Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια επειδη συνεχιζω να αντιμετωπιζω προβλημα μονο στην ανοιχτη ακροαση (ακουει ο συνομηλητης μου τον ευατο του με επαναληψη καμπανα!!-δεν συνεβενε στις 2.2.1 2.2.2 cm7 oxygen ) υπαρχει καποιος τροπος να μειωσουμε την ευαισθησια του μικροφωνου η εστω καποιο application??? οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει....
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατα 95% ..... εκτος απο μια φορα που μου μηδενιστηκε και μενα το imei ( το επανεφερα μια χαρα :) ) και το to skype που το εγγατεστησα και μετα 2-3 ωρες μετα απο reboot που εκανα μυστηριοδως εξαφανιστηκε :ninja: δεν εχω πλεον κανενα αλλο προβλημα με την 2.3.5 .....χρησημοποιω πολυ συχνα την ανοιχτη ακροαση γιατι με βολευει και ολοι ανεξαρτητως δυκτυου, μου εχουνε πει οτι ακουνε σε επαναληψη τον εαυτο τους μεσα απο μενα..με μια μικρη καθυστεριση.... φταιει το μικροφωνο 99% που εχει αυξηθει η ευαισθησια του...οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο... Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους, ειμουν σε 2.3 official, και πηγα να αλλαξω bootloader,

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728

Installing ClockworkMod 5.5.0.4 on your U8800

5) Using ES File Explorer or File Expert copy the recovery.img from the SD Card to .cust_backup/image (replacing existing)

στο βημα αυτο εκανα μ@λακια και εσβησα τον φακελο image και αφησα μονο το αρχειο recovery image. τωρα οταν παει να ξεκινησει το τηλ με πεταει σε μπλε οθονη, μπορω να κανω τιποτα για να το επαναφερω?

 

ακυρο. το επανεφερα

Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα απο περιεργεια περισσοτερο,την MIUI based Elite ROM v9.6 Multilanguage 2012-02-01.....Λοιπον σε γενικες γραμμες πολυ καλη και γρηγορη rom, πολυ εντυπωσιακα μπορω να πω γραφικα και κινηση, σχεδον τελειος ηχος ειτε απο μουσικη,ειτε σαν καθαροτητα στις κλησεις (επιτελους δεν ακουγεται ουτε μικροφωνισμος,ουτε επαναληψη της φωνης του συνομιλητη στον εαυτο του)....και με ενα ελαφρυ o/c στα 1024 χτυπησε πανω απο 2100 +κατι στο quandrad.Μπαταρια δεν εχω προλαβει ακομα να βγαλω συμπερασματα,παντως σε γενικες γραμμες απο χθες, συμπεριφερεται πολυ καλα.Επισεις δεν παρατηρησα να μην αναγνωριζει την sd οπως η 2.3.5 ,να χανει κλησεις κτλπ.Επισεις το Backup του titanium το επανεφερε κανονικοτατα χωρις παρατραγουδα..

τι δεν μου αρεσε ??

1)καταρχην οσοι ειστε στην 2.3.5 πρεπει να μπειτε στην διαδικασια να κανετε downgrade στην 2.2.2,κοινως να κατεβαστε την b138 generral η να ψαξετε και να βρειτε την b163 (τουρκικη εκδοση εμενα μου εβγαλε fail στο τελος του update) και μετα τα σχετικα wipe να περαστε την miui.......( με CWM 5.0.2.3 προτεινουν,εγω το εκανα με πιο καινουρια εκδοση την 5.0.2.6 και περασε μια χαρα)

 

2)Κανει απιστευτα πολυ ωρα και μενει κολλημενο (οχι μονο την 1 φορα) στην boot screen(στατικο Logo HUAWEI) σε σημειο που νομιζα πως crash-αρε!!

 

3)εκανα καπου στα 10 λεπτα να βρω απο που αλλαζει η γλωσσα γιατι ως προεπιλογη εχει τα τουρκικα..και αντε να βγαλεις ακρη.. :D

πολλα tab παροτι καταφερα και το γυρισα σε ελληνικα δεν αλλαζουν και μενουνε στα τουρκικα! π.χ η μπαρα ειδοποιησεων.

 

4)μου εδωσε την εντυπωση πως τα εικονιδια ειναι παρα πολυ μικρα..

5) οι εφραρμογες που ειναι εκγατεστημενες στην συσκευη, δεν φαινονται στο market με αποτελεσμα να μην γινεται update

 

6) δεν ξερω ποσο ακομα θα την κρατησω... παροτι ειναι πολυ ομορφη και περισσοτερο λειτουργικη rom σε σχεση με την μαμα 2.3.5 παντα ,προτιμω το κλασικο menu του android..και οχι τοσο αυτο του iphone style (καθαρα υποκειμενικα γουστα)

αυτα με μια γρηγορη ματια....

 

P.S. dancer_69 διαβασα το post σου στο xda, και ειλικρινα τιποτα απο αυτα δεν μου ετυχε (imei κανονικοτατο χωρις θαυμαστικα, adb βλεπει κανονικα ,φορτιζει και ανοιχτο και κλειστο κανονικα,sim δυκτια, mount sd απο usb δειχνουν να παιζουν απροβληματιστα...

μαλλον πρεπει να ξανα flash αρεις με φουλ wipe-format σε ολα τα partition οπως εκανα και εγω...

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

θελω να ασχοληθω λίγο με το X5 της γυναικας μιας και ειναι ακομα στην αρχικη εκδοση 2.2.1

 

οθονη εχει synaptics rmi4.

 

το rootαρα με το z4root οπως εισα στην αρχη και πηρα ενα Backup με το mybackup root τα δεδομενα.

ειδα οτι προτείνεται το titanium backup υπαρχει καπιος συγκεκριμενος λογος γιαυτό

 

απο κει και περα μιας και εχω ασχοληθει μονο με το desire που ηταν λιγο ποιο χαλαρα τα πραγματα,

 

το κινητο θελω να δουλευει νορμαλ,

τωρα κανει κατι κουλα με την μπαταρια και κλεινει που και που γιαυτο και μπηκα στην διαδικασια flash, να πάω σε mama rom η υπαρχει καποια δοκιμασμενη που να παιζει σωστα?

 

 

τι recovery να του βαλω?

 

γενικά αν μπορει καποιο παλικάρι να δωσει δυο τρεις συμβουλες γιατι εχω χασει λίγο την μπαλα

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα απο περιεργεια περισσοτερο,την MIUI based Elite ROM v9.6 Multilanguage 2012-02-01.....Λοιπον σε γενικες γραμμες πολυ καλη και γρηγορη rom, πολυ εντυπωσιακα μπορω να πω γραφικα και κινηση, σχεδον τελειος ηχος ειτε απο μουσικη,ειτε σαν καθαροτητα στις κλησεις (επιτελους δεν ακουγεται ουτε μικροφωνισμος,ουτε επαναληψη της φωνης του συνομιλητη στον εαυτο του)....και με ενα ελαφρυ o/c στα 1024 χτυπησε πανω απο 2100 +κατι στο quandrad.Μπαταρια δεν εχω προλαβει ακομα να βγαλω συμπερασματα,παντως σε γενικες γραμμες απο χθες, συμπεριφερεται πολυ καλα.Επισεις δεν παρατηρησα να μην αναγνωριζει την sd οπως η 2.3.5 ,να χανει κλησεις κτλπ.Επισεις το Backup του titanium το επανεφερε κανονικοτατα χωρις παρατραγουδα..

τι δεν μου αρεσε ??

1)καταρχην οσοι ειστε στην 2.3.5 πρεπει να μπειτε στην διαδικασια να κανετε downgrade στην 2.2.2,κοινως να κατεβαστε την b138 generral η να ψαξετε και να βρειτε την b163 (τουρκικη εκδοση εμενα μου εβγαλε fail στο τελος του update) και μετα τα σχετικα wipe να περαστε την miui.......( με CWM 5.0.2.3 προτεινουν,εγω το εκανα με πιο καινουρια εκδοση την 5.0.2.6 και περασε μια χαρα)

 

2)Κανει απιστευτα πολυ ωρα και μενει κολλημενο (οχι μονο την 1 φορα) στην boot screen(στατικο Logo HUAWEI) σε σημειο που νομιζα πως crash-αρε!!

 

3)εκανα καπου στα 10 λεπτα να βρω απο που αλλαζει η γλωσσα γιατι ως προεπιλογη εχει τα τουρκικα..και αντε να βγαλεις ακρη.. :D

πολλα tab παροτι καταφερα και το γυρισα σε ελληνικα δεν αλλαζουν και μενουνε στα τουρκικα! π.χ η μπαρα ειδοποιησεων.

 

4)μου εδωσε την εντυπωση πως τα εικονιδια ειναι παρα πολυ μικρα..

5) οι εφραρμογες που ειναι εκγατεστημενες στην συσκευη, δεν φαινονται στο market με αποτελεσμα να μην γινεται update

 

6) δεν ξερω ποσο ακομα θα την κρατησω... παροτι ειναι πολυ ομορφη και περισσοτερο λειτουργικη rom σε σχεση με την μαμα 2.3.5 παντα ,προτιμω το κλασικο menu του android..και οχι τοσο αυτο του iphone style (καθαρα υποκειμενικα γουστα)

αυτα με μια γρηγορη ματια....

 

P.S. dancer_69 διαβασα το post σου στο xda, και ειλικρινα τιποτα απο αυτα δεν μου ετυχε (imei κανονικοτατο χωρις θαυμαστικα, adb βλεπει κανονικα ,φορτιζει και ανοιχτο και κλειστο κανονικα,sim δυκτια, mount sd απο usb δειχνουν να παιζουν απροβληματιστα...

μαλλον πρεπει να ξανα flash αρεις με φουλ wipe-format σε ολα τα partition οπως εκανα και εγω...

 

Τα προβλήματα αυτά δεν υπάρχουν, το λάθος ήταν δικό μου, κατέβασα κατά λάθος αντίστοιχο πακέτο για τον .35kernel(ξεκίνησα τη διαδικασία στις 4 το πρωί, και τέτοιες ώρες γίνονται λάθη).

Με το σωστό πακέτο όλα είναι οκ.

 

Όσον αφορά τη γλώσσα, όποιος δε θέλει να ψάχνει να την αλλάξει μετά, μπορεί να ανοίξει το πακέτο zip της ρομ, και από το αρχείο /system/build.prop, αφού το ανοίξει με κάποιον επεξεργαστεί κειμένου, να αλλάξει τα παρακάτω:

από:

ro.product.locale.language=tr

ro.product.locale.region=TR

σε:

ro.product.locale.language=en

ro.product.locale.region=US

Link to comment
Share on other sites

Με symantec οθονη εκανα αναβα8μιση στην επισημη 2.3.Ολα κομπλε.Κανενα προβλημα σε imei,wifi,ηχο,οθονη.Την δουλεψα και με custom kernel για oc και παλι ολα μια χαρα.Τωρα περασα ligux και ασχολουμαι μαζι του.Σχολια λεπτομερειες αργοτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Με symantec οθονη εκανα αναβα8μιση στην επισημη 2.3.Ολα κομπλε.Κανενα προβλημα σε imei,wifi,ηχο,οθονη.Την δουλεψα και με custom kernel για oc και παλι ολα μια χαρα.Τωρα περασα ligux και ασχολουμαι μαζι του.Σχολια λεπτομερειες αργοτερα.

 

να υποθεσω οτι χανονται όλα απο το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι.Κρατησα backup κλησεις και μηνυματα με το MyBackup , επαφες τις εχω στο google contacts και εφαρμογες....τις ξαναπερναω μια μια να περασει και η ωρα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε μια beta εκδοση του ics για το κινητο μας λεω να δοκιμασω να την περασω αλλα θα ηθελα να ρωτισω αμα μπορεσω να το επαναφερω με buck up στην εκδοση που το εχω τωρα? η δεν θα ανοιγει καν το recovery mod... Επισεις την εχει δοκιμασει κανεις? :wacko:
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι παω να κανω restore backup και δεν κανει ? περασα την miui για δοκιμη αλλα την πατησα γιατι ου βγαζει 0 mac adress και δεν συνδεεται σε router με τπτ Edited by Lakis85
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να φτιάξουμε λίγο το thread. Πρέπει να μπει στο αρχικό post οι 3ς-4ς βασικές και λειτουργικες rom (oxygen/miui/cyanogen/...) καθώς επίσης και επιγραμματικά τα υπέρ και τα κατά της καθε μιας (μπαταρία/performance/bugs/video-photo)

είναι κρίμα κάποιος που μπαίνει στην διαδικασία να περάσει την official (μακράν η χειρότερη ρομ για μενα) να μην ξέρει τι χάνει με τις υπόλοιπες πανέμορφες ρομ που υπάρχουν.

 

@αυτούς που έχουν δοκιμάσει την elite miui 9.6

1)χρειάζεται οπωσδήποτε να περάσουμε την τουρκικη ρομ πρώτα? το λέω γιατί αν περάσουμε αυτήν την ρομ οτιδήποτε έχει παραληφθει να μεταφραστεί στα ελληνικά θα φαίνεται τούρκικα (είμαι με 2.3.7 miui112160 .32 kernel)

2) έχει σημαντικές διαφορές/bugs με την miui του ret4rt (.32 kernel)?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπορείς να περάσεις και την B138(αυτό αν είχες 2.3 official πριν. Αν όχι, την περνάς κατευθείαν). Όσον αφορά τα τούρκικα, αναφέρω στο πάνω μέρος της σελίδας(1383post) τι πρέπει να αλλαχθεί πριν περαστεί η ρομ, ώστε να είναι στα αγγλικά και όχι στα τούρκικα. Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπορείς να περάσεις και την B138(αυτό αν είχες 2.3 official πριν. Αν όχι, την περνάς κατευθείαν). Όσον αφορά τα τούρκικα, αναφέρω στο πάνω μέρος της σελίδας(1383post) τι πρέπει να αλλαχθεί πριν περαστεί η ρομ, ώστε να είναι στα αγγλικά και όχι στα τούρκικα.

 

Δεν με πειράζει η γλώσσα εγκατάστασης στην αρχή ξέρω να πλοηγηθώ σε miui να τη αλλάξω αλλά έχει ελληνικά ή μόνο αγγλικά?

στο xda μιλούν για πολυ καλή αυτονομία μπαταρίας, εχεις δει διαφορες απο την rom του ret4rt? σόρυ για το πριξιμο αλλά η συσκευή μου είναι "ιδιαίτερη" (χαλασμένο usb) και δεν έχω πάντα restore για να γυρίσω κάπου σταθερα αν χρειαστεί

με τον franco δεν δουλέυει ούτε καν το barnacle για wifi tehetring?

το gps που είναι optimized για τουρκία δεν έχει επιπτώσεις σε μας ετσι?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο οτι εχω καταλαβει η καινουρια rom λειτουργει μια χαρα..εγω εχω τη miui 1.12.9 kai franco kernel 2.6.32.9 τι πρεπει να κανω για να περασω τη καινουρια rom.αν μου πει καποιος αναλυτικα θα ητανα σωτηριο.Α! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ οταν παω στο σχετικα με το τηλεφωνο μου λεει οτι η εκδοση android einai 2.3.7 παιζει να χει κανει απο μονο του update?
Link to comment
Share on other sites

keepkouking

H rom έχει ελληνικά, όσον αφορά την μπαταρία δεν την έχω τεστάρει ιδιαίτερα, μιας και στις 12 ώρες λειτουργίας χωρίς μπαταρία, λόγω μιας εφαρμογής κόλλησε το σύστημα. Οπότε το άφησα όλη νύχτα έτσι(χωρίς επανεκκίνηση μιας και χρειαζόταν να βγάλω θήκη και μπαταρία), και το πρωί ήταν dead.

Ούτε για το tethering ξέρω μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, λογικά όμως ισχύει ότι και σε όλες τις άλλες custom roms που μπορούν να πάρουν τον franko kernel.

Gps, επίσης δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά οι ρυθμίσεις αλλάζουν εύκολα με το fasterfix, ακόμη και αν είναι για Τουρκία. Πάντως και στις κινέζικες του genokolar ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το Gps.

 

tsakalee

Ίσως να χρειάζεται μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μπορεί και όχι βέβαια, μιας και έχεις miui ήδη. Το δοκιμάζεις και αν έχεις force closes ή άλλα προβλήματα, κάνεις επαναφορά τότε.

Φυσικά και γράφει 2.3.7, μιας και αυτή είναι η έκδοση που έχεις, και απλά έχει τις προσαρμογές που έχει κάνει η ομάδα της miui. Η έκδοση android όμως είναι η 2.3(gingerbread). Η 2.3 υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό σε custom roms, επίσημη έκδοση δεν υπήρχε μέχρι το δεκέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε μια beta εκδοση του ics για το κινητο μας λεω να δοκιμασω να την περασω αλλα θα ηθελα να ρωτισω αμα μπορεσω να το επαναφερω με buck up στην εκδοση που το εχω τωρα? η δεν θα ανοιγει καν το recovery mod... Επισεις την εχει δοκιμασει κανεις? :wacko:

 

Δε θα στο συμβούλευα. Στο xda, οι πρώτοι που τη βάλν, δε μπουτάρει καν το κινητό τους... Κάτσε... μια βιάζεσε.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τη miui που έχεις εννοώ. Ίσως να χρειάζεται wipe data κλπ δηλαδή, αλλά επειδή βάζεις πάλι miui μπορεί και να μην είναι απαράιτητο.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται. Η διαδικασία φλασαρίσματος της επίσημης ρομ που αναφέρεται είναι για την περίπτωση που κάποιος έχει προηγουμένως φλασάρει την επίσημη 2.3. Αν έχεις τη 2.2(της wind είναι η 2.2) δε χρειάζεται κάτι τέτοιο. Απλά σε περίπτωση που έχεις προβλήματα ή δεν μπουτάρει, κάνεις wipe data/cache/dalvic cache και ίσως και format system(από τα mounts and storage) από recovery mode.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...