Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια λιγο την βοη8εια σας.Πηγα να περασω το Perfect Recovery 4.0.0.5 και εσβησα κατα λα8ος ολο τον φακελο image και εχω μονο recovery.img .Μπορει καποιος να κανει upload τον φακελο image γιατι δεν ανοιγει καθολου το κινητο:(:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα χθες τη νεότερη MIUI και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Πολύ καλή δουλειά.

Έχω ένα πρόβλημα με την ενεργοποίηση των δεδομένων κινητής τηλεφωνίας(mobile internet) όμως.

Πηγή του προβλήματος βέβαια είναι είναι οι απατεώνες των εταιρειών κινητής με την πονηριά "προστασίας" του 1€ την ημέρα, αλλά το πρόβλημα με την απενεργοποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας το αντιμετώπισα στη MIUI ROM.

Συγκεκριμένα, μόλις εγκαταστάθηκε η ROM(γύρω στις 1π.μ) έψαξα για τη σχετική ρύθμιση και απενεργοποίησα το "Data Enabled" από το "Mobile Network Settings". Για σιγουριά τροποποίησα και τα πεδία ΑΡΝ στα σημεία πρόσβασης.

Σήμερα στις 8π.μ όμως μου ήρθε το γνωστό μήνυμα από την Cosmote ότι έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και και μπορώ να σερφάρω για 24 ώρες.

Υπάρχει μήπως κάποιο πρόβλημα με τη συγκεκριμένη ρύθμιση? Μήπως δε λειτουργεί? Μήπως χρειάζεται να πειραχθεί και κάποιο άλλο αρχείο ή άλλη ρύθμιση?

 

P.S

Για σιγουριά διέγραψα εντελώς τα σημεία πρόσβασης που είναι σχετικά με το Internet, αλλά διαβάζονται οι ρυθμίσεις από κάπου αλλού αυτό δε θα έχει αποτέλεσμα φαντάζομαι.

P.S2

Υπάρχει κάποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που δεν έχει αυτή την υπηρεσία "προστασίας"- κοροϊδίας ή μας έχει επιβληθεί από παντού?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
iakoboss7 περασα την ρομ σου και εξαφανιστικαν τα ελληνικα στο keyboard.ξερεις που μπορω να τα βρω?

 

Υπάρχει πάντως και η λύση του multiling από το market.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καθομαστε ασχολουμαστε με roms κλπ overclocking που κατα τη γνωμη μου το κινητο μας δεν εχει αμεση αναγκη,ειναι ταχυτατο απο τη μαμα του, και κανεις δεν εχει μια λυση για ΠΟΛΥ σημαντικα προβληματα οπως bluetooth η το wifi. ειναι εκνευριστικοτατο να μην δουλευουν σε ενα κινητο τελευταιας τεχνολογιας

iakoboss7 περασα την ρομ σου και εξαφανιστικαν τα ελληνικα στο keyboard.ξερεις που μπορω να τα βρω?
καποιος η εδω η στο αλλο νημα για το ideos εχει ανεβασει το stock touchpal και το ελληνικο pack Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δουλευει το wifi ομως στις roms που ταχα δεν εχει αμεση αναγκη ^_^ (τουλαχιστον στην rom του genokolar, το bt δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν εχω ακουσει για παραπονα)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καθομαστε ασχολουμαστε με roms κλπ overclocking που κατα τη γνωμη μου το κινητο μας δεν εχει αμεση αναγκη,ειναι ταχυτατο απο τη μαμα του, και κανεις δεν εχει μια λυση για ΠΟΛΥ σημαντικα προβληματα οπως bluetooth η το wifi. ειναι εκνευριστικοτατο να μην δουλευουν σε ενα κινητο τελευταιας τεχνολογιας

καποιος η εδω η στο αλλο νημα για το ideos εχει ανεβασει το stock touchpal και το ελληνικο pack

 

το φρεσκαρω μηπως καποιος το θελει...

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3713152#post3713152

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το φρεσκαρω μηπως καποιος το θελει...

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3713152#post3713152

 

Το έβαλα και στο πρώτο post για να μην το ψάχνετε. ;)

 

Για ότι άλλο σχετικό ή ανάλογο μη διστάσετε να με ενοχλήσετε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δουλευει το wifi ομως στις roms που ταχα δεν εχει αμεση αναγκη ^_^ (τουλαχιστον στην rom του genokolar, το bt δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν εχω ακουσει για παραπονα)

στην geno οπως και στην stock και στην overseas που περασα το wifi Δεν δουλευει σωστα και εξηγω: σε παρα πολλα wifi hotspots free δεν μπορει να συνδεθει(αν μενεις αθηνα να σου πω που αν θες να το διαπιστωσεις) δεν ξερω αν ειναι θεμα της συσκευης μου,του ideos η του android γενικοτερα. επισεις οταν συνδεομαι στο σπιτι μου μετα απο 10 λεπτα χανεται ολο το δικτυο απο ολες τις συσκευες και δεν στρωνει αν δεν κλεισω το wifi του κινητου.

οσο για το bt δοκιμαζω σε 5800nokia σε nokiac3 και με το μαμα προγραμμα και με ενα απο μρκετ, και δεν στελνει τπτ η στελνει οποτε του ερθει. δεν φταει η geno γιαυτο, απλως ει.αι ενα θεμα που αν ψαξεις στο google θα δεις οτι το εχουν πολλοι και με αλλα android κινητα επισεις. τρεχω το κινητο μου μια χαρα στα 1.2ghz αλλα δεν μπορω να στειλω μια φωτο σε μερικα κινητα, ουτε να συνδεθω στο free wifi του floca ας πουμε. κριμα ειναι

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα hotspot που λες ναι οντως υπαρχει και ειναι πολυ ενοχλητικο, σε ολα τα αλλα δουλευει μια χαρα ομως το wifi. το bt οταν το ειχα δοκιμασει μια φορα για να στειλω/δεχτω μια φωτο εκανε pairing μια χαρα και την εστειλε/ελαβε.

 

ολα αυτα πιστευω οτι με την cm7 θα λυθουν (οταν γινει stable η cm7 φυσικα...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες! Περασα πριν απο λιγο το z4 root . Μου εβγαλε ενα εικονιδιακι στις εφαρμογες super user, τωρα τι προνομια υποτιθεται πως εχω?

Μεσω του super user κανω κατι η απο την συσκευη κατευθειαν?

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα παιδες! Περασα πριν απο λιγο το z4 root . Μου εβγαλε ενα εικονιδιακι στις εφαρμογες super user, τωρα τι προνομια υποτιθεται πως εχω?

Μεσω του super user κανω κατι η απο την συσκευη κατευθειαν?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση της Miui ROM 1.8.19, και επίσης είναι σχεδόν έτοιμο και το ελληνικό πακέτο γλώσσας.

Και λέω σχεδόν, γιατί ο δημιουργός του έχει κάνει κάποιο λάθος κατά την δημιουργία του πακέτου, και η εγκατάστασή του οδηγεί τη συσκευή σε boot loop.

Μπορούμε όμως χειροκίνητα να αντιγράψουμε τα αρχεία που περιέχονται στους αντίστοιχους φακέλους στη συσκευή.

Εγώ το έκανα ήδη και το περιβάλλον έχει εξελληνιστεί.

Πολύ σύντομα θα είναι έτοιμο και το σωστό πακέτο, οπότε όποιος είχε ενδυασμούς στο να τη δοκιμάσει λόγω της έλλειψης ελληνικών, τώρα μπορεί να το κάνει.

Η ρόμ είναι γρήγορη και σταθερή(ειδικά σε συνδυασμό με τον kernel του franko).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152240&page=95

http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?9291-MIUI-1.8.19.for-Htc-Desire-Xperia-X10-Galaxy-S-and-Ideos-X5

 

για ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση(αντιγραφή προς το παρόν) χρειάζεται η εφαρμογή morelocale2

Link to comment
Share on other sites

Backup-Clockwork Recovery -θα το βρειτε εδω

  1. Παταμε ταυτοχρονα τα πληκτρα volume up + volume down + power.Εμφανιζεται μια μωβ οθόνη.
  2. Συνδέουμε το κινητο με τον υπολογιστη μεσω του καλωδιου usb.Στο "My Computer" εμφανίζεται μια νεα συσκευη αποθηκευσης που αν την ανοιξουμε δειχνει τα περιεχομενα του φακελου /cust_backup του κινητου.
  3. Μετονομάζουμε το recovery.img σε πχ recovery.bak και αν θελουμε το αντιγράφουμε σε εναν φακελο στον υπολογιστη μας σε περιπτωση που μας χρειαστει αργότερα.Θα συνιστουσα να αντιγραψετε ολο το φακελο με ολα τα περιεχομενα του.
  4. Αφαιρουμε το καλωδιο απο τον υπολογιστη αφου πρωτα-αν υπαρχει επιλογη- κανουμε ασφαλη καταργηση του usb.Στα windows

γινεται απο την μπαρα κατω δεξια,επιλογη της συσκευης->ασφαλης καταργηση υλικου

 

Τωρα εχουμε εγκαταστησει το Clockworkmod Recovery.

Για να σιγουρευτουμε ξεκιναμε σε recovery mode πατωντας volume up + power.Θα πρεπει να εμφανισει κατι τετοιο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=579534&d=1303895178

 

Εφαρμογη custom rom - η πιο προσφατη σταθερη αυτη τη στιγμη ειναι αυτη (το πρωτο απο τα 3 link -Complete rom with all fixes and 1.5Ghz kernel )

  1. Αντιγραφουμε χωρις καμια τροποποιηση το update.zip στον αρχικο καταλογο της καρτας μνημης μας.
  2. Boot στο clockworkmod recovery πατωντας volume up + power
  3. Επιλεγουμε Apply update from sdcard
  4. Αφου εχει τελειωσει η εγκατασταση και εμφανιστει το αναλογο μηνυμα επιλεγουμε απο το advanced menu->wipe dalvik cache
  5. Reboot ειτε απο το μενου του clockworkmod ειτε αν δε λειτουργει βγαζετε την μπαταρια.Η πρωτη φορα θα αργησει καθως

ξαναδημιουργει καποια αρχεια του συστηματος.Ισως χρειαστει να κανετε και 2ο ή 3ο reboot (με αφαιρεση της μπαταριας) σε περιπτωση που διαπιστωσετε οτι το boot παιρνει πανω απο 10-15 λεπτά.Αν δεν πετυχει αυτο ξανακανετε τη διαδικασια απο την αρχη.

 

Αν όλα πανε καλά το κινητό θα πρέπει να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Η rom ειναι ηδη rooted.Δε χρειαζεται κατι αλλο.

Κατεβάζετε μια εφαρμογη για να ρυθμισετε την συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη -πχ setcpu .

 

Προτεινω να παιξετε λιγο με τις ταχυτητες και να δειτε που δεν σας κανει force close και reboot.

Εγω το εχω στα 1.2 Ghz στο προφιλ smartass και δεν εχει το παραμικρο προβλημα.

Η μπαταρια μου κραταει με μετρια χρηση(καμια ωρα wifi,μιση ωρα τηλεφωνο,μιση ωρα παιχνιδι) πανω απο μια μερα.

 

 

Καλησπερα παιδια! Αυτη ειναι η ολη διαδικασια απο την αρχη μεχρι το τελος που πρεπει να ακολουθησω για να αλλξω την rom στο κινητο?

Θα ηθελα αν γινεται μοναχα να βαλετε η να μου στειλετε τα link που πρεπει να χρησιμοποιησω για να κατεβασω τα αρχεια, γιατι μεσα απο το xda μπερδευομαι με ολα αυτα τα link που εχει! Απλα για να χρησιμοποιησω τα συγκεκριμενα που χρειαζοντε κ να μη γινει καποιο λαθος!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.το ιντεος χ5 πως παει απο βιντεο,καμερα,ηχεια κλπ?γενικα ειναι καλο και αξιοπιστο σαν τηλεφωνο?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα.το ιντεος χ5 πως παει απο βιντεο,καμερα,ηχεια κλπ?γενικα ειναι καλο και αξιοπιστο σαν τηλεφωνο?ευχαριστω.

 

Διάβασε στο σχετικό θέμα και θα καλυφθείς πλήρως... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3750324

 

Στο παρόν συζητάμε για ότι έχει να κάνει με τα "πειράγματα" στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πριν 3 μέρες έκανα το τηλέφωνο root (z4root) clockwork (4.0.5) και την rom που έδωσε ο iakoboss7 (φανταστική, δεν κολλάει πουθενά) και όλα καλά. Με το που πήγα σήμερα να κάνω τη μόντα που μεγαλώνει το partition της εσωτερικής μνήμης άρχισαν τα προβλήματα. Δεν πήρα Backup την Internal 2G Storage (δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό όσο κι αν διάβασα τα αντίστοιχα θέματα) και προχώρησα μέσω recovery όπως λένε οι οδηγίες (2πλό φλασάρισμα κλπ) Με το που κάνω reboot το τηλέφωνο δεν ανοίγει. Μπαίνοντας στην recovery βλέπω μπλέ οθόνη. Ξανά κλείσιμο το τηλ. Πηγαίνω στη μωβ οθόνη, αλλάζω τη recovery στο image το τηλέφωνο ανοίγει (δεν βλέπει τη sim) και στις ρυθμίσεις - > κάρτα SD και αποθηκ. χώρος λέει τα εξής = internal sd card 1,46 GB , εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος 1,03 GB. Ούτε η μόντα μου πέτυχε και ούτε το τηλέφωνο είναι πια σωστό. Έχω πελαγώσει.:( Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση της Miui ROM 1.8.19, και επίσης είναι σχεδόν έτοιμο και το ελληνικό πακέτο γλώσσας.

Και λέω σχεδόν, γιατί ο δημιουργός του έχει κάνει κάποιο λάθος κατά την δημιουργία του πακέτου, και η εγκατάστασή του οδηγεί τη συσκευή σε boot loop.

Μπορούμε όμως χειροκίνητα να αντιγράψουμε τα αρχεία που περιέχονται στους αντίστοιχους φακέλους στη συσκευή.

Εγώ το έκανα ήδη και το περιβάλλον έχει εξελληνιστεί.

Πολύ σύντομα θα είναι έτοιμο και το σωστό πακέτο, οπότε όποιος είχε ενδυασμούς στο να τη δοκιμάσει λόγω της έλλειψης ελληνικών, τώρα μπορεί να το κάνει.

Η ρόμ είναι γρήγορη και σταθερή(ειδικά σε συνδυασμό με τον kernel του franko).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152240&page=95

http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?9291-MIUI-1.8.19.for-Htc-Desire-Xperia-X10-Galaxy-S-and-Ideos-X5

 

για ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση(αντιγραφή προς το παρόν) χρειάζεται η εφαρμογή morelocale2

 

Η συσκευή λειτουργεί κανονικά; Χωρίς FCs? Ψήνεσαι για κανά hands on video? :)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση της Miui ROM 1.8.19, και επίσης είναι σχεδόν έτοιμο και το ελληνικό πακέτο γλώσσας.

Και λέω σχεδόν, γιατί ο δημιουργός του έχει κάνει κάποιο λάθος κατά την δημιουργία του πακέτου, και η εγκατάστασή του οδηγεί τη συσκευή σε boot loop.

Μπορούμε όμως χειροκίνητα να αντιγράψουμε τα αρχεία που περιέχονται στους αντίστοιχους φακέλους στη συσκευή.

Εγώ το έκανα ήδη και το περιβάλλον έχει εξελληνιστεί.

Πολύ σύντομα θα είναι έτοιμο και το σωστό πακέτο, οπότε όποιος είχε ενδυασμούς στο να τη δοκιμάσει λόγω της έλλειψης ελληνικών, τώρα μπορεί να το κάνει.

Η ρόμ είναι γρήγορη και σταθερή(ειδικά σε συνδυασμό με τον kernel του franko).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152240&page=95

http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?9291-MIUI-1.8.19.for-Htc-Desire-Xperia-X10-Galaxy-S-and-Ideos-X5

 

για ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση(αντιγραφή προς το παρόν) χρειάζεται η εφαρμογή morelocale2

Με την καμερα τι γινεται,δουλευει κανονικα?Επισης κανενα αλλο bug υπαρχει γιατι ακουω οτι υπαρχουν πολλα FC crasharismata κτλ.Θελω μια σταθερη ρομ

Edited by darkn2ck
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πριν 3 μέρες έκανα το τηλέφωνο root (z4root) clockwork (4.0.5) και την rom που έδωσε ο iakoboss7 (φανταστική, δεν κολλάει πουθενά) και όλα καλά. Με το που πήγα σήμερα να κάνω τη μόντα που μεγαλώνει το partition της εσωτερικής μνήμης άρχισαν τα προβλήματα. Δεν πήρα Backup την Internal 2G Storage (δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό όσο κι αν διάβασα τα αντίστοιχα θέματα) και προχώρησα μέσω recovery όπως λένε οι οδηγίες (2πλό φλασάρισμα κλπ) Με το που κάνω reboot το τηλέφωνο δεν ανοίγει. Μπαίνοντας στην recovery βλέπω μπλέ οθόνη. Ξανά κλείσιμο το τηλ. Πηγαίνω στη μωβ οθόνη, αλλάζω τη recovery στο image το τηλέφωνο ανοίγει (δεν βλέπει τη sim) και στις ρυθμίσεις - > κάρτα SD και αποθηκ. χώρος λέει τα εξής = internal sd card 1,46 GB , εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος 1,03 GB. Ούτε η μόντα μου πέτυχε και ούτε το τηλέφωνο είναι πια σωστό. Έχω πελαγώσει.:(

 

στις οδηγιες λεει οτι πρεπει να το κανεις 2 φορες συνεχομενα το install του (μετα την πρωτη φορα πρεπει να κανεις reboot σε recovery ξανα και να το ξανακανεις install) (υπαρχει σαν επιλογη στις advanced). προφανως δεν το εκανες 2 φορες. επισης αν θυμαμαι καλα θα χασεις τις εφαρμογες σου και τις ρυθμίσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα 2 φορές όπως τα λες. Τώρα είναι ακόμα χειρότερα το τηλέφωνο (προσπαθώντας να το φτιάξω) δεν ανοίγει καν. Απόκτησα ένα τούβλο.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα 2 φορές όπως τα λες. Τώρα είναι ακόμα χειρότερα το τηλέφωνο (προσπαθώντας να το φτιάξω) δεν ανοίγει καν. Απόκτησα ένα τούβλο.

 

αφου το εκανες, ξαναβαλε την 4.0.0.5 recovery μιας και απο οτι θυμαμαι αυτο το πραγμα αυτοματα βαζει πιο παλια εκδοση (μοβ οθονη κλπ).

 

αν παλι δεν ανοιξει φλασαρε την rom σου παλι κανονικα. εμενα μου ειχε πετιχει με την πρωτη χωρις κανενα προβλημα και απλα θυμαμαι ειχα χασει εφαρμογες και ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...