Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σε ποια εκδοση android είσαι; Από 4 και πάνω (original roms) έχει διορθωθεί, στου αδελφού μου (που ειναι εισαγωγή Γερμανίας) το εμφάνισε και σε 2.3.4 και σε μια custom 2.3.6 που του είχα περάσει, από τότε που τον πήγα σε 4+ δεν το ξαναείχε το πρόβλημα - και μιλάμε κάθε μέρα είναι στο αυτοκίνητο και βράζει!!!

 

Τελικά πήγαμε στην 2.3.4 προς το παρόν κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία και φως.

και κάτω από τον Ήλιο με καύσωνα και από λαμπτήρες φωτός.

όλα καλά!:)

 

Καλημέρα,μετέφερα τα αρχεία στην νέα sd,αλλά δεν εμφανίζονται στον music player τα avatar των τραγουδιών και των music list,τι μπορεί να φταίει;

 

και κάτι ακόμη,το mini άρχισε να εμφανίζει πάλι το γνωστό περυσινό πρόβλημα με τον αισθητήρα και το πλήκτρο back.

πρακτικά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο φως της ημέρας.

πάμε πάλι για επιδιόρθωση από Δευτέρα.συνέβη σε κάποιον άλλο;

Τελικά εμφανίζει κανονικά τα πάντα στον music player,ίσως βοήθησε η επαναφορά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

πηγα να περασω αυτην την ρομ και αφου εκανα τα βηματα οπως περιγραφονται στο παραπανω ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4803443#post4803443

 

μου εχει κολλησει το κινητο στο λογοτυπο που λεει sony ericsson ... τι μπορω να κανω?

επισης το εχω συνδεσει στο pc αλλα δεν βλεπει την καρτα....

τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

πηγα να περασω αυτην την ρομ και αφου εκανα τα βηματα οπως περιγραφονται στο παραπανω ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4803443#post4803443

 

μου εχει κολλησει το κινητο στο λογοτυπο που λεει sony ericsson ... τι μπορω να κανω?

 

Μόνο μια φορά έχω φλασάρει ρόμ οπότε ίσως να ήταν και τυχαίο αλλά και σε 'μενα είχε "κολλήσει" στην οθόνη sony ericsson. Του έκανα και restart μάλιστα και ξανά τα ίδια. Αλλά τη 2η φορά κάτι είχε γίνει ή έψαχνα στο ίντερνετ και τέλος πάντων το άφησα πολλή ώρα (πάνω από μισή) "κολλημένο" και όταν το ξανακοίταξα είχε μπουτάρει κανονικά. Μήπως απλά πρέπει να περιμένεις την πρώτη φορά;

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχει βγει κάποια ρομ android 4,2 που να την εχετε δοκιμασει και να ειστε ευχαριστημενοι?Αν ναι,κάντε καμια πρόταση.Πρόκειται για το κινητό φίλου και προσπαθούμε να το σώσουμε γτ με την μαμα ics δν παει πουθενα απο θεμα ταχύτητας και οπως συνεπαγεται και χρηστικότητας..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει κάποια ρομ android 4,2 που να την εχετε δοκιμασει και να ειστε ευχαριστημενοι?Αν ναι,κάντε καμια πρόταση.Πρόκειται για το κινητό φίλου και προσπαθούμε να το σώσουμε γτ με την μαμα ics δν παει πουθενα απο θεμα ταχύτητας και οπως συνεπαγεται και χρηστικότητας..

 

Αν θες το κινητο να παρει τ'απανω του, ξεχνα ics/jb κτλ

 

Θα βαλεις FXP CM7.2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει κάποια ρομ android 4,2 που να την εχετε δοκιμασει και να ειστε ευχαριστημενοι?Αν ναι,κάντε καμια πρόταση.Πρόκειται για το κινητό φίλου και προσπαθούμε να το σώσουμε γτ με την μαμα ics δν παει πουθενα απο θεμα ταχύτητας και οπως συνεπαγεται και χρηστικότητας..

 

Αν όντως ψάχνεις χρηστικότητα στο mini τότε απλά ξέχνα android 4, αφού η λίγη μνήμη και ο μονοπύρηνος επεξεργαστής φέρνει το τηλεφωνάκι στα όριά του! Το δικό μου το έχω σε μαμά 2.3.4 με interface του 4 και είναι ταχύτατο - δες εδώ για λεπτομέρειες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4793454#post4793454

 

Βέβαια οφείλω να πω οτι μέρος της χρηστικότητας του δικού μου οφείλεται σε ένα tip που κάπου βρήκα στο xda (και δεν το έσωσα ο βλαξ) με το οποίο έχω κάνει πολύ tweaking κατά τις διακοπές και το έχω φτάσει να έχει ελέυθερα 114 ΜΒ system rom και 71 ΜΒ internal (μετρημένα με titanium):

 

Με root explorer+titanium backup premium (σε ρουτ τηλέφωνο) βρίσκεις και μεταφέρεις non-critical εφαρμογές από το data/app (την internal μνήμη δηλαδή) στο /system/app (την ρομ), ελαφραίνοντας την πρώτη και γεμίζοντας την δεύτερη που δεν χρειάζεται τόσο χώρο. Προφανώς πρέπει να έχεις ένα καλό cwm recovery πριν κάνεις οτιδήποτε, και καλό είναι να μετακινείς μέχρι 2-3 εφαρμογές τη φορά, κάνοντας αμέσως reboot (ενημερώνονται τα λινκ) και μετά clean dalvik από το titanium (premium feature - μειώνεται το μέγεθος dalvik). Αν η εφαρμογή που πας να μετακινήσεις είνια ανοικτή, θα κρασσάρει και στην καλύτερη κάνεις close ή στη χειρότερη κάνεις reboot.

Το προβλημα/μπέρδεμα: αν κάνεις update την εφαρμογή που μετακίνησες, το update θα σωθεί στο data/app και θα το έχεις διπλό και πιθανότατα inactive (γιατί active στην dalvik είνια αυτό που έχεις ήδη στο system/app), στα περισσότερα τέτοια που είχα εγώ απλά μετά μετέφερα το νεώτερο apk στο system/app και με reboot+clean dalvik έπαιξαν ΟΚ, υπήρχαν όμως και κάποια (όπως π.χ. το google authenticator που δεν έπαιζε ή το mx player που μαμήθηκε τελείως, ούτε uninstall δεν μπορούσα ν ακάνω, οπότε χειροκίνητο σβήσιμο από παντού, reboot+clean dalvik και μετά εγκατάσταση εκ νέου).

 

Όπως προείπα, θέλει προσοχή, επιμονή και σύνεση, με διαρκή backup με cwm για να μην κλαίμε... Ενδεικτικά να σου πω οτι αυτή τη στιγμή εφαρμογές όπως flashplayer, adw launcher, dropbox, quickpic, google maps+streetview, tripadvisor, speedtest, google talk με συνολικό μέγεθος περίπου 32MB και καμμιά 15αριά ακόμα ΜΒ από τα προγράμματα πλοήγησης (που δεν πρόκειται ποτέ να κάνω update;) ) βρίσκονται στο /system/app και τρέχουν κανονικά... όποιος πιστεύει οτι ξέρει και θέλει ας ασχοληθεί, με δική του ευθύνη πάντα...

 

edit: μετά από ερώτημα φίλου, απλά να υπενθυμίσω το αυτονόητο: ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ GOOGLE - ιδίως market, services log-in και gmail......

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι κάτοχος του mini pro και εδώ και πολύ καιρό ανα διαστήματα έχω το εξής πρόβλημα.

Χωρίς λόγο και αιτία κάποιες φορές για αρκετές μέρες η μπαταρία εξαντλείται με ρυθμούς τρελούς. Χωρίς τίποτα ενεργοποιημένο με όλα κλειστά δεν βγάζει ούτε 20 ώρες σε standby mode. Με χρήση 3g κτλ κτλ ούτε 3 ώρο.

Στις εφαρμογές που δείχνουν την απορρόφηση της μπαταρίας μου γράφει ένα ξερό λειτουργικό σύστημα 80% .

Ότι εφαρμογή και να έκλεισα αυτό παραμένει. Εννοείται έχω κάνει άπειρα ρεσταρτ και επαναφορές τηλεφώνου.

Κάποια στιγμή φεύγει μόνο μετά απο αόριστο χρονικό διάστημα και η μπαταρία πάλι κρατάει κανονικά . Αλλά μέχρι τότε είναι σαν να μην έχω κινητό αφού είναι μονίμως στην πρίζα.

Διάβασα όσες σελίδες στο θέμα μπορούσα αλλά δεν εντόπισα κάποια λύση. Μόνο ένας ακόμη το ανέφερε χωρίς λύση.

Λειτουργικό έχω 4.0.4

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να παρεις καινουργια μπαταρια

Εγω ειχα παρει μια ''perfect'' με κατω απο 10€ και κραταγε μια χαρα

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, sorry για την αργοπορία, αλλά μερικές φορές οι 24 ώρες της ημέρας είναι λίγες (ειδικά αν έχεις και τα ΣΚ δουλειά εκτός γραφείου!)

 

Αυτό που έκανα εγώ στο mini pro μου και πήρε τα πάνω του είναι τα εξής:

1. Αναβάθμιση στο τελευταίο "μαμά" firmware

2. Rootάρισμα με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2219781 εύκολα και ανώδυνα

3. Flashάρισμα custom ROM - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1973859

 

Σε σχέση με την 1η φορά που απλά έκανα root την GB και άρχισα να βγάζω apps με το titanium backup, μου φάνηκε πολύ πιο εύκολο (ειδικά οι οδηγίες για το flashάρισμα).

 

Ελπίζω να βοήθησα!!

 

CWM Πώς εγκατέστισες ?

το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι δεν θυμάμαι θα με πιστέψεις; :( εχω την εντυπωση πως το ειχε μεσα στην ROM και οταν έκανα την εγκατάσταση με ρώτησε αν θελω να το εγκαταστήσω. Sorry, αλλα εχρι περάσει αρκετος καιρός και δεβ θυμάμαι. Αλλά σε κάποιο απο τα link απο xda πρέπει να αναφέρεται κάπου.

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

CWM Πώς εγκατέστισες ?

Άν φλασάρεις κάποιο custom kernel οι περισσότεροι έχουν και CMW! Για παράδειγμα εγώ έχω τον Kappa kernel ο οποίος έχει και CMW και είναι αρκετά καλός.

Εδώ μπορείς να βρεις περισσότερες λεπτομέρειες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2167119

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι κάτοχος του mini pro και εδώ και πολύ καιρό ανα διαστήματα έχω το εξής πρόβλημα.

Χωρίς λόγο και αιτία κάποιες φορές για αρκετές μέρες η μπαταρία εξαντλείται με ρυθμούς τρελούς. Χωρίς τίποτα ενεργοποιημένο με όλα κλειστά δεν βγάζει ούτε 20 ώρες σε standby mode. Με χρήση 3g κτλ κτλ ούτε 3 ώρο.

Στις εφαρμογές που δείχνουν την απορρόφηση της μπαταρίας μου γράφει ένα ξερό λειτουργικό σύστημα 80% .

Ότι εφαρμογή και να έκλεισα αυτό παραμένει. Εννοείται έχω κάνει άπειρα ρεσταρτ και επαναφορές τηλεφώνου.

Κάποια στιγμή φεύγει μόνο μετά απο αόριστο χρονικό διάστημα και η μπαταρία πάλι κρατάει κανονικά . Αλλά μέχρι τότε είναι σαν να μην έχω κινητό αφού είναι μονίμως στην πρίζα.

Διάβασα όσες σελίδες στο θέμα μπορούσα αλλά δεν εντόπισα κάποια λύση. Μόνο ένας ακόμη το ανέφερε χωρίς λύση.

Λειτουργικό έχω 4.0.4

 

Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς εξοργιστικό πρόβλημα με το mini pro της κοπέλας μου.

 

Έχει περάσει εδώ και πολύ καιρό ICS και δούλευε κανονικότατα αλλά πρόσφατα πήρε μια μεγαλύτερη sd κάρτα και με την ευκαιρία κάναμε hard reset και στήσιμο από την αρχή. Εκεί που το κινητό κράταγε 3-4 μέρες τώρα κρατάει με το ζόρι μία και κάνει αυτό που περιγράφεις, δηλαδή πέφτει η μπαταρία με απίστευτο ρυθμό χωρίς να εξηγεί τον λόγο από κανένα πρόγραμμα που έχω δοκιμάσει.

 

Δοκίμασα να κάνω και repair και τις πρώτες μέρες δούλευε κανονικά και μόλις εγκατέστησα 3-4 εφαρμογές άρχισε πάλι να πέφτει η μπαταρία. Έβγαλα τις εφαρμογές και συνεχίζει να πέφτει η μπαταρία!!!

 

Εντωμεταξύ μου δείχνει ότι την περισσότερη ώρα δεν έχει καλό σήμα και ότι η ώρα κατά τη μη κάλυψη σήματος είναι 30-40%, κάτι που δεν ισχύει γιατί έχουμε και οι δύο wind οπότε ξέρω από το δικό μου ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σήματος και βέβαια δεν την έχω πάρει ποτέ και να μου λέει ότι είναι εκτός δικτύου.

 

Από τις επιλογές για προγραμματιστές στις ρυθμίσεις μου δείχνει ότι το cpu load παίζει γύρω στο 8 ενώ θα έπρεπε να είναι κάτω από 1, αλλά και πάλι δεν δείχνει κάποια εφαρμογή που να φορτώνει τόσο πολύ τον επεξεργαστή.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

βαλτε το cpu spy και δειτε αν μπαινει σε deep sleep https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy&hl=el

επισης, δικτυο σε 2g ετσι ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το wakelock detector και είναι 60-70% awake!

 

Ωστόσο δεν μου δείχνει καμία εφαρμογή που να κάνει υπερβολική χρήση του CPU. Η μεγαλύτερη χρησιμοποιεί το CPU για 5 λεπτά καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Ακόμη και όταν βάζω να μου δείχνει τα system processes πάλι δεν υπάρχει κάτι που να κάνει χρήση του CPU για πάνω από 10 λεπτά και αθροιστικά να τις βάλω όλες άντε να φτάσουν τα 20 λεπτά. Συνεπώς δεν βγαίνει νόημα γιατί το κινητό είναι συνεχώς awake!

 

Σχετικά με το 2G, το γυρνάω σε GSM και κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση επανέρχεται στο WCDMA/GSM!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το wakelock detector και είναι 60-70% awake!

 

Ωστόσο δεν μου δείχνει καμία εφαρμογή που να κάνει υπερβολική χρήση του CPU. Η μεγαλύτερη χρησιμοποιεί το CPU για 5 λεπτά καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Ακόμη και όταν βάζω να μου δείχνει τα system processes πάλι δεν υπάρχει κάτι που να κάνει χρήση του CPU για πάνω από 10 λεπτά και αθροιστικά να τις βάλω όλες άντε να φτάσουν τα 20 λεπτά. Συνεπώς δεν βγαίνει νόημα γιατί το κινητό είναι συνεχώς awake!

 

Σχετικά με το 2G, το γυρνάω σε GSM και κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση επανέρχεται στο WCDMA/GSM!

Σε ποια έκδοση είσαι; Στη .587;

Δοκίμασε μέσω SEUS να κάνεις επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό μαζί μου αυτή τη στιγμή αλλά φοράει την 4.0.4. Έχουν βγει πολλές εκδόσεις της;

 

Έκανα repair και ξαναπέρασμα του λογισμικού με το Sony PC Companion. Το ίδιο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρειάζομαι βοήθεια για λογαριασμό ξαδέρφης μου. Έχει το mini Pro στην 2.3.4 και έχασε όλες τις επαφές από το τηλέφωνο, δεν έχει back up , δεν το έχει συγχρονίσει με gmail (τηλεφωνικά μου τα είπε, αλλά στις επαφές του Gmail της σε PC δεν υπάρχουν οι τηλεφωνικές επαφές) κι έχει φρικάρει γιατί έχει σημαντικά επαγγελματικά τηλέφωνα.

Προφανώς δεν έχει εμπειρία από android κι εγώ δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση κι ούτε είμαι και εξπέρ. Της δίνει ως επιλογή την εισαγωγή 570 αρχείων από "v-card", αλλά αποτυγχάνει.

Αν έχετε καμμιά ιδέα για βοήθεια θα σας είμαστε ευγνώμονες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσπαθήσει να τα φορτώσει σε Outlook; Μήπως και.. Για να υπάρχουν αυτά τα αρχεία κάτι θα έχουν μέσα, δεν μπορεί να είναι άδεια! Θυμάται αν οι επαφές της ήταν περίπου όσες ο αριθμός των v cards; Αν ναί, το πιο πιθανό είναι οτι θα είναι αυτές.

 

Και μιας που έγραψα, ας ρωτήσω και για κάτι δικό μου. Ενώ έχω 145 ΜΒ ελεύθερα στο κινητό, δεν κάνει updates λόγο insufficient storage space !! Any ideas?

 

Edit: τελικά αποφάσισε να τα περάσει τα updates :-)

Edited by manchester777

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον περίπου τόσες είναι οι επαφές, όμως δεν ξέρω αν θα μπορέσω να εντοπίσω πού βρίσκονται στο τηλέφωνο, αύριο που θα τη δω για να βοηθήσω από κοντά.

Το πρόβλημά της ξεκίνησε με insufficient storage space επίσης, μετά από συνεχή updates που κάποια στιγμή προσπάθησε να ακυρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να της δίνει την επιλογή για import των vcards κάπου θα είναι αποθηκευμένες. Δες και στην sd card!

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

το αρχείο vcard (vcf) θα είναι στην sd card,πιθανότατα σε κάποιο folder BACKUP. Υπόψιν οτι αν τις εισάγει θα κάνουν overwrite ότι υπάρχει ήδη στις επαφές!

 

Φαντάζομαι κοίταξες στις ρυθμίσεις των επαφών, εκεί που ορίζεις τι θ εμφανίζεται και τι όχι, μήπως είναι απενεργοποιημένη η εμφάνιση του συγκεκριμένου καταλόγου (π.χ. αν οι επαφές ήταν στη SIM αλλά δεν έχεις επιλέξει να εμφανίζονται δεν θα υπάρχει καμμία επαφή στο contacts - δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν όμως).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω το περιγράφω συνοπτικά και στον τίτλο. Διαθέτω ένα sony ericsson xperia pro mini το οποίο είναι στην τελευταία έκδοση και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή για το facebook. Πιο συγκεκριμένα όταν πάω να ανοίξω το facebook από την εφαρμογή κολλάει, εμφανίζει μόνο κάνα δυό ενημερώσεις και αυτό ήταν όλο. Όταν πάω να αλλάξω καρτέλα και να μπω στους στενούς φίλους φορτώνει για χρόνια, έπειτα χάνεται η σύνδεση , πατάω ανανέωση και πάλι τα ίδια. Όλα αυτά συνδεδεμένος απο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού. Ενώ εαν πάω να μπω στο facebook απο τον opera μπαίνει κανονικά και γρήγορα ακόμη και εαν είμαι συνδεδεμένος απο το δίκτυο της κοσμοτέ. Η εφαρμογή του facebook είναι και αυτή αναβαθμισμένη στην τελευταία έκδοση, υπάρχει κανείς με το ίδιο πρόβλημα ή καμιά ιδέα για την αντιμετόπισή του; Όχι ότι καίγομαι αλλά γιατί να μην δουλεύουν όλα όπως πρέπει;;:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...