Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι θέμα περιορισμού του πρωτοκόλλου των sms.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις την ίδια ερώτηση παντού. Έχεις πάρει την απάντησή σου στο σχετικό θέμα που έχεις κάνει την ίδια ερώτηση.

Συγγνώμη λόγω βιασύνης... :rolleyes:

 

Σχετικά με το ακόλουθο κάποια αιτιολόγηση?

Ανοίγοντας τους χάρτες και έχοντας ανοιχτό GPS & WiFi παίρνω το μήνυμα "Η τρέχουσα τοποθεσία σας είναι προσωρινά μη διαθέσιμη". Δεν βρίσκει την τοποθεσία. Καμία βοήθεια?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη λόγω βιασύνης... :rolleyes:

 

Σχετικά με το ακόλουθο κάποια αιτιολόγηση?

 

Αν εισαι μέσα στο σπίτι δεν μπορεί να βρει δορυφόρους το κινητό. Δοκιμασε στο μπαλκόνι ή καπου που να βλεπει λιγο ουρανο.

 

 

 

Δεν ξερω αν εχει ξανααναφερθει αλλα ξερετε που βρισκονται οι αισθητηρες υγρασιας του κινητου?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε ανοιχτό χώρο και αυτό είναι το παράξενο...

 

Δοκίμασε καποιο gps προγραμμα απο το market να δεις αν λειτουργει κανονικα το gps σου.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αναζήτηση δεν βρήκα στο Thread κάποια παρόμοια ερώτηση.Οπότε να ρωτήσω γίνεται να μεταφέρουμε με κάποιο τρόπο τους γνήσιους ηχους κλήσης από το κινητό στο PC ?
Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα ενημερωση λογισμικου μεσω του kies το οποιο μου προτεινε την παρακατω εκδοση λογισμικου:

PDA:KF3 / PHONE:KE7 / CSC:KF1 (EUR)

ξερει κανεις τι αλλαξε στο Samsung Galaxy S II αυτη η αναβαθμιση;;;

 

Πληροφοριακα για οσους θελουν να την περασουν μεσω kies:

1. Δεν υπηρξε κανενα προβλημα

2. Το κινητο μετα την αναβαθμιση δεν εχασε επαφες, μυνηματα, αρχειο κλησεων και ολες τις ρυθμισεις

 

Ούτε εφαρμογές φαντάζομαι έχασε , ε ?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εφαρμογές φαντάζομαι έχασε , ε ?

 

οχι δεν χανει τιποτα απο επαφες ουτε απο εφαρμογες αλλα προτεινουμε μετα την αναβαθμιση να γινεται hard reset ωστε το κινητο να μην εμφανισει τυχον κολληματα...

Link to comment
Share on other sites

...πχ. GPS Test.

 

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή που αναφέρεις για 5+ λεπτά στο in view έφτασε ως το 7 και in use 0. Στους χάρτες πάλι το ίδιο μήνυμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή που αναφέρεις για 5+ λεπτά στο in view έφτασε ως το 7 και in use 0. Στους χάρτες πάλι το ίδιο μήνυμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

 

Πηγαινε στα settings του κινητού και μετα locations and security και ενεργοποίησε τις τρεις πρώτες επιλογές (use wireless networks , use GPS satellites , use sensor aiding).

 

Κατέβασε το GPS Status από το market. Πήγαινε στα settings του προγράμματος στο manage a-gps state. Κατέβασε την τελευταία ενημέρωση. Αυτό που θα κατεβάσεις είναι ουσιαστικά η θέση των δορυφόρων (που ανανεώνεται συνέχεια) για να κλειδώνει το κινητό πιο γρήγορα αυτούς.

 

Μετά βγες έξω και δοκίμασε πάλι. Την πρώτη φορά που δοκιμάζεις το GPS του τηλεφώνου μπορεί να σου κάνει κανα 10λεπτο μεχρι να κλειδώσει τους δορυφόρους. Μετά στο δικό μου τους κλειδώνει σε 1.5-2 λεπτά μετά απο κάθε επανεκκίνηση και σε 10 δευτερόλεπτα αν έχει προηγηθεί προηγούμενη χρησιμοποίηση του GPS και δεν έχει μεσολαβήσει επανεκκίνηση.

 

Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε !

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στα settings του κινητού και μετα locations and security και ενεργοποίησε τις τρεις πρώτες επιλογές (use wireless networks , use GPS satellites , use sensor aiding).

 

Κατέβασε το GPS Status από το market. Πήγαινε στα settings του προγράμματος στο manage a-gps state. Κατέβασε την τελευταία ενημέρωση. Αυτό που θα κατεβάσεις είναι ουσιαστικά η θέση των δορυφόρων (που ανανεώνεται συνέχεια) για να κλειδώνει το κινητό πιο γρήγορα αυτούς.

 

Μετά βγες έξω και δοκίμασε πάλι. Την πρώτη φορά που δοκιμάζεις το GPS του τηλεφώνου μπορεί να σου κάνει κανα 10λεπτο μεχρι να κλειδώσει τους δορυφόρους. Μετά στο δικό μου τους κλειδώνει σε 1.5-2 λεπτά μετά απο κάθε επανεκκίνηση και σε 10 δευτερόλεπτα αν έχει προηγηθεί προηγούμενη χρησιμοποίηση του GPS και δεν έχει μεσολαβήσει επανεκκίνηση.

 

Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε !

 

Ναι ήταν η πρώτη σύνδεση στη συνέχεια κλείδωσε αμέσως. Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το hard reset χανεται το root?

 

Oχι.

δεκα χαρακτηρες

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δωσει το λινγκ για να κατεβασω τους driver του κινητου...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορει καποιος να μου δωσει το λινγκ για να κατεβασω τους driver του κινητου...

 

http://www.softpedia.com/get/Internet/Telephony-SMS-GSM/Kies.shtml

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως σεταρω το gmail για Push emails;

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αν έχεις τον αυτόματο συγχρονισμό επιλεγμένο, τα mails γίνονται push. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ενεργοποιησει τη δυνατοτητα αυτοματου συγχρονιαμου απο τις ρυθμισεις στο λογατιασμοι και συγχρονισμοι...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

εδω και μερικες μερες μου κανει το εξης κουλο.......... παταω κληση σε καπιο νουμερο και το κινητο κολαει μισο λεπτο περιπου και μετα ξεκολαει και ξεκιναει να καλει τον αριθμο.....:cry: καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

Για χαρα και απο εμενα. Μετα απο 2 χρονια στο Χ1 ειπα να αλλαξω κινητο!

 

Anyway, εχω πολλες αποριες σαν νεος στα Android κινητα αλλα τα βασικο που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης.

 

Οταν ανοιγω το κινητο, εμφανιζεται εκτος των αλλων ενα (κλασικο) μηνυμα της Vodafone "Vodafone Menu" Welcome to Vodafone (OK - Cancel). Μου ειναι γνωστο, εμφανιζοταν και στο Χ1. Ομως καποιες φορες και ανα τακτα χρονικα διαστηματα ενω ειναι idle, εμφανιζει ξανα και ξανα το μηνυμα. Αναβει η οθονη φαινετε το μηνυμα, μετα απο κανα 20λεπτο παλι τα ιδια. Υπαρχει κατι στα settings που μπορω να κανω γι αυτο? Ψαχνει να βρει κατι και μου το βγαζει συνεχεια? (πχ 3G)

 

Ενα αλλο θεματακι το εχω με το wifi

Ενω εχω βαλει τον κωδικο και συνδεομαι κανονικα σε ενα δικτυο, αν βγω και ξαναμπω αργοτερα, ενω λεει "με απομνημονευση" δεν μπαινει. Αν ξαναγραψω τον κωδικο, μονο τοτε συνδεεται παλι...

 

Και 2 bonus ερωτησεις.

1. Καποιο app που να μπορει να συνδεσει (οχι αυτοματα) επαφες τηλ. με το facebook και να μπορουμε να διαλεξουμε ποια φωτο απο το facebook θα βαλουμε στην επαφη αυτη (οχι δηλαδη απαραιτητα αυτη που εχει στο προφιλ). Για windows ειχα κατι τετοιο...

2. Πανω που δειχνει το σημα και την μπαταρια, ουτε δειχνει αν το σημα ειναι Η/3G κλπ ουτε δειχνει ποσο % ειναι η μπαταρια. Υπαρχει κατι για να τα εμφανιζει αυτα μονιμα?

 

Ευχαριστω και καλο καλοκαιρι :p

Edited by MTS
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εδω και μερικες μερες μου κανει το εξης κουλο.......... παταω κληση σε καπιο νουμερο και το κινητο κολαει μισο λεπτο περιπου και μετα ξεκολαει και ξεκιναει να καλει τον αριθμο.....:cry: καμια ιδεα???

 

Δεν είναι φυσιολογικό; Είσαι με official rom και με ποια;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα και απο εμενα. Μετα απο 2 χρονια στο Χ1 ειπα να αλλαξω κινητο!

 

Anyway, εχω πολλες αποριες σαν νεος στα Android κινητα αλλα τα βασικο που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης.

 

Οταν ανοιγω το κινητο, εμφανιζεται εκτος των αλλων ενα (κλασικο) μηνυμα της Vodafone "Vodafone Menu" Welcome to Vodafone (OK - Cancel). Μου ειναι γνωστο, εμφανιζοταν και στο Χ1. Ομως καποιες φορες και ανα τακτα χρονικα διαστηματα ενω ειναι idle, εμφανιζει ξανα και ξανα το μηνυμα. Αναβει η οθονη φαινετε το μηνυμα, μετα απο κανα 20λεπτο παλι τα ιδια. Υπαρχει κατι στα settings που μπορω να κανω γι αυτο? Ψαχνει να βρει κατι και μου το βγαζει συνεχεια? (πχ 3G)

 

Ενα αλλο θεματακι το εχω με το wifi

Ενω εχω βαλει τον κωδικο και συνδεομαι κανονικα σε ενα δικτυο, αν βγω και ξαναμπω αργοτερα, ενω λεει "με απομνημονευση" δεν μπαινει. Αν ξαναγραψω τον κωδικο, μονο τοτε συνδεεται παλι...

 

Και 2 bonus ερωτησεις.

1. Καποιο app που να μπορει να συνδεσει (οχι αυτοματα) επαφες τηλ. με το facebook και να μπορουμε να διαλεξουμε ποια φωτο απο το facebook θα βαλουμε στην επαφη αυτη (οχι δηλαδη απαραιτητα αυτη που εχει στο προφιλ). Για windows ειχα κατι τετοιο...

2. Πανω που δειχνει το σημα και την μπαταρια, ουτε δειχνει αν το σημα ειναι Η/3G κλπ ουτε δειχνει ποσο % ειναι η μπαταρια. Υπαρχει κατι για να τα εμφανιζει αυτα μονιμα?

 

Ευχαριστω και καλο καλοκαιρι :p

 

1. Για τη Vodafone, ή θα αλλάξεις κάρτα ( θα πάρεις κάποια που να μην έχει το μενού ) ή θα γίνεις ρουτ και θα σου πω τι θα πειράξεις και δεν θα το δεις ποτέ ξανά.

 

2. Δεν είναι φυσιολογικό. Αν είναι αυτό που νομίζω θα σε συμβούλευα να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού μέσω KIES και πιθανότατα θα σου λυθεί.

 

3. Δεν χρειάζεται εφαρμογή. Εφόσον βάλεις λογαριασμό facebook ( κατά προτίμηση στην επίσημη εφαρμογή από το μάρκετ, aka Facebook for Android ) μπορείς να συνδέσεις την επαφή με τον αντίστοιχο λογαριασμό στο Facebook. Μετά πας στην επαφή και στην εικόνα πατάς πάνω και επιλέγεις τη φωτογραφία, η οποία φωτογραφία θα πρέπει να είναι προφανώς μέσα στο κινητό.

 

4. Μάλλον θα χρειαστείς εφαρμογή, ρώτα στην ενότητα του Android.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

1. Για τη Vodafone, ή θα αλλάξεις κάρτα ( θα πάρεις κάποια που να μην έχει το μενού ) ή θα γίνεις ρουτ και θα σου πω τι θα πειράξεις και δεν θα το δεις ποτέ ξανά.

 

2. Δεν είναι φυσιολογικό. Αν είναι αυτό που νομίζω θα σε συμβούλευα να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού μέσω KIES και πιθανότατα θα σου λυθεί.

 

3. Δεν χρειάζεται εφαρμογή. Εφόσον βάλεις λογαριασμό facebook ( κατά προτίμηση στην επίσημη εφαρμογή από το μάρκετ, aka Facebook for Android ) μπορείς να συνδέσεις την επαφή με τον αντίστοιχο λογαριασμό στο Facebook. Μετά πας στην επαφή και στην εικόνα πατάς πάνω και επιλέγεις τη φωτογραφία, η οποία φωτογραφία θα πρέπει να είναι προφανώς μέσα στο κινητό.

 

4. Μάλλον θα χρειαστείς εφαρμογή, ρώτα στην ενότητα του Android.

 

1. το εχω ηδη root

2. τι ειναι αυτο που νομιζεις? Βασικα τωρα που το σκεφτομαι μου εχει συμβει σε 2 network που εχουν ακριβως το ιδιο ονομα αλλα διαφορετικο κωδικο. Μηπως καθε φορα που βρισκομαι στο ενα, αυτο νομιζει οτι βρισκομαι στο προηγουμενο (οποτε και με τον προιγουμενο κωδικο) και γι αυτο δεν μπαινει? Αν ειναι αυτο και δεν μπορει να αλλαχτει το ονομα, υπαρχει τροπος να τα ξεχωριζει (custom name πχ)

3. την εχω, αλλα η συνδεση μαλλον τυχαια εγινε δεν εχω καταλαβει ακριβως τον τροπο. Για την φωτο εννοω να διαλεξω φωτο απο αυτες που εχει η επαφη στο facebook. Σηλαδη οπως το λες "Μετά πας στην επαφή και στην εικόνα πατάς πάνω και επιλέγεις τη φωτογραφία -> να μου εμφανιζει album με φωτο της επαφης στο facebook (ενω ειμαι online) και να διαλεγω απο εκει ποια θελω για εικονα της επαφης στο κινητο. Υπαρχει σε windows αυτη η εφαρμογη, γι αυτο και ρωταω.

4.οκ

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγω το κινητο, εμφανιζεται εκτος των αλλων ενα (κλασικο) μηνυμα της Vodafone "Vodafone Menu" Welcome to Vodafone (OK - Cancel). Μου ειναι γνωστο, εμφανιζοταν και στο Χ1. Ομως καποιες φορες και ανα τακτα χρονικα διαστηματα ενω ειναι idle, εμφανιζει ξανα και ξανα το μηνυμα. Αναβει η οθονη φαινετε το μηνυμα, μετα απο κανα 20λεπτο παλι τα ιδια. Υπαρχει κατι στα settings που μπορω να κανω γι αυτο? Ψαχνει να βρει κατι και μου το βγαζει συνεχεια? (πχ 3G)

 

Κ γω το παρατηρησα κ το κανει στην εναλλαγη απο 3G σε απλο.Ρωτησα κ vodafone κ το εχουν παρατηρησει κ σε αλλο Galaxy οποτε ειμαι χαλαρος.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...