Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Μολις το συνδεσα για 2η φορα στο KIES και μου εκανε και αλλη αναβαθμιση.

Πλεον λεει εχω την εκδοση ....ver.2.0.2.11071.128 . Δεν εχω ιδεα ομως τι ακριβως εγινε. Καποιος για βοηθεια ;;;

 

ειναι η εκδοση του KIES και οχι του λογισμικου του κινητου.

TCe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
γνωρίζουμε τι αλλάζει με την 2.3.4?

 

Πρακτικά και αισθητικά μην περιμένεις να δεις διαφορές στη συσκευή σου. Απλά αναβαθμίζεται σε νεότερη έκδοση του λογισμικού με ότι αυτό συνεπάγεται. Ψάξε στο net και θα βρεις πολλά changelog για android 2.3.4.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω σημερα μου εστειλε η Vodafone τις ρυθμίσεις εγκαταστασης vodafone wep για να μπαινω ιντερνετ στο κινητο (εχω 100Mb το μηνα στο πακετο μου) , ολα καλα ... συνδεομαι κανονικα ... αλλα οταν κανω εξοδο απο την σελιδα πατωντας το πληκτο back και βγαινω στο menu ,πως ξερω οτι δεν ειμαι ακομη συνδεδεμενος ωστε να μην χρεωνομαι ....:(.

Οταν υπαρχει και ασυρματο δικτυο wifi που μπορω να βρω την επιλογη να διαλεξω με τι θα συνδεθω: ... με wifi η με vodafone live ?????

Θελω πριν την συνδεση να με ρωταει με τι θα συνδεθω , με wifi η με vodafone live ???

σε πιο menu βρησκονται οι ρυθμισεις του vodafone live ... δεν μπορω να το βρω πουθενα !!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση στο social hub δεν μου εμφανιζει την επιλογη λογαριασμου για το windows live messenger ξερει κανεις γιατι? τωρα εχω criskelo V10 σε παλαιοτερες ρομ την εμφανιζε καθως και οταν πηρα το κινητο με ΚΕ2
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω σημερα μου εστειλε η Vodafone τις ρυθμίσεις εγκαταστασης vodafone wep για να μπαινω ιντερνετ στο κινητο (εχω 100Mb το μηνα στο πακετο μου) , ολα καλα ... συνδεομαι κανονικα ... αλλα οταν κανω εξοδο απο την σελιδα πατωντας το πληκτο back και βγαινω στο menu ,πως ξερω οτι δεν ειμαι ακομη συνδεδεμενος ωστε να μην χρεωνομαι ....:(.

Οταν υπαρχει και ασυρματο δικτυο wifi που μπορω να βρω την επιλογη να διαλεξω με τι θα συνδεθω: ... με wifi η με vodafone live ?????

Θελω πριν την συνδεση να με ρωταει με τι θα συνδεθω , με wifi η με vodafone live ???

σε πιο menu βρησκονται οι ρυθμισεις του vodafone live ... δεν μπορω να το βρω πουθενα !!

 

Αρχικά να σου πω ότι τις ρυθμίσεις τις είχε ήδη η συσκευή σου αυτόματα.

Όταν κλείνεις τον browser, τότε αυτός μπαίνει σε διαδικασία αναμονής, χωρίς να διακινεί δεδομένα. Εάν ανοίξεις το wifi το κινητό χρησιμοποιεί αυτόματα κατά προτίμηση το wifi για πρόσβαση στο internet. Για περισσότερη ασφάλεια μπορείς να απενεργοποιείς τα δεδομένα δικτύου κινητής τηλεφωνίας πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και επιλέγονται την αντίστοιχη επιλογή. (προσοχή! όταν απενεργοποιείς τα δεδομένα, δεν μπορείς να να λάβεις/στείλεις MMS! Σου εμφανίζει ειδοποίηση και πρέπει πρώτα να τα ενεργοποιήσεις και μετά να "κατεβάσεις" το MMS)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω σημερα μου εστειλε η Vodafone τις ρυθμίσεις εγκαταστασης vodafone wep για να μπαινω ιντερνετ στο κινητο (εχω 100Mb το μηνα στο πακετο μου) , ολα καλα ... συνδεομαι κανονικα ... αλλα οταν κανω εξοδο απο την σελιδα πατωντας το πληκτο back και βγαινω στο menu ,πως ξερω οτι δεν ειμαι ακομη συνδεδεμενος ωστε να μην χρεωνομαι ....:(.

Οταν υπαρχει και ασυρματο δικτυο wifi που μπορω να βρω την επιλογη να διαλεξω με τι θα συνδεθω: ... με wifi η με vodafone live ?????

Θελω πριν την συνδεση να με ρωταει με τι θα συνδεθω , με wifi η με vodafone live ???

σε πιο menu βρησκονται οι ρυθμισεις του vodafone live ... δεν μπορω να το βρω πουθενα !!

Δεν το κοιτάς έτσι, δεν δουλεύει έτσι. Αν πάνω δεξιά - δίπλα από το σήμα - σου έχει γραμματάκι 3g/g/h/e ή κάποιο άλλο, είσαι συνδεδεμένος κανονικά. Αν πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί που ανοίγει το κινητό, σου βγάζει ένα μενού.

Από εκεί κλείνεις/ανοίγεις το ίντερνετ. Επιπλέον, όταν έχεις ανοιχτό το ίντερνετ και είσαι παράλληλα σε ασύρματο, το ασύρματο πέρνει πρωτεραιότητα έτσι ώστε να μη χρεώνεσαι.

παιδια μια ερωτηση στο social hub δεν μου εμφανιζει την επιλογη λογαριασμου για το windows live messenger ξερει κανεις γιατι? τωρα εχω criskelo V10 σε παλαιοτερες ρομ την εμφανιζε καθως και οταν πηρα το κινητο με ΚΕ2

 

Είσαι σε λάθος θέμα. Για custom ROMs ρωτάμε στο αντίστοιχο θέμα γιατί, όπως και στη περίπτωση σου, οφείλεται σε αυτό το λόγο.

Άλλαξε ROM η βρες τις εφαρμογές του συστήματος που έχει αφαιρέσει ο criskelo.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω ότι τις ρυθμίσεις τις είχε ήδη η συσκευή σου αυτόματα.

Όταν κλείνεις τον browser, τότε αυτός μπαίνει σε διαδικασία αναμονής, χωρίς να διακινεί δεδομένα. Εάν ανοίξεις το wifi το κινητό χρησιμοποιεί αυτόματα κατά προτίμηση το wifi για πρόσβαση στο internet. Για περισσότερη ασφάλεια μπορείς να απενεργοποιείς τα δεδομένα δικτύου κινητής τηλεφωνίας πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και επιλέγονται την αντίστοιχη επιλογή. (προσοχή! όταν απενεργοποιείς τα δεδομένα, δεν μπορείς να να λάβεις/στείλεις MMS! Σου εμφανίζει ειδοποίηση και πρέπει πρώτα να τα ενεργοποιήσεις και μετά να "κατεβάσεις" το MMS)

 

οχι μαλλον δεν τις ειχε , γιατι δεν μπορουσε να φορτωσει καμια σελιδα , συνεχεια γυριζε ο κυκλος προσπαθοντας να φορτωσει ,(και ειμαι και full 3G σημα) ,

οταν εχει κλησει ο browser και υπαρχει μονιμος διπλα στην μπαρα σηματος ενα Ε με δυο βελακια σημενει οτι χρεωνομαι?? γιατι αν μηνει ανοιχτο ετσι τη στρουμφισα ..:) θα μου ρθει ο λογαριασμος φουσκομενος.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δε θες το ιντερνετ μεσω της vodafone να πατας παρατεταμενα το power button για απενεργοποιηση λειτουργιας δικτγου κινητης και ξαν παλι οταν θες να το χρησιμοποιησεις.

 

Οταν βλεπεις διπλα απο το σημα g/e/3g/h τοτε εισαι συνδεδεμενος και χρεωνεσαι κανονικα.

 

Βαλε και το 3g watchdog και θα εισαι κομπλε. Θα βλεπεις ποσα mb εχεις καταναλωσει και θα εισαι αρχοντας!

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

οχι μαλλον δεν τις ειχε , γιατι δεν μπορουσε να φορτωσει καμια σελιδα , συνεχεια γυριζε ο κυκλος προσπαθοντας να φορτωσει ,(και ειμαι και full 3G σημα) ,

οταν εχει κλησει ο browser και υπαρχει μονιμος διπλα στην μπαρα σηματος ενα Ε με δυο βελακια σημενει οτι χρεωνομαι?? γιατι αν μηνει ανοιχτο ετσι τη στρουμφισα ..:) θα μου ρθει ο λογαριασμος φουσκομενος.

 

Μπορείς είτε να απενεργοποιείς τα δεδομένα δικτύου κινητής τηλεφωνίας, όπως ήδη περιγράφτηκε.

Εναλλακτικά, αφού έχεις Vodafone καλείς το 1284 και ενημερώνεσαι δωρεάν και σε πραγματικό χρόνο μέσω αυτοματοποιημένου συστήματος για τα υπολειπόμενα MB που σου απομένουν.

Το σύμβολο είναι απλά μια ένδειξη. Όταν ανάβουν παρατεταμένα τα βελάκια τότε συνήθως διακινούνται δεδομένα.

 

Τέλος, το 3G watch dog είναι αρκετά αξιόπιστο και δωρεάν.

 

Sent wirelessly from my Samsung Galaxy S II

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας και διαβάζοντας, βρήκα τελικά πως συνδέεται το κινητό σαν απλό usb σε οποιαδήποτε συσκευή χωρίς το KIES.

Αυτό που δεν βγάζω άκρη ακόμη, παρά τις αμέτρητες προσπάθειες που έχω κάνει, ακόμη και σε συννενόηση με την cosmote, είναι να στείλω και να λάβω ΜΜΣ χωρίς 3g. Μόνο με 3g το έχω καταφέρει, κάτι που δεν θέλω όμως, μια που συνδέεται χωρίς να το θέλω στο ιντερνετ και με χρεώνει. Με τη SAMSUNG που μίλησα λέει ότι μόνο με 3g γίνεται. Είναι δυνατόν; Η ερώτηση είναι η εξής. Στέλνετε εσείς ΜΜΣ σε απλή λειτουργία ή μόνο με 3g;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας και διαβάζοντας, βρήκα τελικά πως συνδέεται το κινητό σαν απλό usb σε οποιαδήποτε συσκευή χωρίς το KIES.

Αυτό που δεν βγάζω άκρη ακόμη, παρά τις αμέτρητες προσπάθειες που έχω κάνει, ακόμη και σε συννενόηση με την cosmote, είναι να στείλω και να λάβω ΜΜΣ χωρίς 3g. Μόνο με 3g το έχω καταφέρει, κάτι που δεν θέλω όμως, μια που συνδέεται χωρίς να το θέλω στο ιντερνετ και με χρεώνει. Με τη SAMSUNG που μίλησα λέει ότι μόνο με 3g γίνεται. Είναι δυνατόν; Η ερώτηση είναι η εξής. Στέλνετε εσείς ΜΜΣ σε απλή λειτουργία ή μόνο με 3g;

εστειλα και σε gsm και σε 3g.το θεμα ειναι οτι απο αλλο κινητο δεν μπορεσα να λαβω mms.

Link to comment
Share on other sites

εστειλα και σε gsm και σε 3g.το θεμα ειναι οτι απο αλλο κινητο δεν μπορεσα να λαβω mms.

 

Έστειλες κανονικά με gsm εε;; Συγκεκριμένα με gsm μυ έρχεται το μήνυμα, αλλά δεν μπορώ να δω πχ την φωτογραφία. Αν το γυρίσω σε 3g τότε ΟΚ. Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται;

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Έστειλες κανονικά με gsm εε;; Συγκεκριμένα με gsm μυ έρχεται το μήνυμα, αλλά δεν μπορώ να δω πχ την φωτογραφία. Αν το γυρίσω σε 3g τότε ΟΚ. Τι να πω, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται;

ναι εστειλα κανονικα απλως εκανε λιγη ωρα παραπανω να το στειλει οπως ειναι φυσικο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου γραψει πως μπορω να επιλεξω που θα εγκατασταθουν

τα προγραμματα μνημη η στην καρτα sd

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως βάζουμε τα τονισμένα Ελληνικά όταν γράφουμε στο τηλέφωνο?

 

Πατάς παρατεταμένα το γράμμα που θες να τονίσεις.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν θελω να περασω μια ταινια πανω απο 4 gb υπαρχει δυνατοτητα να το κανω με καποιον τροπο?

Νομίζω κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, πρέπει να είναι περιορισμός του συστήματος μορφοποιήσης. Ίσως να γίνεται στην sdcard, δες τι επιλογές σου δίνει για μορφοποιήση, σε κάποια ίσως να γίνεται.

Ξερει καποιος να μου γραψει πως μπορω να επιλεξω που θα εγκατασταθουν

τα προγραμματα μνημη η στην καρτα sd

Δεν χρειάζεται να έχεις τέτοιες ανησυχίες με το Galaxy S II, η μνήμη που έχει είναι υπέρ - αρκετή.

Παιδιά πως βάζουμε τα τονισμένα Ελληνικά όταν γράφουμε στο τηλέφωνο?

 

Αυτό που σου πρότεινε ο Γιάννης από πάνω, παρόλα αυτά επειδή είναι χρονοβόρο, σου προτείνω κάτι άλλο. Είτε μάθε να γράφεις με το swype, είτε βάλε στο Samsung keyboard τις επιλογές για να προβλέπει, έτσι ώστε να μπαίνουν οι τόνοι αυτόματα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που σου πρότεινε ο Γιάννης από πάνω, παρόλα αυτά επειδή είναι χρονοβόρο, σου προτείνω κάτι άλλο. Είτε μάθε να γράφεις με το swype, είτε βάλε στο Samsung keyboard τις επιλογές για να προβλέπει, έτσι ώστε να μπαίνουν οι τόνοι αυτόματα.

 

 

Πως γίνεται αυτό με το samsung keyboard?

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό με το samsung keyboard?

 

settings --> language and keyboard --> samsung keypad --> xt9 = check !

Στα Ελληνικά, ρυθμίσεις --> γλώσσες και πληκτρολόγια --> πληκτρολόγιο samsung -->

 

Προτιμώ το swype πάντως. Λίγο δυσκολόχρηστο στην αρχή, αλλά αν το συνηθίσεις είναι μέγιστο πιστολάκι.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν θελω να περασω μια ταινια πανω απο 4 gb υπαρχει δυνατοτητα να το κανω με καποιον τροπο?

 

Βεβαιως και μπορεις να βαλεις μεσα μια ταινια , ειτε στην μνημη του κινητου ειτε στην καρτα μνημης αν εχεις βαλει.

Απλα συνδεσε το κινητο και κανε copy την ταινια, αν σε ρωτησει πριν το copy αν θες να κανεις convert , καλυτερα πες οχι , γραψε την ταινια οπως ειναι , την παιζει μια χαρα . Εγω πριν λιγο το δοκιμασα και εβαλα για δοκιμη το Avatar.mkv 8 Gb (1080p) και στην μνημη συσκευης και στην καρτα microSD , το ανοιγει μια χαρα ολα !!! και υποτιτλοι μια χαρα !!!

το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να παω σε διαφορετικο χρονικο σημειο της ταινιας πατωντας πανω στην μπαρα χρονου, μενει η ταινια οπως εχει δεν με παει στο χρονο που θελω.

Το εχει παρατηρησει κανεις αυτο ???? το κανει μονο στα mkv μεγαλα αρχεια ?? γιατι ολα τα αλλα (avi , mp4 ... ) τα δουλευει μια χαρα !!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας και διαβάζοντας, βρήκα τελικά πως συνδέεται το κινητό σαν απλό usb σε οποιαδήποτε συσκευή χωρίς το KIES

 

Φίλε μπορείς να μου πεις πως γίνεται αυτό γιατι έχω προβλημα με το ΚΙΕΣ στο pc που χρησιμοποιώ ή να στειλεις κανενα link;

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν θελω να περασω μια ταινια πανω απο 4 gb υπαρχει δυνατοτητα να το κανω με καποιον τροπο?

 

Δεν μπορείς γιατί το file system είναι fat32. Μόνο με εξωτερικό ntfs και ένα hack που παίρνει το sgs2 και διαβάζει ntfs

 

Swyped from my Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...