Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω. οταν παω σπιτι θα το δοκιμασω. να υποθεσω οτι η ολη διαδικασια που αναφερεται στο τοπικ για το ξεκλειδωμα μπορει να γινει και χωρις την sim μεσα ετσι?
Link to comment
Share on other sites

οταν αγορασα το blade, και εβαλα την καρτα sim απο το νοκια μου, δε χρειαστηκε να κανω καμια ρυθμιση οσον αφορα τις ρυθμισεις για τα μηνυματα, mms, gprs και ιντερνετ. για καποιο λογο ηταν κρατημενες. οταν θα περασω την καινουρια rom, θα ισχυσει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ναι... οι ρυθμίσεις για τις ελληνικές εταιρίες (και όχι μόνο) είναι ενσωματωμένες στο android. Όταν θα βάλεις την sim, θα ενεργοποιηθούν αυτόματα και οι σχετικές ρυθμίσεις. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση που έχεις καμία ειδική εταιρική σύνδεση που θέλει άλλες ρυθμίσεις από τις γνωστές, πράγμα σπάνιο φυσικά.

 

Το ίδιο ισχύει και για όλες τις custom roms (ή τουλάχιστον τις περισσότερες).

 

Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν κάρτα sim της vodafone και cosmote, μια χαρά...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

τα apn και οι ρυθμίσεις για sms/mms δεν έχουν αλλάξει από την πρώτη παλιά επίσημη eclair. Οπότε, αφού σου internet, μηνύματα κλπ σου δούλεψαν και παλαιότερα με την android 2.1 θα σου δουλεύει και τώρα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχω ξεκλειδωσει τη μνημη στα 512 με τη διαδικασια που αναφερετε!μου δουλεψε κανονικα οση ωρα το επεξεργαζομουν.οταν το αφησα (περιπου για 10 λεπτα) πηγα να το ανοιξω και το τηλεφωνο ηταν νεκρο.εβγαλα την μπαταρια για να ξεκινησει αλλα εμεινε στο πρασινο ρομποτακι.τελικα το επανεφερα στην εργοστασιακη εκδοση με μεθοδο ΤΡΤ.μηπως μπορει καποιος να μου πει γιατι οταν το κινητο ξεκλειδωσει τα 512 μνημης μπλοκαρει.σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καταφερα και το κατεβασα μεσω blade, αλλα οταν το ετρεξα κολλησε στην οθονη που "δειχνει" οτι γινεται η επεξεργασια για το root. το αφησα αρκετη ωρα. αναγκαστηκα να γυρισω με το κουμπι της επιστροφης πισω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχω ξεκλειδωσει τη μνημη στα 512 με τη διαδικασια που αναφερετε!μου δουλεψε κανονικα οση ωρα το επεξεργαζομουν.οταν το αφησα (περιπου για 10 λεπτα) πηγα να το ανοιξω και το τηλεφωνο ηταν νεκρο.εβγαλα την μπαταρια για να ξεκινησει αλλα εμεινε στο πρασινο ρομποτακι.τελικα το επανεφερα στην εργοστασιακη εκδοση με μεθοδο ΤΡΤ.μηπως μπορει καποιος να μου πει γιατι οταν το κινητο ξεκλειδωσει τα 512 μνημης μπλοκαρει.σας ευχαριστω

 

πως το επανέφερες στην εργοστασιακή έκδοση με TPT? Εννοείς πως το επανέφερες σε eclair? Γιατί αν σου είχε δουλέψει το update για το ξεκλείδωμα της μνήμης δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις TPT μέθοδο.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον!καταφερα μια μονο φορα να εγκαταστησω την stock 2.2,παρα τις πολλες προσπαθειες.αφου δε μπορουσα να κανω τιποτα φλασαρισα αυτο<< China Unicom Gen2 TPT>> και εγκατεστησα το restore_stock_recovery και επανεγκατεστησα την official της wind.
Link to comment
Share on other sites

παιδες, οσοι απο εσας ξεκλειδωσατε το blade σας στα 512 ειδατε τρελη διαφορα σε σχεση με τα 256?

Γιατι blade φιλου κολλαει αισχρα και αναρωτιεμαι εαν το ξεκλειδωμα θα βελτιωσει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πως το επανέφερες στην εργοστασιακή έκδοση με TPT? Εννοείς πως το επανέφερες σε eclair? Γιατί αν σου είχε δουλέψει το update για το ξεκλείδωμα της μνήμης δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις TPT μέθοδο.

 

καταρχην να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον!καταφερα μια μονο φορα να εγκαταστησω την stock 2.2,παρα τις πολλες προσπαθειες.αφου δε μπορουσα να κανω τιποτα φλασαρισα αυτο<< China Unicom Gen2 TPT>> και εγκατεστησα το restore_stock_recovery και επανεγκατεστησα την official της wind.

αν γνωριζεις να μου πεις γιατι δε μου εμφανιζει το CWM μετα το 98% (μονο μια φορα μου το εμφανισε απο τις απειρες που το προσπαθησα) και στη συνεχεια μου βγαζει μηνυμα fail.επισης οπως λες το CWM εγκαθισταται ,ομως οταν προσπαθω να το εμφανισω με volume(-) δεν εμφανιζεται.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον!καταφερα μια μονο φορα να εγκαταστησω την stock 2.2,παρα τις πολλες προσπαθειες.αφου δε μπορουσα να κανω τιποτα φλασαρισα αυτο<< China Unicom Gen2 TPT>> και εγκατεστησα το restore_stock_recovery και επανεγκατεστησα την official της wind.

αν γνωριζεις να μου πεις γιατι δε μου εμφανιζει το CWM μετα το 98% (μονο μια φορα μου το εμφανισε απο τις απειρες που το προσπαθησα) και στη συνεχεια μου βγαζει μηνυμα fail.επισης οπως λες το CWM εγκαθισταται ,ομως οταν προσπαθω να το εμφανισω με volume(-) δεν εμφανιζεται.

 

δεν μπορώ να σε βοηθήσω... συγνώμη... μπορώ όμως να σου προσφέρω έναν εναλλακτικό τρόπο για να κάνεις το "ξεκλείδωμα" των MB που σίγουρα θα σου δουλέψει... Θα το δοκιμάσω πρώτα όμως για να μην σου το κάψω και θα ποστάρω.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να σε βοηθήσω... συγνώμη... μπορώ όμως να σου προσφέρω έναν εναλλακτικό τρόπο για να κάνεις το "ξεκλείδωμα" των MB που σίγουρα θα σου δουλέψει... Θα το δοκιμάσω πρώτα όμως για να μην σου το κάψω και θα ποστάρω.

να σαι καλα θα περιμενουμε ολοι!να σε ρωτησω ενα τελευταιο.αγορασα το κινητο με τη 2.1 εκδοση.την αναβαθμισα σε 2.2 απο τη WIND.απ οτι ειδα αλλαξε το ΙΜΕΙ του κινητου.εγινε λογω της αναβαθμισης ή απο τους πειραματισμους?

Link to comment
Share on other sites

αφού σου δουλεύει το TPT (πράγμα παράξενο γιατί δεν θα έπρεπε αν έχεις βάλει την αναβάθμιση της wind) τότε μπορείς με TPT να περάσεις την GSF b19 και να έχεις και ξεκλειδωμένα τα 512ΜΒ... από εδώ. ( mirror, mirror)

 

το ΙΜΕΙ χάλασε από τους πειραματισμούς μόνο αν αρχίζει με μηδενικά... αν αρχίζει με κάτι άλλο τότε έχεις flasάρει κάποιου άλλου τα αρχεία και πήρες το ΙΜΕΙ του... για να το διορθώσεις: διάβασε εδώ και βλέπουμε... επίσης, για το IMEI μπορείς να δεις και εδώ

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

αφού σου δουλεύει το TPT (πράγμα παράξενο γιατί δεν θα έπρεπε αν έχεις βάλει την αναβάθμιση της wind) τότε μπορείς με TPT να περάσεις την GSF b19 και να έχεις και ξεκλειδωμένα τα 512ΜΒ... από εδώ. ( mirror, mirror)

 

το ΙΜΕΙ χάλασε από τους πειραματισμούς μόνο αν αρχίζει με μηδενικά... αν αρχίζει με κάτι άλλο τότε έχεις flasάρει κάποιου άλλου τα αρχεία και πήρες το ΙΜΕΙ του... για να το διορθώσεις: διάβασε εδώ και βλέπουμε... επίσης, για το IMEI μπορείς να δεις και εδώ

 

Αυτο το προγραμμα που φλασαρω << China Unicom Gen2 TPT>>,μου περναει στην ουσια το CMD αλλα οταν περναω μια rom, η συσκευη μου μπαινει σε λειτουργια πτησης (απ οτι διαβασα ειναι η συσκευη gen2 και γινεται partition για gen1).οσον αφορα το ΙΜΕΙ ξεκιναει με μηδενικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προγραμμα που φλασαρω << China Unicom Gen2 TPT>>,μου περναει στην ουσια το CMD αλλα οταν περναω μια rom, η συσκευη μου μπαινει σε λειτουργια πτησης (απ οτι διαβασα ειναι η συσκευη gen2 και γινεται partition για gen1).οσον αφορα το ΙΜΕΙ ξεκιναει με μηδενικα.

 

δεν έχω ιδέα τι είναι το CMD και το china unicom πρέπει να το χρησιμοποιείς με προσοχή γιατί βάζει το stock gen2 partition, και αν το βάλεις σε gen1 συσκευή την brickάρεις. Δοκίμασε το TPT που σου είπα να δούμε.

 

Το ΙΜΕΙ σου το άλλαξες με τις δοκιμές που έκανες, οπότε δες τα παραπάνω λινκς για να λύσεις το πρόβλημά σου

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ιδέα τι είναι το CMD και το china unicom πρέπει να το χρησιμοποιείς με προσοχή γιατί βάζει το stock gen2 partition, και αν το βάλεις σε gen1 συσκευή την brickάρεις. Δοκίμασε το TPT που σου είπα να δούμε.

 

Το ΙΜΕΙ σου το άλλαξες με τις δοκιμές που έκανες, οπότε δες τα παραπάνω λινκς για να λύσεις το πρόβλημά σου

 

χιλια συγνωμη εννουσα οτι περναει το clorkworkmode (CWM).σ ευχαριστω για ολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη μεγαλη παρεα του φορουμ!

Ειναι το παρθενικο μου μηνυμα στο φορουμ, μιας κ σημερα μπηκα!

Ο λογος φυσικα ειναι το πανεμορφο blade το οποιο προχθες αγορασα!

 

Ειναι 2.2 froyo απο τη μαμα του με 256 μνημη!

Να ξεκαθαρισω οτι ειμαι εντελως ασχετος απο android (1ο μου ειναι αυτο).

 

Διαβαζοντας τον οδηγο του Kogos θελω να κανω κ εγω το ξεκλειδωμα της μνημης αλλα δυσκολευομαι με τη διαδικασια λιγο..\

1. Απο ποιο βημα να ξεκινησω? (εχω δωσει αρκετα στοιχεια?)

2. Οι διαδικασιες ολες γινονται με τη μπαταρια φορεμενη στο τηλεφωνο?

3. Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα σαν ασχετος που ειμαι για να μη χαλασω το κινητο?

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων κ με τη σειρα μου τα συγχαρητηρια στον Kogos για τον οδηγο!

Link to comment
Share on other sites

1. ξεκινάς από το βήμα 2

2. ναι... η μπαταρία φορεμένη στο κινητό.

3. όχι, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Απλά μην βγάλεις το κινητό από την usb μέχρι να τελειώσει η διαδικασία.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

1. ξεκινάς από το βήμα 2

2. ναι... η μπαταρία φορεμένη στο κινητό.

3. όχι, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Απλά μην βγάλεις το κινητό από την usb μέχρι να τελειώσει η διαδικασία.

 

Ευχαριστω θερμα για την γρηγορη απαντηση!

Αρα πρεπει να κανω μονο αυτα τα 2 βηματακια κ ΤΣΑΑΑΚ 512 ram???

Θα το δοκιμασω σημερα κιολας!

 

Εχω μια μεγαλυτερη SD απο αυτη που ειχε το κινητο απο τη μαμα του, 4 GB ειναι αυτη που εχω...

Να του τη φορεσω πριν κανω τη διαδικασια?

 

Για να περασω μετα αλλη rom θα χρειαστει να ακολουθησω καποιον αλλο οδηγο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν βάλεις πριν ή μετά την καινούργια sd σου. Η διαδικασία δεν επηρεάζει καθόλου την sd και ούτε σβήνει η γράφει αρχεία στην sd.

 

Το να περάσεις άλλη rom είναι πολύ εύκολο, και φυσικά δεν καλύπτεται από αυτόν τον οδηγό... αλλά είμαι 100% σίγουρος πως θα έχεις όση βοήθεια θες από το forum αν κάτι δεν πάει καλά. (δες και εδώ, το νούμερα 2 ή 3)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν βάλεις πριν ή μετά την καινούργια sd σου. Η διαδικασία δεν επηρεάζει καθόλου την sd και ούτε σβήνει η γράφει αρχεία στην sd.

 

Το να περάσεις άλλη rom είναι πολύ εύκολο, και φυσικά δεν καλύπτεται από αυτόν τον οδηγό... αλλά είμαι 100% σίγουρος πως θα έχεις όση βοήθεια θες από το forum αν κάτι δεν πάει καλά. (δες και εδώ, το νούμερα 2 ή 3)

 

Τελεια τοτε, θα κανω την αναβαθμιση στα 512 κ θα postαρω να σας πω!

Ευχαριστω κ παλι!

 

EDIT:

Τελεια τοτε, θα κανω την αναβαθμιση στα 512 κ θα postαρω να σας πω!

Ευχαριστω κ παλι!

 

Μολις ολοκληρωσα τη διαδικασια οπως την εγραφε ο οδηγος....

Μου εμφανιζει διαθεσιμο χωρο 124 MB μονο....δλδ το ιδιο με πριν :(

 

Τι συμβαινει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...