Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Από το xperia mini της αδερφής μου εδώ και10 μέρες έχει εξαφανιστεί το animation-εφφέ παλιας TV στο κλείδωμα της οθόνης, το κλασικό του cingerbread, καταλάβατε... Tί να κάνω;;;;;

 

Ρώτησε την αν το εφφέ έφυγε μετά που έκανε κάποια αναβάθμιση...

 

Νομίζω το εφφέ ήταν αρχικά, και μετά την πρώτη αναβάθμιση έφυγε.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νόμιζα ότι το τηλέφωνό μου δεν είχε το bug με την υπερθέρμανση και την επιστροφή στην προηγούμενη οθόνη, αλλά τελικά, όταν ασχολήθηκα λίγο παραπάνω (και υπερθερμάνθηκε), διαπίστωσα ότι το έχει. Από ότι θυμάμαι είναι θέμα hardware; Διορθώνεται μόνο αν το πάω για service;

Έχω έκδοση .062.

 

Ευχαριστώ!

Edited by hariskar
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε την αν το εφφέ έφυγε μετά που έκανε κάποια αναβάθμιση...

 

Νομίζω το εφφέ ήταν αρχικά, και μετά την πρώτη αναβάθμιση έφυγε.

Ναι όντως έφυγε μετα την πρωτη αναβάθμιση που του έκανε, αλλά έχω πεισμώσει, πρεπει να το επαναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως έφυγε μετα την πρωτη αναβάθμιση που του έκανε, αλλά έχω πεισμώσει, πρεπει να το επαναφέρω...

 

Για να το επαναφερεις πρεπει να κανεις downgrade με ο,τι αυτο συνεπαγεται.αν το θες οπωσδηποτε,βαλε την εφαρμογη screen off and lock που εχει παρα πολλους τροπους κλεισιματος οθονης και παλια τηλεοραση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή βοήθεια, πώς απενεργοποιώ το Τ9 στο ST15i;

Χθές το πήρα το κινητό και όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να το βρω...

 

Μπαινεις να συνταξεις ενα μηνυμα και διπλα απο τα γραμματα εχει ενα μολυβακι.πατα το και θα απενεργοποιηθει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις να συνταξεις ενα μηνυμα και διπλα απο τα γραμματα εχει ενα μολυβακι.πατα το και θα απενεργοποιηθει

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ :happy:

Τα είχα απενεργοποιησει όλα απο ρυθμίσεις ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό ότι ήταν στο ίδιο το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι είχες μεταφέρει στην SD και δημιουργήθηκε το πρόβλημα με το GPS ;

 

Αμφιβάλω αν αυτό ήταν το πρόβλημα σου ...

 

Καλησπέρα, ειχα μεταφέρει το προγραμμα aura (trial εκδοση) στη μνήμη. Τώρα το άφησα στο τηλέφωνο, δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Πάντως τώρα όλα δουλεύουν οκ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω το sony ericsson xperia mini και σε μερικα τραγουδια μονο εμφανιζει το εξωφυλλο του cd οταν παιζουν κ σ μερικα οχι , ενω ολα τα τραγουδια ειναι απο cd περασμενα στο κινητο μου....

μηπως γνωριζεται τον λογο...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω... Αν δεν βαριέσαι καθάρισε τα δεδομένα από όλες τις εφαρμογές σου. Από τα settings.

 

Είπα να τ'αφήσω καμμιά μέρα πριν αρχίσω να καθαρίζω για να δω πως θα συμπεριφερθεί κι ευτυχώς όλα δείχνουν ότι πάνε καλά, μου φαίνεται βέβαια ότι καθυστερεί λίγο να ανοίξει τα αρχεία της η SD όταν εκκινήσω τη συσκευή (πάντα σε σύγκριση με πριν φάει το "σκάλωμα") αλλά μόλις τα ανοίξει πάει σφαίρα ακόμα και στα παιχνίδια που βρίσκονται αποθηκευμένα σε αυτήν. Είδωμεν..:)

Link to comment
Share on other sites

1. Θέλω να κάνω συγχρονισμό με τις επαφές από το GMAIL μου στο τηλέφωνο. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Στο GMAIL μου έχω επαφές μόνο με e-mail οι οποίες δεν θέλω να εμφανίζονται στον τηλεφωνικό κατάλογο του mini μου, θέλω όμως να εμφανίζονται οι επαφές που έχουν τηλεφωνικό αριθμό.

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα, έχω φτιάξει στο GMAI μια ομάδα που την έχω ονομάσει ''τηλεφωνικός κατάλογος''. Πώς μπορώ να ρυθμίσω το κινητό μου ώστε να συγχρονίζονται μόνο αυτές οι επαφές, οι επαφές δηλαδή που έχουν την ετικέτα "τηλεφωνικός κατάλογος" ;

 

2. Σαν ήχο κλήσης θέλω να ορίσω ένα mp3. Μπορώ το mp3 αυτό να το έχω αποθηκευμένο στην μνήμη τηλεφώνου και όχι στην κάρτα SD;

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

γειά σας και πάλι :)

τελικά έγινα και εγώ κάτοχος του mini pro. Μου έχει βγάλει αναβάθμιση συστήματος 4.0.2.a.0.62 να την κάνω? Θα μπορώ να κάνω root μετά;

Έχω πολλές ερωτήσεις για το android αλλά το ψάχνω όσο μπορώ για να μη σας πρήξω :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειχα μεταφέρει το προγραμμα aura (trial εκδοση) στη μνήμη. Τώρα το άφησα στο τηλέφωνο, δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Πάντως τώρα όλα δουλεύουν οκ.

 

Το Aura (όχι trial :p) το έχω κι εγώ στην SD χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

1. Θέλω να κάνω συγχρονισμό με τις επαφές από το GMAIL μου στο τηλέφωνο. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Στο GMAIL μου έχω επαφές μόνο με e-mail οι οποίες δεν θέλω να εμφανίζονται στον τηλεφωνικό κατάλογο του mini μου, θέλω όμως να εμφανίζονται οι επαφές που έχουν τηλεφωνικό αριθμό.

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα, έχω φτιάξει στο GMAI μια ομάδα που την έχω ονομάσει ''τηλεφωνικός κατάλογος''. Πώς μπορώ να ρυθμίσω το κινητό μου ώστε να συγχρονίζονται μόνο αυτές οι επαφές, οι επαφές δηλαδή που έχουν την ετικέτα "τηλεφωνικός κατάλογος" ;

 

2. Σαν ήχο κλήσης θέλω να ορίσω ένα mp3. Μπορώ το mp3 αυτό να το έχω αποθηκευμένο στην μνήμη τηλεφώνου και όχι στην κάρτα SD;

 

1. Πας επαφές --> κουμπί για ρυθμίσεις (δίπλα από το Home button) --> φίλτρο (? Δεν ξέρω αν το λέει έτσι. Filter λέει στα αγγλικά), και εκεί διάλεξε το gmail account σου και επέλεξε ποια groups θες να φαίνονται.

 

Επειδή το είχα κι εγώ έτσι όπως λες παλιά, το πρόβλημα είναι πως όταν κάνεις add contact από τη σελίδα του gmail, αυτό θα μπαίνει στο my contacts folder και θα πρέπει να το μεταφέρεις κάθε φορά στο group που έχεις στο κινητό..

 

Οπότε, αρχικά δοκίμασε να επιλέξεις απλά "only show contacts with phone numbers". Είναι η πρώτη επιλογή αν πας εκεί που σου είπα.

 

2. Νομίζω πως ναι.

 

γειά σας και πάλι :)

τελικά έγινα και εγώ κάτοχος του mini pro. Μου έχει βγάλει αναβάθμιση συστήματος 4.0.2.a.0.62 να την κάνω? Θα μπορώ να κάνω root μετά;

Έχω πολλές ερωτήσεις για το android αλλά το ψάχνω όσο μπορώ για να μη σας πρήξω :P

 

Είναι πιο περίπλοκο να κάνεις root την .62. Αν διάβαζες μια δυο σελίδες πριν θα το ήξερες ... Αν θες root μείνε με την .58. Είναι πρακτικά οι ίδιες..

Edited by mariosx
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ mariosx :)

 

edit.

μπορεί να μου πει κάποιος πως γίνετε restart? γιατί μεταφέρω εφαρμογές στη κάρτα, και για να τις δει πρέπει να κάνω restart προφανώς γιατί τις βλέπει μόνο όταν το κλείσω και ανοίξω πάλι

edit2

και πώς κλείνουν οι εφαρμογές στο background :)

Edited by astraldor
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα προβλημα με το xperia mini μου. Όταν ανεβαινει η θερμοκρασια της συσκευής αρχιζουν κ τρελαινονται τα πλήκτρα αφής κ πατιούνται ενω δεν τα πατάω κ παράλληλα λειτουργει κ η δονηση πλήκτρου. Αυτό φυσικά συμβαίνει αφού αναψει πρώτα η οθόνη. Για παραδειγμα το φορτίζω κ χαζευω βιντεακια στο youtube. Όταν ανεβει η θερμοκρασια αρχιζει κ πατιεται το "back" κ μου χαλαει το βιντεο. Έχει κανεις καμια ιδεα ή το εχει αντιμετωπισει καποιος??

 

Σήμερα μου έβγαλε ενημέρωση για την έκδοση .69

Έκανα την ενημέρωση μήπως κ λυθεί το πρόβλημα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το πρόβλημα με τη θερμοκρασία εξακολουθεί να υπάρχει. Δυστυχώς θα πρέπει να το στείλω για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το x10 mini pro. Σκέφτομαι να το αλλάξω σε mini όχι το pro. Διαβάζοντας τα post είδα ότι και τα 2 έχουν προβλήματα και θα ήθελα την γνώμη σας, αν θα είναι καλή αγορά.
Link to comment
Share on other sites

φίλε james εγώ έχω απογοητευτεί πολύ από το wifi του. Όλο disconnect κάνει. Μπορεί να έχει θέμα το ρούτερ τι να πω….

iphone ipad macbook δε κάναν disconntect ποτέ ακόμα και αν ήμουν στον πάνω όροφο. άλλο μειονέκτημα δεν έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαιρετώ. Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια, που καιρό έχω υπόψιν μου:

(α) Μπορώ με κάποιο τρόπο να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας των επαφών στον υπολογιστή, μέσω PC-C? Δεν το έχω καταφέρει ως τώρα, παρά μόνο στην κάρτα μνήμης.

(β) Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του αριθμού των αρχικών οθονών?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλό ΣΚ σε όλους!!

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαιρετώ. Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια, που καιρό έχω υπόψιν μου:

(α) Μπορώ με κάποιο τρόπο να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας των επαφών στον υπολογιστή, μέσω PC-C? Δεν το έχω καταφέρει ως τώρα, παρά μόνο στην κάρτα μνήμης.

(β) Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του αριθμού των αρχικών οθονών?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλό ΣΚ σε όλους!!

 

1)αποσο γνωριζω,αυτο μπορει να γινει με την εφαρμογη myphone explorer ή οποια πρεπει να ειναι εγκατεστημενη και στο πισι.

 

2)πρεπει να βαλεις καποιον launcher.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1)αποσο γνωριζω,αυτο μπορει να γινει με την εφαρμογη myphone explorer ή οποια πρεπει να ειναι εγκατεστημενη και στο πισι.

 

2)πρεπει να βαλεις καποιον launcher.

Την οποία εφαρμογή (MyPhone Explorer) πρέπει να εγκαταστήσω πρώτα και στο κινητό, αν κατάλαβα σωστά και από το λίγο που το έψαξα...

Να 'σαι καλά, anyway, φιλαράκο!

"And more, much more than this, I did it my way...", είπε ο θείος Φρανκ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραααααα!!!!εχει βγει αναβαθμιση λογισμικου .69?Εμενα δεν μου εχει ερθει!Αν του εχει ερθει κανενος ας πει αν υπαρχει καμια διαφορα σε σχεση με την προηγουμενη!:) ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

είχα το ray για 3-4 μήνες και αποφάσισα να το αλλάξω για να δοκιμάσω τη belle στο C7-00. Τελικά αποδείχθηκε κακή κίνηση! Θα ήθελα να επιστρέψω σε Android και συγκεκριμένα στο Xperia Mini Pro (στο παρελθόν ήμουν κάτοχος αρκετών android συσκευών). Έψαξα στο site αλλά δε βρήκα ανάλογο thread που να αναφέρεται σε ανταλλαγές, πωλήσεις κλπ (νομίζω παλιότερα υπήρχε). Μπορείτε να βοηθήσετε;

Οικογένεια, φίλους, δουλειά και γέλιο :lol:. Τι άλλο να θέλει κανείς; (η υγεία είναι προαπαιτούμενο...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

είχα το ray για 3-4 μήνες και αποφάσισα να το αλλάξω για να δοκιμάσω τη belle στο C7-00. Τελικά αποδείχθηκε κακή κίνηση! Θα ήθελα να επιστρέψω σε Android και συγκεκριμένα στο Xperia Mini Pro (στο παρελθόν ήμουν κάτοχος αρκετών android συσκευών). Έψαξα στο site αλλά δε βρήκα ανάλογο thread που να αναφέρεται σε ανταλλαγές, πωλήσεις κλπ (νομίζω παλιότερα υπήρχε). Μπορείτε να βοηθήσετε;

 

1. Είσαι offtopic αλλά σε συγχωράμε

 

2. Τα threat για αγοραπωλησίες είναι εδώ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να μπεις μέσα επειδή είσαι νέο μέλος... (νέο μέλος ως αναφορά τη συμμετοχή σου στο φορουμ όχι το πότε γράφτηκες :))

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είμαι όντως λίγο off topic, αλλά πάντως ευχαριστώ.

Το Xperia Mini και ειδικά το pro, θεωρώ οτι είναι από τα κινητά που μελλοντικά θα τα αναφέρουμε στο nostalgia@myphone...

Οικογένεια, φίλους, δουλειά και γέλιο :lol:. Τι άλλο να θέλει κανείς; (η υγεία είναι προαπαιτούμενο...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.

 

Έχω το Xperia mini (st15i) και έκανα root και έβαλα το Titanium Backup. Πήρα backup όλες τι εφαρμογές και μετά ξεκίνησα να αφαιρώ/παγώνω σύμφωνα με τη λίστα εδώ: http://www.android-hilfe.de/root-hacking-modding-fuer-sony-ericsson-xperia-mini-mini-pro/162874-howto-crapware-entfernen-apps-zum-loeschen-akkulaufzeit-verlaengern.html

 

Έκανα power off και μετά το άναψα. Αυτό ήταν, κολλάει στο Sony Ericsson logo (το δεύτερο, αυτό με την πράσινη μπάλα από πάνω). Έδωσα με adb shell την εντολή

 

busybox sed -n 's/<package name="\([^"]\+\)".*enabled="false".*/\1/p' /data/system/packages.xml | while read PKG; do pm enable "$PKG"; done

 

και λέει κάτι kill αλλά δεν γίνεται τίποτα. Έδωσα επίσης adb boot recovery αλλά δεν μπαίνει σε recovery, κολλάει στο ίδιο σημείο.

 

Να δοκιμάσω να περάσω το firmware 62 με το software της Sony στο PC; Να κάνω unroot πρώτα (με το bat του doomlord); Τι μπορώ να κάνω για να πάρει πάλι μπρος;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...