Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Μάλλον σύντομα θα πέσει κι΄άλλο η τιμή κοντά στα 400.;)

 

Για τόσο πολύ δεν το βλέπω... τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες... προκειται να παρω απο εναν γνωστό - γνωστου 300ευροπουλα το SAMSUNG GALAXY II! πως μπορω να δω αν ειναι αυθεντικο γιατι με τα κινεζικα και τις μουφες εχω χασει λιγο την μπαλα..μην την πατησω φοβαμαι γι αυτο...!
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη κλειδωματος μπορει να αφαιρεθει;

 

Την MAC Address του κινητου πως την βρισκω;

 

Ρυθμίσεις wifi- Για προχωρημένους.

Την οθόνη κλειδώματος γιατί θες να την καταργήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παίδες... προκειται να παρω απο εναν γνωστό - γνωστου 300ευροπουλα το SAMSUNG GALAXY II! πως μπορω να δω αν ειναι αυθεντικο γιατι με τα κινεζικα και τις μουφες εχω χασει λιγο την μπαλα..μην την πατησω φοβαμαι γι αυτο...!

 

Αν συνοδεύεται από το κουτί του και τα παρελκόμενα... ρίξε μια ματιά στο βιβλιαράκι της εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω πια στο κινητό αυτό, έπειτα από χρόνια παραμονής σε HTC ground, με το Hero και πλέον με το Desire. Τεχνικά το κινητό είναι πολύ ανώτερο, με απασχολεί κυρίως το θέμα της μπαταρίας (το Desire μου κρατάει μετά βίας μια μέρα πια). Σχετικά με αυτό το θέμα, έχω βρει και αυτό εδώ: http://www.batteryupgrade.gr/shopBrowser.php?shopGroupId=76612351&tracker=adwords_gr_PDA&langId=10&gclid=COO_uo63iaoCFQEd4QodaGusyA#/assortmentProductId/24947904/shopGroupId/74682914 - Θα είχε νόημα η αγορά της; Το λέω ώστε να κρατάει ας πούμε 2-3 μέρες, να μην είμαστε συνεχώς στο φόρτισμα.

 

2. Πόσο...σας κολλάει η συσκευή; Τώρα εδώ μόνο κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει αρκετά μπορεί να απαντήσει, μιλάω σε στιγμές που έχετε ανοίξει 4-5 εφαρμογές και πάτε να κάνετε ένα τηλέφωνο ή πατάτε να σας πάει στο home και ... αργεί σε σπαστικό βαθμό στο Desire μου. Επίσης το ότι δεν έχει κουμπιά, αλλά εμφανίζονται μόνο αν πατήσεις, με κάνει και αναρωτιέμαι πόσο γρήγορο θα είναι στην απόκριση. Πχ τώρα στο Desire, όταν τελειώνω μια κλήση και επειδή αργεί σε σημείο σπάσιμο νεύρων, μπορεί να κάνει και 20 δευτερόλεπτα να βγει από το mode που είναι σβηστή η οθόνη όσο μιλάς, και να κλείσεις επιτέλους το τηλέφωνο!

 

3. Το τελευταίο χρόνο, έχω βάλει μια App2SD Rom και έχω πάνω από 150-200 εφαρμογές μέσα στο κινητό. Αυτό θα είναι εφικτό με τον γαλαξία, ή πιστεύετε και εδώ θα πάμε για rooting;

 

Thnx προκαταβολικά :)

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

2. Πραγματικα μεχρι στιγμης δεν εχει κολλησει σε μενα με αρκετη χρηση GPS στο αυτοκινητο κ κλησεις.Ισως ομως να σου πουν κ αλλα παιδια.Ειναι πραγματι ταχυτατο κ αρκει ενα αγγιγμα χαμηλα για να εμφανιστουν τα πληκτρα που ειναι αρκετα αμεσα σε αποκριση.Μην ξεχνας οτι ειναι διπυρηνο οποτε μη το συγκρινεις με το desire.

Με το Desire HD που ειχα παντως βλεπω αρκετα ταχυτερη αποκριση ακομα κ με αρκετες εφαρμογες ανοιχτες.

3. Νομιζω οτι τα 2 GB που δινει χωρο ειναι υπερ-αρκετα κ σπανια θα χρειαστει να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα για να αδειασεις χωρο στο κινητο.Φαντασου οτι με 3 προγραμματα gps επανω ζητημα να εχει πιασει 180mb απο τα 2GB μαζι με τους χαρτες τους οποτε μη σε απασχολει.Κ δεν εχω root ακομα. :D

 

Αυτα απο μενα.Θα σου πουν κ αλλα παιδια βεβαια.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν κολλαει. Να πω οσον αφορα το θεμα των εφαρμογων πως εχω 250+ εφαρμογες. Επισης εχω 1.20 GB ακομα ελευθερα. ;)

Οποτε οχι, δεν θα εχεις κανενα προβλημα με αυτο.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Thnx για τις απαντήσεις παίδες, αν μπορείτε απαντήστε και για το θέμα της μπαταρίας όποτε βρείτε χρόνο. Thnx και πάλι :)

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδέσει το ακουστικό και ακούω ραδιόφωνο προσπαθόντας παράλληλα με την εφαρμογή "SoundHund" να βρω τίτλους τραγουδιών αλλά μου εμφανίζει μήνυμα ότι το μικρόφωνο είναι κλειδωμένο από άλλη εφαρμογή. Πρέπει να ξεκλειδώσω κάτι από τις ρυθμίσεις ή απλά δεν υποστήριζεται ή εύρεση τραγουδιών μέσω ακουστικών;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα update επισημα μεσω του KIES σε PDA:ΚF3/PHONE:KE7/CSC:KD1(XEU) .

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω, εννοείς ότι άνοιξες το kies και σου βγήκε μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμο update? Γιατί εμένα δεν μου βγάζει τέτοιο μήνυμα. Ή μήπως κατέβασες μέσω kies απλώς κάποια αρχεία που είχες ήδη στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα! Αφησα και εγω τον Γαλαξια 1 για τον Γαλαξια 2 ;-)

Μια ερωτηση..τραβηξα 2-3 full hd video απο το κινητο και το περασα στο pc και ενω στο κινητο τα παιζει μια χαρα, στο pc με το media player classic (unicode build) τα παιζει με εντονα σπασιματα. Το εχει προσεξει κανει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένα θέμα με τις υπενθυμίσεις του ημερολογίου; Ρυθμίζω και ούτε ήχο έχει ούτε δόνηση όταν έρχετε η ώρα της υπενθύμισης. Εννοείτε ότι έχω ρυθμίσει να έχει και ήχο και δόνηση στις ρυθμίσεις των ειδοποιήσεων. Είναι κάτι που μου ξεφεύγει;:O
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα! Αφησα και εγω τον Γαλαξια 1 για τον Γαλαξια 2 ;-)

Μια ερωτηση..τραβηξα 2-3 full hd video απο το κινητο και το περασα στο pc και ενω στο κινητο τα παιζει μια χαρα, στο pc με το media player classic (unicode build) τα παιζει με εντονα σπασιματα. Το εχει προσεξει κανει αυτο??

 

δοκιμασε με κανεναν αλλον player οπως kmplayer...

Link to comment
Share on other sites

Έχω γυρίσει στην μαμά . Έχω φρικάρει . Άμα δεν τα καταφέρω μπορείς έρθει το usb για reset του μετρητή θα το πάω service

 

Μπορεί το radio κομμάτι απο το modem της ROM που πέρασες να μη λειτουργεί σωστά. Σε κάθε περίπτωση αφού στην προηγούμενη ROM σου δούλευε εντάξει, το κινητό σου δεν έχει κανένα θέμα. Πολλές φορές μπορούμε να βάλουμε και άλλο modem και να πιάνουμε καλύτερα.. Ήδη στο XDA το έχουν κάνει με την συγκεκριμένη 2.3.4. Προτείνω να περιμένεις την επίσημη 2. 3. 4 και να το ξαναδείς...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από Bada με εχει προβληματισει λίγο το Android, γιατί είδα ότι κάποια βασικά πράγματα που υπάρχουν στο menu του bada, στο Android πρεπει να τα κατεβάσεις σαν εφαρμογη.

Εκει που έχω κολλήσει λοιπον ειναι στα mms.

Στις Ρυθμίσεις->Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα->Δικτυα κινητης τηλεφωνιας->Ονοματα σημείων πρόσβασης, υπάρχουν οι εξής επιλογές:

 

Vodafone Internet

Vodafone MMS

 

Αυτό που είναι επιλεγμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις με τίποτα είναι το "Vodafone Internet"

Όταν απενεργοποιώ τα Δεδομενα Πακέτου, δεν μπορώ να λάβω και να στείλω MMS

Όταν ενεργοποιώ τα Δεδομένα Πακέτου, τότε μπορώ να λάβω και να στείλω MMS, αλλά σύμφωνα με το 3G WatchDog μου καταναλώνει data.

Το πακέτο συμβολαίου όμως μου δίνει και γυρω στα 30 (δεν θυμαμαι ακριβως) MMS.

Οπότε χαρην στο Android, αναγκάζομαι να χρεωνομαι για κάτι, ενώ είναι δωρεάν.

 

Στο Bada για παραδειγμα, πήγαινα στις ρυθμίσεις MMS και δήλωνα ότι τα MMS θα στέλνονται από το προφίλ "Vodafone MMS" και τελείωσε τόσο απλά.

 

Στο Android δεν υπάρχει κάτι τέτοιο;

Κι εδώ πάλι εφαρμογή χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια πια ρομ προτεινεται για το κινητο

θελω μια να ειναι σταθερή.

 

Διάβασε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306743

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένα θέμα με τις υπενθυμίσεις του ημερολογίου; Ρυθμίζω και ούτε ήχο έχει ούτε δόνηση όταν έρχετε η ώρα της υπενθύμισης. Εννοείτε ότι έχω ρυθμίσει να έχει και ήχο και δόνηση στις ρυθμίσεις των ειδοποιήσεων. Είναι κάτι που μου ξεφεύγει;:O

 

Βάλε απλά εκεί που λέει δόνηση "ποτέ". Έτσι θα έχεις κανονικά ήχο.

Δεν θυμάμαι αν έχοντας επιλέξει να έχεις δόνηση "πάντα" από το μενού ρυθμίσεις -> ήχος -> Γενικά -> δόνηση μπορείς να έχεις και τα δύο.

 

[off topic start]

Αν ψάχνεσαι πάντως με το ημερολόγιο, εγώ κατέληξα σε αυτό που έχει αρκετές επιλογές και έφτιαξα το widget του ημερολογίου όπως το ήθελα.

[off topic end]

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ενοχλώ πάλι με το ίδιο θέμα αλλά δεν εχω μπει κάποια απάντηση.

Όταν συνδέεται το Bluetooth και σας πάρει κάποιος τηλέφωνο πως χτυπάει το Bluetooth τι μελωδία βγάζει

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συγνώμη που ενοχλώ πάλι με το ίδιο θέμα αλλά δεν εχω μπει κάποια απάντηση.

Όταν συνδέεται το Bluetooth και σας πάρει κάποιος τηλέφωνο πως χτυπάει το Bluetooth τι μελωδία βγάζει

 

Το χαρακτηριστικό τόνο κλήσης που κάνει το εκάστοτε bluetooth hands-free.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το χαρακτηριστικό τόνο κλήσης που κάνει το εκάστοτε bluetooth hands-free.

Μα όταν είχα το Ν95 και έκανα σύνδεση με το Bluetooth άκουγα κανονικά την μελωδία που είχα βάλει για κάθε άτομο που με καλούσε.

Είναι στάνταρ αυτό? Έχει δοκιμάσει κανείς το ίδιο Bluetooth σε άλλη συσκευή και χτυπάει το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε απλά εκεί που λέει δόνηση "ποτέ". Έτσι θα έχεις κανονικά ήχο.

Δεν θυμάμαι αν έχοντας επιλέξει να έχεις δόνηση "πάντα" από το μενού ρυθμίσεις -> ήχος -> Γενικά -> δόνηση μπορείς να έχεις και τα δύο.

 

[off topic start]

Αν ψάχνεσαι πάντως με το ημερολόγιο, εγώ κατέληξα σε αυτό που έχει αρκετές επιλογές και έφτιαξα το widget του ημερολογίου όπως το ήθελα.

[off topic end]

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έτσι όντως χτυπά, αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν έχει δόνηση ούτε όταν χτυπά το κινητό. Άρα υπάρχει κάποιο θέμα εδώ, το οποίο ελπίζω να λυθεί με την επόμενη αναβάθμιση που θα γίνει, αλλά για μένα και για πολλούς φαντάζομαι είναι σοβαρό. Θα δοκιμάσω και το ημερολόγιο που μου προτείνεις.

 

Σχετικά με την μπαταρία με ελαφριά χρήση και 3η φόρτιση-εκφόρτιση, έχει κάνει όντως διαφορά και ήδη κοντεύει 2 μέρες με bluetooth και η μπαταρία είναι πολύ πιο πάνω από τη μέση. Ποσοστό μπαταρίας που έχει μείνει πως βλέπουμε;;;:O

 

Το σήμα του κινητού όντως κάνει κάτι παράξενα κάποιες φορές, δηλαδή ξαφνικά δείχνει ότι δεν έχει καθόλου και μετά από λίγο πιάνει, αλλά δεν πρόσεξα να έχω κάποιο θέμα έως τώρα με την λίγη χρήση που του έχω κάνει.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Μα όταν είχα το Ν95 και έκανα σύνδεση με το Bluetooth άκουγα κανονικά την μελωδία που είχα βάλει για κάθε άτομο που με καλούσε.

Είναι στάνταρ αυτό? Έχει δοκιμάσει κανείς το ίδιο Bluetooth σε άλλη συσκευή και χτυπάει το ίδιο?

 

Οταν συνδεω το νοκια bluetooth στο Ν81 ακουω τον ηχο κλησης του Ν81.Οταν το συνδεω στο galaxy ακουω το στανταρ νοκια tune.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από Bada με εχει προβληματισει λίγο το Android, γιατί είδα ότι κάποια βασικά πράγματα που υπάρχουν στο menu του bada, στο Android πρεπει να τα κατεβάσεις σαν εφαρμογη.

Εκει που έχω κολλήσει λοιπον ειναι στα mms.

Στις Ρυθμίσεις->Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα->Δικτυα κινητης τηλεφωνιας->Ονοματα σημείων πρόσβασης, υπάρχουν οι εξής επιλογές:

 

Vodafone Internet

Vodafone MMS

 

Αυτό που είναι επιλεγμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις με τίποτα είναι το "Vodafone Internet"

Όταν απενεργοποιώ τα Δεδομενα Πακέτου, δεν μπορώ να λάβω και να στείλω MMS

Όταν ενεργοποιώ τα Δεδομένα Πακέτου, τότε μπορώ να λάβω και να στείλω MMS, αλλά σύμφωνα με το 3G WatchDog μου καταναλώνει data.

Το πακέτο συμβολαίου όμως μου δίνει και γυρω στα 30 (δεν θυμαμαι ακριβως) MMS.

Οπότε χαρην στο Android, αναγκάζομαι να χρεωνομαι για κάτι, ενώ είναι δωρεάν.

 

Στο Bada για παραδειγμα, πήγαινα στις ρυθμίσεις MMS και δήλωνα ότι τα MMS θα στέλνονται από το προφίλ "Vodafone MMS" και τελείωσε τόσο απλά.

 

Στο Android δεν υπάρχει κάτι τέτοιο;

Κι εδώ πάλι εφαρμογή χρειάζεται;

 

Το "Vodafone MMS" δε χρειάζεται/μπορείς να το επιλέξεις, γιατί είναι μονίμως "on".

Όταν απενεργοποιείς τα δεδομένα πακέτου, λογικό είναι να μην μπορείς να στείλεις/λάβεις MMS, καθώς απενεργοποιείται κάθε δυνατότητα μεταφοράς δεδομένων.

Το 3G Watchdog (αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει) δεν νομίζω να μετράει τις χρεώσεις, αλλά τις κινήσεις δεδομένων. Όταν στέλνεις μια φωτογραφία π.χ. 100kb, αυτά τα δεδομένα μεταφέρονται από το κινητό σου μέσω του 3G δικτύου, οπότε τα καταγράφει. Αυτό δε σημαίνει ότι τα χρεώθηκες κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...