Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το βλέπεις από κάπου, μόνο αν βάλεις κάποια εφαρμογή (πχ. Advanced Task Killer). Για να τερματίσεις τα "πάντα", τουλάχιστον όπως φαντάζομαι ότι θες να κάνεις, πρέπει πρώτα να κάνεις root και uninstall τα craplets που έχει από τη μάνα του το firmware, γιατί διαφορετικά θα ξανανοίγουν από μόνα τους.

 

Δεν ισχύει αυτό φίλε μου, αν πας settings/ applications/ mnage applications έχει ξεχωριστό tab για τα services που τρέχουν. Όσο για task killers, οι πιό έμπειροι χρήστες (και γνώστες) λένε οτι δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ισχύει αυτό φίλε μου, αν πας settings/ applications/ mnage applications έχει ξεχωριστό tab για τα services που τρέχουν. Όσο για task killers, οι πιό έμπειροι χρήστες (και γνώστες) λένε οτι δεν χρειάζεται...

TIL! Fixed.

Αν και πιστεύω ότι διευκολύνει αρκετά ένας task killer (δεν ανατρέχεις κάθε φορά στις ρυθμίσεις, ούτε ψάχνεις ποιό service είναι απαραίτητο για την ορθή λειτουργία του κινητού).

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε ότι για να κλείσει τα προγράμματα χρειάζεται να καταναλώσει πόρους και επεξεργαστική ισχύ.το μηχανάκι μας δεν εχει πρόβλημα,ανταπεξερχεται μια χαρά.μόνο τα πολλα widgets το βαραίνουν.

Αυτό με τους task killer ίσως να φαινόταν πιο χρήσιμο σε κατώτερα κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρα επιτέλους μια 8άρα κάρτα κλάσης 6 και αναρωτιόμουν αν έχει νόημα να φτιάξω ext3 partition ώστε το link2sd να ακουμπάει εκεί τις εφαρμογές που μεταφέρω (αντί μέσα στο κύριο fat partition που είχα τώρα στην 4άρα). Στο thread με τις εφαρμογές δεν έβγαλα άκρη γιατί τα σχετικά μηνύματα ήταν πιό παλιά, όταν δεν υπήρχε δυνατότητα μεταφοράς στο fat...

 

Ο developer της εφαρμογής δίνει ως επιχείρημα οτι με ext partition είναι ταχύτερο, και οτι αν κάνεις mount το fat στον Η/Υ το ext και οι εφαρμογές που έχει θα εξακολουθούν να δουλεύουν.... Το αντεπιχείρημα βέβαια είναι αυτό της απλότητας, γιατί να μπλέκεις με ext όταν μπορείς απλά να μεταφέρεις στο fat.... Οποιααδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, προσφατα βρηκα σε πολυ καλη τιμη ενα xperia mini και το πηρα.

ο λογος της πολυ καλης τιμης ειναι οτι εχει ενα θεματακι στην καμερα του. ο πρωην ιδιοκτητης του

δεν ειχε ιδεα απο ανδροιδ και δεν τον ενοχλουσε το ψεγαδακι αρκετα ωστε να το στειλει για σερβις.

 

το θεματακι λοιπον ειναι πως στις φωτογραφιες που βγαζει, υπαρχει μια γραμμη αριστερα που μενει

σαν σταμπα σε ολες. εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα hardware και αν φλασαρω μια costume rom

θα εξαφανιστει. (το κινητο παρεμπιπτοντως θα το εχω αυριο στα χερια μου).

 

επισυναπτω μια φωτογραφια τραβηγμενη απο τη συσκευη για να καταλαβετε τι εννοω (καντε κλικ πανω

της μεχρι να βγει στην μεγαλη αναλυση καιν φαινεται αριστρα η καθετη γραμμουλα που σας λεω).. το κινητο

ειναι ακομη εντος εγγυησης αγορασμενο απο Πλαισιο, αλλα στη Λαμια που βρισκομαι δεν εχει πλαισιο

και αν λυνετε το θεμα με ενα φλασαρισμα καποιας αλλης ρομ θα το προτιμουσα απτο να χρειαστει να

το στειλω στο πλαισιο και να μεινω 1-2 βδομαδες χωρις τη συσκευη!

 

Εχει αντιμετωπισει κανεις σας παρομοιο θεμα με το κινητο? Ευχαριστω :)

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Costume ROM; Δηλαδή φοράει κοστούμι; Χαχαχα. :lol:

Custom ROM βρε. :D

Δεν φοραει custom rom οχι ειναι στοκ εξαρχης

εχεις καμια ιδεα για επιλυση του προβληματος?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Δεν φοραει custom rom οχι ειναι στοκ εξαρχης

εχεις καμια ιδεα για επιλυση του προβληματος?

 

Ναι το κατάλαβα βρε. Την έκφραση που χρησιμοποίησες σχολίασα εγώ που την έγραψες λάθος. Τέλος πάντων.

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα software. Απλά πρόσεξε πως αν ξεκλειδώσεις τον bootloader (που είναι απαραίτητο για να βάλεις custom ROM και πυρήνα) μετά αν είναι θέμα hardware και θέλει service θα έχεις χάσει την εγγύηση. Οπότε μετά δε διορθώνεται με τίποτα (εκτός να θέλεις να πληρώσεις από την τσέπη σου την επισκευή). Καλύτερα πήγαινέ στην Sony Ericsson λοιπόν και μη μπλέκεις.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να παω στην sony ericsson? εχει επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα οσον αφορα το σερβις και μονο εκει μπορω να απευθυνθω? δηλαδη να κοιταξω να επικοινωνησω κατευθιαν με αυτους και οχι πρωτα με Πλαισιο? επισης, δεν επαναφερονται τα μινι σε στοκ καταταση οπως γινεται για παραδειγμα με τα galaxy της samsung? Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να παω στην sony ericsson? εχει επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα οσον αφορα το σερβις και μονο εκει μπορω να απευθυνθω? δηλαδη να κοιταξω να επικοινωνησω κατευθιαν με αυτους και οχι πρωτα με Πλαισιο? επισης, δεν επαναφερονται τα μινι σε στοκ καταταση οπως γινεται για παραδειγμα με τα galaxy της samsung?

 

Φυσικά. Στο Βόλο για παράδειγμα υπάρχει service. Αλλά οκ. Και στο Πλαίσιο να το πας, εκεί θα το στείλουν απλά η διαδικασία παίρνει περισσότερο χρόνο.

Όχι, αν ξεκλειδώσεις τον bootloader δε μπορείς να τον ξανακλειδώσεις, οπότε η εγγύηση έχει χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Στο Βόλο για παράδειγμα υπάρχει service. Αλλά οκ. Και στο Πλαίσιο να το πας, εκεί θα το στείλουν απλά η διαδικασία παίρνει περισσότερο χρόνο.

Όχι, αν ξεκλειδώσεις τον bootloader δε μπορείς να τον ξανακλειδώσεις, οπότε η εγγύηση έχει χαθεί.

σε ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες! θα επικοινωνησω κατευθείαν με το σερβις της SE τοτε :-)

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία ερώτηση να κάνω για κάτι που με μπέρδεψε λίγο...

 

Προσπαθώ να στείλω ένα μήνυμα, αλλά δεν το στέλνει. Προσπάθησα να δω τις ρυθμίσεις μπας και πειράχτηκε το νούμερο του κέντρου και δεν το βρήκα. Λέω μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση?

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία ερώτηση να κάνω για κάτι που με μπέρδεψε λίγο...

 

Προσπαθώ να στείλω ένα μήνυμα, αλλά δεν το στέλνει. Προσπάθησα να δω τις ρυθμίσεις μπας και πειράχτηκε το νούμερο του κέντρου και δεν το βρήκα. Λέω μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση?

Βάλε την κάρτα σε άλλο κινητό και δοκίμασε να στείλεις από εκεί. Αν δεν στέλνει δεν έχεις κάρτα:p

Φυσικά. Στο Βόλο για παράδειγμα υπάρχει service. Αλλά οκ. Και στο Πλαίσιο να το πας, εκεί θα το στείλουν απλά η διαδικασία παίρνει περισσότερο χρόνο.

Όχι, αν ξεκλειδώσεις τον bootloader δε μπορείς να τον ξανακλειδώσεις, οπότε η εγγύηση έχει χαθεί.

Ο bootloader μπορεί να ξανά κλειδωθεί!

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader μπορεί να ξανά κλειδωθεί!

 

Με ποια διαδικασία?γιατί τον έχω ξεκλειδώσει the hard way και δεν βλεπω να μουρχεται ποτέ το παγωτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα,

μετα απο ενα μηνα που το αγορασα το κινητο κανει σπασμοδικες δονισεις σαν να τρεχει κατι και δε μαφηνει να μπω πουθενα μονο λιγες στιγμες μπορω και το χρησιμοποιω. εκανα restore to factory setting αλλα τα ιδια παλι.

 

τι μπορει να φταιει?:cry:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα,

μετα απο ενα μηνα που το αγορασα το κινητο κανει σπασμοδικες δονισεις σαν να τρεχει κατι και δε μαφηνει να μπω πουθενα μονο λιγες στιγμες μπορω και το χρησιμοποιω. εκανα restore to factory setting αλλα τα ιδια παλι.

 

τι μπορει να φταιει?:cry:

φιλε μου εχεις και εσυ το κλασσικο προβλημα των μινι.υπερθερμανση των πληκτρων αφης.θα το πας απο εκει που το πηρες για επισκευη η σε σερβις της σονυ ερικσσον.δεν λυνεται η κατασταση με την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.χρειαζεται σερβις

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα,

μετα απο ενα μηνα που το αγορασα το κινητο κανει σπασμοδικες δονισεις σαν να τρεχει κατι και δε μαφηνει να μπω πουθενα μονο λιγες στιγμες μπορω και το χρησιμοποιω. εκανα restore to factory setting αλλα τα ιδια παλι.

 

τι μπορει να φταιει?:cry:

Χριστός Ανέστη. Κοίτα φίλε μου στη σελίδα 305, αν καταλαβα καλά πρέπει να λέει το πρόβλημά σου εκεί.

Ουπς με πρόλαβε άλλος με καλύτερη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα,

μετα απο ενα μηνα που το αγορασα το κινητο κανει σπασμοδικες δονισεις σαν να τρεχει κατι και δε μαφηνει να μπω πουθενα μονο λιγες στιγμες μπορω και το χρησιμοποιω. εκανα restore to factory setting αλλα τα ιδια παλι.

 

τι μπορει να φταιει?:cry:

χχαχαχα και γω το επαθα αυτο, πριν μια ωρα γυρισα απο το σερβις της SE

το πηραν και ειπαν θα με παρουν οταν ειναι ετοιμο και οτι ειναι κλασικο προβλημα

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

χχαχαχα και γω το επαθα αυτο, πριν μια ωρα γυρισα απο το σερβις της SE

το πηραν και ειπαν θα με παρουν οταν ειναι ετοιμο και οτι ειναι κλασικο προβλημα

Επισκευάστηκε σε κανένα το συγκεκριμένο πρόβλημα από την SE και αν ξέρει πως?

Link to comment
Share on other sites

χχαχαχα και γω το επαθα αυτο, πριν μια ωρα γυρισα απο το σερβις της SE

το πηραν και ειπαν θα με παρουν οταν ειναι ετοιμο και οτι ειναι κλασικο προβλημα

και εγω το απογευμα θα παω το δικο μου στο σερβις με το ιδιο προβλημα.και δυστυχως μολις θα πιασουν οι ζεστες το κοβω να γεμιζουν τα σερβις της σονυ με μινι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, προσφατα βρηκα σε πολυ καλη τιμη ενα xperia mini και το πηρα.

ο λογος της πολυ καλης τιμης ειναι οτι εχει ενα θεματακι στην καμερα του. ο πρωην ιδιοκτητης του

δεν ειχε ιδεα απο ανδροιδ και δεν τον ενοχλουσε το ψεγαδακι αρκετα ωστε να το στειλει για σερβις.

 

το θεματακι λοιπον ειναι πως στις φωτογραφιες που βγαζει, υπαρχει μια γραμμη αριστερα που μενει

σαν σταμπα σε ολες. εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα hardware και αν φλασαρω μια costume rom

θα εξαφανιστει. (το κινητο παρεμπιπτοντως θα το εχω αυριο στα χερια μου).

 

επισυναπτω μια φωτογραφια τραβηγμενη απο τη συσκευη για να καταλαβετε τι εννοω (καντε κλικ πανω

της μεχρι να βγει στην μεγαλη αναλυση καιν φαινεται αριστρα η καθετη γραμμουλα που σας λεω).. το κινητο

ειναι ακομη εντος εγγυησης αγορασμενο απο Πλαισιο, αλλα στη Λαμια που βρισκομαι δεν εχει πλαισιο

και αν λυνετε το θεμα με ενα φλασαρισμα καποιας αλλης ρομ θα το προτιμουσα απτο να χρειαστει να

το στειλω στο πλαισιο και να μεινω 1-2 βδομαδες χωρις τη συσκευη!

 

Εχει αντιμετωπισει κανεις σας παρομοιο θεμα με το κινητο? Ευχαριστω :)

 

Η λύση είναι απλή, κατέβασε μια διαφορετική εφαρμογή για να βγάζεις φωτογραφίες:)

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το απογευμα θα παω το δικο μου στο σερβις με το ιδιο προβλημα.και δυστυχως μολις θα πιασουν οι ζεστες το κοβω να γεμιζουν τα σερβις της σονυ με μινι.

λογικα την επομενη μερα θα το παρεις πισω

εχω την εντυπωση πως του κανουν ενα ολοκληρωτικο downgrade και μετα update στην τελευταια εκδοση and thats it..

αυτο σιγουρα ειναι θεμα ζεστης? διοτι αν ηταν θεμα ζεστης δεν θα πρεπε απλα μολις κρυωνε η συσκευη να σταματουσε να το κανει?

 

Η λύση είναι απλή, κατέβασε μια διαφορετική εφαρμογή για να βγάζεις φωτογραφίες:)

το πηγα στο service για το κολλημα στο back button και τους επισημανα και το προβλημα στην καμερα. ας κατσουν να το φτιαξουν αυτοι..

αν δεν φτιαχνεται και ειναι θεμα hardware υπαρχει περιπτωση να μου το αντικαταστησουν με καινουργια συσκευη η μονο στα ονειρα τετοιο πραγμα?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

για το αυριο δεν ειμαι τοσο σιγουρος.οταν τους ρωτησα στο σερβις εδω στην καρδιτσα μου ειπαν 10-12 εργασιμες.

για το downgrade που λες χθες το εκανα και εγω με wotanclient στην εκδοση 042.το εκανε και εκει(και πολυ περισοτερο)και μετα εκανα αναβαθμιση με το seus στην 062.τα ιδια μου εκανε.απο οτι καταλαβα ειναι θεμα ανεβασματος θερμοκρασιας που επηρεαζει τον μηχανισμο των πληκτρων.

μπλεξιμο...αλλα ας το λυσουν αυτοι.μαλλον μολις επισκευαστει θα το δωσω .εχω 2 μινι και το ενα το εβγαλε το προβλημα.δυστυχως δεν μπορω να ζω στην αβεβαιοτητα αν θα χαλασουν.

Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

για το αυριο δεν ειμαι τοσο σιγουρος.οταν τους ρωτησα στο σερβις εδω στην καρδιτσα μου ειπαν 10-12 εργασιμες.

για το downgrade που λες χθες το εκανα και εγω με wotanclient στην εκδοση 042.το εκανε και εκει(και πολυ περισοτερο)και μετα εκανα αναβαθμιση με το seus στην 062.τα ιδια μου εκανε.απο οτι καταλαβα ειναι θεμα ανεβασματος θερμοκρασιας που επηρεαζει τον μηχανισμο των πληκτρων.

μπλεξιμο...αλλα ας το λυσουν αυτοι.μαλλον μολις επισκευαστει θα το δωσω .εχω 2 μινι και το ενα το εβγαλε το προβλημα.δυστυχως δεν μπορω να ζω στην αβεβαιοτητα αν θα χαλασουν.

εμενα μου ειπαν οτι ειναι γνωστο προβλημα αυτο δηλαδη το βλεπουν αρκετα συχνα και πως γινεται σε μια μερα.

περιεργο που σου ειπαν 10-12 μερες εσενα :-/.. μηπως ξερουμε απο τι προκαλειται το προβλημα ωστε να προσπαθησουμε

να το αποφυγουμε απτο να ξαναγινει στο μελλον?

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...