Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά με τον ήχο και του ηχείου και του video δεν μπορει να βγαλει κανεις συμπεράσματα....αν δεν το πάρω στα χέρια μου όλο διφορούμενες απόψεις θα ακούω.

 

Σωστό.Προσωπικά πάντως τον ήχο του ηχείου τον θεωρώ κάτω του μετρίου.Από ήχο σε βίντεο δεν έχω άποψη

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θελω να μου πει καποιος που το εχει αυτο το smartphone αν κανει kill απο τον taskmanager ολα τα apps ποση ελευθερη ram μενει?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που έχει ξαναγίνει και δεν έχει απαντηθει...

Τέτοιες (παρομοιες) αναβαθμίσεις : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307012 όσοι είχατε το galaxy s απο ελλάδα τις έδινε η samsung hellas ή μόνο στις ευρωπαικες συσκευες αλλων χωρων?

 

Ρωταω για να δω τι να περιμενουμε για το SGS2

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που έχει ξαναγίνει και δεν έχει απαντηθει...

Τέτοιες (παρομοιες) αναβαθμίσεις : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307012 όσοι είχατε το galaxy s απο ελλάδα τις έδινε η samsung hellas ή μόνο στις ευρωπαικες συσκευες αλλων χωρων?

 

Ρωταω για να δω τι να περιμενουμε για το SGS2

 

Η sammy hellas ηταν παντα πιο πισω(καθυστερουσε)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που έχει ξαναγίνει και δεν έχει απαντηθει...

Τέτοιες (παρομοιες) αναβαθμίσεις : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307012 όσοι είχατε το galaxy s απο ελλάδα τις έδινε η samsung hellas ή μόνο στις ευρωπαικες συσκευες αλλων χωρων?

 

Ρωταω για να δω τι να περιμενουμε για το SGS2

 

Κ γω το ειχα ρωτησει φιλε μου αν οι αναβαθμισεις αυτες ειναι κ για τα ελληνικα κινητα ή μονο για τα παιδια που τα φερανε απο εξω..για πειτε να ξερουμε.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Η sammy hellas ηταν παντα πιο πισω(καθυστερουσε)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Μπορεις να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ γιατί σκεφτομαι μηπως ειναι προτιμοτερο να το αγορασω απ'εξω αν ειναι ετσι τα πραγματα εδω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ γιατί σκεφτομαι μηπως ειναι προτιμοτερο να το αγορασω απ'εξω αν ειναι ετσι τα πραγματα εδω...

 

απ'όσο ξέρω μπορείς να βάλεις εύκολα ROM που προορίζεται για άλλη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω link θα βρείτε μερικές sample photos που τράβηξα με το SGS2:

 

https://picasaweb.google.com/alex.alexander/GalaxySIIPhotos#

 

Αξίζει να κάνετε zoom στις δύο πρώτες...

 

2011-05-22%2019.46.18.jpg

 

2011-05-23%2021.09.37.jpg

 

μιλάμε για καταπληκτική ευκρίνια για smartphone, δυσκολεύομαι να το πιστεύψω ώρες ώρες :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Συγχρονισμός με Outlook δεν υποστηρίζεται άμεσα από τα Android; Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ το Google Calendar, και θέλω να έχω στο ημερολόγιο του κινητού ό,τι έχω και στο Outlook, δεν μπορώ να το κάνω έτσι απλά, όπως σε όλα τα μη Android κινητά;

 

με ενδιαφερει και εμενα παααρα πολυ το παραπανω ερωτημα, και με απασχολη πολυ και ο συγχρονισμος των email του outlook και το κινητου χωρις τη χρηση exchange server και gmail. οποιος ξερει ας μας απαντησει. το MS outlook POP3 δεν το αλλαζω με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ γιατί σκεφτομαι μηπως ειναι προτιμοτερο να το αγορασω απ'εξω αν ειναι ετσι τα πραγματα εδω...

 

Η επισημη αναβαθμιση γινεται μεσω kies.Συνδεοντας το κινητο στο pc, το kies αναγνωριζει σε ποια χωρα αντιστοιχει και αν υπαρχει αναβαθμιση τοτε στη δινει.Για παραδειγμα αν το κινητο σου ειναι απο Γερμανια εχει κωδικο dbt(αν δεν κανω λαθος) ενω αν ειναι απο Ελλαδα εχει eur ή cos ή τον κωδικο της vodafone που δεν θυμαμαι.Συνεπως αν υπαρχει upgrade στον server της sammy Γερμανιας και το τηλεφωνο σου ειναι απο Ελλαδα δεν θα παρεις την αναβαθμιση.Βεβαια οπως γραφτηκε πιο πριν μπορεις να κανεις μονος σου upgrade με το odin (σημ δεν ειναι ο επισημος τροπος και η εγγυηση μπορει να χαθει αν παει κατι στραβα).

 

Η ιστορια εχει δειξει,τουλαχιστον στο galaxy s που ειχα, οτι η Αγγλια και οι βορειες χωρες επαιρναν πρωτες την αναβαθμιση και στην Ελλαδα ερχοταν με μεγαλη καθυστερηση(πχ απο eclair σε froyo)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρατήρησα πως όταν επιλεγω 1080p για να καταγραψω βιντεο κανει crop στην εικονα και ειναι σαν να zoomάρει!! ενω αν επιλέξω 720p και κάτω δείχνει πλήρη εικόνα, δηλαδή ότι τραβάει ο φακός και χωρίς να το κόβει. το παρατήρησε κι αλλος αυτο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια παρατήρησα πως όταν επιλεγω 1080p για να καταγραψω βιντεο κανει crop στην εικονα και ειναι σαν να zoomάρει!! ενω αν επιλέξω 720p και κάτω δείχνει πλήρη εικόνα, δηλαδή ότι τραβάει ο φακός και χωρίς να το κόβει. το παρατήρησε κι αλλος αυτο?

 

Ισχύει. Στο 720p χρησιμοποιεί όλο το φακό και... μικραίνει την εικόνα σε 720p ενώ στο 1080p τραβάει χρησιμοποιώντας μόνο τα 1080p pixels.

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη αναβαθμιση γινεται μεσω kies.Συνδεοντας το κινητο στο pc, το kies αναγνωριζει σε ποια χωρα αντιστοιχει και αν υπαρχει αναβαθμιση τοτε στη δινει.Για παραδειγμα αν το κινητο σου ειναι απο Γερμανια εχει κωδικο dbt(αν δεν κανω λαθος) ενω αν ειναι απο Ελλαδα εχει eur ή cos ή τον κωδικο της vodafone που δεν θυμαμαι.Συνεπως αν υπαρχει upgrade στον server της sammy Γερμανιας και το τηλεφωνο σου ειναι απο Ελλαδα δεν θα παρεις την αναβαθμιση.Βεβαια οπως γραφτηκε πιο πριν μπορεις να κανεις μονος σου upgrade με το odin (σημ δεν ειναι ο επισημος τροπος και η εγγυηση μπορει να χαθει αν παει κατι στραβα).

 

Η ιστορια εχει δειξει,τουλαχιστον στο galaxy s που ειχα, οτι η Αγγλια και οι βορειες χωρες επαιρναν πρωτες την αναβαθμιση και στην Ελλαδα ερχοταν με μεγαλη καθυστερηση(πχ απο eclair σε froyo)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου ! Το ξέρω ότι απο 2.1 σε 2.2 και απο 2.2 σε 2.3 είναι τραγική η samsung hellas. Η απορία μου είναι αν στα minor updates (όπως αυτο που εβαλα στο λινκ) κάνει τα ίδια ?

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει και εμενα παααρα πολυ το παραπανω ερωτημα, και με απασχολη πολυ και ο συγχρονισμος των email του outlook και το κινητου χωρις τη χρηση exchange server και gmail. οποιος ξερει ας μας απαντησει. το MS outlook POP3 δεν το αλλαζω με τιποτα!

 

Συγχρονισμος των email μεταξυ outlook και android γινεται (με pop3) μεσω της stock εφαρμογης email που εχει το κινητο.Για calendar και contacts πρεπει να βαλεις το google calendar στο pc σου αν δεν κανω λαθος.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου ! Το ξέρω ότι απο 2.1 σε 2.2 και απο 2.2 σε 2.3 είναι τραγική η samsung hellas. Η απορία μου είναι αν στα minor updates (όπως αυτο που εβαλα στο λινκ) κάνει τα ίδια ?

 

Ακομα και στην αναβαθμιση απο 2.2 σε 2.2.1 (που κατ εμε ηταν τεραστιο βημα προς τα εμπρος στο froyo) η sammy hellas πρεπει να ειχε μεινει πισω γυρω στους 3 μηνες αν θυμαμαι καλα

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στην αναβαθμιση απο 2.2 σε 2.2.1 (που κατ εμε ηταν τεραστιο βημα προς τα εμπρος στο froyo) η sammy hellas πρεπει να ειχε μεινει πισω γυρω στους 3 μηνες αν θυμαμαι καλα

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Ωχ..καταλαβα... Καλύτερα δηλαδή απο αγγλία αν δεν θελει κανεις να ρισκαρει με odin

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στην αναβαθμιση απο 2.2 σε 2.2.1 (που κατ εμε ηταν τεραστιο βημα προς τα εμπρος στο froyo) η sammy hellas πρεπει να ειχε μεινει πισω γυρω στους 3 μηνες αν θυμαμαι καλα

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Ειχε? Ακομα εχει καθως δεν εχει ερθει ακομα η επισημη ελληνικη.

Παντως παιδια ετσι οπως το θετετε εχετε δυο επιλογες.

1) Αγοραζετε ξενη συσκευη και εχετε τα updates σας στην ωρα τους.

2) Αγοραζετε ελληνικη συσκευη και ξερετε πως ειτε Α. Θα περιμενετε την Samsung Hellas να δωσει τα updates (με ρυθμο γερικου σαλιγκαριου), ειτε Β. Θα μαθετε να περνατε τα updates μεσω Odin οπως οι περισσοτεροι με SGS.

 

Για μενα το 2) δεν ειναι dealbreaker καθως αφενος μεν η διαδικασια ειναι πανευκολη, αφετερου δε δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη στην παρωδια προγραμματος που λεγεται Kies. Aπλως σας αναφερω το τι ισχυει με το SGS και πιθανολογω πως θα ισχυει και με τον διαδοχο του.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

θελω να μου πει καποιος που το εχει αυτο το smartphone αν κανει kill απο τον taskmanager ολα τα apps ποση ελευθερη ram μενει?

 

600+ ΜΒ μετα την τελευταια αναβαθμιση.....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Επισης παρατήρησα οτι η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα τωρα τελευταια, δεν ξερω αν εχω κανει καποια ρυθμηση που φταιει για αυτο αλλα στις αρχες με την ιδια χρηση με τωρα και λιγο παραπανω μουκρατουσε κοντα στις 2 μερες χωρις φορτιση, τωρα μια μερα δεν μου κρατα.

 

Υ.Γ. H samsung σκοτωσε το τυφλο συστημα.... με το swype αδυνατω να κανω πραξεις σε απλη οικειακη αριθμομηχανη, ολο σερνω το δαχτυλο και λεω γιατι δεν δουλευει...:O:lol::lol::lol:

 

 

Μηπως περασες καμια rom και δεν εκανες calibration ?

 

Για το Αυτο με το Τυφλο συστημα τι εννοεις δν καταλαβα .

 

Eπιβεβαιώνω και εγώ για το wifi.. Δεν ειναι πρόβλημα. Απλά έχει μικρή εμβέλεια.

 

Μικρη εμβελεια δηλαδη ? Μεσα στο σπιτι λογικα δεν εχει προβλημα σε αποσταση 10 μετρων απο το ρουτερ , ετσι ?

 

To πραγματικό πρόβλημα με το κόψιμο στην μέση δεν είναι ούτε αν το παίζει αυτόματα ο player , ούτε εαν παίρνει χρόνο το split του αρχείου της ταινίας. Το πρόβλημα είναι οι υπότιτλοι ...

 

Οντως αυτο ειναι μεγαλο προβλημα .

 

Αλλα ρε παιδια τι ταινιες βλεπετε και ειναι 4 GB ? κατευθειαν απο το Dvd ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Μικρη εμβελεια δηλαδη ? Μεσα στο σπιτι λογικα δεν εχει προβλημα σε αποσταση 10 μετρων απο το ρουτερ , ετσι ?

 

Eξαρταται... 10 μετρα σε ανοιχτο χωρο μπορει και να πιανει φουλ. Μεσα στο σπιτι ομως που εχει τοιχους κλπ δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.

 

Ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι συμβαινει στη δικη μου περιπτωση...

Εξω στο μπαλκονι του σπιτιου μου κ ενω μεσολαβουν δυο τοιχοι και μια κλειστη μπαλκονοπορτα το iphone εχει μια γραμμη. Το galaxy στην ιδια περιπτωση δεν πιανει καθολου... Ακραιο θα μου πεις παραδειγμα αλλα το ιδιο εχω παρατηρησει οτι συμβαινει και οσον αφορα τα wifi hotspots (στα εμπορικα κεντρα για παραδειγμα). Δηλαδη το iphone μου δινει περισσοτερα στην αναζητηση σε σχεση με το galaxy...

 

Γενικα δεν νομιζω οτι καποιος θα αντιμετωπισει προβλημα μεσα στο σπιτι... Εκτος κ αν ειναι σπιτι 300τετραγωνικων οποτε ναι... Θα εχει προβλημα!:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μια πολυ σημαντικη ερωτηση, καθοτι στραβαδι στο Android και ειμαι στο τσακ να το χτυπησω :p

 

Το Android (στην τρεχουσα version) και κατ επεκταση το S 2, υποστηριζει Push Notifications;

Δηλαδη απο εφαρμογες οπως twitter, facebook, mail apps κλπ, περνεις αμεσα ειδοποιησεις, χωρις να τρεχουν στο background, η χρειαζεται οι αντιστοιχες εφαρμογες να τρεχουν συνεχως στο παρασκηνιο (και φυσικα να τσακιζουν την μπαταρια);

Ερχομαι απ το συμπαν του iPhone οπως καταλαβατε, και μια απ τις σπουδαιοτερες δυνατοτητες του IOS ειναι αυτη.

Ενας twitter client ας πουμε, πρεπει να τρεχει στο background και να του εχω ορισει εγω απ τις ρυθμισεις του καθε ποτε να κανει sync με τον server για να λαμβανω τα tweets;

 

Συγνωμη για το off topic, αλλα με καιει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μια πολυ σημαντικη ερωτηση, καθοτι στραβαδι στο Android και ειμαι στο τσακ να το χτυπησω :p

 

Το Android (στην τρεχουσα version) και κατ επεκταση το S 2, υποστηριζει Push Notifications;

Δηλαδη απο εφαρμογες οπως twitter, facebook, mail apps κλπ, περνεις αμεσα ειδοποιησεις, χωρις να τρεχουν στο background, η χρειαζεται οι αντιστοιχες εφαρμογες να τρεχουν συνεχως στο παρασκηνιο (και φυσικα να τσακιζουν την μπαταρια);

Ερχομαι απ το συμπαν του iPhone οπως καταλαβατε, και μια απ τις σπουδαιοτερες δυνατοτητες του IOS ειναι αυτη.

Ενας twitter client ας πουμε, πρεπει να τρεχει στο background και να του εχω ορισει εγω απ τις ρυθμισεις του καθε ποτε να κανει sync με τον server για να λαμβανω τα tweets;

 

Συγνωμη για το off topic, αλλα με καιει το θεμα.

 

Ναι σε ολα με το Social Hub..... (εφαρμογη προεγκατεστημενη απο την Samsung)

Mε μια εφαρμογη εχεις ολα τα παντα απο mail (οσα θες), facebook, twitter, GoogleTalk........

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου θέλει να πάρει το S που έχω εγώ. Του πρότεινα όμως το SGS2, απλά θέλω να μου πείτε αν θα έχει πρόβλημα με το wifi στο σπίτι του και με τις αναβαθμίσεις της smsung Ελλάς. Δε θέλω να με βρίζει μια και έχει δει το S μου να πιάνει σήμα μετά από τρεις τοιχους που παρεμβάλονταν μεταξύ τηλ και rooter. Εγώ του το πρότεινα για καλύτερο απλά θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας μια και η θέση μου είναι δύσκολη,όπως καταλαβαίνετε. Και αν έχει προβλήματα τέτοια και δεν εχει και το sense καταλαβαίνετε τι θα περάσω....!!:wacko:

 

η καλυτερη απαντηση στο προβληματισμο σου θα ερθει απο εσενα τον ιδιον μονο οταν πας στο σπιτι του και το δοκιμασεις :D

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει δοκιμασει κανεις αυτο?

http://youtu.be/xM5-X9KxEBw

 

Ναι,εγώ αλλά στο desire.Θέλει ρουτ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...