Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σχετικά με τα hands free αμα πατήσεις *#0673# θα σε βγάλει στο audio test menu. Πατάω headset_on που λέει και δείχνει οτι είναι χαμηλωμένο. Οπότε δεν πρέπει να είναι πρόβλημα συσκευής.. Τι να πώ δεν ξέρω.. Θα το ψάξω οσο μπορώ. Ας κοιτάξει και κανείς άλλος μπας και βγάλουμε άκρη !

 

Edit: Το έφτιαξα απο κει μέσα τελικά, του έκανα και ένα restart και ο ήχος του είναι ακόμα πιο δυνατός και πιο καθαρός απ το προηγούμενο galaxy. Τα σύγκρινα τώρα μόλις !

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1107384 απο δώ πήρα μια ιδέα για το τι παίζει !

 

Μπορείς να πεις ακριβώς πως το έκανες για να ξέρουμε και εμείς?

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) settings>applications>all - browser > clear defaults ή launcher > clear defaults

2. Δεν ξέρω ή δεν κατάλαβα

3. Δεν μπορείς. Τις κάνεις install και μετά περιμένεις το update από το market.

 

1. Ευχαριστώ

2. Αμα εγώ πχ. εχω διαβάσει μέχρι την ανάρτηση #2045 και θέλω σε 3 μέρες που ξαναμπώ να με βγάλει εκεί που είχα μείνει, πως το κάνω αυτό στο tapatalk??

3.γίνεται update με τον τρόπο που περιγραφείς ακόμα και σε εφαρμογές τις οποίες δεν κατεβασα από το μάρκετ αλλά είχα τα .apk στον υπολογιστή μου και μετά τα πέρασα στην εξωτερική κάρτα μνήμης;;

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου εκανε το εξης..

(ακουγα μουσικη με τα ακουστικα πριν αν παιζει καποιο ρολο)

δεχτηκα κληση, απαντησα -οχι με το handsfree- αλλα δεν ακουγοταν τιποτα απολυτως απο το ακουστικο παρολο που ηταν στο μεγιστο της εντασης του..

ενεργοποιησα το μεγαφωνο και συνεχισα κανονικα την κληση.. εκανα κανα 2 δοκιμες ακομα, καλεσα εγω αλλα δεν ακουγοταν τιποτα..

 

στη συνεχεια εγινε reboot και ολα παλι δουλευουν ρολοι..

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια απορια σχετικα με το βιντεο. Πειτε μου αν το εχετε παρατηρησει ή ειναι η ιδεα μου.

1) Τραβαω βιντεο 720p. Εχει zoom in και ολα καλα.

2) Τραβαω βιντεο 1080p. Δεν εχει zoom in. Οκ μου το λεει οτι στο 1080p δεν υποστηριζεται το zoom in. Ωραια μεχρι εδω ολα καλα. Το προβλημα ειναι οτι οταν τραβαω σε 1080p ειναι απο τη μανα του ηδη σε zoom in. Δηλαδη τα αντικειμενα ολα φαινονται κοντα. Τραβηξε το ιδιο βιντεο σε 720p και σε 1080p τα περασα στον υπολογιστη και το 1080p ειναι zoom in. Γιατι?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Ένα σοβαρό θέμα που εχω εγώ είναι ότι χωρίς ίντερνετ οι χάρτες, Google map και "μέρη" μου βγάζουν σφάλμα αστοχίας δικαίου και δεν ανοίγουν καν. Να σημειώσω ότι βρίσκομαι σε κήπο χωρίς ψηλά κτίρια τριγύρω. Είχε γινε πολλές πολλές σελίδες πιο πίσω μια αντίστοιχη αναφορά αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω . Βοήθεια!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια απορια σχετικα με το βιντεο. Πειτε μου αν το εχετε παρατηρησει ή ειναι η ιδεα μου.

1) Τραβαω βιντεο 720p. Εχει zoom in και ολα καλα.

2) Τραβαω βιντεο 1080p. Δεν εχει zoom in. Οκ μου το λεει οτι στο 1080p δεν υποστηριζεται το zoom in. Ωραια μεχρι εδω ολα καλα. Το προβλημα ειναι οτι οταν τραβαω σε 1080p ειναι απο τη μανα του ηδη σε zoom in. Δηλαδη τα αντικειμενα ολα φαινονται κοντα. Τραβηξε το ιδιο βιντεο σε 720p και σε 1080p τα περασα στον υπολογιστη και το 1080p ειναι zoom in. Γιατι?

 

A peculiarity is that when shooting FullHD videos you have a narrower field of view than that of the still camera. Perhaps Samsung are using the same trick as Apple in the iPhone 4: the camcorder uses only the center of the 8MP sensor instead of shooting with the whole surface and then scale it down to 1080p. In 720p video capture mode however they use the whole sensor and as a result you have the same wide field of view as the still camera (about 30mm).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια οπτική ειδοποίηση για τις αναπάντητες κλήσεις και μηνύματα χωρίς να ανοίξεις τη συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανέβασε 54 βαθμούς με GPS, Bluetooth & GPS λειτουργώντας πρόγραμμα GPS. Δεν ξέρω στα πόσα καίγεσαι?:confused:

 

THN ιδια απορια εχω και εγω.... λογικα δεν πρεπει να εχει προβλημα ομως μην το φοβασαι το πολλυ πολλυ αμα καει να στο αλαξουνε!! ;) εχω σταματησει να ανησυχω για την θερμοκρασια .... μην το σκευτεσαι

Link to comment
Share on other sites

ειναι και θεμα samsung.2σ

μου κανανε ακριβος το ιδιο

Πολυ μεγαλη βλακεια για συσκευη600€ να μην έχεις ξυπνητηρι όταν είναι κλειστό.Ούτε με κάποια εφαρμογή λύνεται?

 

Να ρωτήσω πως βάζουμε ότι ήχο θέλουμε όταν έρθει μήνυμα? Έψαξα παντού αλλά τίποτα ούτε αυτό δεν κάνει?

Edited by pacman63
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια οπτική ειδοποίηση για τις αναπάντητες κλήσεις και μηνύματα χωρίς να ανοίξεις τη συσκευή;

Νο Led απο το μαρκετ.

Πολυ μεγαλη βλακεια για συσκευη600€ να μην έχεις ξυπνητηρι όταν είναι κλειστό.Ούτε με κάποια εφαρμογή λύνεται?

 

Να ρωτήσω πως βάζουμε ότι ήχο θέλουμε όταν έρθει μήνυμα? Έψαξα παντού αλλά τίποτα ούτε αυτό δεν κάνει?

Ειναι θεμα λειτουργικου, οχι συσκευης.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλη βλακεια για συσκευη600€ να μην έχεις ξυπνητηρι όταν είναι κλειστό.Ούτε με κάποια εφαρμογή λύνεται?

 

Να ρωτήσω πως βάζουμε ότι ήχο θέλουμε όταν έρθει μήνυμα? Έψαξα παντού αλλά τίποτα ούτε αυτό δεν κάνει?

 

ψαξε λιγο στις προηγουμενες σελιδες. εχει αναφερθει ξανα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα hands free αμα πατήσεις *#0673# θα σε βγάλει στο audio test menu. Πατάω headset_on που λέει και δείχνει οτι είναι χαμηλωμένο. Οπότε δεν πρέπει να είναι πρόβλημα συσκευής.. Τι να πώ δεν ξέρω.. Θα το ψάξω οσο μπορώ. Ας κοιτάξει και κανείς άλλος μπας και βγάλουμε άκρη !

 

Edit: Το έφτιαξα απο κει μέσα τελικά, του έκανα και ένα restart και ο ήχος του είναι ακόμα πιο δυνατός και πιο καθαρός απ το προηγούμενο galaxy. Τα σύγκρινα τώρα μόλις !

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1107384 απο δώ πήρα μια ιδέα για το τι παίζει !

 

Μπορείς να μας πεις τις αρχικές ρυθμίσεις, αν τις θυμάσαι, και τι έκανες βήμα-βήμα ώστε να το επιχειρήσουμε;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τις αρχικές ρυθμίσεις, αν τις θυμάσαι, και τι έκανες βήμα-βήμα ώστε να το επιχειρήσουμε;

 

Πατάς αυτό *#*#197328640#*#* και μέσα σου έχει διάφορα.

Εσύ θα πάς στο Audio [5] -------> WB --------> Headset --------> Volume και πείραξε το 3 και το 4..

Δεν θυμάμαι τι είχε στην αρχή.. Πάντως ήταν 70 κάτι και τώρα τα έχω βάλει στα 96..

 

 

Εδώ είναι οι τιμές που έχει για τον ήχο γενικά πάρε μια ιδέα. Είναι απ το xda forum.

 

A) Enter service mode by typing below code on your dialer :

*#*#197328640#*#*

click the following:

[5] AUDIO

[1] NB (VOICE CALL)

Choose Handset, headset, Speaker (which ever you want higher volume)

[1] VOLUME

[1] SRC Speech RX Volume

Change default values and higher the values any number of your choosing, here is an example:

[0]0_lvl : 68

[1]1_lvl : 72

[2]2_lvl : 76

[3]3_lvl : 80

[4]4_lvl : 84

[5]5_lvl : 88 Higher these values to until hear volume improvement.

 

Can also edit the values from:

[2]DST I2S1 TX Volume

[3]SRC I2S1 RX Volume: 100

[4]DST Speech TX Volume: 94

Edited by UsualSuspect
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την πρωτη φορτιση, με ανοιχτο GPS, Bluetooth, Wifi, προγραμμα GPS και μετα απο κατεβασμα μερικων δεκαδων εφαρμογων, (επι 3 ωρες ολα ταυτοχρονα) η θερμοκρασια του κινητου σταθερα στους 36 βαθμους! Μην το ματιαξω, ολα λειτουργουν αψογα και δηλωνω 1000% ικανοποιημενος.

 

Οσο για τα ξυπνητηρια, δε ξερω αν υπηρξε βελτιωση αλλά και στα iOS οταν εκλεινες το κινητο παλι δε χτυπουσαν ξυπνητηρια. Ειναι καθαρα θεμα λειτουργικου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σοβαρό θέμα που εχω εγώ είναι ότι χωρίς ίντερνετ οι χάρτες, Google map και "μέρη" μου βγάζουν σφάλμα αστοχίας δικαίου και δεν ανοίγουν καν. Να σημειώσω ότι βρίσκομαι σε κήπο χωρίς ψηλά κτίρια τριγύρω. Είχε γινε πολλές πολλές σελίδες πιο πίσω μια αντίστοιχη αναφορά αλλά δεν μπορώ να την εντοπίσω . Βοήθεια!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

πρωτα απο ολα ειναι καλο στις ρυθμισεις "τοποθεσια και ασφαλεια " να εχεις τσεκαρισμενα και τα 3 Box, αλλα η επιλογη δορυφορων gps πρεπει να ειναι οποσδηποτε τσεκαρισμενη.Παρατηρησα το ιδιο, οταν δεν ειχα τσεκαρισμενο το "χρηση ασυρματων δικτυων" και πιστευα οτι ειχε προβλημα με το gps.Απλα ομως αργει τρομερα να κλειδωσει και θελει ενα σπρωξιμο.Κατεβασε δωρεαν αυτη την εφαρμογη https://market.android.com/details?id=com.chartcross.gpstest&feature=search_result

και οταν θελεις να ενεργοποιησεις το gps ανοιξε αυτην πρωτα.Σε 25 με 30 δευτερα θα σου εχει κλειδωσει σε δορυφορο.μετα κλειστην και ανοιξε τους χαρτες.

Θεμα θερμοκρασιας.Προβληματίστηκα αρκετα και αφου προερχομαι απο επισημη καταγγελια προς την samsung για ελαττωματική συσκευη(Β7300) που δεν την αντικαθαστουσε αλλα την επισκευαζε παρα το επαναλαμβανόμενο των ιδιων σφαλματων (μολις ειδαν την κοινοποίηση στην Γ.Γ.καταναλωτη δεχθηκαν οτι πρεπει να την αντικαταστήσουν) γνωριζω οτι η αντικατασταση ειναι πραγματικα δυσκολη και το τρεξιμο καθε 2 μηνες στο service χάνοντας ολα τα στοιχεια σου , μανικι.Δεν μου εχει ανεβασει σε συνθηκες ολα ανοιχτα πανω απο 44, αλλα ηταν και μερα μεσημερι τοτε.Εχθες το βραδυ ανοιξα ολες τις εφαρμογες που μπορουσα (gps-wifi-3g-bluetooth-sygic κλπ) και δεν ζεσταθηκε καθολου, εφτασε εως 34.Αρα η εξωτερικη θερμοκρασια παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο απο οτι πιστευουμε.Εχω μια γραμμη στην οθονη οταν τραβαω σε ελαφρος σκοτεινο περιβαλλον, αλλα περα απο το οτι ειναι κυριολεκτικα σαν μια τριχα, δεν μου την εμφανιζει στις φωτο και στο βιντεο οποτε οκ.Με το bluetooth ακουω τελεια( για οσους εχουν προβλημα συνδεσης θελει σχεδον ταυτοχρονο ανοιγμα, με το κινητο να ανοιγει πρωτο, ετσι ωστε να γινει η ζευξη) και το χρησιμοποιω πολλες ωρες.Απο τις 6 το πρωι εως τουλαχιστον τις 2 εχω συνδεση με bluetooth ακουστικο και μετα απο 30 λεπτα κλησεις, κανα 15' παιχνιδια αλλο τοσο ιντερνετ ειτε μεσω wifi ειτε μεσω 3g(παντα κλειστο γιοα να μην ψαχνει δικτυοι και καταναλωνει μπαταρια και ανοιγει μονο κατα επιλογη) η μπαταρια φτανει μεταξυ 60-70%.Πιστευω οτι ειναι καλα.μετα οταν φτανω σπιτι εχω ανοιχτο το wifi συνεχεια, εκτος οταν κοιμαμαι, το τσακιζω καταβαζοντας δωρεαν εφαρμογες και τις δοκιμαζω ολες το παιρνει και η κορη και μου παιζει τουλαχιστον μιση ωρα παιχνιδια.Ε μετα απο τοσα το βραδυ πριν κοιμηθω ειναι κοντα στο 5-10% και το βαζω να φορτισει.Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα αν αναλογιστει κανεις την χρηση αλλα ετσι κ αλλιος θα παραγγειλω αλλη μια μπαταρια να την εχω καβαντζa.Σημερα ειναι 13 ωρες λειτουργία μπαταρια μνε 2 ωρες οθονη 50΄λειτουργικο 55΄χαρτες 12΄κοινη χρηση wifi και καμια 6-7 εφαρμογες του 5 λεπτου kai eimai sto 42%.Oι ενεργεια που εχει μεινει ειναι αρκετη ειτε για 1:45h εως2:48 gia 3g kai 2g αντιστοιχα ή για 4:16 μουσικη και web surfing ή 2:14 για βιντεο ή 168 ωρες κατασταση αναμονης, αρκετα καλα νομιζω.Oι πληροφοριες που παιρνω ειναι συμφωνα με super box και το zd box, δωρεαν απο το android store.

Ενα πολυ καλο προγραμμα για να δειτε τα παντα μεσα στο κινητο, για οσους λετε οτι βλεπετε ενα πυρηνα, ειναι το Z-DeviceTest και εκει λεει κανονικα οτι εχει 2 πυρηνες και μπορειτε να δειτε και το γυροσκοπιο του στους 3 αξονες να δουλευει κανονικα.Εναλακτικα για το γυροσκοπιο πατατε στο πληκτρολογιο *#0*# και σας εμφανιζει μια οθονη testings οπου πατατε στο sensor και σας λεει αν ειναι οκ το γυροσκοπιο, μετα το gyro selt test.To πιο αρνητικο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι οτι το Navigon 3.6.0 μου κλεινει λογο καποιου σφαλματος που παρουσιαζεται.Πιστευω οτι εχει να κανει με το λειτουργικο περισσοτερο.Καινουργια σησκευη ειναι οποτε συνταμα θα εχουμε πολλες επιλογες.Αλλο ενα σπαστικο ειναι οτι δεν μπορω να εκτυπωσω μεσω wifi στον canon ακτυπωτη μου(MP640 οποτε εαν εχει καποιος καμια δωρεαν δοκιμασμενη λυση ας την πει, γιατι 9€ για κωδικο απο το printershare δεν τα δινω)

Ζητω συγνωμη απο το μεγαλο μηνυμα μου αλλα μετα απο 1 εβδομαδα ενταντικης λειτουργειας ηθελα να δυατιπωσω τις παρατηρησεις μου, πιστευοντας οτι καποιον μπορει να βοηθησω κιολας.

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

To πιο αρνητικο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι οτι το Navigon 3.6.0 μου κλεινει λογο καποιου σφαλματος που παρουσιαζεται.Πιστευω οτι εχει να κανει με το λειτουργικο περισσοτερο.Καινουργια σησκευη ειναι οποτε συνταμα θα εχουμε πολλες επιλογες.Αλλο ενα σπαστικο ειναι οτι δεν μπορω να εκτυπωσω μεσω wifi στον canon ακτυπωτη μου(MP640 οποτε εαν εχει καποιος καμια δωρεαν δοκιμασμενη λυση ας την πει, γιατι 9€ για κωδικο απο το printershare δεν τα δινω)

Ζητω συγνωμη απο το μεγαλο μηνυμα μου αλλα μετα απο 1 εβδομαδα ενταντικης λειτουργειας ηθελα να δυατιπωσω τις παρατηρησεις μου, πιστευοντας οτι καποιον μπορει να βοηθησω κιολας.

 

To navigon σου κλείνει γιατι πρεπει να χεις ανοιχτο το gprs/3G etc. Τωρα το γιατι δεν το χω ψάξει ακόμα.

Αν και νομίζω το χρειάζεται για να λειτουργήσει το A-GPS, και να κλειδώσει αφάνταστα γρήγορα στους δορυφόρους.

Δεν εχω κοιταξει αν εχει επιλογή για απενεργοποιήση...

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To navigon σου κλείνει γιατι πρεπει να χεις ανοιχτο το gprs/3G etc.

 

Δεν ισχύει αυτό, κάπου αλλού έχεις πρόβλημα. Να θυμίσω εδώ βέβαια ότι για τα προγράμματα πλοήγησης συζητάμε αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, κάπου αλλού έχεις πρόβλημα. Να θυμίσω εδώ βέβαια ότι για τα προγράμματα πλοήγησης συζητάμε αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Εμενα οταν εχω κλειστο το gprs μου βγαζει error και οταν το ανοίγω δουλεύει κανονικότατα .. tespa .

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο φίλος. Το μόνο που θα μπορούσε να μπερδέψει κάποιον (...λέμε τώρα) είναι το ότι κάνεις ένα φάκελο media , μέσα σ'αυτόν ενα φάκελο audio και μέσα στον audio δημιουργείς 3 φακέλους alarms, notifications και ringtones. Όταν θα ανοίγεις τους ήχους συστήματος μετά ,θα βλέπεις και τα περιεχόμενα των alarms, notifications και ringtones φακέλων.

 

Οκ το βρήκα και δούλεψε. Οποίος θέλει να βάλει ήχο στο μήνυμα κάνει το παραπάνω δημιουργεί

 

τους φακέλους και βάζει μέσα τους αντίστοιχους ήχους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλημέρα,

 

μια γρήγορη ερώτηση. Αγόρασα χθες το κινητό από ελληνικό μαγαζί και είδα σήμερα ότι το sales code είναι COA που απ΄ ότι έψαξα είναι ρουμάνικη cosmote. Θα έχω κάποιο πρόβλημα ώστε να πρέπει να τους το γυρίσω πίσω ή να αλλάξω sales code? Και επίσης στις οδηγίες για rooting της συσκευής πηγαίνοντας στο XDA δεν έχει kernel για COA...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλημέρα,

 

μια γρήγορη ερώτηση. Αγόρασα χθες το κινητό από ελληνικό μαγαζί και είδα σήμερα ότι το sales code είναι COA που απ΄ ότι έψαξα είναι ρουμάνικη cosmote. Θα έχω κάποιο πρόβλημα ώστε να πρέπει να τους το γυρίσω πίσω ή να αλλάξω sales code? Και επίσης στις οδηγίες για rooting της συσκευής πηγαίνοντας στο XDA δεν έχει kernel για COA...

 

Πως το βλέπουμε αυτό? Που το γράφει αυτό το sales code?

Link to comment
Share on other sites

βάζεις στον dialer *#272#IMIE# και σου το δείχνει

 

και το ΙΜΙΕ πως ακριβος το βαζεις;;;Γιατι παταω στους αριθμους που αντιστοιχουν τα γραμματα αλλα μου βγαζει μονο αριθμους και γραφει προβλημα συννδεσης ή μη εγκυρος κωδικος ΜΜΙ

Link to comment
Share on other sites

και το ΙΜΙΕ πως ακριβος το βαζεις;;;Γιατι παταω στους αριθμους που αντιστοιχουν τα γραμματα αλλα μου βγαζει μονο αριθμους και γραφει προβλημα συννδεσης ή μη εγκυρος κωδικος ΜΜΙ

 

sorry sorry μετα το 272 βάζεις * όχι # και στην συνέχεια τον αριθμό ΙΜΕΙ της συσκευής σου που είναι στα settings στο about phone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...