Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά τότε οι google εφαρμογές θα λειτουργήσουν. Θα ήταν νομίζω πιο σύντομο (για τους χάρτες) να γίνει έτσι παρά με το market enabler. Εγώ πάντως έσβησα το market apps installer με το titanium, ελπίζω να μην έκανα λάθος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικά τότε οι google εφαρμογές θα λειτουργήσουν. Θα ήταν νομίζω πιο σύντομο (για τους χάρτες) να γίνει έτσι παρά με το market enabler. Εγώ πάντως έσβησα το market apps installer με το titanium, ελπίζω να μην έκανα λάθος.

 

Η ίδια η cm7 δεν έχει από μόνη της καθόλου google apps για λόγους copyright. Τα google apps τα περνάς με το zip αρχείο από το πρώτο post. Το τι έχει τώρα περασμένο η rom που φοράς δεν έχει καμία σημασία. Ούτε έχει σημασία αν το έχεις σβήσει. Θα περαστεί με το google apps .zip. Οπότε δεν θα σου συνιστούσα να επαναφέρεις τους χάρτες με titanium. Πιο καθαρή είναι η λύση που ανέφερες με market enabler.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα θεματακι. Δε μου βλεπει τα αρχεια στην εξωτερικη καρτα μνημης. Την βλεπει σαν καρτα και των χωρο που καταλαμβανουν τα αρχεια αλλα οχι τα αρχεια.

Καμια ιδεα?

 

Άκυρο παιδιά το βρήκα. Μπορώ να πέσω για ύπνο τώρα...

 

Swype μπορουμε να βαλουμε στη cm7? Φλασαρα το swype του tyxerakia αλλα δε μου δουλεψε.

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω...δεν βλεπει την εσωτερικη και την εξωτερική την βλέπει για εσωτερική..μήπως μπορείς να μου πεις πώς το διόρθωσες?
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω...δεν βλεπει την εσωτερικη και την εξωτερική την βλέπει για εσωτερική..μήπως μπορείς να μου πεις πώς το διόρθωσες?

 

Ναι. Μαλλον δεν ειναι προβλημα, απλα το δειχνει διαφορετικα. Την εξωτερικη δεν την δειχνει πια σαν external.sd "μεσα" στην εσωτερικη, ειναι ξεχωριστος φακελος.

Την εσωτερικη μνημη τη γραφει sd και την εξωτερικη emmc.

Για να πας πχ με τον defult file manager στην εσωτερικη επιλεγεις mnt/sdcard και αντιστοιχα για να πας στην εξωτερικη mnt/emmc

Link to comment
Share on other sites

Swype μπορουμε να βαλουμε στη cm7? Φλασαρα το swype του tyxerakia αλλα δε μου δουλεψε.

 

Στην cm7 δεν δουλεύουν τα swype από samsung roms. Δοκίμασε αυτό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ενας προβληματισμος... αξιζει να βαλω την cm; Τι παραπανω προσφερει απο τις ρομ της εταιρειας; και μετα σχετικα με τα προβληματα που αναφερετε οτι υπαρχουν τι γινεται; Γενικα ποιος ο λογος να την επιλεξω;
Link to comment
Share on other sites

Ενας προβληματισμος... αξιζει να βαλω την cm; Τι παραπανω προσφερει απο τις ρομ της εταιρειας; και μετα σχετικα με τα προβληματα που αναφερετε οτι υπαρχουν τι γινεται; Γενικα ποιος ο λογος να την επιλεξω;

Μπορούν να γραφτούν ολόκληρες σελίδες για αυτά που ρωτάς. Στο πρώτο ποστ έχουν προστεθεί κάποιες εντυπώσεις του Μάκη, αλλά αν δεν νιώσεις προσωπικά την εμπειρία της cm7 δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις ακριβώς τι προσφέρει. Γιαα μένα που δεν θέλω ποτέ να λέω μεγάλες κουβέντες, είναι ίσως η κάλύτερη ρομ που έχω περάσει στο κινητό εδώ και 1,5 χρόνο. Το μόνο της πρόβλημα είναι η αδύναμη ακόμα λειτουργία της κάμερας. Άρα αν σε ενδιαφέρει η μέγιστη ποιότητα βίντεο και φωτογραφίας η ρομ δεν είναι για σενα. Πάντως, κάθε power user του galaxy s που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να δοκιμάσει την cm7, έστω και για 1-2 μέρες.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να γραφτούν ολόκληρες σελίδες για αυτά που ρωτάς. Στο πρώτο ποστ έχουν προστεθεί κάποιες εντυπώσεις του Μάκη, αλλά αν δεν νιώσεις προσωπικά την εμπειρία της cm7 δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις ακριβώς τι προσφέρει. Γιαα μένα που δεν θέλω ποτέ να λέω μεγάλες κουβέντες, είναι ίσως η κάλύτερη ρομ που έχω περάσει στο κινητό εδώ και 1,5 χρόνο. Το μόνο της πρόβλημα είναι η αδύναμη ακόμα λειτουργία της κάμερας. Άρα αν σε ενδιαφέρει η μέγιστη ποιότητα βίντεο και φωτογραφίας η ρομ δεν είναι για σενα. Πάντως, κάθε power user του galaxy s που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να δοκιμάσει την cm7, έστω και για 1-2 μέρες.

 

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη.

Είμαι κι εγώ πολύ απαιτητικος χρήστης και μπορώ να πω πως η cm7 ειναι η 2η καλύτερη ρομ (για μένα πάντα) που έχω δοκιμάσει μέσα σε 8 μήνες ΑΠΕΙΡΩΝ (πραγματικά) φλασαρισματων!!

 

1 tornado!

2 cm7!

 

(3 δεν υπάρχει..! Για να καταλάβετε τι σημαίνει το νουμερο 2 για μένα..! Μετά από αυτό χάος!! :) )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην cm7 δεν δουλεύουν τα swype από samsung roms. Δοκίμασε αυτό.

 

Σ'ευχαριστω για το λινκ. :)

ΠΟΛΥ καλες οι πρωτες εντυπωσεις απ'τη ρομ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την stable και έχω κάποιες παρατηρήσεις/απορίες να μοιραστώ.

 

Αρχικά για να κάνω την εγκατάσταση ακολούθησα τον οδηγό της αρχικής σελίδας. Προερχόμουν απο JVT με semaphore 1.8 άρα είχα CWM recovery οπότε δεν εγκατέστησα τον speedmod, έκανα τα wipes μου και μετά install zip, διάλεξα το αρχείο με το update της cyanogen και ξεκίνησε η εγκατάσταση. Στην συνέχεια όμως άρχισε ένα ατελείωτο bootloop, εμφανιζόταν μια το σήμα της σαμσουνγκ με την ένδειξη cyanogen mod μία χωρίς, πήγαινε να κάνει κάτι το recovery αλλά μετά εμφανιζόταν πάλι το σήμα της σάμσουνγκ... κοινώς δεν γινόταν τίποτα. Αφού έβγαλα την μπαταρία για να σταματήσει το bootloop, μπήκα με τα τρια κουμπιά recovery και είδα ότι το CWM ήταν μπλε απο πορτοκαλί που ήταν επι semaphore. Αρα κάποια έκδοση άλλαξε. Πάτησα πάλι install zip και τελικά όλα πήγαν καλά. Αυτό το αρχικό bootloop που οφείλεται? Δοκίμασα και με τον speedmod αλλά δεν ξεκινούσε καν το σύστημα (freeze στο αρχικό σήμα της σαμσουνγκ) οπότε υποθέτω δεν είναι συμβατος με την JVT.

 

Γενικά η rom είναι πολύ smooth και σβέλτη αλλά παρατηρώ ότι ο ADW launcher δεν είναι ιδιαίτερα smooth. Σαν να lagarei κάποιες φορές. Με τον Launcher pro ολα έστρωσαν.

 

Αυτό που με στεναχώρησε λίγο είναι ο browser (o stock). Στις stock ρομ είναι πολύ ομαλή η κίνηση όταν ζοομάρεις και ξεζουμάρεις ή όταν κινείσαι με το δάχτυλο στην σελίδα. Στην cyanogen λαγκάρει. Το ζουμάρισμα το κάνει με ένα ελαφρύ σπάσιμο, το ίδιο και την μετακίνηση σε διάφορες περιοχές μιας σελίδας. Υπάρχει λύση για αυτό (πέρα απο τον όπερα ή κάποιον άλλο browser)

 

Τέλος ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου βγάζετε εσείς στο quadrant με την 7.1

Προσωπικά βγάζω γύρω στο 1700 χωρίς overclocking και με o/c στα 1.3 Ghz πάω 1900. Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα νούμερα απλά έχω δει στο youtube να βγάζουν με cyanogen πάνω απο 2500 και σκέφτομαι μήπως έκανα καμια πατάτα στο φλασάρισμα.

 

ΥΓ. αν μπορεί να μου πει κάποιος δύο λόγια για το nandroid backup για να μην ψάχνω θα ήμουν υπόχρεος. Η έστω κάποιο link που να περιέχει επεξήγηση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εγινε ακριβως το ιδιο κατα την εγκατασταση. Ειχα μια costum JVR πριν. Αλλα οταν ξαναβαλα την μπαταρια συνεχισε την εγκατασταση. :blink: Την ξαναπερασα μετα βεβαια απ'την αρχη για να ειμαι σιγουρος.

Και το σκορ και σε μενα ειναι καπου 1700 παργμα περιεργο για το galaxy γιατι το motorola defy ενος φιλου πιανει πανω απο 2000 με cm7.

(Οχι οτι εχει καμια σημασια αλλα κουβεντα να γινετε, το κινητο ειναι πιο smooth απο ποτε! :) )

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ειχα την ίδια εμπειρία κατα την εγκατασταση...κατα τα άλλα ειναι πιο γρήγορη απο ότι αλλο έχω δοκιμάσει.

Έχω λοιπόν τις εξης δύο απορείες..Πρώτον αν και πώς γίνεται να έχω το παλιο μάρκετ στην cm7 και δεύτερον αν ο kernel που έρχεται μαζί με την ρομ είναι ο καλύτερος για αυτή τη ρομ...διάβασα καπου για τον glitch ότι δεν λειτουργεί στην Ελλάδα..ισχυει?

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εγινε ακριβως το ιδιο κατα την εγκατασταση. Ειχα μια costum JVR πριν. Αλλα οταν ξαναβαλα την μπαταρια συνεχισε την εγκατασταση. :blink: Την ξαναπερασα μετα βεβαια απ'την αρχη για να ειμαι σιγουρος.

Και το σκορ και σε μενα ειναι καπου 1700 παργμα περιεργο για το galaxy γιατι το motorola defy ενος φιλου πιανει πανω απο 2000 με cm7.

(Οχι οτι εχει καμια σημασια αλλα κουβεντα να γινετε, το κινητο ειναι πιο smooth απο ποτε! :) )

το σκορ δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια....εγω παντως με o/c στα 1.44 βγαζω 2.700.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με kernel αυτόν της CM7?

 

με αυτον της cm7 βγαζω 2.000-2300.τον Neo(platypus)17-r16 εχω και πεταω.με την stable και γω αν και ψινομαι να φλασαρω νυχτερινη παλι!!!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. αν μπορεί να μου πει κάποιος δύο λόγια για το nandroid backup για να μην ψάχνω θα ήμουν υπόχρεος. Η έστω κάποιο link που να περιέχει επεξήγηση.

 

http://wiki.cyanogenmod.com/index.php?title=Howto:_Using_the_Recovery#Making_a_backup

Νομίζω αυτο τα εξηγεί καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ψηλοχαζή ερώτηση? Αυτή η ROM είναι έκδοση Android 2.3.7? Γιατί κάτι τέτοιο είδα κάπου στο xda. Ευχαριστώ

 

Edit: Μάλλον είναι από ότι βλέπω :p

Αλλά να ρωτήσω τι διαφορά έχουν οι nightly από τις stable που υπάρχουν στο official site?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ψηλοχαζή ερώτηση? Αυτή η ROM είναι έκδοση Android 2.3.7? Γιατί κάτι τέτοιο είδα κάπου στο xda. Ευχαριστώ

 

Edit: Μάλλον είναι από ότι βλέπω :p

Αλλά να ρωτήσω τι διαφορά έχουν οι nightly από τις stable που υπάρχουν στο official site?

ναι ειναι 2.3.7 γιατι ειναι "καθαρο" android.

αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση για τις διαφορες.εγω την μονη που εντοπισα ειναι πως δεν εχω ποια κολληματα σε σχεση με καποια ψιλολογια που ειχα στις νυχτερινες εκδοσεις!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αλλά να ρωτήσω τι διαφορά έχουν οι nightly από τις stable που υπάρχουν στο official site?

 

Καμία απολύτως. Η stable είναι άλλη μια nightly. Απλά σε εκείνο το σημείο οι devs αποφάσισαν να μπήξουν σε μια nightly τη σημαία της stable. Και είχαν αργήσει κατά την γνώμη μου γιατί οι nightlies εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα ήταν σταθερότατες.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι nightlies δεν είναι εντελώς final? :confused:

 

Kατα τη διαρκεια της ημερας οι developers επεμβαινουν στον κωδικα κανοντας καλυτερη τη ROM.

Ετσι λοιπον καθε βραδυ βγαζουν και μια nightly build,για να την δοκιμαζουν οι users...

 

Η δικια μας stable ειναι ΝΟΜΙΖΩ η nightly 144.

 

Επομενως οι 145,146,147 ειναι νεοτερες απτην stable(χωρις να γνωριζουμε ομως 100% ποσο stable ειναι).

 

Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω,γιατι ειναι και αργα :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Kατα τη διαρκεια της ημερας οι developers επεμβαινουν στον κωδικα κανοντας καλυτερη τη ROM.

Ετσι λοιπον καθε βραδυ βγαζουν και μια nightly build,για να την δοκιμαζουν οι users...

 

Η δικια μας stable ειναι ΝΟΜΙΖΩ η nightly 144.

 

Επομενως οι 145,146,147 ειναι νεοτερες απτην stable(χωρις να γνωριζουμε ομως 100% ποσο stable ειναι).

 

Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω,γιατι ειναι και αργα :p

 

Είμαι χαζός που δεν κατάλαβα? :lol: Από ότι κατάλαβα κάθε μέρα έχει νέα έκδοση :p Είναι δυνατόν? Βασικά αυτό δεν κατάλαβα: "Η δικια μας stable ειναι ΝΟΜΙΖΩ η nightly 144."

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χαζός που δεν κατάλαβα? :lol: Από ότι κατάλαβα κάθε μέρα έχει νέα έκδοση :p Είναι δυνατόν? Βασικά αυτό δεν κατάλαβα: "Η δικια μας stable ειναι ΝΟΜΙΖΩ η nightly 144."

 

Ειναι δυνατον...Καθε βραδυ βασικα(για αυτο λεγονται nightlies)

Αλλα αν δεν θες να πειραματιζεσαι(καθως οι nightlies μπορει να εχουν καποια bugs καμμια φορα) δεν χρειαζεται να περνας καθε nightly που βγαινει...

Περνας την stable και εισαι οκ...περιμενοντας την επομενη stable

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...