιλεγοντας <instal zip from sd card>

επιμενω και ξαναλεω πως δεν ειναι κατι απλο αν δεν εχεις εμπειρια,υπαρχει μεγαλη περιπτωση να brickareis ( χαλασεις) την συσκευη σου αν σβησεις-περασεις κατι που δεν πρεπει.Προσοχη μεγαλη λοιπον!!:!:

οσο για τις εφαρμογες εχει αναφερθει πως δεν επαναφερονται με hi suite,χρησημοποιησε,titanium backup για εφαρμογες,τις επαφες καντες εξαγωγη στην sd card σου,ικαι για τα sms κατεβασε το sms backup. μολις περασεις την καινουρια rom τα ξανα κατεβαζεις κανεις restore και εισαι οκ

διαβασε τα παρακατω λινκ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1343276

οτι κανεις με δικη σου ευθυνη!

καλη τυχη!

 

γεια σας και απο εμενα παιδια δεν παιζει με την τελευταια firmware http://www.huaweidevice.com/cn/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDEyNTU=

=Β528 δεν μπορω να τη ρουταρω με τιποτα δεν ξερω τη φταιει εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα και εδω πηγα ενοειτε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423422 αλλα τιποτε.κατα γραμμα αλλα τιποτα. καποιος που εχει κανει κατι αλλο?

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

...και εγω που προσπαθησα σε ενος φιλου η Κινεζικη τουλαχιστον ακομα ΔΕΝ.... κατεβασε την απο εδω ξανα : http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3791&tb=0 Δεν εχει δα και καμια διαφορα.;)
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

οχι τιποτε μια απο τα ιδια και αυτη...

ρε παιδια καποιος την beta που ρουταριζοταν εχει καποιο link?

θελω να περασω την aurora_1.14 γιαυτο!

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

οχι τιποτε μια απο τα ιδια και αυτη...

ρε παιδια καποιος την beta που ρουταριζοταν εχει καποιο link?

θελω να περασω την aurora_1.14 γιαυτο!

 

Μολις εκανα καθαρη εγκατασταση με την rom που σου δινω στο λινκ και περασα σε Aurora!! rootαρεται μια χαρα, αρκει να κανεις οτι ακριβως λεει εδω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728 ! με ποιο προγραμμα κανεις root ?

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

superoneclick 2.2+2.3.3 και με doomlord v3+v4 αλλα τιποτε Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας αλλος προβλημα με aurora 1.12 + στο gps?

 

δουλευα πριν το ndrive αλλα τωρα που το εγκατεστησα μετα το update ανοιγει,παει να συνδεθει το gps κ μετα κλεισει το app

οταν το ξαναανοιγω μου λεει no gps found

 

καποιο αλλο (δωρεαν φυσικα κ πληρως λειτουργικο gps app)

It is not the power of the fist that wins the battle...

It is the power of will behind it....

Link to comment
Share on other sites

Οκ, βιαστηκα και εκανα την βλακεια και αναβαθμισα χωρις backup. Eσβησαν τα παντα!!!!. Τωρα θα δουμε τι θα κανω. Αν θελω να βαλω ξανα την προηγοθμενη εκδοση 2.2 τι θα κανω? Πρεπει να παω στην Wind?
Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας αλλος προβλημα με aurora 1.12 + στο gps?

 

δουλευα πριν το ndrive αλλα τωρα που το εγκατεστησα μετα το update ανοιγει,παει να συνδεθει το gps κ μετα κλεισει το app

οταν το ξαναανοιγω μου λεει no gps found

 

καποιο αλλο (δωρεαν φυσικα κ πληρως λειτουργικο gps app)

 

Στην 1.13 πάντως, το ginius driver don't panic δουλεύει μια χαρά.

 

Ο flash στον dolphin κρασάρει όταν πάς full screen καθώς και force close την ώρα που τραβάς βίντεο στην μαμά εφαρμογή κάμερας στα 720p. Μετά τα 3 λεπτά εγγραφής μπορεί να το κάνει ανά πάσα στιγμή. Μπορεί στα 3 μπορεί στα 9 λεπτά.

Το αρχείο που φτιάχνει είναι κατεστραμένο.

Ακόμα και το lgcamera δεν ξεκινά εγγραφή...

 

Αυτό με την κάμερα με ενοχλεί μόνο.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ειμαι νέος στο φορουμ αλλά και γενικά στις αναβαθμίσεις.

έχω χαθεί στο διάβασμα όλων των θεμάτων και χρειάζομαι βοήθεια. Επαναλαμβάνω, είμαι άσχετος!

έχω το ideos X5 2.2.1

Λέω να κάνω αναβάθμιση λογισμικού. Χρειάζεται να έχω κάνει root το τηλέφωνο. Όποιο link και να έχω δοκιμάσει, δεν είναι ενεργό. Από που κατεβάζω την τελευταία έκδοση?

 

Επίσης, μπορούμε να κάνουμε βαθμονόμηση της οθόνης? Δεν έχω επαφή στις άκρες της... Πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα της οθόνης ή μπορεί να διορθωθεί?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν επαναλαμβάνω προβληματισμούς και ερωτήματα που τυχόν έχουν τεθεί ξανα και ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια φιλος μου ζητησε βοηθεια για να αναβαθμισει το Χ5 του σε 2.3, τι παιζει υπαρχει καποια stable εκδοση ή ειναι ρισκο και να του πω να μην το κανει?

Αν ναι μπορειτε να μου δωσετε μοναχα ενα link?(διαδικασιες κλπ λογικα δεν θα εχω προβλημα μιας και εχω το pro εγω και του εχω μια καποια εμπειρια σε αναβαθμισεις)

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...