Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα το mini pro πριν καμια εβδομάδα και παρατήρησα ότι όταν έχω κλειστό το πλητρολόγιο και μετακινώ το δάχτυλο μου στην πάνω μεριά της οθόνης αριστερά δεξιά η πρόσοψη παίζει και ακούγεται ενα ενοχλητικό κλίκ, σαν να εχει τζόγο. παίζει λίγο δλδ... Τι να κάνω? Μήπως θέλει βίδωμα;;;
Know thy phone...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα το mini pro πριν καμια εβδομάδα και παρατήρησα ότι όταν έχω κλειστό το πλητρολόγιο και μετακινώ το δάχτυλο μου στην πάνω μεριά της οθόνης αριστερά δεξιά η πρόσοψη παίζει και ακούγεται ενα ενοχλητικό κλίκ, σαν να εχει τζόγο. παίζει λίγο δλδ... Τι να κάνω? Μήπως θέλει βίδωμα;;;

Τζόγος? Μου θυμίζει nokia N86 και γενικώς nokia κινητά που ότι έβγαλε με slide είχε τζόγο και τριγμούς. Υπάρχει περίπτωση αντικατάστασης λες? Μήπως με τον καιρό γίνει χειρότερο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τζόγος? Μου θυμίζει nokia N86 και γενικώς nokia κινητά που ότι έβγαλε με slide είχε τζόγο και τριγμούς. Υπάρχει περίπτωση αντικατάστασης λες? Μήπως με τον καιρό γίνει χειρότερο?

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ.. Μόνο η πάνω μεριά παίζει ελάχιστα, αν είναι πχ το δάχτυλο υγρασιασμένο και έχει λίγο τριβή ακούγεται και είναι σπαστικό.. Ας ευχηθούμε να μην χειροτερέψει ...

Know thy phone...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ.. Μόνο η πάνω μεριά παίζει ελάχιστα, αν είναι πχ το δάχτυλο υγρασιασμένο και έχει λίγο τριβή ακούγεται και είναι σπαστικό.. Ας ευχηθούμε να μην χειροτερέψει ...

Στην θέση σου θα ζητούσα αλλαγή πάντως. Ίσως με τον καιρό χειροτερέψει. Δεν στο εύχομαι :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ.. Μόνο η πάνω μεριά παίζει ελάχιστα, αν είναι πχ το δάχτυλο υγρασιασμένο και έχει λίγο τριβή ακούγεται και είναι σπαστικό.. Ας ευχηθούμε να μην χειροτερέψει ...

 

δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα φιλε.ανοιξε το qwerty και προσπαθησε το.θα δεις οτι δεν το κανει.ετσι ισως ναναι ολα γιατι σου ξαναλεω και σε μενα το κανει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα ζητούσα αλλαγή πάντως. Ίσως με τον καιρό χειροτερέψει. Δεν στο εύχομαι :)

 

Αν είναι όλα έτσι και είναι γενικό το πρόβλημα τοτε δεν έχει νόημα να το κάνω.. Αν είναι μόνο το δικό μου τότε αλλαγή.. :(

Know thy phone...
Link to comment
Share on other sites

κι αυτό που έχω εγώ στα χέρια μου έτσι είναι και στην αρχή αγχώθηκα αλλά μετά δεν έδωσα άλλη σημασία. παρατήρησα αυτό που λέει κι ο Κωνσταντίνος. όταν είναι ανοιχτό είναι πολύ σταθερό, δεν κουνιέται καθόλου, οπότε το προσπέρασα και μάλλον ελπίζουμε.. για το καλύτερο
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα φιλε.ανοιξε το qwerty και προσπαθησε το.θα δεις οτι δεν το κανει.ετσι ισως ναναι ολα γιατι σου ξαναλεω και σε μενα το κανει

 

και σε μενα το κανει πολυ λιγο δεν με ενοχλει καν...

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το κανει πολυ λιγο δεν με ενοχλει καν...

 

εγω πριν το αναφερει ο φιλος δεν το χα προσεξει καν.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με data ανοιχτο καταναλωνει 3% την ώρα περίπου...διπλάσια κατανάλωση και βάλε σε σχέση με το galaxy s.....δε δικαιολογείται και ας εχει 1200mah....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

ακολουθεί η λίστα με τις εφαρμογές που απεγκατέστησα από το st15i μου (αφού έκανα ρουτ) με τη βοήθεια του Titanium Backup:

1. Chinese Keyboard

2. Facebook Add-ins: Calendar Sync, Games&Apps, Music&Video

3. Fun & Downloads

4. PopCap Installer / Games PopCap (απεγκαταστήστε πρώτα το πρώτο γιατί αν ξεκινήσετε από το games θα κρασάρει το magicbox installer)

5. Homescreen Tips

6. Liveware Manager (διαχείριση ειδικών αξεσουάρ SE, υπάρχει στο μάρκετ αν θέλετε να το ξανακατεβάσετε)

7. News & Weather

8. POBox Touch (ξηλώνει αυτόματα και το Japanese keyboard system\app)

9. Retail Demo,

10. Sakura, (νομίζω είναι σκιν για τα ανατολίτηκα πληκτρολόγια)

11. Store (ξηλώνει το Play Now),

12 UEFA.com

13. Update Center (είναι για update over the air, προφανώς μπορούμε ακόμα να κάνουμε update μέσω pc (SEUS ή PC comp)

14. Video Unlimited (το δοκίμασα 2 φορές μέσω wifi και μου έβγαλε οτι το region μου δεν υποστηρίζεται! Το music unlimited δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά αν και αυτό δεν λέει, θα πάρει πόδι),

15. weather widget (δεν βρίσκω χρησιμότητα στο widget, τρώει μπαταρία και data για να ανανεώνεται.... όσοι θέλετε καιρό το κρατάτε)

16. woody (όπως το sakura)

17. xperia hot shots (δεν έχω ιδέα σε τι χρησιμεύει αυτό το πράμα)

18. McAfee Antivirus

 

Με τα παραπάνω εξοικονόμησα περίπου 25 ΜΒ στην system memory και 10 στην internal (τα νούμερα δεν θα σας βγούν ακριβώς γιατί είχα ήδη εγκαταστήσει root explorer, roadsync (5,22 MB), Titanium bkp (4,73 mb) και Quick Settings πριν ξεκινήσω τα σβησίματα).

Αν κάποιος θέλει να προχωρήσει περαιτέρω για άλλα 5 ΜΒ (εγώ προς το παρόν τα άφησα):

 

19. Sync Wizard 212 KB (αν δεν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε το SE online backup),

20. Track id 2,44 MB

21. User Support 2,24 MB

 

Πέρα από τα games και τα keyboards, για όλα τα άλλα θα πρότεινα να κάνετε backup με το Titanium (θα δεσμευτεί αντίστοιχος χώρος στην sd) μήπως και τα χρειαστείτε κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Τέλος να πω για άλλη μια φορά οτι το να κατεβάζετε και να εγκαθιστάτε "πειρατικά apk" ενέχει πάντα το ρίσκο να φάτε σκουλικάκια ή και ιούς (στην καλύτερη κάποιος έχει αλλάξει τα στοιχεία διαφημιζόμενου για να εισπράτει από τις διαφημίσεις, στην πιό συνηθισμένη κάποιος θα πάρει αντίγραφο από όλα τα στοιχεία σας ή θα κατεβάσει υλικό χωρίς τη συγκατάθεσή σας, και στην χειρότερη μπορεί να σας κάνει ζημιά - αν και νομίζω δεν έχει βρεθεί ακόμα κάτι τόσο κακόβουλο). Άρα πριν εγκαταστήσετε κάτι τέτοιο, αναλογιστείτε αν θέλετε να πάρετε το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι πολυ ευκολο να το βρειτε απλως γραφετε την λεξη sygic aura 11.0.1 μαζι με την μαγικη λεξη to#%*nt και voila

αρκει βεβαια να ξερετε πως κατεβαζετε απο τορ%%%τ και γενικα οτι εφαρμογες πληρωμενες θελετε να τις βρειτε τσαμπα, ενα ψαξιμο εκει βοηθαει...

 

σορρυ για το ισως oftopic. Μετά την εγκατάσταση του προγράμματος κατεβάζει απο το ιντερνετ χάρτες και τα σχετικά; γιατί κατεβάζει κοντα στα 600mb τους χάρτες και τα αρχεία.

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το ισως oftopic. Μετά την εγκατάσταση του προγράμματος κατεβάζει απο το ιντερνετ χάρτες και τα σχετικά; γιατί κατεβάζει κοντα στα 600mb τους χάρτες και τα αρχεία.

 

ναι σου βγαζει μια λιστα το προγραμμα και σου λεει ποιους χαρτες θελεις να κατεβασεις της Ελλαδας θυμαμαι ηταν 300mb περιπου (340 για την ακριβεια οπως ειναι μεσα στην μνημη απο οτι ειδα)

Edited by cool_pipis

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, όπως ανέφερα παραπάνω είμαι νέος στα android κινητά και έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα..

1. Να κάνω πρώτα ενημέρωση λογισμικού ή Root

2. Χάνεται κάτι απο το κινητό κάνοντας κάποιο από τα 2;

3. Επειδή μέχρι στιγμής είχα μέσα την sd που έιχε το κινητό(2Gb) και είναι μικρή, αν όπως είναι την αντιγράψω σε μια άλλη μεγαλύτερη και την βάλλω στο κινητό θα είναι εντάξει..;

Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά.. :)

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, όπως ανέφερα παραπάνω είμαι νέος στα android κινητά και έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα..

1. Να κάνω πρώτα ενημέρωση λογισμικού ή Root

2. Χάνεται κάτι απο το κινητό κάνοντας κάποιο από τα 2;

3. Επειδή μέχρι στιγμής είχα μέσα την sd που έιχε το κινητό(2Gb) και είναι μικρή, αν όπως είναι την αντιγράψω σε μια άλλη μεγαλύτερη και την βάλλω στο κινητό θα είναι εντάξει..;

Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά.. :)

Γεια σου φίλε :)

 

  1. Πρώτα ενημέρωση και μετά κάνε root.
  2. Με την ενημέρωση τίποτα, με το root η εγγύηση :p Αλλά κάνοντάς το unroot ή επαναφορά λογισμικού, ως δια μαγείας την αποκτάς ξανά!
  3. Αν πάρεις μεγαλύτερη απλά μεταφέρεις τα αρχεία από την παλιά στην καινούρια και είσαι ok

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Jimdem όπως πάντα γρήγορος και ακριβής.. ;)

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα να ρωτησω και γω, αν αλλαξω την καρτα απλα αντιγραφη-επικολληση απο την παλια στην καινουργια και ειμαι οκ???
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα να ρωτησω και γω, αν αλλαξω την καρτα απλα αντιγραφη-επικολληση απο την παλια στην καινουργια και ειμαι οκ???

Ακριβώς αυτό έκανα και εγώ που του έχω βάλει μια κάρτα 8Gb

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εντάξει, έγκαν ακι εγώ ροοτ, ο οδηγός έιναι πολύ απλός και έγινε αναίμακτα η διαδικασία... δεν το πιστεύω.. δε χάθηκε τίποτε ούτε με αναβάθμιση ούτε με το ρουτ και τώρ αμπορώ να βγάλω μπόλικα πραγματάκια από τη λίστα έτσι;; και ακόμα κι αν τα απεγκαταστήσω με το unroot θα επανέλθουν;;

 

α, και κάτι ακόμα ρε παιδιά, τώρα με το ρουτ οι αναβαθμίσεις θα γίνονται κανονικά ;

 

 

τώρα κατεβάζω τους χάρτες... αλλά έχω και μερικές απορίες ακόμα.

1. τις επιλογές "άγνωστες πηγές" και "αναγνώριση σφάλματος usb" πρέπει να τα ξετικάρουμε έτσι δεν είναι;; απλά για να συνδεθεί το τηλ με το myphoneexplorer θέλει να είναι το αναγνώριση σφάλματος τικαρισμένο, αλλιώς δ ετο βλέπει. να μη μιλήσω για το pc companion (προς το παρόν)

 

2. αν βάλω σα μόνιμο περιβάλλον τα go launcher και handsent sms πώς μπορώ να επαναφέρω τα αρχικά. δλδ να μη με ρωτάει κάθςε φορά ποιο θέλω να χρησιμοποιήσω αλλά να ανοίγουν αυτόματα, απλά αν θελήσω να βρω τα αρχικά να μπορώ. (χαζή ερώτηση;; μπορεί να έχω ζαλιστεί κιόλας τι να πω...)

 

3.πώς ρυθμίζω το gtalk να ανοίγει αυτόματα ή όταν θέλω εγώ, να λειτουργεί από κάτω, να μη φαίνεται ανοιχτό δλδ στην οθόνη αλλά να με ειδοποιεί για εισόδους, μηνύματα κλπ...

αν το λειτουργώ με το ιντερνετ του παροχου καταναλώνει μπαταρία ε;; αλλά όσο μένειο απλώς ανοιχτό δεν "τρώει" mb.

 

4. τα οποία mb είναι εύκολο να μετρώ και να ανοιγοκλείνω με κάποιες προαναφερθείσες εφαρμογές (έχει και το ίδιο το τηλ μέσα από ό,τι κατάλαβα ε;; να μην προτιμήσω αυτά;)

 

ωωωω αύριο θα το αποχωριστώ και θα ησυχάσετε από τις απορίες μου ήταν όμως μια καλή προθέρμανση για μενα... μπήκα λίγο στο πνεύμα του android μέχρι να έρθει (????) το Pro και να αποφασίσω τελικά. πάντως το μικράκι είναι γλύκα, το παραδέχομαι!!!

 

Είναι όμως και λίγο τρέλα η κατάσταση, τόσα εικονίδια, τόσες εφαρμογές, και μόνο που τις έχω πάνω στην οθόνη τρλαίνομαι λιγάκι.. μετά τα 5-6 έχω ζαλιστεί... αλλά θα συνηθίσω, δεν είναι και μικρό πράγμα να μπορείς να κάνεις σχεδόν όοοοο, τι θέλεις!!!

Edited by lisa
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το πηρε φιλος.

 

Ποιο απο ολα τα call meter να βαλει;

 

Για να μπουν οι εφαρμογες στην SD, ποια εφαρμογη να βαλει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για τις κλήσεις δεν ξέρω, δεν έχω βάλει κάτι ακόμα..

Για να μεταφέρεις ότι γίνεται από εφαρμογές στην sd είναι καλό το app2sd(νομίζω χρειάζεται να είσαι root), αλλά και χωρίς αυτό το κινητό σε αφήνει να μεταφέρεις τα περισσότερα..

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το πηρε φιλος.

 

Ποιο απο ολα τα call meter να βαλει;

 

Για να μπουν οι εφαρμογες στην SD, ποια εφαρμογη να βαλει;

 

Το Call meter 3G

Edited by hariskar
Link to comment
Share on other sites

Για τις κλήσεις δεν ξέρω, δεν έχω βάλει κάτι ακόμα..

Για να μεταφέρεις ότι γίνεται από εφαρμογές στην sd είναι καλό το app2sd(νομίζω χρειάζεται να είσαι root), αλλά και χωρίς αυτό το κινητό σε αφήνει να μεταφέρεις τα περισσότερα..

 

δεν χρειαζεται να ειναι root για να μεταφερεις τις εφαρμογες στην sd απλως δεν μπορουν ολες οι εφαρμογες να μετακινηθουν στην sd το app2sd ειναι καλη εφαρμογη για το σκοπο αυτο....

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...