Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατέβασα πάλι το αρχείο το έκανα unrar και μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα: ! 2.2_stock_partition_size\files: The file "2.2_stock_partition_size\files" header is corrupt

αυτό φταίει?

 

ναι... είναι corrupted όλο το folder... το ξανακάνω τώρα upload πάλι... μάλλον έφαγε σκάλωμα το megaupload..

 

edit: μόλις κατέβασα το αρχείο και είναι μια χαρά. Οπότε κάτι παίζεται με το PC σου και τα κάνει corrupt... Για σιγουριά, πάρε το αρχείο και σε zip και δοκίμασε από αυτό να κάνεις update την rom (δεν ξέρω όμως πόσες μέρες θα μπορέσει να μείνει online το zip, οπότε κατέβασέ το το συντομότερο)..

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε kogos έγιναν όλα όπως τα είπες (μονο που δε μου έβγαλε το πρώτο παράθυρο με το ok). Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες αλλα και για τον updater. Mπράβο και πάλι. Kάτι τελευταίο, εγώ αν χρειαστεί να γυρίσω στη 256 ram τι θα πρέπει να κάνω μιας και δεν έχω κάνει το πρώτο βήμα?

sorry γιατί μπορεί να είναι απλό αλλα δεν ξέρω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kogos έγιναν όλα όπως τα είπες (μονο που δε μου έβγαλε το πρώτο παράθυρο με το ok). Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες αλλα και για τον updater. Mπράβο και πάλι. Kάτι τελευταίο, εγώ αν χρειαστεί να γυρίσω στη 256 ram τι θα πρέπει να κάνω μιας και δεν έχω κάνει το πρώτο βήμα?

sorry γιατί μπορεί να είναι απλό αλλα δεν ξέρω καθόλου.

 

Για να επιστρέψεις στα 256ram, και να κάνεις το κινητό σαν να είναι stock, εκτελείς το πρώτο βήμα (οπότε θα μπορείς και πάλι να μπεις σε FTM, όπως εξηγώ στην παρακάτω παράθεση) ....

κατεβάζεις το αρχείο που είναι στο link. Το αντιγράφεις στην SD κάρτα σου (όπως είναι σαν zip, δεν το αποσυμπιέζεις), κλείνεις το κινητό, και μετά ξεκινάς το κινητό με το CWM (κρατάς πατημένο (volume-). Flashάρεις το zip που είναι στο link (install rom from sd card και επιλέγεις το zip αρχείο). Κάνεις reboot και ξεκινάς πάλι το κινητό με (volume-). Τώρα θα μπει σε FTM.

 

..... και μετά απλά εκτελείς το επίσημο update της wind που μπορείς να το κατεβάσεις από το site της. Μετά από αυτό, δεν μπορεί κανείς τεχνικός να καταλάβει τι πείραγμα έχεις κάνει στο κινητό.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ: έκανα την εγκατάσταση, μου έδειξε "σαξέσφουλ". Στο κινητό πλέον μου έβγαλε το εξής μενού:

clockworkmod recovery v3.0.1.4

use vol keys to highlight and home to select

- reboot system now

apply sdcard:update.zip

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

install zip from sdcard

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

 

Πατάω το ριμπούτ κάνει επανεκκίνηση και μου βγάζει συνεχώς αυτό το μενού... :confused:

έβγαλα και την μπαταρία, την ξαναέβαλα αλλά πάπαλα, το ίδιο και πάλι.

Τι να κάνω; δεν ανοίγει το τηλέφωνο... έχω περάσει την εργοστασιακή 2.2 πριν από 4 μέρες και πήγαινα για τα 512. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ: έκανα την εγκατάσταση, μου έδειξε "σαξέσφουλ". Στο κινητό πλέον μου έβγαλε το εξής μενού:

clockworkmod recovery v3.0.1.4

use vol keys to highlight and home to select

- reboot system now

apply sdcard:update.zip

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

install zip from sdcard

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

 

Πατάω το ριμπούτ κάνει επανεκκίνηση και μου βγάζει συνεχώς αυτό το μενού... :confused:

έβγαλα και την μπαταρία, την ξαναέβαλα αλλά πάπαλα, το ίδιο και πάλι.

Τι να κάνω; δεν ανοίγει το τηλέφωνο... έχω περάσει την εργοστασιακή 2.2 πριν από 4 μέρες και πήγαινα για τα 512. Τίποτα άλλο.

 

Τσεκαρε μηπως εχει μεινει πατημενο το κουμπι volume(-) οποτε σε βαζει συνεχεια σε clockworkmod recovery

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Με το ξεκλείδωμα των 512, ελευθερώσαμε 256 επιπλεόν Mb σωστα? Σωστά... Το ερώτημά μου είναι, πού και ώς τί τα ελευθερώσαμε? Σαν internal memory? Γιατί αυτό με ενδιαφέρει. Έχω ΣΥΝΟΛΙΚΑ 101 εφαρμογές και παιχνίδια (δηλαδή όταν πάω ρυθμίσεις>εφαρμογές>διαχείριση εφαρμογών>όλα έχω 101 εφαρμογές) και μου μένουν μόνο 22 Mb διαθέσιμου εσωτερικού χώρου. Πράγμα ανησυχητικό γιατί συνέχεια μου βγάζει την ειδοποίηση ότι δεν εχω πολύ ελεύθερο χώρο.

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Με το ξεκλείδωμα των 512, ελευθερώσαμε 256 επιπλεόν Mb σωστα? Σωστά... Το ερώτημά μου είναι, πού και ώς τί τα ελευθερώσαμε? Σαν internal memory? Γιατί αυτό με ενδιαφέρει. Έχω ΣΥΝΟΛΙΚΑ 101 εφαρμογές και παιχνίδια (δηλαδή όταν πάω ρυθμίσεις>εφαρμογές>διαχείριση εφαρμογών>όλα έχω 101 εφαρμογές) και μου μένουν μόνο 22 Mb διαθέσιμου εσωτερικού χώρου. Πράγμα ανησυχητικό γιατί συνέχεια μου βγάζει την ειδοποίηση ότι δεν εχω πολύ ελεύθερο χώρο.

Τα επιπλέον 256ΜΒ αντιστοιχούν στη RAM και όχι στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Με 512ΜΒ RAM μπορείς να έχεις 3-4 <<βαριά>> προγράμματα ανοιχτά χωρίς να κολλάει το κινητό ενώ με 256 έτρωγε σκαλώματα πολύ εύκολα.

 

Edit: Μπορείς να μετακινήσεις προγράμματα στην SD εάν έχεις έκδοση από 2.2 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

A, ok. Και τρόπος να αυξήσουμε την internal memory υπάρχει η μπα?

Edit: Μπορείς να μετακινήσεις προγράμματα στην SD εάν έχεις έκδοση από 2.2 και πάνω.

Τα έχω μετακινήσει σχεδόν όλα, αλλά μερικά μεγάλα, όπως το z4root -->25mb, δεν με αφήνει να τα μετακινήσω... Μπορώ με κάποιον όχι πολύ πολύπλοκο τρόπο να τα βάλω όλα στην SD?

Πεθαμένος: Ένας φιλόσοφος, κάποτε μου είπε το εξής "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"

Άγγελος: Φίλε, δεν υπάρχεις... αλλά μην το σκέφτεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ: έκανα την εγκατάσταση, μου έδειξε "σαξέσφουλ". Στο κινητό πλέον μου έβγαλε το εξής μενού:

clockworkmod recovery v3.0.1.4

use vol keys to highlight and home to select

- reboot system now

apply sdcard:update.zip

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

install zip from sdcard

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

 

Πατάω το ριμπούτ κάνει επανεκκίνηση και μου βγάζει συνεχώς αυτό το μενού... :confused:

έβγαλα και την μπαταρία, την ξαναέβαλα αλλά πάπαλα, το ίδιο και πάλι.

Τι να κάνω; δεν ανοίγει το τηλέφωνο... έχω περάσει την εργοστασιακή 2.2 πριν από 4 μέρες και πήγαινα για τα 512. Τίποτα άλλο.

 

κάτι μου λέει πως έχεις πάρει αρχεία από άλλον οδηγό σε άλλο site για 512ΜΒ, βάζοντας τελικά το CWM στο boot ή system partition. Αν εκτελέσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του οδηγού εδώ, με τα αρχεία που δίνονται μόνο σε αυτόν εδώ τον οδηγό, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Επίσης, πρόσεχε τα αρχεία που κατεβάζεις να μην είναι corrupted (γιατί κάποιος φίλος παραπάνω είχε αυτό το πρόβλημα). Αν όταν τα κάνεις unrar σου εμφανίσει σφάλμα το winrar (ή όποιο άλλο πρόγραμμα αποσυμπίεσης έχεις) τότε είναι corrupted και δεν σου κάνουν. Ξανακατέβασέ τα μέχρι να πετύχεις καλό. Είναι ανεβασμένα σε free file sharing servers, μην περιμένουμε και ποιότητα υπηρεσιών:rolleyes:

 

 

A, ok. Και τρόπος να αυξήσουμε την internal memory υπάρχει η μπα?

 

Τα έχω μετακινήσει σχεδόν όλα, αλλά μερικά μεγάλα, όπως το z4root -->25mb, δεν με αφήνει να τα μετακινήσω... Μπορώ με κάποιον όχι πολύ πολύπλοκο τρόπο να τα βάλω όλα στην SD?

Έχεις 2 επιλογές. Η μία είναι repartition. Το κινητό σου αποτελείται από διάφορα partition τα οποία δεν χρειάζεται να είναι τόσο μεγάλα καταλαμβάνοντας άχρηστο χώρο που θα μπορούσε να είναι χώρος διαθέσιμος για applications. Οπότε κάνοντας repartition ελευθερώνεις αυτόν το χώρο.

 

Η δεύτερη λύση είναι να "κοροϊδέψεις" το κινητό πως η internal μνήμη είναι η sd card, δημιουργώντας symbolic links στην internal προς την sd card, οπότε ανεβάζεις τραγικά την μνήμη, ανάλογα με την sd κάρτα που έχεις. Υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν αυτό, μπορείς να ψάξεις στο ιντερνετ για a2sd ή link2sd.

 

Επειδή όλα τα παραπάνω είναι όμως offtopic, δες εδώ καλύτερα: Blade repartition εξοικονομώντας εξτρά 100ΜΒ internal μνήμης (lousou76)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Να πω δημόσια ένα "ευχαριστώ" στο φίλτατο μέλος "kogos" (γράψε τ'ονομά σου αν θες) μιας και κυριολεκτικά με έσωσε δίνοντας μου τα φώτα του & το τηλ. ήρθε στα ίσια του.

Το ετοίμαζα για κάδο μιας και δεν ξέρω που πάνε τα 4. Τώρα όλα "ok".

Όπως το έγραφες είναι τελικά, θέλει πολυυύ κόπο για να μείνει τούβλο, σε οτι κατάσταση να είναι, επανέρχεται...

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση [που σε πολλούς θα φανεί ηλίθια...

Τι μπορώ να κάνω στο κινητό μου αφού χρησιμοποιήσω το z4root modified;

Που μπορώ να "επέμβω";

Μπορώ να διαγράψω κάτι ή να κάνω κάτι άλλο χρήσιμο;

Πιστέψτε με είναι αρκετός κόσμος που δεν γνωρίζει!

Μαγκιά δεν είναι να έχεις κάποιον να σε ακολουθεί.

Μαγκιά είναι να τον έχεις πλάι σου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι και εγώ να ακολουθήσω τον οδηγό, μπορώ να μάθω αν το hardware ui είναι ενεργοποιημένο σε αυτή τη ROM;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι και εγώ να ακολουθήσω τον οδηγό, μπορώ να μάθω αν το hardware ui είναι ενεργοποιημένο σε αυτή τη ROM;

 

είναι η official rom, οπότε όχι

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

είναι η official rom, οπότε όχι

 

Ευχαριστώ φίλε kogos. Θα ψάξω να δω πως θα το ενεργοποιήσω.

 

Ακολούθησα τον οδηγό και όλα πήγαν καλά. Έχω μόνο ένα θέμα με την ένδειξη ισχύος του σήματος. Μου δίνει 1 μπάρα (ενίοτε και καμία) στο ίδιο μέρος που η SS μου έδινε 3. Δοκίμασα πάντως να κάνω κλήση και η ποιότητα ήταν πολύ καλή.

 

Φαντάζομαι έχει να κάνει με το ότι γύρισε σε GEN2 και όχι με τις custom-ιες για 512 κλπ. Συμβαίνει σε όλους;

 

EDIT:

Άκυρο το παραπάνω. Ρύθμισα σε GSM only και όλα είναι όπως πριν.

Edited by pan05
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε kogos. Θα ψάξω να δω πως θα το ενεργοποιήσω.

 

 

Ενεργοποίηση του hardware acceleration:

system/build.prop

...

Ψάξτε για "debug.sf.hw=". Τιμή 0 έχει hardware acceleration disabled. Τιμή 1 έχει hardware accel enabled.

 

Πολλές ακόμα πληροφορίες μπορείς να βρεις στο παρακάτω λινκ:

Blade: "Πειράξτε" τη ROM σας /φτιάξτε τη δική σας custom ROM

 

Δες και την υπογραφή μου. Μπορεί να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει. Αν θες να περιμένεις λίγο, θα βγει και ελληνική έκδοση rom βασισμένη στην official που θα έχει αρκετές αλλαγές και βελτιώσεις. Μία από αυτές θα είναι φυσικά και το hardware acceleration.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε αν κολλήσει στο 14/100 για 15 λεπτά και δεν προχωρά?

 

βγάλτο και ξαναπροσπάθησε. Δεν έχει πειράξει το recovery partition οπότε μπορείς είτε να flashάρεις άλλη rom είτε να ξαναπροσπαθήσεις. Σε λίγες μέρες θα είναι online και μια έκδοση της official για πέρασμα με CWM για όσους δεν θέλουν να το κάνουν από windows.

 

Μάλλον θέμα με το PC σου μου φαίνετε πως έχεις πάντως, γιατί στο 14% μάλλον έχασε τη σύνδεση Usb. Οπότε αν έχεις κανα λαπτοπ ή κανένα άλλο pc, δοκίμασε το από εκεί.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Kogos, δεν ακούει τίποτα το τηλέφωνο... πατάω το - vol και power και τίποτα...

 

για να το διορθώσουμε δώσε παραπάνω πληροφορίες. Το κινητό ήταν gen1 ή gen2? Είχε 2.2 μαμίσια από την αγορά ή όχι? Είχες βάλει μήπως κάποια TPT 2.2 ή TPT CM7 στο παρελθόν???

 

Μην ανησυχείς πάντως, είναι υπερβολικά δύσκολο να brickάρει το blade

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάρει πριν τον Φεβρουάριο από Wind και είχε το 2.1 από την μαμά του χωρίς καμιά αλλαγή... προσπάθησα να του βάλω το 2.2 και πάτωσε...

Είμαι ηλεκ. μηχανικός οπότε καταλαβαίνω... φαινότανε να έχασε το USB για κάποιο άγνωστο λόγο... η μπαταρία του ήταν στο 70%.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... Μοιάζει να έχει brickάρει όμως...

Edited by EvanA
Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάρει πριν τον Φεβρουάριο από Wind και είχε το 2.1 από την μαμά του χωρίς καμιά αλλαγή... προσπάθησα να του βάλω το 2.2 και πάτωσε...

Είμαι ηλεκ. μηχανικός οπότε καταλαβαίνω... φαινότανε να έχασε το USB για κάποιο άγνωστο λόγο... η μπαταρία του ήταν στο 70%.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... Μοιάζει να έχει brickάρει όμως...

 

μην ανησυχείς... ας το σώσουμε λοιπόν... πρώτα διάβασε ΟΛΟ το ποστ και μετά ακολούθησε τα βήματα.

 

Θα χρειαστώ και feedback να δούμε αν τα καταφέρεις.

 

1) βγάζεις την μπαταρία από το κινητό και το αφήνεις έτσι για 1 λεπτό.

 

2) πατάς το power ΠΑΝΤΑ με την μπαταρία βγαλμένη. Το κινητό φυσικά δεν θα ξεκινήσει. Αφήνεις το power.

 

3) Πατάς το volume+ και το volume- μαζί. Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΚΙΝΗΤΟΥ. Κρατώντας τα πατημένα (μόνο volume- και volume+, όχι power button), συνδέεις το USB. Κανονικά θα πρέπει το κινητό να μπει σε DFU mode (diagnostic interface). Από τα windows θα ακούσεις τον ήχο πως αναγνωρίστηκε καινούργια συσκευή, και από τον device manager θα δεις κάτι σαν το παρακάτω. Το κινητό θα είναι φυσικά κλειστό.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20127&stc=1&d=1304794751

Να θυμάσαι σε ποια COM λέει πως έχει συνδεθεί το κινητό, σε εμένα είναι στην COM3 όπως βλέπεις.

Αν δεν μπορείς να μπεις σε DFU mode, πάει σίγουρα για αλλαγή. Ούτε η zte δεν μπορεί να στο φτιάξει, αλλά ούτε και μπορεί να εξακριβώσει αν έχεις βάλει custom rom ή τίποτε άλλο "παράνομο":) Οπότε, αν δεν μπορείς να βάλεις το κινητό σε DFU τότε στείλτο πίσω και πες ότι απλά μια μέρα σταμάτησε να δουλεύει...

 

4) Με το κινητό σε DFU mode, κατέβασε αρχείο 1 και αρχείο 2. Αποσυμπίεση το αρχείο 1 σε folder και αποσυμπίεση / αντικατάσταση του αρχείου 2 στο ίδιο folder. Από τον wind updater του πρώτου post, θα δεις ένα folder με το όνομα files που είναι ουσιαστικά τα gen2 αρχεία που θες.

 

5) τρέχεις το USDL_P726CV1.00.00.exe και πατάς το θαυμαστικό μέχρι να σου εμφανίσει administrator, και πατάς ΟΚ

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19947&stc=1&d=1304430726

 

6) Πας Option-->port config και βάζεις στο Line1-DIAG το COM PORT που είδες από πριν (εμένα ήταν COM3 για παράδειγμα). Όλα τα άλλα line θα πρέπει να είναι NULL

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19948&stc=1&d=1304430726

 

7) Πατάς το SW Directory και επιλέγεις το folder με το όνομα files που είναι μέσα η gen2 rom.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20128&stc=1&d=1304796578

 

8) Πατάς start all και περιμένεις να τελειώσει

 

9) Μετά πας στις δίπλα ρυθμίσεις και τις βαζεις όπως είναι και στην εικόνα κάτω:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20129&stc=1&d=1304796574

 

10) πατάς Start all και περιμένεις να τελειώσει

 

11) Μεγιά το κινητό... σαν καινούργιο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ο παραπάνω τρόπος update θα κάνει "force download" την rom στο κινητό χωρίς adb, οπότε ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείτε σαν εναλλακτικός updater, αλλά μόνο σε περιπτώσεις που πραγματικά υπάρχει πρόβλημα στο κινητό.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...