Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.. Παρατήρησα ένα bug στο κινητό. Όποτε το αφηνώ χωρίς να το φορτίσω, μέχρι να σβήσει απο μπαταρία, μου εξαφανίζει απο τις αρχικές οθόνες τις συντομέυσεις που έχω, καθώς επίσης και τους φακέλους και πρέπει να τα ξαναφτιάξω απο την αρχή. Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο στο forum. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος? Έχει κανείς ιδέα για το πως λύνεται?
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.. Παρατήρησα ένα bug στο κινητό. Όποτε το αφηνώ χωρίς να το φορτίσω, μέχρι να σβήσει απο μπαταρία, μου εξαφανίζει απο τις αρχικές οθόνες τις συντομέυσεις που έχω, καθώς επίσης και τους φακέλους και πρέπει να τα ξαναφτιάξω απο την αρχή. Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο στο forum. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος? Έχει κανείς ιδέα για το πως λύνεται?

 

Χτες το βράδυ το άφησα να κλείσει μόνο του από μπαταρία και τέτοιο πρόβλημα δεν είχα.. ούτε και άλλες φορές.

 

Είσαι root ? Έχεις κανένα πρόγραμμα autokiller memory ή κάτι παρόμοιο;

 

Χρησιμοποιείς άλλο launcher ή τον default ?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ το άφησα να κλείσει μόνο του από μπαταρία και τέτοιο πρόβλημα δεν είχα.. ούτε και άλλες φορές.

 

Είσαι root ? Έχεις κανένα πρόγραμμα autokiller memory ή κάτι παρόμοιο;

 

Χρησιμοποιείς άλλο launcher ή τον default ?

 

Όχι δεν είμαι root. Έχω την πιο καινούργια ενημέρωση .62! Για εφαρμογές δεν έχω κάποιο autokiller. Και χρησιμοποιώ τον κανονικό launcher. Μου το έχει κάνει δύο φορές μέχρι τώρα απο όταν το έκανα αναβάθμιση στην καινούργια έκδοση, πριν ένα μήνα περίπου. Και επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι απο τις 8 οθόνες που έχει το κινητό, όταν πατάω το home button, αυτή τη στιγμή (λογώ εφαρμογών) επιστρέφει στις βασικές που έχει με τα προεγκατεστήμενα προγράμματα. Μετά απο επανεκκίνηση μου δείχνει όλες τις εφαρμογές αλλά τις συντομεύσεις όχι. Αυτόματες ενημερώσεις και τα σχετικά τα έχω απενεργοποιημένα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είμαι root. Έχω την πιο καινούργια ενημέρωση .62! Για εφαρμογές δεν έχω κάποιο autokiller. Και χρησιμοποιώ τον κανονικό launcher. Μου το έχει κάνει δύο φορές μέχρι τώρα απο όταν το έκανα αναβάθμιση στην καινούργια έκδοση, πριν ένα μήνα περίπου. Και επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι απο τις 8 οθόνες που έχει το κινητό, όταν πατάω το home button, αυτή τη στιγμή (λογώ εφαρμογών) επιστρέφει στις βασικές που έχει με τα προεγκατεστήμενα προγράμματα. Μετά απο επανεκκίνηση μου δείχνει όλες τις εφαρμογές αλλά τις συντομεύσεις όχι. Αυτόματες ενημερώσεις και τα σχετικά τα έχω απενεργοποιημένα.

 

Τότε δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Εγώ δεν έχω αναβαθμίσει πάντως...

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τότε δυστυχώς δεν έχω ιδέα. Εγώ δεν έχω αναβαθμίσει πάντως...

 

Και πολύ καλά εκάνες.. :lol::lol::lol::lol:

Anyway κάνουμε υπομονή μέχρι να έρθει η ISC.. Μέχρι τότε έχει ο θεός..!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πρέπει ν' αφήνεις το κινητό να κλείνει από μπαταρία. :shifty:

 

Προσπαθώ. Αλλά το αφήνω με 20% το βράδυ και το πρωί (υπολόγισε 8-9 ώρες) έχει σβήσει. Πρίν την αναβάθμιση κρατούσε μέχρι και 3 μέρες συνεχόμενης λειτουργίας με wifi ανοιχτό. Αλλά με τις αηδίες (Βλέπε κάτι popcap, οδηγός ρύθμισης, update center κ.α.) που φορτώθηκαν πάλι απο την SE πάει η αυτονομία :wacko:

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ. Αλλά το αφήνω με 20% το βράδυ και το πρωί (υπολόγισε 8-9 ώρες) έχει σβήσει. Πρίν την αναβάθμιση κρατούσε μέχρι και 3 μέρες συνεχόμενης λειτουργίας με wifi ανοιχτό. Αλλά με τις αηδίες (Βλέπε κάτι popcap, οδηγός ρύθμισης, update center κ.α.) που φορτώθηκαν πάλι απο την SE πάει η αυτονομία :wacko:

 

κατι παιζει εδω δεν παιζει να σου τρωει τοσο πολυ σε αδρανεια, στο διαστημα αυτο μου τρωει καπου στο 3-4% ειμαι χωρις ροοτ με ολα τα αχρηστα που εχει απο την αρχη

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

κατι παιζει εδω δεν παιζει να σου τρωει τοσο πολυ σε αδρανεια, στο διαστημα αυτο μου τρωει καπου στο 3-4% ειμαι χωρις ροοτ με ολα τα αχρηστα που εχει απο την αρχη

 

Βασικά αυτό που τρώει πολύ απ'ότι έχω καταλάβει είναι το wifi. Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να το κλείσω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Ήθελα να το κάνω root αλλά πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader απ'ότι διάβασα και κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρος αν είναι αναστρέψιμο. Θα του κάνω ένα reset με SEUS, να δω αν διορθωθεί το πρόβλημα (με τις συντομεύσεις).

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάτω από το 13-15%, ιδίως με ανοιχτό wifi, κλείνει. Δηλαδή δεν είναι ότι ότι σου τρώει 20% σε 9 ώρες. Πάντως αφού θες ανοιχτό wifi προτιμότερο είναι να το βάλεις στο φόρτιση :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάτω από το 13-15%, ιδίως με ανοιχτό wifi, κλείνει. Δηλαδή δεν είναι ότι ότι σου τρώει 20% σε 9 ώρες. Πάντως αφού θες ανοιχτό wifi προτιμότερο είναι να το βάλεις στο φόρτιση :)

 

Απο δω και πέρα αυτο θα κάνω. :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μη το λες. Το WiFI όταν δεν χρησιμοποιείται, όπως και το gps, πέφτει σε idle οπότε δεν καταναλώνει πολύ μπαταρία. Σίγουρα όχι 20% μέσα σε 8 ώρες! Οπότε κοίτα μήπως φταίει τίποτα άλλο. Υποπτεύομαι τίποτα background συγχρονισμούς του facebook το οποίο σίγουρα σου ξανά φορτώθηκε! Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μη το λες. Το WiFI όταν δεν χρησιμοποιείται, όπως και το gps, πέφτει σε idle οπότε δεν καταναλώνει πολύ μπαταρία. Σίγουρα όχι 20% μέσα σε 8 ώρες! Οπότε κοίτα μήπως φταίει τίποτα άλλο. Υποπτεύομαι τίποτα background συγχρονισμούς του facebook το οποίο σίγουρα σου ξανά φορτώθηκε!

 

Ίσως να είναι και αυτό. Ο συγχρονισμός με gmail όμως, γιατί όλα τα υπόλοιπα τα εχω απενεργοποιημένα. Επίσης αυτο που είπε ο φίλος παραπάνω μάλλον έχει δίκιο γιατί μου έχει τύχει να είναι στο 15% και ξαφνικά στο 1%. Το ξανανοίγω με το φορτιστή συνδεδεμένο και ήταν στο 15%. Μάλλον το έχω διαλύσει το κινήτο! χαχα :lol::lol::lol::lol:

Edited by zxr
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση και εκανα τη νεα αναβαθμηση στο 4.0.2.Α.0.69

Καλα ρε μαγκες, το android 4 ποτε στον @#$%* θα ερθει στο κινητο μας?

Μπαινει απριλιος σε λιγες μερες κ ακομα περιμενουμε! :angry:

 

ΥΓ: ποποοοοοο επεστρεψαν οι αχρηστες εφαρμογες που ειχε το κινητο! αντε παλι να διαγραφω τωρα!

 

καλησπερα

εκανα προσπαθια για ενημερωση αλλα μου λεει οτι εχω την τελευτεα αναβαθ. και εχω την 4.0.2.Α.0.62

εσυ πως εχεις την 69

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω διαβάσει/ακούσει κάπου, θεωρώ πως για να μην έχει ασχοληθεί κανείς με το rootάρισμα της 0.62 όταν πρωτοβγήκε, δε θα το κάνει τώρα που θα έρθει η ICS. Φαντάζομαι εκεί θα "επενδύσουν" το χρόνο τους οι devs. ;)

 

 

Δηλαδή εσύ τη συσκευή την χρησιμοποιείς ή την έχεις απλά ανοιχτή; 5 ημέρες; Δεν παίζει, απλά.

 

Μέση χρήση κανονικά , πρώτη φορά έτυχε κι εγώ τυχαία το κατάλαβα .

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς εδώ με το απλό mini που να του εμφάνισε το πρόβλημα με την οθόνη που κάνει τρελά λόγω θέρμανσης, να το πήγε σε service και να φτιάχτηκε?

αν ναι, ας πει εδώ ή με πμ, σε ποιο service το πήγε.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανείς εδώ με το απλό mini που να του εμφάνισε το πρόβλημα με την οθόνη που κάνει τρελά λόγω θέρμανσης, να το πήγε σε service και να φτιάχτηκε?

αν ναι, ας πει εδώ ή με πμ, σε ποιο service το πήγε.

 

φιλε μου και εμενα με ενδιαφερει η απαντηση σε αυτο το θεμα ...:(

nokia c5,samsung galaxy y duos,LG G2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του κινητού αν αξίζει η αγορά του. Εμφανίζει προβλήματα; Είχα στο παρελθόν το παλιότερο mini, το οποίο ήταν απογοητευτικό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε ενοχλεί το μικρό μέγεθος τότε αξίζει

δουλεύει απροβλημάτιστα με δυνατότητες

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το πίσω καπάκι "παίζει" κάνοντας ένα εκνευριστικό τσακ τσακ όποτε το ακουμπάω στην κάτω αριστερή γωνία...δοκίμασα και το γαλάζιο που είχε το κουτί το ίδιο πράγμα. Διορθώνεται κάπως αυτό; Επίσης μου την σπάει λίγο και το πληκτρολόγιο που παίζει ενώ είναι κλειστό(ίσως έπρεπε να προτιμήσω το απλό). Κατά τα άλλα ωραία συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε ενοχλεί το μικρό μέγεθος τότε αξίζει

δουλεύει απροβλημάτιστα με δυνατότητες

:up::up::up: Προσυπογράφω 100%...!!!

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του κινητού αν αξίζει η αγορά του. Εμφανίζει προβλήματα; Είχα στο παρελθόν το παλιότερο mini, το οποίο ήταν απογοητευτικό.

 

Προς το παρόν είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου στο σύνολο, πάντα σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες. Είχα το Galaxy S2 πριν, κορυφαία για μένα συσκευή αλλά δεν με εξυπηρετούσε καθόλου το μέγεθος. Πριν απ'το Samsung είχα το Χ10 mini, φοβερή γι'αυτό αβάντα το ότι μπορούσα να το δουλέψω με το ένα χέρι, δεν ήταν όμως τόσο δυνατό..

 

Στο xperia mini βρήκα αυτό ακριβώς που έψαχνα, και μικρό είναι, και μια χαρά φορτώνει ότι του έχω βάλει μέχρι σήμερα. Είναι και φθηνό.. έρχεται και γι'αυτό η ICS...:p

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχω και το atrix είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το Μίνι προ. Τούμπανάκί(τ9:eek:)

 

Sent from my SK17i using Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

αυτο πρεπει να το δοκιμαδεις εσυ και να δεις αν οντως εχει να κανει με τον σενσορα ή οχι.

μπορεις να απενεργοποιησεις την αυτοματη φωτεινοτητα αν κανεις ρουτ και βαλεις την εφαρμογη disable autobrightness

 

η συγκεκριμενη εφαρμογή αν δεν ειναι rooted το κινητο δεν εγκαθισταται;

κανοντας root το κινητο η εγγυηση παραμενει σε ισχυ;

Link to comment
Share on other sites

Και να εγκαθίσταται δεν θα κάνει τη δουλειά της οπότε δώρο, άδωρο!

Ναι χάνεται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...