Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire S


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εβαλα τη ρομ ...τη βρηκα τελικα..αλλα παρολο που ειναι ροταρισμενο το τηλ και εχει εγκατεστημενο το superuser δεν εχω δικαιωματα root και δεν ξερω το λογο...εχει ξανατυχει σε κανενα?
ολα ειναι δρομος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε

ρε παιδιά έχω το εξής θέμα.έχω ένα bluetooth headset jabra extreme 2 το οποίο υποστηρίζει A2DP.το συνδέω κανονικά και λειτουργεί.το πρόβλημα είναι ότι εκτός του ήχου της εισερχόμενης κλήσης αναπαράγει και τον ήχο των πολυμέσων(κλικ,μουσική,κλπ) λόγω του A2DP προφανώς.Πηγαίνω λοιπόν κι εγώ στις "ρυθμίσεις bluetooth",βρίσκω την συσκευή,την "πατάω" παρατεταμένα,"Επιλογές..." και απενεργοποιώ τα "πολυμέσα" από το προφίλ.Τέλεια?τέλεια!έτσι νόμιζα κι εγώ.Όμως κάθε φορά που κλείνω το headset πχ για φόρτιση,όταν συνδεθεί πάλι,πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά,δεν μένει αποθηκευμένη η ρύθμιση με τίποτα!

Ξέρει κανείς αν και πως μπορώ να το αναγκάσω να αποθηκεύεται?

Συνάμα,το όλο πρόβλημα επηρεάζει και την ένταση του ηχείου κατά την εισερχόμενη κλήση με αποτέλεσμα να μην ακούω συχνά πυκνά το κινητό και να χάνω κλήσεις.Υπάρχει τρόπος να αυξήσω κάπως την ένταση του ηχείου?

ευχαριστώ

 

ps: χρησιμοποιώ την wildchild v3.0

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς CM9? Πώς είναι η απόδοση στα 768;
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς CM9? Πώς είναι η απόδοση στα 768;

 

τη έχω δοκιμάσει εγώ cm9 αλλά δεν μου διάβαζε της επαφές στην κάρτα sim και είχε χαμηλό σήμα το wifi .. με τη μόνη ρομ που δοκίμασα μετά από όλες και έμεινα ευχαριστημένος και την έχω 1 εβδομάδα χωρίς κολλήματα εινε αυτή εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1771646

Edited by jim_25
:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μηπως ξερει καποιος πως μπορω να βαλω ηχο μηνυματος δικιας μου επιλογης ?

(δεν ειμαι ασχετος απλα δεν το βρησκω):p:p:p:p

FAQ - Tips & Tricks by Villis (Παραθεση απο το myphone)

2ος τρόπος (γενικότερος): Δημιουργήστε στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο με όνομα "media" και μέσα σ' αυτόν ένα φάκελο με όνομα "audio". Μέσα στο φάκελο “audio”, δημιουργήστε άλλους 3 υποφακέλους με ονόματα "alarms", "notifications" και "ringtones". Σε αυτούς τους φακέλους, αναλόγως με το αν θέλετε ήχο ξυπνητηριού, ειδοποιήσεων, ή ήχο κλήσης αντίστοιχα, περνάτε τα .mp3 που θέλετε και μπορείτε στη συνέχεια να τα επιλέξετε ως ήχο κλήσης από τις ρυθμίσεις.

Το μονο που θα προσθσω εγω ειναι οτι μπορει να υπαρχει ηδη φακελος με το ονομα media (ετσι ηταν σε εμενα)οποτε συνεχιζεις με τα υπολοιπα βηματα.

 

Ειχα στην κεντρικη οθονη το γραφικο στοιχειο του ρολογιου με ενσωματομενο τον καιρο(το πρωτο αναμεσα στην γκαμα ρολογιων),το αφαιρεσα για ενα διαστημα και τωρα που το επανεφερα μου αναφερει :"μη διαθεσιμα δεδομενα καιρου". γιατι συμβαινει αυτο και τι μπορω να κανω για να το εμφανισω? να αναφερω πως το προγραμμα του καιρου εχει βρει κανονικα τις καιρικες συνθηκες της περιοχης μου.

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!

προσπαθώ να κάνω S-off το κινητο μου. Ακολούθησα τα βήματα στο HTCDev αλλά στο 9ο βήμα του έστειλα τον token και δεν μου ήρθε κανένα mail με κωδικο. Έχω κάνει κανένα λάθος??? Να κάνω κάποια άλλη διαδικασία για S-off????

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !!! μήπως ξέρει κανείς εκτός το e bay μπορώ να βρω πάθαινα αλλού touch screen και LCD screen στις ίδια τιμή με το ebay εδώ στην Ελλάδα δηλαδή πάνω κάτω 20 euro και τα δυο ... γιατί δεν μπορώ να περιμένω ένα μήνα πάλι ! ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας !!! μήπως ξέρει κανείς εκτός το e bay μπορώ να βρω πάθαινα αλλού touch screen και LCD screen στις ίδια τιμή με το ebay εδώ στην Ελλάδα δηλαδή πάνω κάτω 20 euro και τα δυο ... γιατί δεν μπορώ να περιμένω ένα μήνα πάλι ! ευχαριστώ

Χωρίς να γνωρίζω 100% σίγουρα, νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να βρεις κάτι τέτοιο :(

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στο e bay έχει σίγουρα απλός ρώτησα άμα υπάρχει κανένα κατάστημα στην Ελλάδα με τιμές eBay … γιατί εδώ η μικρότερη τιμή και για τα δυο που βρήκα ηταν 50 εύρο !
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!

προσπαθώ να κάνω S-off το κινητο μου. Ακολούθησα τα βήματα στο HTCDev αλλά στο 9ο βήμα του έστειλα τον token και δεν μου ήρθε κανένα mail με κωδικο. Έχω κάνει κανένα λάθος??? Να κάνω κάποια άλλη διαδικασία για S-off????

ευχαριστώ!!!

 

Φίλε μου την ίδια διαδικασία έκανα κ εγώ, χωρίς κανένα πρόβλημα, το email έρχεται άμεσα, επομένως δες μήπως κάτι δεν πήγε καλά στην τελευταία εντολή, μήπως το copy δεν ήταν σωστό;λέω τώρα...

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερεις κανεις πως θα μπορουσα να τρεξω εφαρμογες απο την καρτα μνημης;

Εχω φοβερο ελειμμα χωρου στο wildfireS...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν πας ρυθμίσεις/εφαρμογές/διαχείριση εφαρμογών και μπεις σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά, θα μπορέσεις να δεις ποιες μεταφέρονται στην κάρτα μνήμης και να τις μεταφέρεις. Αλλιώς μπορείς να κάνεις root και να βάλεις το link2sd και να περάσεις όλες τις εφαρμογές στο partition που θα κάνεις στην κάρτα μνήμης :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχει κανείς θέμα με το facebook? Μια φίλη μου δεν μπορεί να κάνει Log in εδω και αρκετό καιρό...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

Μου εδωσαν ενα htc wildfire s και το παιδι θελει να του περασω την τελευταια σταθερη ανεπισημη εννοειτε android 4.x.x εκδοση ρουτ.

Μπορει καποιος να μου πει τα πληροι βηματα που πρεπει να ακολουθησω και τι ακριβως πρεπει να κανω?

 

Αν υπαρχει μια ευκολη διαδικασια τοτε ποια ειναι αυτη?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Μου εφεραν το παραπανω κινητο και θελω να του περασω την τελευταια ανεπισιμη custom root rom 4.x που υπαρχει για αυτο το κινητο.

 

Μηπως γνωριζει κανεις τι ακριβως πρεπει να κανω και αν εχει ανεβασει κανεις κανεναν ΕΛΛΗΝΙΚΟ οδηγο γι' αυτο το κινητο και την ολη διαδικασια ρουτ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Οταν παταω volume down+power μου βγαζει τα εξης:

 

MARVEL PVT SHIP S-ON RL

HBOOT-1.09.0099

MICROP-0451

RADIO-7.57.39.31

FEB 8 2912, 18:29:31

 

HBOOT

 

<VOL UP> TO PREVIEOUS ITEM

<VOL DOWN> TO NEXT ITEM

<POWER> TO SELECT ITEM

 

FASTBOOT -> GREEN COLOR

RECOVERY -> GREEN COLOR

FACTORY RESET -> RED COLOR

SIMLOCK -> BLUE COLOR

IMAGE CRC -> BLACK COLOR

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων posts
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε.. έχω το εν λόγω κινητό. Το πήρα πριν ενάμιση χρόνο περίπου και μου έβγαλε πρόβλημα το touch. Μη έχοντας λήξει η εγγύηση(έτσι νόμιζα) το πήγα στην αντιπροσωπία της htc μήπως μου το φτιάξουν. Εκεί μου είπαν πως έχει γίνει απενεργοποίηση προστασίας(bootloader) οπότε έχει χαθεί η εγγύηση. Εγώ εν το μεταξύ δεν είχα κάνει τπτ, προφανώς έτσι το αγόρασα.. :mad:

Anyway, έχω σκοπό να ασχοληθώ εγώ ο ίδιος με το κινητό..

 

Ας μπω στο πετσί,

Αρχικά θέλω να του κάνω ένα καλό format/reset (οτιδήποτε) να γυρίσει στην κατάσταση πριν απενεργοποιηθεί η προστασία.

Τι μου προτείνετε να κάνω; Έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα κάτι και είμαι κ εν μεσω εξεταστικής οπότε δεν μπορώ ψαχτώ απειρα..

 

Αφότου του κάνω το παραπάνω μετά θα ασχοληθώ με τα υπόλοιπα όπως τα περιγράφετε στις υπόλοιπες σελίδες. root κλπ κλπ

Όλα αυτά, με την ελπίδα οτι θα φτιάξει το προβληματάκι οθόνης. Γιατί θεωρώ πως είναι πρόβλημα λειτουργικού.

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει το προβλημα που έχω είναι οτι κάποιες φορές πατιούνται μόνα τους η αναζήτηση, το "πισω" και γενικά κάτω δεξιά η οθόνη και μόλις γίνει αυτό, μετά δεν λειτουργεί η οθόνη. Για να ξαναλειτουργήσει πρέπει να την απενεργοποιήσω και να την ξαναενεργοποιήσω. Συμβαίνει κυρίως όταν έχω χαμηλη μπαταρία.:blink:

ΗΜΜΥτης, αυτό λέει πολλά. :cool:
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτήσω κάτι, με ροοτ στο κινητό θα λυθεί το πρόβλημα του χώρου?έτυχε αυτή τη στιγμή και δεν φαίνεται να υπάρχει κάμια εφαρμογή απο αυτές που εγκατέστησα στο κινητό παρα μόνο στην κάρτα μνήμης. παρολα αυτά έχει μονο 11 μβ μνήμης και πολλες φορές δεν μπορώ να απαντήσω ουτε στο τηλέφωνο γιατί κολλάει
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτήσω κάτι, με ροοτ στο κινητό θα λυθεί το πρόβλημα του χώρου?έτυχε αυτή τη στιγμή και δεν φαίνεται να υπάρχει κάμια εφαρμογή απο αυτές που εγκατέστησα στο κινητό παρα μόνο στην κάρτα μνήμης. παρολα αυτά έχει μονο 11 μβ μνήμης και πολλες φορές δεν μπορώ να απαντήσω ουτε στο τηλέφωνο γιατί κολλάει

 

Φυσικά θα λυθεί, διότι κάνοντας root θα περάσεις και μια rom της αρεσκείας σου. Οι περισσότερες rom είναι καθαρές από εφαρμογές που δεν είναι απαραίτητες, έτσι εξοικονομεις ελεύθερο χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου σου.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή link2sd αφού κάνεις root και να περνάς τις εφαρμογές και τα data τους στην κάρτα μνήμης (δεν είναι σαν την απλή μεταφορά στην sd που σου παρέχει το λειτουργικό). Επιπλέον, και χωρίς να έχεις κάνει root, μπορείς να βάλεις κάποιον cache cleaner και να καθαρίσεις την cache των εφαρμογών και σίγουρα θα κερδίσεις αρκετό χώρο ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Στο συγκεκριμένο κινητό πήγα στις ρυθμίσεις-εφαρμογές-αποθηκευτικός χώρος για να κάνω απο τις εφαρμογές κάποια εκκαθαριση δεδομένων γιατί δεν είχα χώρο στην μνήμη μου με αποτέλεσμα να διαγράψω κάτι το οποίο δεν γνωρίζω τι ήταν και τώρα όταν πάω να αλλάξω ταπετσαρία μου λέει ότι έχει γίνει η αλλαγή αλλά μπροστά στο κινητό δεν την εμφανίζει. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για να ξανα έχω μπροστά όποια ταπετσαρία επιλέγω? :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρώτο ποστ εύχομαι να με βοηθήσετε!!

 

Έχω ένα ζήτημα με το Wildfire S. Το πήρα μεταχειρισμένο (ελάχιστα) καθώς ο προηγούμενος κάτοχος δεν ξέρει από ηλεκτρονικά και το παράτησε εφόσον είχε "θέμα" με τον χώρο (μόλις 150ΜΒ internal). Είναι S-ON Unlocked και του έκανα ROOT πριν αρκετόοοο καιρό και του είχα αφήσει το stock rom 2.3.5 (αυτό με το SENSE) χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα για 2 μήνες που το κατέχω...

 

Το 1 πρόβλημα είναι το εξής:

 

Έχω micro sd 6GB που την χώρισα σε 2 τμήματα για να την διαβάζει το Link2sd και να εγκαθιστά εκεί τις εφαρμογές. Για αρκετό καιρό δεν υπήρχε πρόβλημα, όμως από ένα σημείο και έπειτα η κάρτα είναι αναγνωρίσιμη μόνο από το τηλέφωνο. Σε 3 Η/Υ που την δοκίμασα με card reader ή μέσω άλλης συσκευής δεν διαβάζεται (μάλιστα κολλάει το σύστημα μόλις την βάλω στη USB και πρεπει να την βγαλω για να ξεκολλησει). Παρόλαυτά μπορώ να της πειράξω τα αρχεία αν συνδέσω το κινητό στο pc μέσω WiFi με το Software Data Cable οπότε δεν καταλαβαίνω τι έπαθε... :confused: Προσπαθώντας να φτιάξω αυτό είδα ότι το κινητό είναι ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟ από το pc μέσω USB (είτε φοράει αυτή την sd είτε κάποια άλλη είτε καμία), δηλαδή δεν λειτουργεί (προφανώς) το HTC SYNC και ούτε καν δείχνει στα windows ότι συνδέθηκε ένα storage device μέσα στο My computer ή στο device manager ή στο admin tools/disk management ή κάπου τέλος πάντων (το έχω δοκιμάσει σε 2 pc).

 

Πρώτη ερώτηση λοιπόν αυτό πώς επιδιορθώνεται και πώς προέκυψε? Δεν με νοιάζει τόσο η κάρτα όσο να γίνει ορατό το τηλέφωνο..!

 

Το 2ο πρόβλημα είναι το εξής:

 

Προσπαθώντας να φορματάρω την κάρτα ή το τηλέφωνο γιατί νόμιζα πως αυτό φταίει, μπήκα μέσω HBOOT και RECOVERY και έσβησα το Boot του τηλεφώνου..! Έτσι του έκανα brick καθώς δεν bootαρε παρά μόνο στο μενού του ΗΒΟΟΤ... :O :lol: Μετά από πάαααρα πολύ παίδεμα, μπόρεσα και του πέρασα νέο ROM!!! :cool: Κατάφερα να το δουν τα windows μέσω fastboot και flashαρα ένα boot.img που δούλεψε (καθώς δοκίμασα κυριολεκτικά άπειρα και όλα έκαναν failed). Έπειτα με μια άλλη κάρτα διαβάσιμη από το pc, πέρασα το νέο rom που είναι το Cyanogenmod 9.1.

 

Δεν λέω καλή φάση, μπορείς να πειράξεις πολλά πράματα, είναι με βάση το νέο android και είναι όμορφο, ΑΛΛΆ λείπουν κάποια πραματάκια που μου άρεσαν: πρώτον δεν δουλεύει ΚΑΝΕΝΑ widget (ούτε καν το Torch που το 'χει από τη μάνα του), δευτερον λείπουν ρολογάκια/καιρός κλπ, λείπει το απίστευτο πληκτρολόγιο της HTC SENSE και κάποια άλλα κόλπα (πχ στα μηνύματα ή στον τηλεφωνικό κατάλογο) καθώς και κάποιες εφαρμογές τρώνε Bugs (η κάμερα δεν τραβά βίντεο και θέλει app άλλο, το yahoo! mail δεν μ'αφήνει να κάνω sing in "λόγω περιορισμών στην ηλικία" :mad: και το facebook δεν μ'αφήνει να σώσω φωτογραφίες πχ και άλλα πολλά) και ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ δεν μ'αρέσει καθόλου όταν γίνεται κλήση καθώς δεν φωτίζεται η οθόνη :blink: και δεν το καταλαβαίνω. Θα μου πείτε "φίλε τώρα δουλεύει το τηλ σου πάλι, κάνε τουμπεκί" όμως είναι και άλλες λεπτομέριες που μου λείπουν από το stock rom.

 

Έτσι έρχομαι στο επόμενο ερώτημα, με ένα κινητο που φαίνεται μόνο μέσω fastboot πώς βάζω stock rom? και αυτό το ρωτάω γιατί βρήκα κάποια .exe που σου εγκαθιστούν την rom όμως δεν βλέπουν το τηλέφωνο στη usb και δεν μπορώ να βρω κάποιο stock rom για Ελλάδα/Ευρώπη σε .zip ώστε να το περάσω μέσω HBOOT/Recovery. Ψάχνω 3 μέρες online και δεν έχω βρει κάτι... Μπορεί κάποιος ΣΑΣ παρακαλώ μια βοήθεια να περάσω πάλι το SENSE ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορω να βρω την τελευταια επισημη ρομ του κινητου?

 

http://www.androidfiles.org/ruu/?dir=Marvel_MarvelC

 

Θα πρέπει, αν δεν απατώμαι, να είναι ξεκλείδωτος ο bootloader (S-OFF) για να μπορέσεις να περάσεις την ROM.

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι ρομ δεν ειναι σε zip για να τις περασω μεσω cwm ειναι σε exe.

 

Επειδη τωρα το κινητο εχει πανω μια custom rom αν του περασω μια επισημη θα χασει το ρουτ ή οχι?

 

Αυτη η ρομ "RUU_Marvel_S_HTC_Europe_2.26.401.3_Radio_47.23e.35.3038H_7.57.39.10M_release_261695_signed.exe" ειναι η τελευταια επισημη?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

τον τελευταίο καιρό έχω πρόβλημα κε την εφαρμογή του facebook & του messenger.

Μέσα από το μενού των εφαρμογών δεν μπορώ να μπω, μου βγάζει μήνυμα ότι είναια δύνατη η σύνδεση. Μέσω internet και πληκτρολογώντας http://www.facebok. κλπ. μπαίνω κανονικά.

Δοκίμασα να σβήσω την εφαρμογή facebook αλλά ούτε αυτό γίνεται.

Έχετε καμιά ιδέα τι φταίει και τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...