Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χίλια μπράβο και ευχαριστώ στον kogos για τον αναλυτικό οδηγό!:clap:

 

Μια ερώτηση μόνο... χρησιμοποιούμε μόνο το πληκτρολόγιο ΧΤ9 που έχει εγκαταστημένο? Εχω και το handcent sms και το swype κ to greek keyboard αλλα δεν μου το αναγνωρίζει στην μέθοδο εισόδου. Αλλάζει αυτό με κάποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα με το αρχείο μοθ έχεις στο κείμενο αυτό έχει και τα 512 mb;

 

Thanks

 

Ναι

 

-δεν βλέπουν τα windowsΧΡ το κινητό ως μονάδα δίσκου

Για να δουν τα xp μονάδα δίσκου πρέπει το κινητό να είναι ανοιχτο. Κινητό που δεν έχει ανοίξει κανονικά αλλά είναι σε recovery ή boot mode δεν μπορεί να διαβαστεί σαν μονάδα δίσκου. (tbh, μπορεί να διαβαστεί αλλά με άλλο τρόπο). Αν το κινητό είναι ανοιχτό και δεν το βλέπουν τα xp, κάτι παίζει με το pc (drivers, usb κλπ).

-όταν έβαλα την κάρτα στο κινητό του φίλου μου, είδα πως έχει μέσα ακόμα τα apps που είχα κατεβάσει από το μάρκετ. Κάπου διάβασα πως η διαδικασία κανονικά αδειάζει όλη την κάρτα και τα αρχεία.

Καμία διαδικασία δεν πειράζει την sd card, εκτός από το format. Καμία άλλη αλλαγή rom ή οποιαδήποτε παρέμβαση στο κινητό δεν αλλάζει τα δεδομένα της sd

 

έβαλα την επίσιμη της WIND και το κινητό άνοιξε κανονικά. ¨Ηταν gen2 όπως είπε ο κογκος. Τώρα τί κανουμε για να δούμε και τα 512 ενώ έχω την επίσιμη αναβα8μιση της WIND πλέον?

Τώρα εκτέλεσε το βήμα2 του οδηγού για να αλλάξεις σε 512mb. Και αυτή τη φορά μην το βγάλεις το κινητό στο 98%:)

 

Μια ερώτηση μόνο... χρησιμοποιούμε μόνο το πληκτρολόγιο ΧΤ9 που έχει εγκαταστημένο? Εχω και το handcent sms και το swype κ to greek keyboard αλλα δεν μου το αναγνωρίζει στην μέθοδο εισόδου. Αλλάζει αυτό με κάποιο τρόπο?

Αυτό είναι άσχετο με την rom. Έχει σχέση με τα προγράμματα που αναφέρεις. Μήπως είναι για android 2.1 οι εκδόσεις που έχεις;;; Πήγαινε σε ένα μήνυμα, πάτα παρατεταμένα πάνω στο μήνυμα και επέλεξε αλλαγή τρόπου εισόδου. Το htc_ime πάντως παίζει κανονικά, και το go sms. Δες και στις ρυθμίσεις "γλώσσα και πληκτρολόγιο" μπας και θέλει και εκεί καμιά αλλαγή. Αν δεν σου παίζουν, τότε δεν θα παίζουν ούτε στην επίσημη wind, πράμα δύσκολο.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, έχει γίνει και μείωση της RAM σε stock 256MB με cache partition στη RAM, δηλαδή τελικό συνολικό data partition 601MB:lol::lol: Φυσικά, εξαιρετικά ασταθές αλλά σύντομα σταθερό. Περισσότερα σε άλλο thread σύντομα

 

Υπάρχει κανένα νέο σχετικά με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Kogos, να σε ενημερώσω πως πήρα το καινούργιο και όλα καλά, έκανα το βήμα 2 και είναι όλα καλά.

 

Δυο μικρά πραγματάκια, το email client μόλις λάβει τα email κρασαρι και το κανονικό πληκτρολόγια δεν έχει Ελληνικά to T9 έχει...

Επίσης παρατήρησα πως το wifi έχει περιορισμένη εμβέλεια σε σχέση με πριν...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη rom που λέτε οτι κάνει 512 unlock ram αλλά μέσα μου γράφει 120 διαθέσιμα εσωτερικού χώρου. Γιατί?

 

Καταρχήν μην γράφεις Greeklish, απαγορεύονται .

Κατά δεύτερον έχεις μπερδέψει την RAM με την Internal Memory :p

Ο οδηγός αυτός απευθύνεται στο ξεκλείδωμα των επιπλέον 256MB RAM (= έχεις περισσότερα Apps ανοιχτά χωρίς να Lagάρει το κινητό) και όχι στην μνήμη του κινητού.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Φίλε KOGOS ένα μεγάλο ευχαριστώ και απο εμένα.Έβαλα στο κινητό μου την αναβάθμιση απο το σάιτ τηw WIND πριν 1 εβδομάδα.Να σε ρωτήσω κάτι που θέλω.

1- Που βλέπω αν το κινητό μου είναι GEN 1 ή 2

2- Περιγράφεις με πολυ λεπτομέρεια 2 τρόπους αναβάθμισης.Για να καταλάβω ο πρώτος τρόπος ξεκλειδώνει μόνο την RAM ενώ ο δεύτερος και την RAM και τον σκληρό δισκο ή πρέπει πρωτα να τρέξω το πρώτο και μετά το δεύτερο.

3- Εαν κανω την εγκατάσταση που περιγράφεις είναι σαν να έχω περάσει ακριβώς την αναβάθμιση της WIND αλλά με τα ξεκλειδώματα που περιγράφεις.

4-Αν κάνω την εγκατάσταση και αλλάξω τον ελεύθερο χώρο και πρέπει να το πάω για service βάζωντας την επίσημη έκδοση απο την WIND θα επανέλθει και ο ελεύθερος χωρος όπως πρώτα η μόνο η RAM.

5-Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το ΙΜΕΙ και να εχω πρόβλημα με την εγγύηση.

Ευχαριστώ.

Edited by REMOCON
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φίλε KOGOS ένα μεγάλο ευχαριστώ και απο εμένα.Έβαλα στο κινητό μου την αναβάθμιση απο το σάιτ τηw WIND πριν 1 εβδομάδα.Να σε ρωτήσω κάτι που θέλω.

1- Που βλέπω αν το κινητό μου είναι GEN 1 ή 2

2- Περιγράφεις με πολυ λεπτομέρεια 2 τρόπους αναβάθμισης.Για να καταλάβω ο πρώτος τρόπος ξεκλειδώνει μόνο την RAM ενώ ο δεύτερος και την RAM και τον σκληρό δισκο ή πρέπει πρωτα να τρέξω το πρώτο και μετά το δεύτερο.

3- Εαν κανω την εγκατάσταση που περιγράφεις είναι σαν να έχω περάσει ακριβώς την αναβάθμιση της WIND αλλά με τα ξεκλειδώματα που περιγράφεις.

4-Αν κάνω την εγκατάσταση και αλλάξω τον ελεύθερο χώρο και πρέπει να το πάω για service βάζωντας την επίσημη έκδοση απο την WIND θα επανέλθει και ο ελεύθερος χωρος όπως πρώτα η μόνο η RAM.

5-Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το ΙΜΕΙ και να εχω πρόβλημα με την εγγύηση.

Ευχαριστώ.

 

1) αν έχεις κάνει την επίσημη αναβάθμιση της wind, τότε είναι πλέον gen2. Μπορείς να κατεβάσεις από το market αυτό για να δεις αν είναι gen1 ή gen2.

 

2) Ο τρόπος που περιγράφω είναι ένας. Αν χρησιμοποιήσεις το πρώτο αρχείο ξεκλειδώνεις μόνο τη ram, αν χρησιμοποιήσεις το δεύτερο αρχείο ξεκλειδώνεις την ram και απελευθερώνεις και παραπάνω χώρο. Τα δύο αρχεία είναι ανεξάρτητα και δεν χρειάζεται να τρέξεις πρώτα το πρώτο και μετά το δεύτερο. Τρέχεις κατευθείαν το δεύτερο και τα έχεις όλα.

 

3) Ναι, σωστός.

 

4) Θα επανέλθουν τα πάντα. Δεν θα υπάρχει τρόπος να δει κανείς αν έχει πειραχτεί το κινητό. Επανέρχεται και η ram αλλά και ο χώρος.

 

5) Μόνο σε πολύ πολύ ειδικές περιπτώσεις που πρέπει να είσαι υπερβολικά γκαντέμης να σου πέσει το ρεύμα, να πάρει φωτιά το pc σου, και να σου πέσει ένα πιάνο στο κεφάλι, μόνο τότε θα χάσεις το ΙΜΕΙ σου... αλλά και πάλι δεν έχεις πρόβλημα εγγύησης γιατί ακόμα και το ΙΜΕΙ επανέρχεται.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες.. χθες ανοιξα κι εγω τα 512 της RAM με το 2.2 froyo.

αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι το ραδιοφωνο αλλαζει και πλεον δεν μπορει να παιξει απο το ηχειο παρα μονο απο τα ακουστικα.. τι κανω? :blink:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες.. χθες ανοιξα κι εγω τα 512 της RAM με το 2.2 froyo.

αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι το ραδιοφωνο αλλαζει και πλεον δεν μπορει να παιξει απο το ηχειο παρα μονο απο τα ακουστικα.. τι κανω? :blink:

 

Είχε το blade αυτή τη δυνατότητα στο ράδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οταν το αγορασα πριν 4 μεερες..

με συνδεδεμενα τα ακουστικα παταγατο κουμπι που εγραφε ηχειο και επαιζε κανονικα απο το ηχειο της συσκευης.

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ συγχαρητηρια Kogos για την εκπληκτικη δουλεια που εχεις κανει !!!

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος ετσι ωστε να μπορει καποιος να επιτυχει ολη αυτη την διαδικασια μεσω λειτουργικου GNU/Linux Ubuntu.

Ευχαριστω εκ των προτερων !

Edited by LeonD
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά απο λάθος χειρισμό στον browser έβαλα τις απορίες μου σε λάθος θέμα... Edited by Archutas
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ένα Blade και έχω καιρό να ασχοληθώ μαζί του όσον αφορά ενημερώσεις.

Συγκεκριμένα έχω GEN1 με Japanese Jellyfish (την τελευταία που είχε βγει) και 512 RAM ... όπως καταλάβατε έχω μήνες να ασχοληθώ :(

Επειδή όμως διάβασα και έχω μείνει έκπληκτος (πριν λίγο δεν ήξερα καν για GEN2) και έκθαμβος με την τρομερή δουλειά που γίνεται εδώ μέσα,παρεμπιπτόντως τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους,αποφάσισα να του κάνω ένα γενικό update.

 

Το λοιπόν....

Βλέπω όπως είπα GEN2,SSRLS5,CM7 ακόμα και rom manager (θυμάμαι που πέρασα το CWM με cmd)... :D

Επειδή όμως δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω θέλω την βοήθειά σας.

Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να έχω περισσότερη μνήμη ελεύθερη στην συσκευή (όπως αναφέρετε εδώ).

Επίσης επειδή είχα μήνες με την JJ λέω να πάω στην SSRLS5 καθώς είμαι αρκετά ικανοποιημένος,θέλω όμως να έχω και την δυνατότητα να περάσω και την CM7,άρα πρέπει να έχω 136MB μνήμη συστήματος.Τα λέω καλά ως εδώ;

Και φυσικά να έχω στο τέλος και 512 RAM. :)

Όμως απο ότι είδα στο modaco η CM7 αν δεν κάνω εγώ λάθος περνάει σε GEN2.

Άρα με αυτά που θέλω πρέπει να γίνουν τα εξής:

Να γίνει απο GEN1 σε GEN2.

Να γίνει το σωστό partition για τα 136MB.

Να έχω και μια καινούρια ROM (SSRLS5 κατά προτίμηση αλλά και την δυνατότητα να μπορέσω να περάσω την CM7).

Και σε αυτό το σημείο θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Ποια είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να έχω το παραπάνω αποτέλεσμα ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ένα Blade και έχω καιρό να ασχοληθώ μαζί του όσον αφορά ενημερώσεις.

Συγκεκριμένα έχω GEN1 με Japanese Jellyfish (την τελευταία που είχε βγει) και 512 RAM ... όπως καταλάβατε έχω μήνες να ασχοληθώ :(

Επειδή όμως διάβασα και έχω μείνει έκπληκτος (πριν λίγο δεν ήξερα καν για GEN2) και έκθαμβος με την τρομερή δουλειά που γίνεται εδώ μέσα,παρεμπιπτόντως τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους,αποφάσισα να του κάνω ένα γενικό update.

 

Το λοιπόν....

Βλέπω όπως είπα GEN2,SSRLS5,CM7 ακόμα και rom manager (θυμάμαι που πέρασα το CWM με cmd)... :D

Επειδή όμως δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω θέλω την βοήθειά σας.

Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να έχω περισσότερη μνήμη ελεύθερη στην συσκευή (όπως αναφέρετε εδώ).

Επίσης επειδή είχα μήνες με την JJ λέω να πάω στην SSRLS5 καθώς είμαι αρκετά ικανοποιημένος,θέλω όμως να έχω και την δυνατότητα να περάσω και την CM7,άρα πρέπει να έχω 136MB μνήμη συστήματος.Τα λέω καλά ως εδώ;

Και φυσικά να έχω στο τέλος και 512 RAM. :)

Όμως απο ότι είδα στο modaco η CM7 αν δεν κάνω εγώ λάθος περνάει σε GEN2.

Άρα με αυτά που θέλω πρέπει να γίνουν τα εξής:

Να γίνει απο GEN1 σε GEN2.

Να γίνει το σωστό partition για τα 136MB.

Να έχω και μια καινούρια ROM (SSRLS5 κατά προτίμηση αλλά και την δυνατότητα να μπορέσω να περάσω την CM7).

Και σε αυτό το σημείο θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Ποια είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να έχω το παραπάνω αποτέλεσμα ;

 

Λοιπόν... τα κατάφερα και έκανα όλα όσα χρειάζονται ώστε να μεταπηδήσω απο GEN1 με JJ σε GEN2 με SS και να είναι και partitioned.

Αυτά που έκανα είναι τα εξής.

1ον.Πέρασα την 2.2 της WIND μετατρέποντας έτσι το blade σε GEN2 ακολουθώντας τον υπέροχο οδηγό του kogos.Μόλις τελείωσε η διαδικασία πήρα και ένα backup της rom μέσα απο το CWM.

2ον.Έπειτα πέρασα την SSRLS5

3ον.Συνέχεια είχε το partitioning όπου ακολούθησα κατά γράμμα τον πολύ καλό οδηγό του lousou76 με προσοχή όμως γιατί είχα ήδη κάνει το blade GEN2.

4ον.Μόλις τελείωσε το τρίτο βήμα και με άφησε στο μενού του CWM εγκατέστησα εκ νέου την SSRLS5 και πλέον είμαι έτοιμος.

 

Αυτά για όποιον τα χρειαστεί !

 

Τώρα μένει να ψάξω θέματα για το κινητό,έχετε κάτι καλό υπόψιν σας;

Edited by Archutas
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει να ψάξω θέματα για το κινητό,έχετε κάτι καλό υπόψιν σας;

Δες εδώ. Στο πρώτο post βλέπεις τα θέματα και στο δεύτερο post πατάς το "Download Themes for Swedish Spring Rom Froyo" για να κατεβάσεις αυτό που θες. Το περνάς μέσω Clockworkmod.

 

Edit: Για να προλάβω την ερώτησή σου....ΝΑΙ κάνουν για την SS Rls5!!!

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ. Στο πρώτο post βλέπεις τα θέματα και στο δεύτερο post πατάς το "Download Themes for Swedish Spring Rom Froyo" για να κατεβάσεις αυτό που θες. Το περνάς μέσω Clockworkmod.

 

Edit: Για να προλάβω την ερώτησή σου....ΝΑΙ κάνουν για την SS Rls5!!!

 

Για την CM 7 κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενα link καποιος με την επισημη αναβαθμιση της wind υπαρχει??2,2 256ραμ

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Ενα link καποιος με την επισημη αναβαθμιση της wind υπαρχει??2,2 256ραμ

 

Την επίσημη αναβάθμιση όπως ακριβώς ήταν στο site της wind από θα την βρεις εδώ...

 

Την επίσημη αναβάθμιση αλλά έτοιμη για CWM, θα την βρεις εδώ...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...