Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχει κανείς εδώ με το απλό mini που να του εμφάνισε το πρόβλημα με την οθόνη που κάνει τρελά λόγω θέρμανσης, να το πήγε σε service και να φτιάχτηκε?

αν ναι, ας πει εδώ ή με πμ, σε ποιο service το πήγε.

 

Τα ίδια κάνει και το δικό μου και απογοητεύτηκα έχουν πρόβλημα τα πλήκτρα αφής όταν ζεσταθεί λίγο το κινητό, ούτε καν να το ξεκλειδώσω δεν μπορώ αν το πάθει αυτό.....αύριο παω για αλλαγή συσκευής λογο εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξαφνικα με το που μπαινω στο ασυρματο δικτυο μου πεταει αυτο το κυκλακι με τα βελακια (του συγχρονισμου υποθετω) διπλα στο εικονιδιο του wifi χωρις να του εχω επιλεξει κατι εγω για συγχρονισμο.. τι σημαινει αυτο ρε παιδια;
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνει και το δικό μου και απογοητεύτηκα έχουν πρόβλημα τα πλήκτρα αφής όταν ζεσταθεί λίγο το κινητό, ούτε καν να το ξεκλειδώσω δεν μπορώ αν το πάθει αυτό.....αύριο παω για αλλαγή συσκευής λογο εγγύησης...

δυστυχώς εμένα δεν μου το αλλάζουν. το έχω πάει δυο φορές μέχρι τώρα, σε service σκρουτζομάγαζου με άριστη και καλά αξιολόγηση, και κάθε φορά μου το επιστρέφουν "φτιαγμένο".

νομίζω οτι δεν έχει αξία να ξαναπάω σε αυτούς και κοιτάω μήπως ξέρει κάποιος service το οποίο όμως να το φτιάχνει εγγυημένα.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή του μήνα έχω παρατηρήσει το παρακάτω πρόβλημα, που αν και στην αρχή δεν ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό, πλέον έχει καταστήσει τη λειτουργία του τηλεφώνου εκνευριστική έως και αδύνατη.

 

Τα 2 "πλήκτρα" αφής στις κάτω γωνίες της συσκευής (Επιστροφή και Ιδιότητες) ενεργοποιούνται εναλλάξ μόνα τους ή παραμένουν "πατημένα" και τα 2 ταυτόχρονα και συνεχόμενα, με αποτέλεσμα (και στις 2 περιπτώσεις) να "αναβοσβήνουν" οι ιδιότητες του εκάστοτε προγράμματος (στην βασική οθόνη), να "βγαίνει" από εφαρμογές και να γυρνάει στην αρχική ή ακόμα και να ακυρώνει μια κλήση. Η συχνότητα εναλλαγής των "πλήκτρων" δεν είναι σταθερή και δεν πραγματοποιείται (μάλλον) όσο το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο. Συνήθως ξεκινάει πολύ γρηγορη και σιγα-σιγά αραιώνει.

 

Φαίνεται το όλο γεγονός να ενεργοποιείται από οποιαδήποτε κίνηση του δαχτύλου πάνω στην οθόνη και ειδικά στο ξεκλείδωμα του τηλεφώνου, αλλά όχι όταν είναι να απαντήσω κάποια κλήση.

 

Έχει συναντήσει κανείς κάτι αντίστοιχο? Το προβλημα παραμένει και μετά από επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα με το που μπαινω στο ασυρματο δικτυο μου πεταει αυτο το κυκλακι με τα βελακια (του συγχρονισμου υποθετω) διπλα στο εικονιδιο του wifi χωρις να του εχω επιλεξει κατι εγω για συγχρονισμο.. τι σημαινει αυτο ρε παιδια;

 

Το βρηκα τελικα, εκανε αυτοματο συγχρονισμο το gmail και του εκανα διακοπη - μου εβγαλε την πιστη μεχρι να το βρω παντως..:D

 

Το βρηκα τελικα, εκανε αυτοματο συγχρονισμο το gmail και του εκανα διακοπη - μου εβγαλε την πιστη μεχρι να το βρω παντως..:D

 

Ξεκιναει παλι τον συγχρονισμο μολις συνδεθω στο δικτυο η μολις μπω στο market.. τι στο καλο το'πιασε ξαφνικα; Και περιμενω πανω απο ωρα μπας και συγχρονισει επιτελους αλλα τιποτα! Τα νευρα μου...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναει παλι τον συγχρονισμο μολις συνδεθω στο δικτυο η μολις μπω στο market.. τι στο καλο το'πιασε ξαφνικα; Και περιμενω πανω απο ωρα μπας και συγχρονισει επιτελους αλλα τιποτα! Τα νευρα μου...

 

Δηλαδή όταν πας στο settings->accounts and sync, είναι ολα ξε-τικαρισμένα;

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν πας στο settings->accounts and sync, είναι ολα ξε-τικαρισμένα;

 

Κι όμως ναι! Μπαίνοντας όμως μέσα στον λογαριασμό μου gmail βλέπω ότι κάνει συγχρονισμό που δεν ξεκίνησα εγώ (έχω τους αυτόματους συγχρονισμούς απενεργοποιημένους εξάλλου) στο πρώτο ("Συγχρονισμός Άμεση Μεταμό.." αυτό φαίνεται μόνο :p) και τον διακόπτω απ'το αναδυόμενο πλήκτρο που βγαίνει πατώντας το δεξί πλήκτρο αφής. Εκεί όντως σβήνει το εικονίδιο του συγχρονισμού απ'τη μπάρα ειδοποιήσεων όμως εμφανίζεται πάλι μόλις μπω στο market. Και λέω "εντάξει", κάτι θέλει να συγχρονίσει μάλλον.. αλλά γιατί δεν τελειώνει ακόμα και μετά από μια ολόκληρη ώρα;

 

Anyway, χτες τυράννησα τον εαυτό μου το βράδυ και τού'κανα διάφορα με τις ρυθμίσεις του και τους συγχρονισμούς (ούτε καν τις θυμάμαι τόσες πολλές που ήταν) και κάποια στιγμή το εξαφάνισε ενώ δεν το ξανάβγαλε μετά από την επανεκκίνηση της συσκευής και την είσοδό μου στο ασύρματο δίκτυο και στο market, με μια ακόμα δοκιμή που έκανα μόλις, πάλι δεν. Αν το ξαναπετάξει σήμερα θα ενημερώσω.:)

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή του μήνα έχω παρατηρήσει το παρακάτω πρόβλημα, που αν και στην αρχή δεν ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό, πλέον έχει καταστήσει τη λειτουργία του τηλεφώνου εκνευριστική έως και αδύνατη.

 

Τα 2 "πλήκτρα" αφής στις κάτω γωνίες της συσκευής (Επιστροφή και Ιδιότητες) ενεργοποιούνται εναλλάξ μόνα τους ή παραμένουν "πατημένα" και τα 2 ταυτόχρονα και συνεχόμενα, με αποτέλεσμα (και στις 2 περιπτώσεις) να "αναβοσβήνουν" οι ιδιότητες του εκάστοτε προγράμματος (στην βασική οθόνη), να "βγαίνει" από εφαρμογές και να γυρνάει στην αρχική ή ακόμα και να ακυρώνει μια κλήση. Η συχνότητα εναλλαγής των "πλήκτρων" δεν είναι σταθερή και δεν πραγματοποιείται (μάλλον) όσο το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο. Συνήθως ξεκινάει πολύ γρηγορη και σιγα-σιγά αραιώνει.

 

Φαίνεται το όλο γεγονός να ενεργοποιείται από οποιαδήποτε κίνηση του δαχτύλου πάνω στην οθόνη και ειδικά στο ξεκλείδωμα του τηλεφώνου, αλλά όχι όταν είναι να απαντήσω κάποια κλήση.

 

Έχει συναντήσει κανείς κάτι αντίστοιχο? Το προβλημα παραμένει και μετά από επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

http://talk.sonymobile.com/thread/23778

http://talk.sonymobile.com/message/142967#142967

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1387605

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1555916

The light at the end of the tunnel will be switched off until further notice!

 

Xperia Mini ST15i

Rage Kernel v2.7

ROM Xperia Mini Flush78_v6.5 S Edition FINAL

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και συγνώμμη για τη δημισιοποίηση του θέματος σε λάθος "χώρο".

 

Είχα ψάξει τα xdadev forums αλλά δεν ήξερα ότι είναι λόγω υπερθέρμανσης...

 

Οπότε δε θα χρειαστεί να γυρίσω το τηλέφωνο στα Multirama και να περιμένω 10+ εργάσιμες (έλεος!) για ενα rooting και βελτίωση ενός script που θα γίνει στην Αθήνα, μιας και δε συνεργάζονται με το τοπικό service στο Ηράκλειο Κρήτης...

Link to comment
Share on other sites

καμμια καλη rom που να εχει περασει καποιος υπαρχει?

Hybrom για το SK17

ελαφραίνει πολύ το κινητό και του βγάζει όλες τις άχρηστες εφαρμογές

η καλλίτερη ως τώρα αν κρίνω από διαφορα σχόλια αλλα και την εμπιρια μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Hybrom για το SK17

ελαφραίνει πολύ το κινητό και του βγάζει όλες τις άχρηστες εφαρμογές

η καλλίτερη ως τώρα αν κρίνω από διαφορα σχόλια αλλα και την εμπιρια μου ;)

 

για δωσε link :)

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας συνδεδεμενα τα handsfree με το κινητο και πατωντας το κουμπι πανω στα ακουστικα, μου ανοιγει την εφαρμογη του ραδιοφωνου.

Πως μπορω να ρυθμισω ωστε να μην ανοιγει κατι ή εστω να ανοιγει μια εφαρμογη που θα του ορισω εγω?

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ναι! Μπαίνοντας όμως μέσα στον λογαριασμό μου gmail βλέπω ότι κάνει συγχρονισμό που δεν ξεκίνησα εγώ (έχω τους αυτόματους συγχρονισμούς απενεργοποιημένους εξάλλου) στο πρώτο ("Συγχρονισμός Άμεση Μεταμό.." αυτό φαίνεται μόνο :p) και τον διακόπτω απ'το αναδυόμενο πλήκτρο που βγαίνει πατώντας το δεξί πλήκτρο αφής. Εκεί όντως σβήνει το εικονίδιο του συγχρονισμού απ'τη μπάρα ειδοποιήσεων όμως εμφανίζεται πάλι μόλις μπω στο market. Και λέω "εντάξει", κάτι θέλει να συγχρονίσει μάλλον.. αλλά γιατί δεν τελειώνει ακόμα και μετά από μια ολόκληρη ώρα;

 

Anyway, χτες τυράννησα τον εαυτό μου το βράδυ και τού'κανα διάφορα με τις ρυθμίσεις του και τους συγχρονισμούς (ούτε καν τις θυμάμαι τόσες πολλές που ήταν) και κάποια στιγμή το εξαφάνισε ενώ δεν το ξανάβγαλε μετά από την επανεκκίνηση της συσκευής και την είσοδό μου στο ασύρματο δίκτυο και στο market, με μια ακόμα δοκιμή που έκανα μόλις, πάλι δεν. Αν το ξαναπετάξει σήμερα θα ενημερώσω.:)

 

μήπως το αίτημα συγχρονισμού έρχεται από το addressbook σου (και όχι τον gmail client) και περνάει ακόμα και αν έχεις το γενικό sync απενεργοποιημένο;;

Link to comment
Share on other sites

μήπως το αίτημα συγχρονισμού έρχεται από το addressbook σου (και όχι τον gmail client) και περνάει ακόμα και αν έχεις το γενικό sync απενεργοποιημένο;;

 

Χωρίς να ξέρω τι σημαίνει αυτό -ούτε και πως μπορώ να βρω αν είναι από εκεί δηλαδή- αφού το μόνο που έβλεπα ήταν ένα εικονίδιο του συγχρονισμού που μπαστακώθηκε εκεί χωρίς να έχω επιλέξει να κάνει κάτι εγώ (είμαι σχεδόν βέβαιος ότι εμφανίστηκε κατά την περιήγησή μου στο market), σίγουρα είναι κάτι που παίζει για να το λες.. κι άλλο ένα είναι σίγουρο, το ότι στην πρόσπάθειά μου να το σβήσω δεν κατάφερα να διαπιστώσω κάτι τέτοιο..

 

Το ευχάριστο πάντως είναι ότι εξαφανίστηκε (θυμίζω ότι δεν έχω ιδέα πως το κατάφερα), μόλις έκανα ένα ακόμα τσεκ ανοίγοντας το wifi και ξαναμπαίνοντας στο market.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Hybrom για το SK17

ελαφραίνει πολύ το κινητό και του βγάζει όλες τις άχρηστες εφαρμογές

η καλλίτερη ως τώρα αν κρίνω από διαφορα σχόλια αλλα και την εμπιρια μου ;)

 

Μήπως βγαίνει και για το mini sk15i??? Αν έχεις κάποιο λινκ να το δω...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βγαίνει και για το mini sk15i??? Αν έχεις κάποιο λινκ να το δω...

 

Από,τι διαβάζω στο θέμα κανει για mini,mini pro,active και live with walkman!

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από,τι διαβάζω στο θέμα κανει για mini,mini pro,active και live with walkman!

 

Θέμα??? Που???

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Θα την δοκιμάσω στα σίγουρα...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω το mini pro μου στην αδερφή μου και θα παρω το neo v απο voda με επιδότηση.

Το θεμα είναι : Το εχω με την 0.42 και root και διαφορα πράγματα που πέρασα. Απ'ότι ξέρω δε γινεται να αλλαζει το gmail και πρεπει να το περάσω απο update. Κανω λάθος; Γινεται να βάλω το δικο της gmail χωρις να τα "στείλω" ολα;

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Θα την δοκιμάσω στα σίγουρα...

 

για ποτε λες;γιατι θελω τη βοηθεια σου ωστε να την δοκιμασω και γω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για ποτε λες;γιατι θελω τη βοηθεια σου ωστε να την δοκιμασω και γω.

 

Όχι τώρα... μόλις πάω σπίτι... θα πω μόλις κάνω οτιδήποτε! :)

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω το mini pro μου στην αδερφή μου και θα παρω το neo v απο voda με επιδότηση.

Το θεμα είναι : Το εχω με την 0.42 και root και διαφορα πράγματα που πέρασα. Απ'ότι ξέρω δε γινεται να αλλαζει το gmail και πρεπει να το περάσω απο update. Κανω λάθος; Γινεται να βάλω το δικο της gmail χωρις να τα "στείλω" ολα;

 

Nop.. Πρέπει να κάνεις Factory Data reset που τα σβήνει όλα από τη μνήμη τηλεφώνου (σαν να το ανοίγεις για πρώτα φορά θα είναι).

 

Το βρίσκεις στο Settings->Privacy->Factory Data Reset

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...