Jump to content

AOSP rom's


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αν κανω ρουτ το desire χανω τα πάντα απο οτι εχω εγκαταστησει????

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια αν κανω ρουτ το desire χανω τα πάντα απο οτι εχω εγκαταστησει????

 

Σαφως και οχι, αλλα καλου κακου κανε και ενα backup πρωτα διοτι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γινεται να περασω την oxygen ή την ginger villain χωρις να εχω στην καρτα ext3 partition?

γινεται.

10

Ευχαριστω φιλε! Εβαλα την oxygen και δουλευει τελεια! Μαλλον θα μεινω με αυτην για πολυ καιρο :)

 

Αξίζει πάρα πολύ να κοιτάξεις το ενδεχόμενο s-off και custom ΗΒΟΟΤ ώστε να έχεις 300+mb αντί για 100+ ελεύθερα!

Alpharev Custom HBOOT's

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έβαλα την Ginger Villain 2.7 και φαντάζομαι πως όλα πήγαν καλά.

Θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό η internal storage να ειναι στα 148mb και να πέφτει έστω και λίγο.

 

Ευχαριστώ!

:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έβαλα την Ginger Villain 2.7 και φαντάζομαι πως όλα πήγαν καλά.

Θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό η internal storage να ειναι στα 148mb και να πέφτει έστω και λίγο.

 

Ευχαριστώ!

ναι ειναι φυσιολογικο. αν εχεις κανει και ext partition θα πεφτει λιγο. κοιτα και την αλλαγη hboot για να εχεις περισσοτερο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες παιδιά, έχω ένα HTC Desire που μέχρι προχτές είχε περασμένη DeFrost και τώρα έβαλα Cyanogen 7.0.3. Δεν βρίσκω με τίποτα την επιλογή που είχε η DeFrost για απενεργοποίηση μόνο του orientation 270° (όταν γυρνάμε το κινητό στα δεξιά) και όχι πλήρη απενεργοποίηση. Έχω φάει τον κόσμο να βρώ ένα τρόπο για να κάνω το ίδιο, αλλά μάταια.. Δεν βρίσκω τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι φυσιολογικο. αν εχεις κανει και ext partition θα πεφτει λιγο. κοιτα και την αλλαγη hboot για να εχεις περισσοτερο χωρο.

 

Έχω κάνει partition.Εννοείς να το κάνω s-off;

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πείτε παίδες την πιο καλή ρομ κατά την γνώμη σας.. θέλω να δοκιμάσω μια έτσι για αλλαγή.. αλλά θέλω χώρο τουλάχιστον 300mb..

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε παίδες την πιο καλή ρομ κατά την γνώμη σας.. θέλω να δοκιμάσω μια έτσι για αλλαγή.. αλλά θέλω χώρο τουλάχιστον 300mb..

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

 

πριν δυο βδομάδες αποφάσισα και γω να αφήσω το sense πιο πολύ για να δω αν μπορώ να αντέξω με καθαρό android λειτουργικό. ο φόβος μου από την αρχή δεν ήταν το ίδιο το sense αλλά οι εφαρμογές της htc που τρέχουν πάνω στο sense Και κυρίως το ημερολόγιο οι επαφές και τα widgets τους.

τυχαία επέλεξα την oxygen χωρίς προηγουμένως να έχω διαβάσει ιδιαίτερα γι αυτήν. πάντως όπως λένε και τα παιδιά εδώ οι διαφορές της μεταξύ της oxygen και της ginger vilain είναι στα σημεία και τίποτα το ιδιαίτερο. και οι δυο στην τελευταία τους έκδοση φοράνε android 2.3.5. πρόβλημα μνήμης δεν έχω έτσι και αλλίως γιατί χρησιμοποιώ a2sd αλλά σίγουρα για τα 300mb που λες θα χρειαστείς κάποιο custom hboot. σε μένα η αναβάθμιση από την 2.1.6 στην 2.2 δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί με oxygen r2 hboot και έτσι κατέληξα με cm r2 hboot που δεν έχουν και φοβερή διαφορά. τουλάχιστον σε μένα δεν δημιουργεί πρόβλημα γιατί χρησιμοποιώ το a2sd.

τώρα η γνώμη για τις aosp... το android με ή χωρίς sense συνεχίζει να μου αρέσει το ίδιο και σε γενικές γραμμές δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. από launcher έχω καταλήξει στον go launcher x που σε συνδυασμό με τα widget του για καιρό, ημερολόγιο και επαφές είναι αρκετά καλό "πακέτο". το sense δεν αισθάνομαι να μου λείπει καθόλου γιατί ο go έχει τόσες πολλές επιλογές παραμετροποίησης που πραγματικά τον κάνεις ότι θέλεις, και από κει και πέρα είναι παίζω λίγο με τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη cm r2 hboot οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.. ευχαριστώ πολύ κιόλας για την αναλυτική περιγραφή...! Μόλις γυρίσω από διακοπές θα δοκιμάσω...! Θέλω να δω από άποψη ταχύτητας πόση θα διαφορά θα καταλάβω βασικα..

edit

βασικα θελει τιποτα google addons κ τετοια..????

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

Edited by sakis697

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη cm r2 hboot οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.. ευχαριστώ πολύ κιόλας για την αναλυτική περιγραφή...! Μόλις γυρίσω από διακοπές θα δοκιμάσω...! Θέλω να δω από άποψη ταχύτητας πόση θα διαφορά θα καταλάβω βασικα..

edit

βασικα θελει τιποτα google addons κ τετοια..????

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

η oxygen δε θελει, οχι.

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ μετά απο 2 εβδομάδες συμβίωσης με διάφορες sense roms γύρισα στην villain και ξαναθυμήθηκα πόσο γρήγορο είναι το κινητό, τουλάχιστον στο δικό μου κινητό καταλαβαίνω την διαφορά, στο sense το ένιωθα βαρύ και ασήκωτο και να laggary γενικώς, ίσως να μη κάθονται καλά οι senses, ίσως να φταίει και η καρτα μου που είναι class4. Eίμαι με cmr r2 και έχω χώρο ακόμα 240 mb με όλες τις εφαρμογές που χρειάζομαι πάνω, βέβαια χρησιμοποιώ και την μετακίνηση στην sd για όσες επιτρέπουν, αν και σε μερικές μου πετάει μύνημα ότι δεν έχω διαθέσιμο χώρο στην κάρτα ενώ έχω αρκετό.
Link to comment
Share on other sites

καποιος που εχει CyanogenMod 7 για να με βοηθησει??????????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Ginger Villain 2.8 εδω και αρκετο καιρο και εχω παρατηρησει οτι το wifi ενεργοποιηται συνεχεια οταν ειμαι σπιτι με το που ανοιγει η οθονη. Γιατι ρε παιδια ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

καποιος που εχει CyanogenMod 7 για να με βοηθησει??????????

τι βοηθεια θελεις; :p

Ειμαι με Ginger Villain 2.8 εδω και αρκετο καιρο και εχω παρατηρησει οτι το wifi ενεργοποιηται συνεχεια οταν ειμαι σπιτι με το που ανοιγει η οθονη. Γιατι ρε παιδια ξερει κανεις?

λογικα εχεις ενεργοποιημενο το wifi και στις advanced ρυθμισεις του wifi εχεις βαλει το sleep policy σε when screen turns off. ετσι ενω στην ουσια ειναι ενεργοποιημενο και μπορει να συνδεθει αμεσα αφου εισαι στο δικο σου δικτυο, το βλεπεις μονο οταν αναβει η οθονη κι οταν σβηνει απενεργοποιειται.

Link to comment
Share on other sites

τι βοηθεια θελεις; :p

 

θελω να μου πει καποιος αν χρειαζετε εκτος απο το ζιπ που κατεβασα τιποτα google addons κ τετοια.... κ αν υπαρχουν θεματα για αυτη την ρομ...... :wacko:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

θελω να μου πει καποιος αν χρειαζετε εκτος απο το ζιπ που κατεβασα τιποτα google addons κ τετοια.... κ αν υπαρχουν θεματα για αυτη την ρομ...... :wacko:

 

Ναι πρεπει να φλασαρεις και τα τελευταια apps της google απο εδω. Και απαντωντας και στο pm σου, να σου πω οτι οι εφαρμογες σου ολες θα πηγαινουν στη nand, καθως η cyanogenmod δεν εχει απο default καποιο script του στυκ A2SD+ κλπ οποτε γι αυτο ειναι και απαραιτητο το s-off με cm7r2 hboot.

Edited by coreyhalkis
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να φλασαρεις και τα τελευταια apps της google απο εδω.

 

μπορω να παω κ τις εφαρμογες στην dalvik????? αν ναι πως????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις προφανως να μεταφερονται τα apps και στην sd οπως σε αλλες ρομ. Αυτο θα το κανεις εγκαθιστωντας το S2E, αφου μπουταρεις πρωτη φορα στη cyanogenmod.
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις προφανως να μεταφερονται τα apps και στην sd οπως σε αλλες ρομ. Αυτο θα το κανεις εγκαθιστωντας το S2E, αφου μπουταρεις πρωτη φορα στη cyanogenmod.

 

ναι βασικα να μεταφερονται αν γινεται στo ext4 που εχω...

ok man....! thanks

Edited by sakis697

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

λογικα εχεις ενεργοποιημενο το wifi και στις advanced ρυθμισεις του wifi εχεις βαλει το sleep policy σε when screen turns off. ετσι ενω στην ουσια ειναι ενεργοποιημενο και μπορει να συνδεθει αμεσα αφου εισαι στο δικο σου δικτυο, το βλεπεις μονο οταν αναβει η οθονη κι οταν σβηνει απενεργοποιειται.

 

Τελικα το Green Power την εκανε τη δουλεια! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

κ αν υπαρχουν θεματα για αυτη την ρομ...... :wacko:

θεματα θα ψαχνεις για CM7 themes ή theme chooser themes. υπαρχουν παρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ωραια ολα καλα... κανω το restore μου με τις εφαρμογες τα φτιαχνω ολα οπως θελω κλεινω το κινητο να βαλω την sim μου κ οταν το ανοιξα δεν ειχα ουτε μια εφαρμογη... λες κ ελειπε η sd... το τσεκαρα να δω μηπως δεν μπορει να την διαβασει αλλα ανοιγε κανονικα.............................

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω την Insert Coin 2.3.4 Stable 2.2

την βρήκα από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016940

 

και την κατέβασα από εδώ

http://www.baadnwz.eu/

 

Το θέμα είναι ότι πάω να την κάνω Install και μετά από λίγο μου γράφει "Installation Aborted"

 

Tι φταίει?

 

Υπάρχει κάποιος που την χρησιμοποιεί ή την έχει χρησιμοποιήσει για να με βοηθήσει?:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...