Jump to content

AOSP rom's


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να συζητάτε αποκλειστικά και μόνο για τις AOSP rom και τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζετε.

Παρακαλώ πολύ να μένετε on topic για να διευκολύνεστε και εσείς αλλά και εμείς.

 

Η ομάδα διαχείρισης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο.Κ Ευχαριστούμε διαχείρηση και ξεκινώ :)

 

Έχω την OXYGEN 2.2.1 η οποία,είναι εξαιρετική ,η γρηγρότερη έως τώρα που έχω δοκιμάσει μαζί με την ομοία της,gingebread .

Έχω παρατηρήσει ότι συνήθως μετά από αρκετές μέρες χρήσης χωρίς ριμπούτ,κάποια στιγμή αρχίζει και σέρνεται,ενώ υπάρχει ελεύθερη μνήμη πά;νω από 100ΜΒ και με επανεκίννηση είναι Ο.Κ.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ Ευχαριστούμε διαχείρηση και ξεκινώ :)

 

Έχω την OXYGEN 2.2.1 η οποία,είναι εξαιρετική ,η γρηγρότερη έως τώρα που έχω δοκιμάσει μαζί με την ομοία της,gingebread .

Έχω παρατηρήσει ότι συνήθως μετά από αρκετές μέρες χρήσης χωρίς ριμπούτ,κάποια στιγμή αρχίζει και σέρνεται,ενώ υπάρχει ελεύθερη μνήμη πά;νω από 100ΜΒ και με επανεκίννηση είναι Ο.Κ.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, καλο ειναι να κανουμε restart το κινητο 1-2 φορες την ημερα.

Προσωπικα αν δω οτι το κινητο εχει πολυ λιγη ελευθερη RAM το κανω restart.

Μολις ανοιξει το κινητο εχω γυρω στα 300MB ελευθερη RAM(Πρωτα βεβαια κανω Kill ολα τα Applications και μετα εχω τοσο.)

Αν δεις οτι εχεις μονο 100MB+ ελευθερη RAM ενω εχεις κανει "Kill" τα Applications τοτε κανε ενα restart !

 

Για να δω ποση ελευθερη RAM εχω και να "σκοτωσω" τα applications χρησιμοποιω τον "Advanced Task Killer" του Rechild .

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ Ευχαριστούμε διαχείρηση και ξεκινώ :)

 

Έχω την OXYGEN 2.2.1 η οποία,είναι εξαιρετική ,η γρηγρότερη έως τώρα που έχω δοκιμάσει μαζί με την ομοία της,gingebread .

Έχω παρατηρήσει ότι συνήθως μετά από αρκετές μέρες χρήσης χωρίς ριμπούτ,κάποια στιγμή αρχίζει και σέρνεται,ενώ υπάρχει ελεύθερη μνήμη πά;νω από 100ΜΒ και με επανεκίννηση είναι Ο.Κ.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

Το είχα δεί και εγώ και με την παλαιότερη 2.0.1 (froyo) και με την 2.2.1. Αν προσεξεις το ποσοστό χρήσης του επεξεργαστή όταν το παθαίνει αυτό θα δεις ότι κολλάει στο 98 - 100%!! Δεν ξέρω γιατί το κάνει. Είχα διαβάσει ότι με αλλαγή kernel το πρόβλημα λύνεται αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία καθώς πάντα με ένα reboot έστρωνε.

 

ΥΓ. Και εγώ είμαι fan τις oxygen αλλα πρόσφατα έβαλα την hiapk και νομίζω ότι με cm7 hboot είναι η γρηγορότερη gingerbread αυτή τη στιγμή (έστω και στα σημεία)..

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη αλλα καπου το'χασα..για ποια 2.2.1 και 2.0.1 λετε; τωρα υπαρχει η 2.1.1...η 2.0 δεν εχει πολυ καιρο που βγηκε.

αυτο που λετε το εκανε οταν δεν ειχε συνδεθει με τους google servers, δηλαδη τα εικονιδια ειναι ακομα ασπρα, τοτε κολλαγε. αν μιλαμε για gingerbread παντα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη αλλα καπου το'χασα..για ποια 2.2.1 και 2.0.1 λετε; τωρα υπαρχει η 2.1.1...η 2.0 δεν εχει πολυ καιρο που βγηκε.

αυτο που λετε το εκανε οταν δεν ειχε συνδεθει με τους google servers, δηλαδη τα εικονιδια ειναι ακομα ασπρα, τοτε κολλαγε. αν μιλαμε για gingerbread παντα.

 

Όχι δεν έχω την gingerbread,τη froyo έχω .Η πρωτη δεν μου έπαιζε κάποια φορμάτ βίντεο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν υπαρχει 2.2.1, θυμομουν εγω λαθος την ονομασια. Το θεμα ειναι οτι το προβληματακι μου παρουσιαστηκε κ στις 2 εκδοσεις (froyo & ginger).

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είχα παρατηρήσει με κάποιες εκδόσεις της Oxygen και γι'αυτό το λόγο έχω αφιερωθεί στην GingerVillain η οποία εκτός από ταχύτατη είναι και σταθερότατη.

Ούτε restart χρειάζονται, ούτε κολλήματα, ούτε τίποτα. :)

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αφού είμαι newbie πάνω στο θέμα και εδώ και 2 ημέρες παίζω με την Oxygen 2.0.3 μετά από την παρότρυνση του nikoskat (Νικόλα)....

 

Εγκαθιστώ εφαρμογές αλλά μου δείχνει ότι μου τρώει την εσωτερική μνήμη λίγο λίγο. Σε σχετικές δημοσιεύσεις σε διάφορα site είδα ότι αυτό που δείχνει δεν είναι πραγματικό γεγονός αλλά θα συνεχίσει και αφού γεμίσει υποτίθεται την μνήμη του τηλεφώνου...

 

Ισχύει κάτι τέτοιο????

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είχα παρατηρήσει με κάποιες εκδόσεις της Oxygen και γι'αυτό το λόγο έχω αφιερωθεί στην GingerVillain η οποία εκτός από ταχύτατη είναι και σταθερότατη.

Ούτε restart χρειάζονται, ούτε κολλήματα, ούτε τίποτα. :)

 

Η GingerVillain δουλευει μονο με Data2Whatever, ή και με Data2sd? Χρειαζεται μονο ενα δευτερο partition ext3 ή ext4? Eχω ηδη απο την oxygen froyo το ext4 partition γυρω στα 1,45gb, και θελω να βρω απο τις καινουριες την πιο stable, και με καποιο Data2xxx μαζι.

Link to comment
Share on other sites

@ttasos

αν εφτιαξες ext partition στην καρτα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...παντα καποια αρχεια θα πηγαινουν στη μνημη τηλεφωνου αλλα γεμιζει πολυ αργα.

Link to comment
Share on other sites

@ttasos

αν εφτιαξες ext partition στην καρτα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...παντα καποια αρχεια θα πηγαινουν στη μνημη τηλεφωνου αλλα γεμιζει πολυ αργα.

 

Έφτιαξα αλλά βλέπω τη μνήμη να μικραίνει απειλητικά γρήγορα.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικα νομιζω οτι με a2sd+ βαζεις 100 - 150 εφαρμογες αναλογα με το μεγεθος των apps. Εγω ειχα φτασει κοντα στις 180. Νομιζω ειναι αρκετα ικανοποιητικος αριθμος.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα αλλά βλέπω τη μνήμη να μικραίνει απειλητικά γρήγορα.... :cry:

βαλε το quick system info pro και πες μας τι λεει στην πρωτη καρτελα για τη μνημη του a2sd, data, system κλπ αλλα και ποσες εφαρμογες user λεει στη 2η καρτελα.

εγω εφτασα 125 εφαρμογες την προηγουμενη εβδομαδα οπου απο εκει και μετα καποιες μεγαλες εφαρμογες τις κατεβαζε αλλα δεν τις εκανε install..δεν ξερω αν εφταιγε αυτο, αλλα ειχα και πολλα ΜΒ υπολοιπο σε data και a2sd.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

 

sd card storage 3,21gb, free 2,67gb

a2sd storage 457mb, free 366mb

internal storage 148mb, free 81.13mb

system storage 250mb, free 165mb

system cache 3,21gb, free 2,67gb

memory total 406mb free 156mb, idle 28,22mb

 

Applications all 91, System 62, User 29

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

 

sd card storage 3,21gb, free 2,67gb

a2sd storage 457mb, free 366mb

internal storage 148mb, free 81.13mb

system storage 250mb, free 165mb

system cache 3,21gb, free 2,67gb

memory total 406mb free 156mb, idle 28,22mb

 

Applications all 91, System 62, User 29

εχεις βαλει μεγαλα παιχνιδια; σχεδον ιδιες απωλειες(λιγο περισσοτερες) εχω κι εγω αλλα με 44 εφαρμογες.

αν περναγες και hboot αλλο δε θα σε ενοιαζε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι ιδέα μου, η μπαταρια με την Oxygen κρατάει και κρατάει και κρατάει....

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι ιδέα μου, η μπαταρια με την Oxygen κρατάει και κρατάει και κρατάει....

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

η τελευταια εκδοση και κυριως με τον τελευταιο kernel του thalamus(x.13.r1) ειναι απιστευτη στη μπαταρια, οντως.

http://thalamus.ineige.org/kernels/2.6.35/

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε η 2.3 εκδοση της gingervillain σημερα και ειναι η πρωτη rom που εγκαθιστω περαν της στοκ που ειχα. Πολυ καλες εντυπωσεις, πολυ γρηγορη με καλη διαχειριση της μπαταριας (αν και ειμαι στην πρωτη μερα που τη δουλευω αλλα χωρις να χρειαστω φορτιση) και ολες μου οι εφαρμογες παιζουν (ακομα και το aura που λεγεται οτι εχει ασυμβατοτητες με την gingerbread). Μονη ελλειψη που παρατηρησα ειναι η μη δυνατοτητα εγγραφης βιντεο 720p αλλα ελπιζω σε καποιο update να προστεθει. Τη συνιστω σε οποιον ψαχνει μια γρηγορη rom χωρις πολλα πολλα προεγκατεστημενα.
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να φλασάρω πρώτη φορά το κινητό με custom rom και προσανατολίζομαι σε aosp (να δούμε και κάτι άλλο πέρα από sense).

 

Αυτό που θα ήθελα να μου πει κάποιος, αν το γνωρίζει, είναι ποια από αυτές με gingerbread υποστηρίζει πλήρως το hardware. Δηλαδή δεν θέλω να έχω προβλήματα με το fm radio, την κάμερα (με 720 και απ'όλα), το φλας, το led, κλπ κλπ.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να φλασάρω πρώτη φορά το κινητό με custom rom και προσανατολίζομαι σε aosp (να δούμε και κάτι άλλο πέρα από sense).

 

Αυτό που θα ήθελα να μου πει κάποιος, αν το γνωρίζει, είναι ποια από αυτές με gingerbread υποστηρίζει πλήρως το hardware. Δηλαδή δεν θέλω να έχω προβλήματα με το fm radio, την κάμερα (με 720 και απ'όλα), το φλας, το led, κλπ κλπ.

 

Ευχαριστώ!

 

Gingervillain 2.4, υποστηριζει ολα οσα λες εκτος απο το 720p recording, που καμια aosp gb rom δεν εχει μεχρι στιγμης. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γινεται να περασω την oxygen ή την ginger villain χωρις να εχω στην καρτα ext3 partition?

γινεται.

10

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για μια δοκιμή με AOSP για λόγους ταχύτητας. Είδα ένα Nexus S προχθές και πήγαινε σφαίρα. Η Gingervillain παίζει με S-on και stock ΗΒΟΟΤ? Απλά έχω και έναν ενδοιασμό για το αν θα μου λείψει το sense. Tέσσερα πράγματα σκέφτομαι ... το widget με τις επαφές που σου βγάζει και τις εικόνες του facebook, το widget της HTC για τα SMS, το widget για τα Notes (που βγάζει σε όλη την οθόνη ένα κίτρινο μέμο) και αυτό για τα Tasks (που βγάζει σε όλη την οθόνη ένα κίτρινο to do list). Έχετε βρεί εναλλακτικά τίποτα για αυτά? Το ξέρω ακούγεται χαζό αλλά δυστηχώς ενώ έχω άπειρες άλλες εφαρμογές για να χαζοπαζαρεύω, τελικά σε καθημερινή βάση μόνο με αυτά δουλεύω :(
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

φίλε η villain παίζει κανονικά με s on και hboot, αυτή έχω σαν βασική rom πλέον και όποτε βαριέμαι γυρνάω λίγο σε sense ή σε Miui και ξανά για villain τραβώ. Είναι αρκετά γρήγορη και απροβλημάτιστη, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για να ''ξεπεράσεις'' το sense, συγκεκριμένα γι' αυτά που ζητάς δεν μπορώ να σου απαντήσω αλλά αν ψάξεις σιγουρα θα βρεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...