Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για battery calibration να χρησιμοποιησω τον ακολουθο οδηγο ή αυτο το προγραμμα ? ποιος τροπος ειναι πιο αξιοπιστος :

 

Method 1 :

1. Power on your Desire then connect to your Charger and Fully charge until the LED changes Green.

2. Disconnect your phone from the charger and then power off.

3. Reconnect your phone to your charger with the power off and wait for the green LED.

4. Disconnect the phone from the charger and power it on.

5. Once the phone has fully booted / ready to use ... power off again.

6. With the power off connect the phone to the charger and wait for the green LED.

7. Disconnect from the Charger then power on and use normally.

 

Method 2 :

https://market.android.com/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για battery calibration να χρησιμοποιησω τον ακολουθο οδηγο ή αυτο το προγραμμα ? ποιος τροπος ειναι πιο αξιοπιστος :

 

Method 1 :

1. Power on your Desire then connect to your Charger and Fully charge until the LED changes Green.

2. Disconnect your phone from the charger and then power off.

3. Reconnect your phone to your charger with the power off and wait for the green LED.

4. Disconnect the phone from the charger and power it on.

5. Once the phone has fully booted / ready to use ... power off again.

6. With the power off connect the phone to the charger and wait for the green LED.

7. Disconnect from the Charger then power on and use normally.

 

Method 2 :

https://market.android.com/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result

 

Mπορεις να κανεις και τα 2.Το ενα δεν αναιρει το αλλο...Η 1η μεθοδος αναφερεται και απο την htc...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερει τα παιδια με official οτι το navigation δε μας υποστηριζει ακομα...

 

Sent from my Desire HD

 

Ευχαριστώ πολύ. Κρίμα πάντως γιατί βολεύει αρκετά...

Nokia 3310 | Nokia 5510 | Nokia 6100 | SE K700i | SE K500i | Motorola V3i | Samsung U700 | SE C902 | SE G900 | HTC Desire HD | Apple iPhone 4S 64GB | Apple iPhone 5 64GB | Apple iPhone 6 128GB
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Κρίμα πάντως γιατί βολεύει αρκετά...

Κι εμενα με βολευει πολυ...

Bαλε αν θες μια custom rom για να μη σου λειπει...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με βολευει πολυ...

Bαλε αν θες μια custom rom για να μη σου λειπει...;)

 

Ναι κι αυτό γίνεται. Για την ώρα είμαι εξωτερικό όπου δουλεύει άψογα οπότε δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα και δεν έχω και χρόνο να ασχολούμαι πολύ με flash-αρίσματα, bugs κτλ. Ίσως όταν γυρίσω το καλοκαίρι όμως...

Nokia 3310 | Nokia 5510 | Nokia 6100 | SE K700i | SE K500i | Motorola V3i | Samsung U700 | SE C902 | SE G900 | HTC Desire HD | Apple iPhone 4S 64GB | Apple iPhone 5 64GB | Apple iPhone 6 128GB
Link to comment
Share on other sites

Αμα κάνω backup της υπάρχουσας ρομ θα κάνει και backup και σε όλες τις εφαρμογές ?

Eπίσης πώς κάνουμε φορματ στην κάρτα sd ?

Edited by kokos_nikos
Link to comment
Share on other sites

CoreDroid Desire HD GingerBread 2.3.3 V6.5 (16/05/11)

 

Lee Kernel V3.1.1

Fixed Weather

Added a few more things From Pyramid (weather sounds,Weather Wallpaper Effect, etc)

Added Kingdom Lockscreen and a few more things

Adjusted More the Theme

Adjusted some icons to fix glitches

Adjusted loads of xmls to make it more clean and fix Glitches in graphics

Fixed Grafic Glitchs on progress bar in Low Memory Wizard app

Fixed Pulldown for 3rd pary apps (new Skin also)

Fixed some scripts

MMS options size changed and set as 300K by default (only takes effect with a Wipe install)

Weather app Adjusted

Updated Adobe Reader

Updated Flash Player

HUGE improvements in Performance

HUGE Cleaning on Code

Better Battery life

Rosie Moded

EXT4 SYSTEM / DATA

And All Issues Fixed From Previous Versions

 

http://coredroidroms.com/index.php?option=com_content&view=article&id=180&Itemid=227

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε update μια ROM είναι καλό να κάνουμε wipe cache και dalvik ;

Kαι format cache και system επίσης ;

 

Οταν κανεις update μια ρομ κανεις ενα wipe cache-wipe dalvic cache ΜΟΝΟ κι εισαι οκ...;)

 

 

Ειναι καλη αλλα να διευκρινησουμε οτι δε μοιαζει με stock και εχει ενσωματωμενο θεμα.Απλα το λεω γιατι πολλοι τη προτιμανε stock...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, έχει περάσει κανείς τον kernel του m-deejay? Θέλω να μου πείτε αν έχει powersave governor.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παιδιά. Έχω το τηλέφωνο μαμά με την ΟΤΑ αναβάθμιση και ενώ δούλευε μια χαρά τις τελευταίες 2 ήμερες μου βγάζει το εξής μήνυμα " Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Πλαίσιο Υπηρεσιών Google (διαδικασία com.google.process.gapps). Ξέρει κανείς τι μπορεί να το προκαλεί;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, έχει περάσει κανείς τον kernel του m-deejay? Θέλω να μου πείτε αν έχει powersave governor.

 

Ναι Ανδρέα.Έχει...Δε το είχα παρατηρήσει...

 

Τα φώτα σας παιδιά. Έχω το τηλέφωνο μαμά με την ΟΤΑ αναβάθμιση και ενώ δούλευε μια χαρά τις τελευταίες 2 ήμερες μου βγάζει το εξής μήνυμα " Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Πλαίσιο Υπηρεσιών Google (διαδικασία com.google.process.gapps). Ξέρει κανείς τι μπορεί να το προκαλεί;

Kατι το ''κολλαει''...Καποια εφαρμογη..Δες τι περασες πριν 2 μερες.

 

ξέρει κάποιος αν βλάπτει ή βοηθά το leedroid το κινητό.

 

:blink:

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος αν βλάπτει ή βοηθά το leedroid το κινητό.

Aυτο το "leedroid" που λες, είναι rom. Σα να λέμε δηλαδή μια άλλη-τροποποιημένη έκδοση του λειτουργικού συστήματος του κινητού σου. Αν δεν ξέρεις καλύτερα να μην κάνεις κάτι γιατί μπορεί να έχεις προβλήματα στο κινητό σου...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..περασα την ι00 5.2.1.. Πολυ ομορφη και smooth , το μονο θεμα ειναι οτι απο χτες μου εχει κολλησει 3-4 φορες παγωνοντας και εβγαλα μπαταρια για να συνεχισω..Κανεις αλλος εχει παρατηρησει τετοιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..περασα την ι00 5.2.1.. Πολυ ομορφη και smooth , το μονο θεμα ειναι οτι απο χτες μου εχει κολλησει 3-4 φορες παγωνοντας και εβγαλα μπαταρια για να συνεχισω..Κανεις αλλος εχει παρατηρησει τετοιο προβλημα?

 

Επειδη την εχω στο ενα κινητο 2 μερες τωρα,δε μου το εχει κανει ουτε μια φορα...Μηπως περασες κατι αλλο;Εχεις setcpu κι αν ναι τι ρυθμιση του εχεις βαλει?

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την εχω στο ενα κινητο 2 μερες τωρα,δε μου το εχει κανει ουτε μια φορα...Μηπως περασες κατι αλλο;Εχεις setcpu κι αν ναι τι ρυθμιση του εχεις βαλει?

 

Ναι μπραβο elthis, πρωτη φορα μου εγινε οταν περασα το setcpu πανω απο 1,5 ghz.. Τωρα ειναι scalling on demand sta 1459 με τικαρισμενο set on boot.. και profiles που ξεκινουν απο 1459 και οταν η μπαταρια πεφτει κατω απο 70% 1152, κατω απο 50% 1075, κατω απο 20% 695 και screen off 230..

απλα μετα το προβλημα συνεχιστηκε σε ακυρες εφαρμογες πχ desktop vizualizer η οταν πηγα να κανω backup την ρομ

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπραβο elthis, πρωτη φορα μου εγινε οταν περασα το setcpu πανω απο 1,5 ghz.. Τωρα ειναι scalling on demand sta 1459 με τικαρισμενο set on boot.. και profiles που ξεκινουν απο 1459 και οταν η μπαταρια πεφτει κατω απο 70% 1152, κατω απο 50% 1075, κατω απο 20% 695 και screen off 230..

απλα μετα το προβλημα συνεχιστηκε σε ακυρες εφαρμογες πχ desktop vizualizer η οταν πηγα να κανω backup την ρομ

 

Εγω εχω scalling: convervative max:1152 min:230 και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και η μπαταρια ειναι καλυτερη απο ποτε...Σιγουρα το προβλημα σου ερχεται απο το setcpu...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δοκιμασω φιλε μου..Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι ειναι το scalling παντα on demand to αφηνα..

 

Ειναι με απλα λογια ο τροπος που θα επεμβαινει στον επεξεργαστη.Η καλυτερη ρυθμιση για μπαταρια αλλα και γενικα για καθημερινη χρηση ειναι το smartass.Δε χρειαζεται να φτιαχνεις προφιλ.Επισης καλο ειναι να μη το ανεβαζουμε πανω απο τα 1200,οχι γιατι δεν αντεχει ο επεξεργαστης,αλλα για να αποφευγουμε τα ''παγωματα'' που βιωσες κι εσυ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ειναι με απλα λογια ο τροπος που θα επεμβαινει στον επεξεργαστη.Η καλυτερη ρυθμιση για μπαταρια αλλα και γενικα για καθημερινη χρηση ειναι το smartass.Δε χρειαζεται να φτιαχνεις προφιλ.Επισης καλο ειναι να μη το ανεβαζουμε πανω απο τα 1200,οχι γιατι δεν αντεχει ο επεξεργαστης,αλλα για να αποφευγουμε τα ''παγωματα'' που βιωσες κι εσυ.

 

το set on boot πρεπει να είναι πάντα τικαρισμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα γιατί σε CM7 τρώει φρίκες και δε στέλνει SMS? (κωδικός λάθους 500)..Κάνω reboot κλπ, τα ίδια..

 

edit: Ω θεέ..μου 'χε τελειώσει η κάρτα ... :shifty:

Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

το set on boot πρεπει να είναι πάντα τικαρισμένο ?

Ναι,για να μη χρειάζεται να το ενεργοποιεις σε κάθε reboot.

 

@gegorisvas: LoL

 

 

Sent from my HTC Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες , οταν περναω καποια καινουργια ρομ και σεταρω τον λογαριασμο του gmail αυτομετα περνουνται καποιες εφαρμογες που εχω κατεβασει + επαφες ...δλδ επαναφερει καποιο backup που εχει παρει.

Στην εγκατασταση ξετσεκαρω πλεον το backup + στο απορρητο ξετσεκαρω τις 2 τελευταιες επιλογες για επαναφορα αλλα εξακολουθει να το κανει ? Ξερετε πως μπορω να το σταματησω αυτο ή να διαγραψω το backup στο λογαριασμο gmail ?

 

 

EDIT : [ROM] TRUE SENSE 3.0 - i00 ROM 5.3 - UPDATED 18/05/2011 UP

Edited by PGM_gr
HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλεπω πλεον οτι πολλοι χρησιμοποιουμε την ιΟΟ με sense 3,μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να φλασαρουμε κανενα theme ,εστω και εικονιδια για σημα wifi κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...