Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω για την βοηθεια αν τα αρχεια τα πηρα απο τον οδηγο του modaco ,μιας και το ειδα πιο πριν .Καλος οδηγος στα ελληνικα να γινει και sticky .

προσπαθησα να ξανα κανω την διαδικασια με τον stock της wind αλλα στο 96% μου εβγαλε reset ,οπως και στο modified στο 98% και δεν εμφανισε clockworkmod παρα μονο το πρασινο ανθρωπακι και φτου απ'την αρχη.Τωρα θα δοκιμασω να αντικαταστησω τα αρχεια της orange απο αυτα του δικου σου updater.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερωτηση : για το βημα 2 βγαζω τν μπαταρια οταν τρεξω το exe αρχειο η απο πριν?

επισεις οταν τρεχω το exe δν μου βγαζει τν εικονα 1 και με παει κατευθειαν στην 2η με τn επιλογη start "απενεργοποιημενη"

κανω κατι λαθος η απλα πρεπει να βγαλω τν μπαταρια?

+ οτι οταν εβαλτα τν USB το pc δν μου αναγνωρισε τν σισκευη κ εβγαλε μνμ οτι δν εγατασταθικε η σισκευη !!

 

μην βγάλεις την μπαταρία καθόλου. Άνοιξε το κινητό σου κρατώντας (volume-) και όταν δεις το FTM, βάλτο στην usb. Άνοιξε μετά το exe και σε 5-10 δευτερόλεπτα θα σου έχει την επιλογή start ενεργοποιημένη.

 

Δεν χρειάζεται να την βγάλουμε την μπαταρία καθόλου, οπότε και δεν το γράφω. Ο λόγος που το γράφει στο πρόγραμμα στα αγγλικά είναι γιατί έχει γίνει λάθος από την zte που έδιναν παλιότερα στους devs τον updater για dfu. Μάλιστα, με την μπαταρία βγαλμένη δεν θα κάνει και backup το ΙΜΕΙ. Οπότε, καλύτερα η μπαταρία να είναι πάνω στο κινητό.

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια αν τα αρχεια τα πηρα απο τον οδηγο του modaco ,μιας και το ειδα πιο πριν .Καλος οδηγος στα ελληνικα να γινει και sticky .

προσπαθησα να ξανα κανω την διαδικασια με τον stock της wind αλλα στο 96% μου εβγαλε reset ,οπως και στο modified στο 98% και δεν εμφανισε clockworkmod παρα μονο το πρασινο ανθρωπακι και φτου απ'την αρχη.Τωρα θα δοκιμασω να αντικαταστησω τα αρχεια της orange απο αυτα του δικου σου updater.

 

το reset του κινητού στο 96% είναι λογικό. Δοκίμασε και με τα αρχεία του updater, γιατί τα αρχεία της orange θα σου κάνουν μικρό system partition που δεν θα χωράει μετά της wind, και θα πρέπει να το αλλάξεις πάλι σε 152ΜΒ τουλάχιστον. Επίσης, αν σου την βαρέσει ποτέ και θες να βάλεις android3, είναι 146ΜΒ, οπότε και πάλι δεν θα χωράει (αυτή που έβαλα εγώ τουλάχιστον). Οπότε με τα 152ΜΒ που δίνω εγώ είναι μια χαρά.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο οδηγός σου και αναλυτικώς,μπραβο για το χρόνο που σπατάλησες να μας ενημερώσεις.

Στην κατάσταση που είναι το κινητό μου είμαι πολύ ευχαριστημένος το μονο που θα ήθελα να αλλάξω θα ήταν το repartiation της internal αλλα δεν νομίζω να αξίζει να το κάνω στην GEN1.

Οποτε η το αποφασίζω να πάω ένα βήμα παραπάνω wind 2.2 512 GEN2 η κάθομαι εδώ που είμαι με SS GEN1.

 

edit

Τελικά έκανα την διαδικασία όπως την γραφεις από την αρχή αλλα δεν έχω 250MB στην internal αλλα 208MB.

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετατροπή από GEN1 σε GEN2 και έβαλα την 2.2 της Wind.

Προσπαθώ να πάρω δικαιώματα root με την εφαρμογή "universal and root" αλλα περνώ σαν απάντηση fail.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω root την συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

edit

Τελικά έκανα την διαδικασία όπως την γραφεις από την αρχή αλλα δεν έχω 250MB στην internal αλλα 208MB.

 

σωστό είναι γιατί τα 250ΜΒ (248ΜΒ περίπου) είναι μαζί και τα ΜΒ του stock cache που είναι 38ΜΒ περίπου. Έχω κάνει και ένα script που μεταφέρει από το update όλη την cache στην SD, οπότε τότε θα είναι 250ΜΒ "καθαρά" αλλά το έχω σε δοκιμές. Με την stock wind rom φαντάσου θα είχες 125ΜΒ

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετες προσπαθειες κατεληξα στα εξης συμπερασματα για το γνωστο προβλημα μου :

1)το τηλεφωνο παραμενει μπρικαρισμενο φλασαροντας μια gen2 tpt image-εννοωντας τα 15 αρχεια που περιεχει- δηλαδη παραμενει στο πρασινο ανθρωπακι aka splash

2) οταν δοκιμαζω να φλασαρω μια gen1 tpt image απο ουγγρουκη μεχρι orange επανερχεται και με το imei μεσω ftm αλλα παρολο που μπορεις να μπεις σε gen 1 rom και να δεις το πραγματικο imei αλλα δεν βρισκει δικτυο ειναι κολλημενο σε airplane mode

3) αν κανω το 2) και προσπαθησω μεσω ftm να περασω το upgrade της wind η του kogos δεν ολοκληρωνεται και ξανα μπρικαρει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε kogos η δουλεια σου ειναι απεχτη τωρα θα ξεκινησω και εγω αλλα θελω να μου πεις απο ποιο βημα θα ξεκινησω διοτι εχω βαλη την 2,2 της wind και τιποτα αλλο ειναι ολα μαμα ουτε ρουτ δεν ειναι το κινητο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε kogos η δουλεια σου ειναι απεχτη τωρα θα ξεκινησω και εγω αλλα θελω να μου πεις απο ποιο βημα θα ξεκινησω διοτι εχω βαλη την 2,2 της wind και τιποτα αλλο ειναι ολα μαμα ουτε ρουτ δεν ειναι το κινητο

ευχαριστω

 

Ανοίγεις το κινητό με το (volume-) πατημένο, και θα δεις στην οθόνη σου FTM. Μετά συνεχίζεις στο βήμα 2

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κατάφερα να κάνω root με τίποτα την συσκευή μετά από μετατροπή σε GEN2 και εγκατάσταση την 250data της Wind.

Γύρισα πάλι στην SS με καινούργια εγκατάσταση φυσικά γιατί το backup που είχα πάρει ήταν GEN1 και δεν έκανε.

Παρόλα αυτά όμως βγήκα κερδισμένος γιατί έχω περισσότερο χώρο στην internal και ένα κινητό σε GEN2 για να μπορώ να πειραματιστώ με CM7 χωρίς converter.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κατάφερα να κάνω root με τίποτα την συσκευή μετά από μετατροπή σε GEN2 και εγκατάσταση την 250data της Wind.

Γύρισα πάλι στην SS με καινούργια εγκατάσταση φυσικά γιατί το backup που είχα πάρει ήταν GEN1 και δεν έκανε.

Παρόλα αυτά όμως βγήκα κερδισμένος γιατί έχω περισσότερο χώρο στην internal και ένα κινητό σε GEN2 για να μπορώ να πειραματιστώ με CM7 χωρίς converter.

 

 

root τα gen2 blade δεν μπορούν να γίνουν με κανένα software εκτός του παρακάτω z4root modified. Μάλιστα, μπορεί να γίνει και μόνιμο root σε official rom, με επιλογή να το κάνεις και unroot όποτε θες

... root το κινητό. Προτύνω το modified z4root που δουλεύει σε gen1 και gen2 αλλά και σε android 2.1 και σε froyo
Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετες προσπαθειες κατεληξα στα εξης συμπερασματα για το γνωστο προβλημα μου :

1)το τηλεφωνο παραμενει μπρικαρισμενο φλασαροντας μια gen2 tpt image-εννοωντας τα 15 αρχεια που περιεχει- δηλαδη παραμενει στο πρασινο ανθρωπακι aka splash

2) οταν δοκιμαζω να φλασαρω μια gen1 tpt image απο ουγγρουκη μεχρι orange επανερχεται και με το imei μεσω ftm αλλα παρολο που μπορεις να μπεις σε gen 1 rom και να δεις το πραγματικο imei αλλα δεν βρισκει δικτυο ειναι κολλημενο σε airplane mode

3) αν κανω το 2) και προσπαθησω μεσω ftm να περασω το upgrade της wind η του kogos δεν ολοκληρωνεται και ξανα μπρικαρει το κινητο.

 

υπαρχει καποιος τροπος να το κανω να συνδεθει στο δικτυο η να το παω στη wind και αν ναι τι να το κανω για να μην ανιχνευτει οτι το εχω πειραξει ,δηλαδη να φανει οτι κατι εγινε στα μεσα της εγκαταστασης του δικου τους updater ;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να το κανω να συνδεθει στο δικτυο η να το παω στη wind και αν ναι τι να το κανω για να μην ανιχνευτει οτι το εχω πειραξει ,δηλαδη να φανει οτι κατι εγινε στα μεσα της εγκαταστασης του δικου τους updater ;

 

μετα απο αρκετες προσπαθειες κατεληξα στα εξης συμπερασματα για το γνωστο προβλημα μου :

1)το τηλεφωνο παραμενει μπρικαρισμενο φλασαροντας μια gen2 tpt image-εννοωντας τα 15 αρχεια που περιεχει- δηλαδη παραμενει στο πρασινο ανθρωπακι aka splash

2) οταν δοκιμαζω να φλασαρω μια gen1 tpt image απο ουγγρουκη μεχρι orange επανερχεται και με το imei μεσω ftm αλλα παρολο που μπορεις να μπεις σε gen 1 rom και να δεις το πραγματικο imei αλλα δεν βρισκει δικτυο ειναι κολλημενο σε airplane mode

3) αν κανω το 2) και προσπαθησω μεσω ftm να περασω το upgrade της wind η του kogos δεν ολοκληρωνεται και ξανα μπρικαρει το κινητο.

 

- κάνε το 2 με gen1, οπότε να μπορείς να το ανοίξεις το κινητό, αλλά να είναι κολλημένο στο airplane mode.

- Βάλε στον dialer *983*3640# και τσέκαρε τα παρακάτω

 

1) Πάνω πάνω να είναι το ΙΜΕΙ σου το σωστό

2) GSM Service: In service

3) Set preferred network type: βάλε το "GSM only"

4) Ακριβώς από κάτω έχει μία επιλογή "Turn off radio". Αν σε εσένα γράφει "Turn on radio", πάτα το.

 

Τις άλλες ρυθμίσεις μην τις πειράξεις, για παράδειγμα, το textbox στο SMSC πρέπει να είναι κενο και ΜΗΝ πατήσεις "update" ή "refresh"

 

Πες μου αν λύθηκε το πρόβλημα του airplane mode με αυτό το κρυφό μενού, και μετά βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε για το update σε 2.2.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

- κάνε το 2 με gen1, οπότε να μπορείς να το ανοίξεις το κινητό, αλλά να είναι κολλημένο στο airplane mode.

- Βάλε στον dialer *983*3640# και τσέκαρε τα παρακάτω

 

1) Πάνω πάνω να είναι το ΙΜΕΙ σου το σωστό

2) GSM Service: In service

3) Set preferred network type: βάλε το "GSM only"

4) Ακριβώς από κάτω έχει μία επιλογή "Turn off radio". Αν σε εσένα γράφει "Turn on radio", πάτα το.

 

Τις άλλες ρυθμίσεις μην τις πειράξεις, για παράδειγμα, το textbox στο SMSC πρέπει να είναι κενο και ΜΗΝ πατήσεις "update" ή "refresh"

 

Πες μου αν λύθηκε το πρόβλημα του airplane mode με αυτό το κρυφό μενού, και μετά βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε για το update σε 2.2.

 

1)ναι

2)εμενα γραφει πομπος απενεργοποιημενος

3)δεν μπαινει μολις το επιλεγω ξαναγυρναει στο unknown

4)δεν το εμφανιζει καν

τι αλλο μπορω να κανω;

Edited by thanos1916
Link to comment
Share on other sites

1)ναι

2)εμενα γραφει πομπος απενεργοποιημενος

3)δεν μπαινει μολις το επιλεγω ξαναγυρναει στο unknown

4)δεν το εμφανιζει καν

τι αλλο μπορω να κανω;

 

δοκίμασε να μπεις με wifi στο market. Αν μπαίνει (ακόμα κι αν είναι airplane mode) κατέβασε το Ask Mr Pigfish και δες πως σίγουρα είναι gen1 το κινητό. Έχω την εντύπωση πως το κινητό είναι ακόμα gen2 με gen1 rom όμως... δηλαδή έχεις ακόμα το radio του gen2 με gen1 rom, Οπότε και μένει κολλημένο σε airplane

 

Δοκίμασε επίσης τα παρακάτω:

 

-Θα χρειαστούμε τα εξής αρχεία:

1) Gen2toGen1Windows_v2

2) recovery-clockwork-3.0.2.8-blade-gen1-update_signed (τελευταίο CWM που είναι συμβατό με gen1)

3) Swedish Spring RLS5

 

- Μεταφέρετε τα αρχεία 2 και 3 στην SD card (όχι αποσυμπίεση)

 

- Κάντε restart, μπείτε σε FTM (volume-), και συνδέστε το με USB

 

- Αποσυμπιέστε το αρχείο Gen2toGen1Windows_v2.zip και εκτελέστε το download_nochecksGen2.exe. Πατήστε "Ready"

 

- ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ USB. Το κινητό μπορεί από μόνο του να κλείσει και να κάνει restart. Μην νομίζετε όμως πως τελείωσε η διαδικασία και το βγάλετε από το USB.

 

- Μετά από κάποια λεπτά, στον υπολογιστή θα δείτε πως το flashing τέλειωσε επιτυχώς. ΜΟΝΟ τότε μπορείτε να βγάλετε το κινητό από το USB. Με το κινητό ΕΚΤΟΣ USB, βγάλτε και βάλτε πάλι την μπαταρία.

 

- Ξεκινήστε το κινητό, ΧΩΡΙΣ να πατήσετε το volume. Από μόνο του θα μπει στο CWM (Σημείωση: το κινητό τώρα έχει στο boot partition το CWM και στο recovery partition το stock recovery. ΔΕΝ φλασάρουμε ακόμα ROM μέχρι να ολοκληρωθεί και το επόμενο βήμα, ώστε να έχουμε το CWM στο recovery partition).

 

- Flashαρετε το recovery-clockwork 3.0.2.8-blade-gen1-update_signed.zip (Σημείωση: σε αυτό το σημείο το κινητό μας είναι πλέον gen1, και το μόνο που του χρειάζεται πλέον είναι μία ROM).

 

- Κλείσιμο το κινητό, και έναρξη με το (volume-). Θα ξαναμπεί στο CWM.

 

- Flashαρουμε την Swedish Spring RLS5. (Στο σημείο αυτό θα μπορούσαμε αμέσως να flashαρουμε μία stock 2.1 wind rom. Το πρόβλημα όμως είναι πως ΑΝ έχει γίνει κάποιο λάθος στα προηγούμενα βήματα, τότε το κινητό δεν θα ξεκινήσει. ΑΝ όμως φλασάρουμε την Swedish Spring RLS5, ακόμα και λάθος να έχει γίνει, το κινητό θα λειτουργεί κανονικά και απλά θα έχουμε αποτύχει να το κάνουμε gen1 αφού η Swedish Spring RLS5 μπορεί να δουλέψει σε gen1 αλλά και gen2 συσκευές)

 

Πες μου αποτελέσματα

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

το pigfish μου βγαζει gen1 ,να κανω και τα υπολοιπα ; internet με το tool για airplaine mode μπανει κανονικα .

 

κάνε και τα υπόλοιπα

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

τελικα την εκανα ολη τη διαδικασια επιτυχως και ειναι σαν καινουριο. Ενα ευχαριστω ειναι πολυ λιγο για το ενδιαφερον που εδειξες.
Link to comment
Share on other sites

τελικα την εκανα ολη τη διαδικασια επιτυχως και ειναι σαν καινουριο. Ενα ευχαριστω ειναι πολυ λιγο για το ενδιαφερον που εδειξες.

 

 

Χαίρομαι που βοήθησα. Ευτυχώς που έχεις πάλι τη συσκευή "ζωντανή". Είναι μία ακόμη απόδειξη πως για να brickάρει ένα blade πρέπει να έχει γυρίσει ο κόσμος ανάποδα:):)

 

Τώρα μπορείς αν θες να δοκιμάσεις τις rom του οδηγού... απλά μην κάνεις πάλι καμιά ανάμιξη της ss5. Αν την θες την ss5 μπορείς να την βάλεις μετά τον updater με CWM

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Παντως καλο θα ηταν να γινοταν καποιος οδηγος για το πως να ξεμπρικαρει κανεις το κινητο του,ισως απο καποιον που μπορει να επεξεργαστει το topic η δεν ξερω.
Link to comment
Share on other sites

μπηκα στο πειρασμο και το εκανα και γω.πολυ καλος ο οδηγος σου και το μπραβο ειναι λιγο.ολα πηγαν καλα,οπως ακριβως τα περιγραφαφεις!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παντως καλο θα ηταν να γινοταν καποιος οδηγος για το πως να ξεμπρικαρει κανεις το κινητο του,ισως απο καποιον που μπορει να επεξεργαστει το topic η δεν ξερω.

 

έχεις δίκιο, θα το κάνω όταν βρω λίγο χρόνο, γιατί τώρα έχω μπλεχτεί στο radio της CM7

 

Στο πρωτο μηνυμα δεν αναφερεται αν ισχυει και για κινητα που ειναι 2.3 cm7, gen2 (αρχικα ηταν gen1 και το αλλαξα με την TPT μεθοδο).

 

Δεν έχω δοκιμάσει με κινητό που έχει αλλαχθεί σε gen2 με TPT... λογικά πρέπει να δουλεύει, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Για να είσαι σίγουρος όμως, καλύτερα κάντο πάλι gen1 με TPT, αφού η διαδικασία είναι εύκολη, και μετά κάνε τα δέοντα. Φυσικά, θα χάσεις το TPT, ακόμα κι αν το δοκιμάσεις χωρίς να το γυρίσεις σε gen1, και πάλι θα χάσεις το TPT. Βέβαια, πλέον δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα ή μειονέκτημα η μέθοδος TPT σε σχέση με την windows μέθοδο, εκτός ίσως του ότι το TPT δεν χρειάζεται PC.

 

btw, αν δοκιμάσεις να περάσεις με TPT τα αρχεία που είναι στο files folder (αντιγραφή στην κάρτα στο folder image κ.λ.π.) μπορεί να σου δουλέψει και η αναβάθμιση με το unlock 512MB. Θεωρητικά πρέπει να δουλέψει, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε αυτό γιατί ο χρόνος για τέτοιες δοκιμές είναι περιορισμένος. Αν το δοκιμάσεις, πες μας τι ανακάλυψες.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

επιτελους εχω και εγω με τις οδηγιες σου φιλε kogos 2.2 wind και 512 ολα δουλευουν καλα δεν ξερω εαν εχω gem1 h gem 2 αλλα δεν με πολυ ενδιαφερει το μονο που θελω να μαθω με ποιο προγραμμα κανω ρουτ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επιτελους εχω και εγω με τις οδηγιες σου φιλε kogos 2.2 wind και 512 ολα δουλευουν καλα δεν ξερω εαν εχω gem1 h gem 2 αλλα δεν με πολυ ενδιαφερει το μονο που θελω να μαθω με ποιο προγραμμα κανω ρουτ

ευχαριστω

 

root το κινητό με το modified z4root που δουλεύει σε gen1 και gen2 αλλά και σε android 2.1 και σε froyo. Μπορείς να κάνεις και permanent root κιόλας, με επιλογή να το κάνεις unroot όποτε θες.

 

Το androot δεν δουλεύει πλεόν σε κανένα 2.2 gen2, ούτε σε αυτά που είναι αγορασμένα gen2 χωρίς unlock.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...