Jump to content

AOSP rom's


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να βάλω την Insert Coin 2.3.4 Stable 2.2

την βρήκα από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016940

 

και την κατέβασα από εδώ

http://www.baadnwz.eu/

 

Το θέμα είναι ότι πάω να την κάνω Install και μετά από λίγο μου γράφει "Installation Aborted"

 

Tι φταίει?

 

Υπάρχει κάποιος που την χρησιμοποιεί ή την έχει χρησιμοποιήσει για να με βοηθήσει?:)

 

 

εισαι σε λαθος τοπικ πρωτα γιατι αυτο ειναι για aosp rom k εσυ ρωτας για sense rom..... ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304354 εδω εισαι φιλαρακι μου...!

 

παντως δεν σου δουλευει γιατι θελει s-off η ρομ που διαλεξες και r2 hboot...!!!!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να βάλω την Insert Coin 2.3.4 Stable 2.2

την βρήκα από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016940

 

και την κατέβασα από εδώ

http://www.baadnwz.eu/

 

Το θέμα είναι ότι πάω να την κάνω Install και μετά από λίγο μου γράφει "Installation Aborted"

 

Tι φταίει?

 

Υπάρχει κάποιος που την χρησιμοποιεί ή την έχει χρησιμοποιήσει για να με βοηθήσει?:)

 

Ειναι rom για το sensation. :p

Link to comment
Share on other sites

Ειναι rom για το sensation. :p

 

ακομα χειροτερα!!!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε λαθος τοπικ πρωτα γιατι αυτο ειναι για aosp rom k εσυ ρωτας για sense rom..... ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304354 εδω εισαι φιλαρακι μου...!

 

παντως δεν σου δουλευει γιατι θελει s-off η ρομ που διαλεξες και r2 hboot...!!!!

 

Σωστά, έχεις δίκιο.

Εϊμαι και rooted & s-off με το revolutionary.

To r2 hboot δεν ξέρω τι είναι. Θα σου ήταν κόπος αν μου απαντούσες στο άλλο τόπικ? Επίσης θα παρακαλούσα κάποιο mod να μεταφέρει και τα άλλα posts εκεί. Και συγνώμη για την αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και συγγνωμη αν δε γραφω στο σωστο τοπικ,ηθελα να βαλω την τελευταια Oxygen απο που θα μπορουσα να την κατεβασω? Εχω το desire με hboot 0.93.0001. soff.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και συγγνωμη αν δε γραφω στο σωστο τοπικ,ηθελα να βαλω την τελευταια Oxygen απο που θα μπορουσα να την κατεβασω? Εχω το desire με hboot 0.93.0001. soff.

 

η oxygen πλέον έχει δικό της forum και δεν ανανεώνονται τα Links στο xda-developers. μάλιστα σήμερα διάβασα ότι κατέβηκαν και τα παλιά Links για να μην μπερδεύεται ο κόσμος

 

http://forum.oxygen.im

δεν ξέρω αν περνάει σε stock hboot, αλλά και να περνάει είναι κρίμα να έχεις τόσο μεγάλο system partition για μια τόσο μικρή rom. προτίμησε cm7 r2, για σιγουριά γιατί κάποιοι αναφέρουν ότι σε oxygen r2 δεν περνάει...

Link to comment
Share on other sites

η oxygen πλέον έχει δικό της forum και δεν ανανεώνονται τα Links στο xda-developers. μάλιστα σήμερα διάβασα ότι κατέβηκαν και τα παλιά Links για να μην μπερδεύεται ο κόσμος

 

http://forum.oxygen.im

δεν ξέρω αν περνάει σε stock hboot, αλλά και να περνάει είναι κρίμα να έχεις τόσο μεγάλο system partition για μια τόσο μικρή rom. προτίμησε cm7 r2, για σιγουριά γιατί κάποιοι αναφέρουν ότι σε oxygen r2 δεν περνάει...

Περισσοτερο την θελω την Oxygen για να εχω περισσοτερο χωρο στη ραμ και να μπορεσω να περασω περισσοτερες εφαρμογες!

Καπου διαβασα οτι μπορω να εχω 300Mb επιπλεον.δεν ισχυει?

Αυτη η ρομ που μου προτεινεις ποια ειναι ακριβως και που μπορω να τη βρω?

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο την θελω την Oxygen για να εχω περισσοτερο χωρο στη ραμ και να μπορεσω να περασω περισσοτερες εφαρμογες!

Καπου διαβασα οτι μπορω να εχω 300Mb επιπλεον.δεν ισχυει?

Αυτη η ρομ που μου προτεινεις ποια ειναι ακριβως και που μπορω να τη βρω?

 

Όχι επιπλέον, σύνολο 300mb στο data...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο την θελω την Oxygen για να εχω περισσοτερο χωρο στη ραμ και να μπορεσω να περασω περισσοτερες εφαρμογες!

Καπου διαβασα οτι μπορω να εχω 300Mb επιπλεον.δεν ισχυει?

Αυτη η ρομ που μου προτεινεις ποια ειναι ακριβως και που μπορω να τη βρω?

 

για την oxygen μιλάω και γω και μπορείς να την βρεις στο link που σου έδωσα, αλλά για να να έχεις τα 300mb που λες για εφαρμογές θα πρέπει να βάλεις διαφορετικό hboot με το ανάλογο Partition table. δες τον πίνακα που υπάρχει σε αυτή την σελίδα και θα καταλάβεις την διαφορά στο μέγεθος του data partition.

ξαναλέω όμως μην επιλέξεις τον oxygen r2. μπορεί να έχει περισσότερο χώρο για εφαρμογές αλλά το system είναι μικρό για την τελευταία έκδοση της oxygen και δεν θα καταφέρεις να περάσεις την rom. πιο σίγουρη λύση είναι ο cm7 r2.

φυσικά από την παραπάνω σελίδα μπορείς να κατεβάσεις τo hboot που θέλεις, επίσης υπάρχουν και οδηγίες για το πως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κάνει update το κινητό στην 2.3 και μπορώ να πω οτι είμαι υπερευχαριστημένος με αυτή.

Είναι καιρός όμως να αρχίζω να το "σκαλίζω" το κινητό και αφού το rootαρω να του περάσω καμια custom rom.

 

Πρόσφατα είχα δει σε ενός φίλου την Reflex S αλλα δε μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε. Σε απόκριση ήταν αισθητά πιο αργό απο το δικό μου κινητό που είναι ακόμη stock.

Το παιδί όμως δεν είχε microsd κάποιας class και ίσως παίζει ρόλο!

 

Εγώ πήρα μια ADATA 16GB Class 10 και πετάει οπότε λογικά δε θα "εμποδίζει" η κάρτα μου την ROM.

Λεω να "απαλλαχθώ" για λίγο απο το Sense και να δοκιμάσω την Ginger Villain.

Όσοι την έχετε δοκιμάσει τη άποψη έχετε;

Λογικά θα μπορώ να κάνω ext3 partition για να επεκτείνω το system ωστε να βάλω περισσότερες εφαρμογές έτσι;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κανα δυο μηνες που φλασαρω μια φορα την εβδομαδα την τελευταια nightly, μια χαρα stable ειναι, που btw εχει ηδη περασει σε 2.3.5. Μπορεις να την δοκιμασεις και συ αν θες, αφου κανεις ενα nandroid.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και κανα δυο μηνες που φλασαρω μια φορα την εβδομαδα την τελευταια nightly, μια χαρα stable ειναι, που btw εχει ηδη περασει σε 2.3.5. Μπορεις να την δοκιμασεις και συ αν θες, αφου κανεις ενα nandroid.

 

Αυτό είναι που βαριέμαι αλλά αφού λες ότι είναι σταθερή θα δοκιμάσω..:D

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να φλασαρεις συνεχεια. Βαλε τωρα την τελευταια που κυκλοφορει και μπορεις να τσεκαρεις συχνα πυκνα το changelog για το desire. Αν δεις και αναφερει καποιο σοβαρο bug που διορθωνει ή καποιο ουσιωδες feature, κανε update. Εγω ετσι κανω παντως.
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι στη cm7 nightly που λεω πιο πανω, με τον συγκεκριμενο kernel και το mod για undervolt απο τον vipermod, ειναι μακραν οτι καλυτερο μπορεις να βρεις σε μπαταρια απο οποιαδηποτε αλλη rom (με sense ή οχι). Πιστεψε με εχω δοκιμασει πολλες πριν καταληξω στην συγκεκριμενη.
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό συμφωνώ κ εγώ, πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας, ακόμα και όταν είμαι στο νετ δεν πέφτει όπως σε άλλες ρομ.

αυτό με το mod φίλε δεν το έχω καταλάβει, το κάνεις πιο κατανοητό?

 

εγκατέστησα το ζιπ αρχειο, το ενεργοποίησα μέσω terminal, μετά τι κάνω στις επιλογές που έχει?

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Ειναι για χειροκινητο undervolt του cpu. Δινεις στο terminal πρωτα την εντολη su (για δικαιωμα root) και μετα vipermod. Πατας τον αριθμο 1 απο το πληκτρολογιο απο κατω να διαβασεις τα βολταζ που ισχυουν ως εκεινη την ωρα και μετα πειραματιζεσαι με το επιλογες lower. Προσωπικα χωρις πολυ ψαξιμο, κατεληξα στο lower all voltages by 50mV, που ειναι stable σε μενα σε φουλ χρηση του τηλεφωνου. Το δουλευεις λιγο να δεις πως παει και αν κρινεις οτι ειναι σταθερο το τηλεφωνο με τις χαμηλομενες τασεις, τοτε ξαναμπαινεις μεσω τερμιναλ στο σκριπτ και πληκτρολογεις αυτη τη φορα την επιλογη 10 νομιζω, που λεει για αποθηκευση στο init.d, δηλαδη να τα φορτωνει στην εκκινηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Η oxygen (και συγκεκριμένα αυτή) παίζει με HBOOT CM7 r2?

 

Επίσης, έχει σημασία η σειρά με την οποία θα φλασαριστούν η ROM και το HBOOT?

Edited by YiannisF
Link to comment
Share on other sites

Ναι, παιζει. Πρεπει πρωτα να αλλαξεις το hboot, στο καπακι wipe και μετα τη ρομ.

 

Αν κάνω nand backup, hboot, wipe, nand restore, θα έχω πρόβλημα;

 

Και όταν λέμε wipe, εννοούμε όλα τα wipes;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Η oxygen (και συγκεκριμένα αυτή) παίζει με HBOOT CM7 r2?

 

Επίσης, έχει σημασία η σειρά με την οποία θα φλασαριστούν η ROM και το HBOOT?

 

Αν κάνω nand backup, hboot, wipe, nand restore, θα έχω πρόβλημα;

 

Και όταν λέμε wipe, εννοούμε όλα τα wipes;

 

Βασικά το hboot καθορίζει τα partition του τηλεφώνου, που σημαίνει πως όταν αλλάζεις hboot αλλάζουν και τα partition, στην ουσία σβήνεται ότι υπάρχει σε αυτά.

Οπότε 1ο ναι παίζει ρόλο η σειρά που θα γίνουν και πρώτα περνάς το hboot και μετά την rom και 2ο ναι θα έχεις πρόβλημα γιατί το nand θα είναι για άλλα partition και πχ το system δεν θα χωράει στο νεο partition, αντίστοιχα και τα υπόλοιπα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μολις εβαλα την gingervillain 3.1 και μου αρεσει αλλα το μαρκετ μου κλεινει συνεχεια μετα απο μερικα δευτερολεπτα και μου λεει "force close". Τι να κανω?

 

Πριν βαλλω την ρομ οπως παντα εκανα wipe data,cache και dalvik cache.

 

Ευχαριστω :)

 

edit: market version 3.1.5 αν βοηθαει

Edited by an8rwpofagos
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα την gingervillain 3.1 και μου αρεσει αλλα το μαρκετ μου κλεινει συνεχεια μετα απο μερικα δευτερολεπτα και μου λεει "force close". Τι να κανω?

 

Πριν βαλλω την ρομ οπως παντα εκανα wipe data,cache και dalvik cache.

 

Ευχαριστω :)

 

edit: market version 3.1.5 αν βοηθαει

 

Πηγαινε απο τις Ρυθμισεις-Εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων, και κανε εκκαθαριση δεδομενων και προσωρινης μνημης στο market!

 

Ναι, παιζει. Πρεπει πρωτα να αλλαξεις το hboot, στο καπακι wipe και μετα τη ρομ.

 

Βασικά το hboot καθορίζει τα partition του τηλεφώνου, που σημαίνει πως όταν αλλάζεις hboot αλλάζουν και τα partition, στην ουσία σβήνεται ότι υπάρχει σε αυτά.

Οπότε 1ο ναι παίζει ρόλο η σειρά που θα γίνουν και πρώτα περνάς το hboot και μετά την rom και 2ο ναι θα έχεις πρόβλημα γιατί το nand θα είναι για άλλα partition και πχ το system δεν θα χωράει στο νεο partition, αντίστοιχα και τα υπόλοιπα.

 

 

Για να περασω την Oxygen v2.3.1 (που παρεπιπτοντως την ανεβασε σημερα), κανω τα παρακατω?

Αφου εχει προηγηθει s-off, για να περασω το Cm7 r2 βαζω το "bravo_alphaspl-cm7r2.img" στην καρτα, και με βαση τα παρακατω:

 

1) Nandroid backup in recovery.

2) Verify the MD5SUM of the file you downloaded against the one in the table.

3) Flash HBOOT with your phone in fastboot mode (Back+POWER) -> 'fastboot flash hboot bravo_alphaspl.img' (change into the correct filename for the HBOOT you downloaded)

4) 'fastboot reboot-bootloader'

5) 'fastboot erase cache'

6) Boot recovery, wipe everything and restore.

 

 

το 1,2 εχουν γινει. Στο 6, οταν λεει restore, εννοει το nandroid? Αμα θελουμε να περασουμε στο καπακι τη καινουρια rom απλα συνεχιζουμε κανονικα με το φλασαρισμα?

 

Edit: Μπορω αντι για τα παραπανω να κανω μονο αυτο που φαινεται πιο ευκολο?

 

"You can also download the corresponding PB99IMG zipfile, put it on your sdcard, and rename it to PB99IMG.zip. Then start the phone in HBOOT mode (VolDown+POWER) to flash the HBOOT without a PC. It is however still necessary to either restore your nandroid, or reflash your ROM after doing this. The partition LAYOUT has changed, the actual data still needs to be 'moved'."

 

@coreyhalkis

Βλεπω στην υπογραφη σου εχεις το 4ExtRecovery. Μειονεκτει σε κατι με το clockworkmod, ή αξιζει?

Edited by Billys_RR
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε απο τις Ρυθμισεις-Εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων, και κανε εκκαθαριση δεδομενων και προσωρινης μνημης στο market!

 

Αυτο ητανε το πρωτο που δοκιμασα αλλα δεν με βοηθησε. Αλλαξα την γλωσσα και εστρωσε ομως για αρκετο καιρο και κατεβασα διαφορες εφαρμογες αλλα μετα παλι ξανα τα ιδια. Ειχε English Europian Union απο default και το αλλαξα σε English US. Τωρα το εκανα English UK και δειχνει οτι εστρωσε παλι. Α να δουμε...

 

Το εχει παθει κανεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...